Jesień to wyjątkowy czas w roku, kiedy wieczory znacznie się wydłużają, a pogoda nie sprzyja aktywnościom na zewnątrz. Wtedy właśnie bez żalu można schować się pod ciepłym kocem, z kubkiem gorącej czekolady i książką w ręku. Rynek wydawniczy ma aktualnie w swojej ofercie wiele interesujących pozycji, jednak redakcja GentleWoman POLSKA postanowiła przygotować listę 10 najlepszych książek, które warto przeczytać jesienią.

Spis treści

„Duma i uprzedzenie” Jane Austen

Zaczniemy od niekwestionowanego klasyka, czyli najsłynniejszej powieści Jane Austen „Duma i uprzedzenie”. Jest to pełna  humoru historia o zamążpójściu. I chociaż akcja rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku, to fabuła wciąż adekwatna jest do czasów dzisiejszych. Znalezienie odpowiedniego kandydata na męża nie jest wcale prostym zadaniem, o czym przekonały się siostry Bennet. I chociaż przez całą książkę przeplata się motyw miłości, to niewątpliwie jest to pozycja nie tylko dla wiernych fanek romansów. Jest to bowiem jedna z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych, gdzie możemy przyjrzeć się życiu angielskich wyższych sfer. 

Po lekturze warto rozsiąść się przed ekranem telewizora i obejrzeć film z 2005 roku na podstawie powieści o tym samym tytule, gdzie główne role grają Keira Knightley i Matthew Macfadyen.

„Ostatnie historie” Olga Tokarczuk

„Ostatnie historie” to opowieść o trzech pokoleniach kobiet: córce, matce i babce ukazana w swoisty sposób. Śmierć, życie, przemijanie to temat przewodni. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się zbyt ponura, jak na i tak długie, pochmurne jesienne wieczory, nic bardziej mylnego. Olga Tokarczuk słynie z tego, że mądrze i przemyślanie operuje słowem. I ta książka również taka jest. Pełna refleksji, mądra, ciekawa i zachęcająca do robienia notatek! Temat śmierci jest w niej omówiony ze stoickim spokojem, mimo, że nie łatwo jest o niej rozmawiać. 

Książka Olgi Tokarczuk „Ostatnie historie” zmusza do rozmowy na temat sensu życia, wiary i tego, czym kierujemy się w życiu. Autorka ukazuje, że ze śmiercią nie wiąże się jedynie strach, ale targają nami również inne, zupełnie skrajne emocje. To książka, do której na pewno warto wracać, dlatego nie czekaj. Koniecznie zakup ją do swojej domowej biblioteczki! 

„Opowieść podręcznej” Margaret Atwood

Chociaż „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood ma już prawie 40 lat, to tak naprawdę popularna stała się dopiero w momencie, gdy nakręcono serial na jej podstawie. Swego czasu znajdował się w TOP 3 na platformie HBO Go. 

Akcja powieści dzieje się w niedalekiej przyszłości w Stanach Zjednoczonych i jest bezpośrednim odniesieniem do rządów Ronalda Reagana, który próbował ograniczyć emancypację kobiet. W utopijnym państwie (Republice Gileadzkiej) rządzi nowa władza oparta na zasadach zapisanych w Starym Testamencie. Tak właśnie powstają tytułowe „podręczne”, czyli kobiety stworzone tylko i wyłącznie do reprodukcji. „Opowieści podręcznej” to książka, która wciągnie Cię naprawdę na długo!

„Blondynka” Joyce Carol Oates

„Blondynka” Joyce Carol Oates to najnowsza książka opowiadająca historię tragicznie zmarłej przed laty gwiazdy kina, Marilyn Monroe. I chociaż powstało już wiele książek opowiadających o jej losach, ta znacznie się od nich różni. Joyce Carol Oates przedstawia ją jako kobietę o dwóch różnych twarzach. Z jednej strony Norma Jane (prawdziwe imię i nazwisko aktorki, przypomina redakcja) miała wszystko: urodę, sławę, pieniądze, rzesze oddanych fanów i mężczyzn u swych stóp. Z drugiej zaś widzimy zagubioną i pełną kompleksów blondynkę. 

