Zakupowy szlak – Nowy Jork versus Berlin

Piąta rano, Piąta Aleja na Manhattanie Myśląc o słynnej 5th Avenue w mojej wyobraźni rozbrzmiewa „Moon River” oraz obraz eleganckiej Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany’ego” –  o piątej rano na Piątej Alei. To właśnie z tego kultowego filmu słynie flagowa, nowojorska Piąta Aleja. Ale czy tylko z tego? Spacerując po Fifth Avenue jesteśmy pod wrażeniem monumentalnych budynków, jak Empire State Building, Plaza Hotel, czy Rockefeller Center – gdzie świeża kawa towarzyszy każdemu w drodze do pracy, a biel mankietów giełdowych maklerów nie jest nikomu obca. Jednak nie możemy zapominać, że Nowy Jork to nie tylko stolica rekinów biznesu, Vogue’a oraz trenwatcherów, ale przede wszystkim światowej mody.
Kadr z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”.
Źródło: Pinterest
Blue jeans, white shirt … to słowa z piosenki Lany del Rey i ucieleśnienie manhattańskiego stylu. Właśnie tu naturalność, minimalizm spotykają się z ekstrawagancją i kosztowną biżuterią.  Gdzie taką biżuterię znaleźć? Do swoich domów handlowych zaprasza Tiffany i Cartier, którzy kuszą klejnotami między 50., a 60. Alei. Nawet krótki spacer tej światowej sławy bulwarem jest źródłem inspiracji, karmi barwami i zachwyca wyrafinowanym kunsztem projektantów – a tych tam nie brakuje. Fendi, Hermes czy Versace to tylko kilka z nich. Manhattański krajobraz dopełnia jeden z pierwszych domów handlowych wybudowany w tej części mista. B. Altman & Co., który mieści się na rogu Piątej Alei i 34. Ulicy, zapoczątkował rozkwit ekskluzywnych butików w środkowej części Fifth Avenue. Luksusem i finezją mogą się pochwalić także takie domy handlowe jak Barney’s, Lord’s & Taylor, czy… Bergdorf Goodman. Rozrzuć moje prochy nad świątynią mody… … tymi słowami zatytułowany został film dokumentalny o flagowym domu towarowym Bergdorf Goodman, założonym w 1899 roku przez Hermana Bergdorfa. Miejsce to uznawane jest za ikonę oraz świątynie światowej mody. Bogate w historię wielu projektantów, takich jak Christian Louboutin, Marc Jacobs, czy Magda Butrym, odznacza się przede wszystkim oryginalnym wnętrzem oraz aranżacją wystaw. To bez wątpienia centrum najbardziej luksusowych wydarzeń oraz pokazów w Nowym Jorku, które koniecznie musi znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia.
Świąteczna witryna domu handlowego Bergdorf Goodman.
Źródło: Pinterest
Luksus pozbawiony turystycznego zgiełku Dla nieco bardziej wysublimowanych estetów, szukających inspiracji, refleksji oraz luksusu – Nowy Jork przygotował ekskluzywną Madison Avenue między 55. a 72. ulicą. Jest to miejsce, gdzie robiąc zakupy można odpocząć od turystycznego zgiełku i zrobić niespieszne zakupy w butiku Chanel na 737 Madison Ave. Po udanych zakupach można usiąść z jednym z wielu cofee shopów, uraczyć się aromatyczną kawą i… uciec myślami do Berlina, gdzie urodziła się słynna diwa – Marlene Dietrich. Modowy szlak – od berlińskiego Ku’damm do KaDeWe Nie bez powodu Berlin uznawany jest za najnowocześniejsze miasto w Europie. Koniecznie musisz odwiedzić East Side Gallery czyli największą na świecie galerię mieszczącą się na świeżym powietrzu oraz berliński bulwar Ku’damm. Niemiecka aleja handlowa Ku’damm inaczej nazywana Kurfürstendamm, znajduje się w zachodniej części Berlina i została założona w 1886 roku z inicjatywy Ottona von Bismarka. To miejsce domów towarowych, butików oraz restauracji, gdzie pierwsze skrzypce gra berlińskie KaDeWe – jeden z największych domów handlowych w Europie. Założony w 1907 roku KaDeWe – zwany rownież Harrods’em – dla wielu Niemców jest symbolem odrodzenia Berlina. Ta konserwatywna, 8-piętrowa budowla liczy około 1800 światowych marek oraz 60 tys. m2. Do najbardziej ekskluzywnej kondygnacji zaliczany jest parter z oszklonymi salonikami największych projektantów, takich jak Gucci i Louis Vouitton. Pozostała część piętra mierząca 300m2 zagospodarowana jest dla „Beauty Department”, czyli stoisk z  popularnymi markami kosmetycznymi.
KaDeWe czyli symbol nowego początku po II wojnie światowej.
Źródło: Pinterest
Wędrując po berlińskim domu towarowym możesz dostrzec tematyczny podział kondygnacji, gdzie na pierwszym piętrze znajdziesz salony z odzieżą oraz galanterią męską, a na drugim będziesz upajać się kobiecymi kolekcjami. Trzecie piętro to zdecydowanie strefa relaksu, którego możesz zaczerpnąć w  SPA. Celebracją podróży po KaDeWe zdecydowanie jest szóste piętro, które wprawi Cię w wirtuozję smaków. To tutaj znajdują się luksusowe delikatesy, gdzie możesz dostać najbardziej pożądane wina i sery, będące przysmakiem Francuzów. Warto się skusić, zasmakować i powędrować dalej po ulicach Berlina. Przystanek Galeria Lafayette Z Berlina do Paryża dzielą nas jedynie drzwi… od berlińskiej Galerii Lafayette. Zaprojektowana przez Jeana Nouvela galeria znajduje się w samym centrum Berlina. Ta przeszklona architektura z podwójną fasadą, została odznaczona nagrodą Pritzkera w 2008 roku, a w swoich usługach oferuje niezwykłą podróż po „zakątkach” Paryża. W tym nowoczesnym domu towarowym, oddzielonym ponad tysiącem kilometrów od obleganego Paryża możemy „sam na sam” obcować z francuską modą, elegancją oraz sztuką. Do nowatorskich projektów berlińskiej Galerii Lafayette należy instalacja – zamontowany nad głównym wejściem pojemnik z roślinami wyrastającymi równolegle do ulicy, które przeczą sile grawitacji. W berlińskim Lafayette znajdziesz coś dla duszy i ciała – by ukoić to pierwsze, zaglądnij do biblioteki, by spotkać się z francuską kulturą i twórczością wybitnych pisarzy. Zapach starych książek, skórzane okładki i inspirujące cytaty.„Prawdziwi podróżnicy to ci tylko, którzy wyruszają, aby wyruszyć” czytasz słowa Baudelaire’a… Czy Twoja walizka jest już spakowana?
Wnętrza Galeries Lafayette w Berlinie.
Źródło: Pinterest
Polecamy również
UDOSTĘPNIJ
Skip to content