Na temat finansów napisano już wiele książek i udzielono jeszcze więcej porad. Te podstawowe są proste, ale trudno się ich trzymać. Dlaczego? Bo dekalog finansowy wymaga dyscypliny. Poznajmy dziesięć zasad, które pozwolą  mieć więcej pieniędzy.

1.  Kontroluj wydatki

Czy wiesz, ile miesięcznie wydajesz na opłaty stałe, jedzenie, transport, kosmetyki i ubrania? W założeniu nasze podstawowe koszty życia nie powinny przekraczać 55 proc. dochodów. Dlatego weź kartkę, długopis lub komputer i zacznij sprawdzać swoje wydatki, w podziale na kategorie.

2.  Tnij zbędne koszty

Przyjrzyj się swoim słabościom. Może np. codziennie pijesz kawę w drodze do pracy, często jesz słodycze, wszędzie jeździsz autem, kupujesz ubrania, których nie nosisz? Kontrolując wydatki łatwiej będzie wychwycić te niepotrzebne i je ograniczyć.

3.   Zwiększ swoje dochody

Jeśli chcesz mieć więcej pieniędzy, szukaj możliwości, aby zwiększać dochody. Ucz się, aby zarabiać więcej. Nie bój się poprosić o podwyżkę. Sprawdź, ile płacą inne firmy i jeśli zarabiasz mniej, upomnij się o więcej. Kobietom ciężko to przychodzi. Może jedynym sposobem na większy dochód będzie zmiana pracy? Polska ma najniższe w UE bezrobocie. Kiedy zawalczyć o siebie, jak nie teraz!

4.   Mierz siły na zamiary

Zgodnie z prawem Parkinsona wydatki rosną proporcjonalnie do dochodów. Zarabiasz więcej, więcej wydajesz. Kupujesz większe mieszkanie, częściej podróżujesz, jesz w droższych restauracjach i zastanawiasz się, gdy te pieniądze się podziały? Dlatego kontroluj wydatki i wzrost podstawowych kosztów.

5.   Negocjuj

Co mówi dekalog finansowy w tym wypadku? Negocjowanie to bardzo cenna umiejętność. Spróbuj jej, gdy kupujesz meble, samochód, wybierasz firmę remontową. To pozwoli zaoszczędzić.

6.   Planuj przyszłość

Czy wyobrażasz sobie swoje życie za 5, 10, 20 lat? Ile pieniędzy będziesz potrzebować, by sfinansować planowane wydatki albo zrealizować marzenia? Ułóż chociaż ogólny plan, jak te cele zrealizować.

7.   Miej poduszkę finansową

Poduszka finansowa pozwoli przetrwać, gdy utracisz źródło dochodu albo pojawi się, jakiś poważny wydatek. Do poduszki sięgasz, tylko wtedy, gdy nie zarabiasz! Dobrze, żeby miała wartość półrocznych dochodów. Nie da rady? Zrób więc sobie małą poduszeczkę.

8.    Inwestuj, jeśli potrafisz

Nie daj się namówić na inwestycję, której nie rozumiesz. Nie ma inwestycji bez ryzyka. Duży zysk, to zwykle duże ryzyko. Dzisiaj, przy tak wysokiej inflacji i niskich stopach procentowych, wyzwaniem jest już ochrona pieniędzy przed utratą wartości, a pomnażanie ich stało się trudniejsze.

9.    Nie bój się finansów, czytaj porady

Znajdziesz je w mediach i na stronach takich inwestycji, jak na przykład Komisja Nadzoru Finansowego. Wpisz w wyszukiwarkę, hasło, które Cię zainteresuje, na pewno trafisz na wartościowe podpowiedzi. Na stronach banków i domów maklerskich są dostępne opisy różnych produktów i wysokość zysku lub straty w różnych okresach. Czasem wystarczy jeden wpis na twitterze, kogoś takiego, jak Elon Musk, aby rosnąca od dawna wartość Bitcoina poleciała ostro w dół. Bądź ostrożna, chyba że akceptujesz duże ryzyko i nie boisz się straty.

10.   Rozmawiaj o pieniądzach

Nadal pokutuje przekonanie, że nie wypada rozmawiać o pieniądzach. Szczególnie my, kobiety, mamy z tym problem i czujemy się niekomfortowo w takich dyskusjach. To błąd! Pieniądze odgrywają ważną rolę w naszym życiu i trzeba o nich rozmawiać! Nie tylko w pracy, ale również w domu.

UDOSTĘPNIJ
Skip to content