Książka nie jest typową książką biograficzną. To raczej powieść o życiu najsłynniejszej blondynki świata. Chociaż na pewno kojarzysz Marilyn Monroe z filmów takich, jak „Mężczyźni wolą blondynki” czy „Słomiany wdowiec”, to takiej jej na pewno nie znałaś. Lektura obowiązkowa wśród 10 najlepszych książek, które warto przeczytać jesienią.

„Audrey Hepburn. Uosobienie elegancji” Sean Ferrer Hepburn

Czas na kolejną książkę biograficzną opowiadającą historię innej legendy kina, Audrey Hepburn. Tym razem autorem jest nie kto inny, jak jej rodzony syn. Ma to wiele zalet, ponieważ możemy znaleźć w niej ponad 300 zdjęć z prywatnego rodzinnego albumu. Książka „Audrey Hepburn. Uosobienie elegancji” Sean’a Ferrer’a Hepburn’a przedstawia aktorkę nie tylko jako jedną z największych gwiazd kina, ale również jako matkę. 

Książka opisuje życie Audrey Hepburn ze wszystkimi blaskami i cieniami: dzieciństwa naznaczonego porzuceniem przez ojca, ciężką pracą, wojną, wybitną karierą aktorską i działalnością charytatywną. Pełno jest tu nieznanych dotąd anegdot z jej życia prywatnego oraz reprodukcji obrazów namalowanych przez aktorkę. Warto po nią ściągnąć, zwłaszcza jeśli „Śniadanie u Tiffany’ego” to Twój ulubiony film! 

unnamed 19gentlewoman -
Weź książkę do ręki i oddaj się błogiemu lenistwu. Zasłużyłaś.

„Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalia De Barbaro 

Książka „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” autorstwa Natalii De Barbaro to opowieść o drodze do poznania siebie. Nie zawsze jest ona prosta i usłana różami. Autorka zadaje w niej wiele pytań, na które szuka odpowiedzi. Mówi o tym, że w życiu warto kierować się tytułową „Czułą Przewodniczką” czyli tak zwaną kobiecą intuicją

Jest to swoista dyskusja o tym, dlaczego kobiety postępują wbrew swojej woli, dlaczego zamiast wybrać własne szczęście robią coś przeciwko sobie. To studium psychologiczne oparte jest na doświadczeniach autorki, która od wielu lat współpracuje z kobietami i pełni rolę felietonistyki w „Wysokich obcasach”. Jeśli planujesz zmienić coś w swoim życiu, powinnaś zacząć koniecznie od tej pozycji! 

„Dziennik” Anna Frank

„Dziennik” Anny Frank powstał na podstawie zapisów jej pamiętnika z czasów okupacji niemieckiej. Ta zaledwie 16-letnia dziewczyna opisuje w nim całą otaczającą ją rzeczywistość. Jest to smutna historia o wyjątkowej chęci przetrwania, jednocześnie pełna nadziei na lepsze jutro. Autorka opisuje wydarzenia dnia codziennego: drobne sprzeczki, etap dorastania, a nawet pierwsze zainteresowanie chłopcami. 

Anna Frank ukazana jest jako młoda, wrażliwa 

kobieta dopiero wkraczająca w dorosłość. Jej cały świat został na dwa lata zamknięty w niewielkim pomieszczeniu, jakim jest pracownia ojca. To tam ukryła się wraz z rodziną przed najazdem nazistów. I chociaż trudno tu szukać happy endu, warto jest sięgnąć po „Dziennik” chociażby w kontekście wojny w Ukrainie.

„Kamala Harris. Pierwsza biografia” Dan Morain

Książka „Kamala Harris. Pierwsza biografia” Dan’a Morain’a to historia jednej z najważniejszych kobiet Ameryki. Autobiografia wiceprezydent USA to nie tylko opowieść o polityce, ale również o tym, jaką jest matką dla swoich przybranych dzieci. 

Ona sama miłość  do polityki wyssała z mlekiem matki. Od najmłodszych lat towarzyszyła rodzicom w wiecach i protestach. Sama ma korzenie hindusko-jamajskie, w związku z czym doskonale wie, czym jest rasizm i nierówny start w przyszłość. Dlatego w swojej pracy zawsze staje po stronie ofiar, w tym także po głośnej śmierci George’a Floyda, zabitego przez policjanta. Jej wygrana w wyborach daje nadzieję, że świat zmienia się na lepsze. Dlatego gorąco zachęcamy do sięgnięcia po biografię Kamali Harris jako obowiązkową lekturę na długie, jesienne wieczory. 

