Sekret nordyckiego życia – 6 kroków

Coraz częściej słyszymy, by wprowadzić „przytulność” do codziennego życia. Skąd wziął się ten trend? