Szczotkowanie ciała na sucho to jeden z najpopularniejszych trendów beauty ostatnich miesięcy. Dzięki specjalnej szczotce i odpowiednim ruchom można osiągnąć naprawdę niesamowite efekty: ujędrnić skórę, wyrównać jej koloryt i pozbyć się niechcianego cellulitu. Jednak rynek oferuje szeroką gamę szczotek, a informacje, które można znaleźć w internecie są często sprzeczne. Dlatego redakcja GentleWoman POLSKA postanowiła zapytać o to eksperta. 

Spis treści:

O co chodzi z tym szczotkowaniem na sucho?

Szczotkowanie na sucho to swego rodzaju peeling połączony z masażem całego ciała wykonywany w warunkach domowych. Tak naprawdę potrzebna jest tylko odpowiednio dobrana szczotka, trochę informacji, jak robić to prawidłowo i wolny kwadrans. Tylko tyle lub aż tyle, by uzyskać niesamowite efekty w ciągu kilku tygodni. Już po pierwszym miesiącu efekty są naprawdę zauważalne, natomiast po kolejnych dwóch ciało wygląda jakby zostało poddane drogim i ekskluzywnym zabiegom w SPA. 

Metoda znana od pokoleń 

Pomysł, aby szczotkować ciało przyszedł do nas aż z Dalekiego Wschodu setki lat temu, jednak pierwsze informacje na ten temat zawierała już ajurweda, czyli tradycyjna medycyna indyjska z XII w.p.n.e. Kiedyś, gdy nie było jeszcze szczotek używano wyschniętych traw. Dopiero całkiem niedawno zastąpiono je szczotką z naturalnego włosia. W 1979 roku WHO uznało oficjalnie, że jest to jedno z podejść do zdrowia i terapii.

unnamed 33 1gentlewoman -
Szczotki różnią się nie tylko materiałem, z którego są wykonane, ale również twardością i długością włosia.

Przyjemność czy cierpienie?

Chociaż mogłoby się wydawać, że szczotkowanie na sucho może być mało przyjemne, a nawet bolesne. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio wykonane z dobrze dobraną szczotką sprawia, że zabieg staje się rytuałem, któremu chcesz oddać się każdego wieczoru. Dodatkowo jeśli widzisz szybkie efekty wiesz, że było naprawdę warto.

Jakie są rodzaje szczotek?

Aktualnie w sklepach mamy szeroką ofertę szczotek. Ważne jest, aby była wykonana z naturalnego włosia, a nie syntetycznych zamienników, wtedy efekty masażu będą znacznie lepsze. Wśród najpopularniejszych z nich możemy wyróżnić szczotki z włóknami agawy, kokosa i szczeciny. Dostępne są także szczotki z włosiem końskim lub kozim. Wybór włosia wpływa także na jego poziom twardości. Oprócz materiału z jakiego wykonane jest włosie warto również zwrócić uwagę na jego długość oraz to, z czego wykonany jest sam trzpień szczotki. Drewniany nie tylko wygląda lepiej, ale jest również bardziej ekologiczny i trwalszy niż plastikowy zamiennik.

Jak dobrać odpowiednią szczotkę?

Każda z dostępnych szczotek ma inne zastosowanie i przeznaczona jest do różnych części ciała, typu skóry i naszych preferencji. Dlatego postanowiliśmy zapytac eksperta w tej dziedzinie, Karolinę Mazgaj, właścicielkę sklepu Mrs Brush z produktami do szczotkowania na sucho. „Szczotki do masażu ciała mamy głównie z włókna agawy-tampico. Jest to szczotka dość twarda oraz ze szczeciny, która jest zdecydowanie delikatniejsza. Do biustu najczęściej są szczotki z włosia końskiego, a do twarzy z włosia koziego. Jeżeli ktoś jest wrażliwy na bodźce, warto zacząć od szczeciny, a potem, gdy wszystko jest okej można przejść do tampico. Jeżeli ktoś nie ma wrażliwości na bodźce może używać od razu ostrej tampico. Są też osoby które mają pajączki, ale mogą się szczotkować, wtedy warto sięgnąć po szczecinę i dodatkowo szczotkować się na mokro.”