„Umiłowana” Toni Morrison

Niezwykła powieść Toni Morrison „Umiłowana” została uznana za jedną z najważniejszych książek stulecia. Samej zaś autorce przyniosła dwie najwyższe nagrody literackie: Nobla i Pulizera. 

Powieść opowiada historię afroamerykanki Sethe, która jest zbiegłą z Kentucky niewolnicą. W książce możemy znaleźć cały przekrój emocji i studium psychologicznego głównej bohaterki: od lęku, ucieczki, niewyobrażalnego bólu, po niezwykłą chęć życia, wolności, dumy i miłości. W „Umiłowanej” miesza się świat realny ze światem magii. Pod postacią Sethe kryje się małe, niewinne dziecko zamordowane przez własną matkę. Chcesz wiedzieć jak to wszystko się skończyło? Koniecznie zajrzyj do kolejnej z 10 najlepszych książek, które warto przeczytać jesienią.

„Damy, dziewuchy, dziewczyny” Anna Dziewit-Meller

Jeśli szukasz inspiracji i motywacji, to książka „Damy, dziewuchy, dziewczyny” Anny Dziewit-Meller powinna być Twoją obowiązkową lekturą. Zawiera krótkie historie Polek: tych znanych i tych pominiętych, o których na pewno warto wspomnieć. Wśród nich są m.in. Wanda Rutkiewicz (zdobywczyni najwyższych szczytów świata) czy Anna Henryka Pustowójtówna (jedyna dziewczyna, która brała czynny udział w powstaniu styczniowym). Każda z bohaterek wyróżnia się niesamowitą odwagą i na pewno można stwierdzić, że wyprzedza czasy, w których przyszło im żyć. 

Chociaż zarówno cała oprawa książki, jak i język jakim jest napisana mogą dawać złudzenie, że skierowana jest do dzieci, nic bardziej mylnego! Anna Dziewit-Meller słynie bowiem z lekkiego języka, jakim przedstawia czytelnikowi historię. Niewątpliwym plusem książki „Damy, dziewuchy, dziewczyny” jest to, że po każdej z 16 przedstawionych opowieści znajdziemy mini słownik z najważniejszymi pojęciami.  

unnamed 17gentlewoman -
Którą książkę wybierasz?

Tak dużo książek, tak niewiele czasu

Lista 10 najlepszych książek, które warto przeczytać jesienią jest tak naprawdę igłą w stogu siana, jednak wierzymy, że każda GentleWoman znajdzie tu coś dla siebie. Mamy książki dla miłośniczek biografii: „Blondynka” Joyce Carol Oates, „Audrey Hepburn. Uosobienie elegancji” Sean Ferrer Hepburn i „Kamala Harris. Pierwsza biografia” Dan Morain. Książki trudne, aczkolwiek podejmujące ważne tematy: „Umiłowana” Toni Morrison, „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalia De Barbaro czy „Ostatnie historie” Olga Tokarczuk. W naszym zestawieniu nie mogło też zabraknąć literatury klasycznej, do której niewątpliwie należy powieść Jane Austen „Duma i uprzedzenie” oraz takiej, która stała się popularna dopiero po jej zekranizowaniu – „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood. Jeśli natomiast szukasz książki, która na długo pozostanie w Twojej pamięci, niewątpliwie jest to „Dziennik” Anny Frank. Kobietom poszukującym inspiracji i motywacji w działaniu na pewno spodoba się pięknie ilustrowana książka Anny Dziewit-Meller „Damy, dziewuchy, dziewczyny”. 

Jedyne o czym warto pamiętać to to, że jesień trwa tylko 90 dni, a książek wartych uwagi jest znacznie więcej. Redakcji GentleWoman POLSKA nie pozostaje więc nic innego, jak życzyć przyjemnej lektury! 

UDOSTĘPNIJ

2 thoughts on “10 najlepszych książek, które warto przeczytać jesienią

Komentarze są zamknięte.

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj