Nasz skóra kocha oddychać. Dusi się pod wieloma warstwami makijażu, owinięta wełnianym szalikiem w czasie mroźnej zimy czy pod maseczką ochronną… Ta ostatnia towarzyszy nam w ostatnim czasie niemal 24 godziny na dobę. Przez to nasza skóra woła o pomoc. Pory zatykają się, a skóra jest zanieczyszczona (zwłaszcza jeśli nosimy długo tę samą maseczkę). Tak właśnie powstaje pandemiczny trądzik. 

Wbrew pozorom, jest to problem dotykający nawet osoby, które do tej pory nie miały problemów skórnych. Na szczęście jest kilka sposobów, aby z nim walczyć.

 

Skąd się on bierze?

Termin „maskne” powstał z połączenia angielskich słów mask i acne czyli „maska” i „trądzik”. To nic innego jak trądzik powstały w wyniku noszenia maseczki. Maskne pojawia się na brodzie, policzkach, nad ustami i na linii żuchwy. Objawia się stanami zapalnymi i wypryskami, czasem też zaczerwienieniem i suchością skóry. O tym kłopotliwym skutku regularnego noszenia maseczki pisano m.in. w New York Times już w czerwcu 2020 r. Wówczas to profesor dermatologii z Yale, dr Mona Gohara zauważyła, że jest to problem wielu jej pacjentów.

 

maseczka kontra skóra

Obecnie maskne dotyczy już większości kobiet. To teraz najczęstszy typ trądziku mechanicznego. Powstaje w wyniku tarcia (ocieranie się maseczki o twarz), ciepła (zwłaszcza przy maseczkach ze sztucznych materiałów), wilgoci (parowanie z ust) i słabego dostępu powietrza. To wymarzone środowisko dla bakterii i mikroorganizmów, skutkujących kolejnymi zmianami zapalnymi i wypryskami. Skóra jest wtedy bezbronna wobec drobnoustrojów, które wnikają do jej środka. Z kolei brak powietrza powoduje zapychanie się porów skóry. Efektem tego są zaskórniki, wągry, pryszcze, a także poważniejszy trądzik torbielowaty. Często zanim wyleczymy jedne zmiany, pojawiają się kolejne. Zostają przebarwienia, czasem również blizny.

Przede wszystkim profilaktyka

Co zrobić, by zminimalizować do zera przykre skutki noszenia maseczki ? Oto kilka praktycznych rad:

1. Wybierajmy maseczki z naturalnego materiału. Od modnych ze śmiesznym hasłem i ze sztucznego materiału, lepsze będą te z naturalnej tkaniny. Przepuszczają one wiele więcej powietrza, dzięki czemu skóra pod takimi maseczkami oddycha swobodniej. Nie oznacza to wcale, że będzie mniej chroniona przed wirusami.

2. Zmieniajmy maseczki po każdym użyciu. Maksymalna długość ich noszenia to kilka godzin. Zdejmujmy je ostrożnie za gumki lub sznureczki tak, aby nie przenieść drobnoustrojów na palcach i najlepiej od razu wypierzmy lub wyrzućmy do kosza. W czasie noszenia musimy zaś unikać dotykania twarzy bo to powoduje rozsiewanie się patogenów również po ich niezakrytym obszarze.

3. Dobrze oczyszczajmy twarz. W czasie pandemii warto robić to częściej niż zazwyczaj. Oprócz dobrze dobranego żelu, pianki, czy płynu micelarnego, stosujmy też tonik, który przywróci skórze odpowiednie pH. Ze względu na częste mycie warto wybrać kosmetyki o łagodnym składzie, aby nie przesuszyć cery. Stosując delikatne środki oczyszczające, możemy pozwolić sobie na dokładne mycie twarzy po każdym przyjściu do domu.

Pandemiczny trądzik
Oczyszczaj skórę twarzy zawsze przed pójściem spać.

4. Nawilżajmy skórę. Kremy przy trądziku uszczelniają płaszcz hydrolipidowy, który nie pozwala na wnikanie bakterii do środka skóry. Można ich używać nawet kilka razy dziennie. Trzeba też pamiętać o regularnym piciu wody. Dwa litry, wypijane dziennie, z pewnością wzmocnią skórę w walce z drobnoustrojami.

5. Zastosujmy lekki makijaż. Kryjące, ciężkie fluidy w połączeniu z wysoką temperaturą panującą pod maseczką, to zabójstwo dla cery. Postawmy na lekkie kremy BB i CC, a w domu starajmy się chodzić bez makijażu – im więcej powietrza dostanie skóra, tym łatwiej poradzi sobie z maskne.

6. Wizyta u dermatologa lub kosmetologa. Jeśli czujemy, że nasza walka z maskne wymknęła się spod kontroli, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty. Im szybciej, tym lepiej. Namnażające się stany zapalne i głębokie przebarwienia będą o wiele trudniejsze do wyleczenia, a pozbycie się ich kosztowne. Ekspert doradzi nam preparat trafiający idealnie w nasze potrzeby.

UDOSTĘPNIJ