Odpowiednia pielęgnacja szczotki to podstawa 

Aby szczotka posłużyła nam dłuższy czas niezbędna jest także jej odpowiednia pielęgnacja. Raz w tygodniu warto umyć ją delikatnym detergentem, a następnie położyć włosiem do góry, aby mogła sama wyschnąć. Pod żadnym pozorem nie używaj suszarki do włosów, aby ją wysuszyć. Dzięki temu włosie zachowa swój naturalny kształt i nie rozwiną się na niej żadne bakterie oraz grzyby, które są niebezpieczne dla naszego organizmu. 

unnamed 34 1gentlewoman -
Pamiętaj o tym, aby myć swoją szczotkę regularnie raz w tygodniu.

Przeciwwskazania do szczotkowania na sucho

Chociaż szczotkowanie na sucho jest bez wątpienia jednym z najlepszych, a zarazem najtańszych zabiegów na twarz i ciało, to jednak nie jest przeznaczone dla wszystkich. Bezwzględnie powinny zrezygnować z niego osoby mające różnego rodzaju problemy skórne, takie jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy zakażenia grzybicze. Także osoby cierpiące na nowotwór skóry muszą odpuścić sobie zabiegi z użyciem szczotki. 

Szczotkowanie ciała a ciąża

Szczotkowanie na sucho idealnie sprawdza się w przypadku kobiet ciężarnych. Regularne zabiegi sprawią, że skóra szybciej wróci do normy po porodzie. Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem masażu warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym, który potwierdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, aby go wykonać. Zdrowie przyszłej mamy i dziecka jest przecież najważniejsze! 

Czy można szczotkować na sucho żylaki?

Pajączki, żylaki i znamiona wystające poza linię skóry także dyskwalifikują nas do używania szczotki. Wówczas można nie tylko uszkodzić np. pieprzyki, ale również spowodować zakrzepicę lub krwotok w przypadku żylaków. Jest to nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale również i życia. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy u siebie wykonać szczotkowanie na sucho, wówczas warto poradzić się lekarza specjalisty: flebologa lub chirurga naczyniowego.

Jak szczotkować na sucho?

Jeśli mamy już odpowiednio dobraną szczotkę pozostaje nam nauczyć się prawidłowej techniki. To nie są dowolne ruchy we wszystkich możliwych kierunkach. Aby zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, należy to robić według ściśle określonych zasad. „Ciało szczotkujemy ruchami wymiatania, do góry w stronę serca. Stawy oraz brzuch można ruchami kolistymi zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara” – podpowiada Karolina Mazgaj. 

Ruchy wymiatające

Dlaczego ruchy wymiatające w kierunku serca są takie ważne? Jest to bezpośrednio związane z naszą anatomią, a konkretniej z rozkładem naczyń limfatycznych oraz przepływem limfy. Dzięki ruchom od dołu do góry pozbędziemy się niechcianego cellulitu nie robiąc przy tym sobie krzywdy. 

Co więcej, zamiast mocnego tarcia i bolesnego zdzierania naskórka należy wykonywać delikatne ruchy wymiatające szczotką ustawioną pod kątem 45 stopni. Pamiętaj, to ma być masaż i peeling, jak podczas zabiegu w ekskluzywnym SPA, a nie przykry obowiązek, który musisz odbębnić. 

Od czego zacząć szczotkowanie ciała na sucho?

Masaż zaczynamy od dołu, czyli od stóp. Ruchem wymiatającym poruszamy szczotką od palców do pięt, aby wymasować podeszwę pięt. Dla mających łaskotki w tym miejscu może się to okazać na początku problematyczne, jednak po chwili skóra powinna się przyzwyczaić. 

