Na temat finansów napisano już wiele książek i udzielono jeszcze więcej porad. Te podstawowe są proste, ale trudno się ich trzymać. Dlaczego? Bo dekalog finansowy wymaga dyscypliny. Poznajmy dziesięć zasad, które pozwolą mieć więcej pieniędzy.
Nasze matki i babki przyzwyczajone były do tego, że finansami w domu zajmował się partner. Czas to zmienić. Nie bój się powiedzieć głośno: Jestem Kobietą! Jestem GentleWoman! I potrafię sama zadbać o siebie i swoje pieniądze. To one dają nam niezależność, której tak bardzo potrzebujemy i o którą tak zawzięcie dzisiaj walczymy. Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale zakupy i owszem. Spraw sobie wyjątkowy prezent i nie czekaj, aż zrobią to za Ciebie inni. Ale rób to z głową. Kontroluj swoje wydatki, sprawdzaj i licz. Bądź świadoma tego, gdzie znikają. Zwłaszcza teraz, gdy inflacja szaleje i nie możemy być pewni jutra.
dekalog finansowy w praktyce
1. Kontroluj wydatki
Czy wiesz, ile miesięcznie wydajesz na opłaty stałe, jedzenie, transport, kosmetyki i ubrania? W założeniu nasze podstawowe koszty życia nie powinny przekraczać 55 proc. dochodów. Dlatego weź kartkę, długopis lub komputer i zacznij sprawdzać swoje wydatki, w podziale na kategorie. Dzięki temu łatwiej Ci będzie kontrolować wszystkie wydatki. Dodatkowo ocenisz, na co wydajesz najwięcej, co może pomóc w cięciu kosztów.
2. Tnij zbędne koszty
Przyjrzyj się swoim słabościom. Każda z nas jakieś ma. Może np. codziennie pijesz kawę w drodze do pracy, często jesz słodycze, wszędzie jeździsz autem, kupujesz ubrania, których nie nosisz? Kontrolując wydatki łatwiej będzie wychwycić te niepotrzebne i je ograniczyć. Wbrew pozorom na te drobne rzeczy wydajemy miesięcznie spore sumy pieniędzy, które zamiast tego możemy przeznaczyć na zakup mieszkania lub wymarzone wakacje.
3. Zwiększ swoje dochody
Jeśli chcesz mieć więcej pieniędzy, szukaj możliwości, aby zwiększać swoje dochody. Ucz się, aby zarabiać więcej. Inwestycja w swoją edukację przekłada się bezpośrednio na lepsze wyższe zarobki. Pracodawcy doceniają tych pracowników, którzy chcą się rozwijać i poszerzać swoje kompetencje. Nie bój się także poprosić o podwyżkę. Sprawdź, ile płacą inne firmy i jeśli zarabiasz mniej, upomnij się o więcej. Kobietom ciężko to przychodzi. Może jedynym sposobem na większy dochód będzie zmiana pracy? Polska ma najniższe w UE bezrobocie. Kiedy zawalczyć o siebie, jak nie teraz!
4. Mierz siły na zamiary
Zgodnie z prawem Parkinsona wydatki rosną proporcjonalnie do dochodów. Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie oczywiste. Zarabiasz więcej, więcej wydajesz. Kupujesz większe mieszkanie, częściej podróżujesz, jesz w droższych restauracjach i zastanawiasz się, gdy te pieniądze się podziały? Zmieniasz swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, nawet nie wiesz kiedy. Dlatego stale kontroluj wydatki i wzrost podstawowych kosztów.
5. Negocjuj
Co mówi dekalog finansowy w tym wypadku? Negocjowanie to bardzo cenna umiejętność. Spróbuj jej, gdy kupujesz meble, samochód, wybierasz firmę remontową. To pozwoli zaoszczędzić. Wbrew powszechnej opinii, negocjować możesz zawsze i wszędzie, nie tylko na wakacjach w Egipcie. Cena podana przy zakupie jest tylko przyjętą kwotą, wcale nie oznacza to, że nie może być niższa.
6. Planuj przyszłość
Czy wyobrażasz sobie swoje życie za 5, 10, 20 lat? Ile pieniędzy będziesz potrzebować, by sfinansować planowane wydatki albo zrealizować marzenia? Ułóż chociaż ogólny plan, jak te cele zrealizować. Dzięki temu łatwiej Ci będzie nie tylko zaplanować potencjalne koszty życia, ale również rozwijać swoją karierę zawodową. Jeśli będziesz mieć wyznaczony cel, łatwiej będzie do niego dążyć.
7. Miej poduszkę finansową
Poduszka finansowa pozwoli przetrwać, gdy utracisz źródło dochodu albo pojawi się, jakiś poważny wydatek. Do poduszki sięgasz, tylko wtedy, gdy nie zarabiasz! Nie wyciągasz z niej pieniędzy na wakacje czy nowy telewizor. Dobrze, żeby miała wartość półrocznych dochodów. Nie da rady? Zrób więc sobie małą poduszeczkę.
8. Inwestuj, jeśli potrafisz
Nie daj się namówić na inwestycję, której nie rozumiesz. Nie ma inwestycji bez ryzyka. Duży zysk, to zwykle duże ryzyko. Dzisiaj, przy tak wysokiej inflacji i niskich stopach procentowych, wyzwaniem jest już ochrona pieniędzy przed utratą wartości, a pomnażanie ich stało się trudniejsze. W takiej sytuacji może pomóc Ci sprawdzony doradca finansowy.
9. Nie bój się finansów, czytaj porady
Znajdziesz je w mediach i na stronach takich inwestycji, jak na przykład Komisja Nadzoru Finansowego. Wpisz w wyszukiwarkę, hasło, które Cię zainteresuje, na pewno trafisz na wartościowe podpowiedzi. Na stronach banków i domów maklerskich są dostępne opisy różnych produktów i wysokość zysku lub straty w różnych okresach. Czasem wystarczy jeden wpis na twitterze, kogoś takiego, jak Elon Musk, aby rosnąca od dawna wartość Bitcoina poleciała ostro w dół. Bądź ostrożna, chyba że akceptujesz duże ryzyko i nie boisz się straty.
10. Rozmawiaj o pieniądzach
Nadal pokutuje przekonanie, że nie wypada rozmawiać o pieniądzach. Szczególnie my, kobiety, mamy z tym problem i czujemy się niekomfortowo w takich dyskusjach. To błąd! Pieniądze odgrywają ważną rolę w naszym życiu i trzeba o nich rozmawiać! Nie tylko w pracy, ale również w domu. Planowanie budżetu powinno odbywać się według zasad przyjętych przez obu partnerów. Nie zrzucaj tego na bliską Ci osobę. Miej świadomość tego, jak wyglądają Twoje finanse.
praktyka vs teoria
To wszystko jest tylko teorią. A jak wygląda praktyka? Pamiętaj, że o Twoje finanse powinnaś zadbać przede wszystkim Ty sama. Nikt tego nie zrobi za Ciebie. Liczysz kalorie, pilnujesz kalendarza, kontroluj również to, co się dzieje z Twoimi pieniędzmi. To cenna umiejętność, bez względu na to czy jesteś singielką czy mężatką. Warto mieć chociaż podstawową wiedzę na temat gospodarki i ekonomii. Dzięki temu szybko zauważysz różnicę!