Sekret nordyckiego życia – 6 kroków

Coraz częściej słyszymy, by wprowadzić „przytulność”do codziennego życia. Skąd wziął się ten trend? Został podpatrzony w drewnianych chatkach w Danii, których mieszkańcy uważani są za najszczęśliwszy naród świata. Choć słowo hygge nie doczekało się polskiego odpowiednika, to używa się go na zmianę z „ciepło”, „przytulność duszy” oraz… „kakao przy świecach”. Na czym polega sekret duńskiego szczęścia? Małe przyjemności, których nie kupisz Hygge reprezentuje wszystkie te małe chwile szczęścia, których nie możesz kupić za pieniądze. To na przykład uczucie ciepła pod kołdrą, kiedy się budzisz, wsłuchiwania się w strumienie deszczu za oknem, a nawet dobre samopoczucie, które wywołuje gorąca czekolada. To małe rzeczy, które sprawiają, że dostrzegasz, jaki świat jest piękny. By to wszystko dostrzec nie musisz jechać do Danii: hygge możesz uprawiać także poza krajem słynącym z wiatraków i baśni Andersena. Niech się świeci Świece są podstawą filozofii hygge. W Danii świece płoną nawet w biurach i klasach szkolnych. Jednak jedna, samotna świece postawiona na oknie nie sprawi, że w naszym domu będzie przytulnie. Oświetlenie ma duże znaczenie dla Duńczyków, a każdego roku jeden Duńczyk spala około sześciu kilogramów wosku. Aby w Twoim domu było bardziej hygglig, wyłącz sztuczne światła, zrezygnuj z neonów, żarówek LED i neonów. Stonowane, miękkie światło i świece sprzyjają dobremu samopoczuciu. Spróbujesz?
Ciepły, rozgrzewający napój to podstawa filozofii hygge.
Źródło: Pinterest
Rozgrzewający napój Hygge nie funkcjonuje bez gorącego napoju w ręku. To może być herbata, gorąca czekolada, grzane wino, a przede wszystkim aromatyczna kawa, tak popularna w Danii. W duńskim serialu The Killing” (Forbrydelsen) jeden z bohaterów w każdej scenie pojawia się z filiżanką kawy w ręku. Duńczycy są na czwartym miejscu najczęściej pijących kawę na świecie, więc możemy mówić o prawdziwy kaffehygge. Istnieje nawet strona kaffehygge.dk, na której jest ogromny wybór kaw i herbat.
Świeżo wypiekany, domowy chleb według tradycyjnej receptury smakuje lepiej niż wykwintne śniadanie.
Źródło: Pinterest
Jedz bez poczucia winy Ciasta i ciastka są częścią hygge. Domowe ciasta, hygglig kardamonowe drożdzówki i inne kaloryczne słodycze – po prostu rozkoszuj się ich smakiem i zapomnij o kaloriach. Wyloguj się Żyj pełnią życia – tego realnego, nie wirtualnego. Nie musisz być uzależniony od swojej skrzynki e-mail, non stop zamieszczać zdjęcia na Instagramie czy publikować twitty. Odetnij się od komórki i komputera, choć na chwilę nie rozpraszaj się wibracjami na tablecie. Jest to powrót do autentyczności, przyjemności wynikającej z doświadczenia prostych rzeczy. Ubierz się ciepło Symboliczna ubranie hygge to skarpety. I to nie bawełniane, a skarpety z wełny i kaszmiru. Najlepiej, jeśli będą to wysokie zakolanówki – symbol przytulnej mody. Ale może być jeszcze cieplej… Piżama z miękkiej flaneli, legginsy z kaszmiru, bezrękawnik, t-shirt i podkoszulek, a w ręku kubek parującej kawy. W stylu hygge są także białe wełniane swetry z płatkami śniegu lub inne nordyckie wzory.
Świece i lampki ocieplają wystrój domu.
Źródło: Pinterest
Stwórz intymne wnętrze W każdym duńskim domu znajdziesz mebel lub przedmiot w stylu hygge. To może być odrestaurowane krzesło, parapet pełny poduszek czy przytulny fotel… Kącik hygge powinien być przystosowany do wszystkich powyższych aktywności: wypijania filiżanki kawy w wygodnej piżamie, oglądania zachodów słońca i rozkoszowania się pysznymi ciastami. Hygge wcale nie jest takie trudne! Polecamy również
UDOSTĘPNIJ
Skip to content