Następnie masujemy nogi, wykonując długie ruchy od kostek do ud w kierunku serca, dzięki czemu usprawnimy przepływ limfy. Dochodząc do pośladków wcale nie należy zmieniać ruchów. Nie robimy tego ani na boki, ani ruchami kolistymi. Wciąż należy wymiatać delikatnie skórę, dzięki czemu pozbędziemy się cellulitu, który najczęściej pojawia się właśnie w tym miejscu. Aby zrobić peeling pleców może okazać się niezbędna szczotka na długiej rączce lub pomoc kogoś innego. Ważne jest, aby tu także trzymać się zasady „od dołu do góry” w kierunku karku. 

unnamed 32 1gentlewoman -
Szczotkowania ciała najlepiej jest wykonać przed wieczorną kąpielą jako jeden z relaksujących rytuałów.

Jak wspomniała wcześniej nasza ekspertka, brzuch i piersi masujemy nieco inaczej – ruchami okrężnymi według wskazówek zegara. Pomoże to także pobudzić perystaltykę jelit i ułatwi trawienie. Masując piersi omijaj brodawki, ponieważ są one wyjątkowo delikatne i podatne na podrażnienia. Dopiero na samym końcu masujemy ręce i dłonie.

Przygotowanie skóry

Teoretycznie zabieg można wykonywać o każdej porze dnia. Ważne jest, aby skóra była czysta i sucha. Bezpośrednio przed nie nakładaj żadnego balsamu, ani olejku, bo może to zniszczyć szczotkę i nie przyniesie efektu, o którym marzysz. Po szczotkowaniu warto wziąć letni prysznic, aby zmyć z siebie resztki martwego naskórka. Dopiero po wyjściu spod prysznica nałóż ulubiony balsam i ciesz się jędrną, gładką skórą. 

Jak często można szczotkować twarz i ciało?

Aby efekty były widoczne i zostały z nami na dłużej, warto jest zadbać o regularność zabiegu. „Ciało można szczotkować codziennie, ok 1-7 minut na całe ciało w zupełności wystarczy, natomiast twarz raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu po ok 1 minucie” podpowiada ekspertka, Karolina Mazgaj. Stosując wszystkie te zalecenia można cieszyć się piękną skórą bez widocznych defektów i niedoskonałości.

Spektakularne efekty szczotkowania na sucho 

Wbrew pozorom szczotkowanie na sucho przynosi naprawdę niesamowite efekty już w krótkim czasie. Skóra staje się jędrna i napięta, a tym samym niechciany cellulit znika. To samo tyczy się twarzy, dzięki zabiegowi drobne zmarszczki ulegają wygładzeniu. Dodatkowo następuje wyrównanie kolorytu skóry. Jak widzisz, używanie szczotki ma naprawdę wiele zalet. 

Szczotkowanie na sucho, jak już wcześniej wspomnieliśmy działa, jak peeling, który usuwa martwy naskórek. Dlatego idealnie nadaje się przed wyjazdem na wakacje, gdzie planujemy się opalać. Wówczas opalenizna będzie bardziej naturalna i rozprowadzi się równomiernie nie pozostawiając plam na skórze. Warto je wykonać także zimą, gdy chcemy używać balsamu brązującego lub skorzystać z opalania natryskowego. Idealnie wygładzona skóra będzie lepiej i dłużej utrzymywać jego efekty

Nie czekaj, działaj!

Jeśli wiesz już, jak powinno wyglądać szczotkowanie na sucho oraz jaką szczotkę wybrać, działaj! Teraz jest idealny moment, aby oddać się zabiegom pielęgnacyjnym w domowym zaciszu podczas długich, jesiennych wieczorów. Do tego przygotuj kąpiel z ulubionymi olejkami, weź do ręki książkę i ciesz się chwilą tylko dla siebie! 

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj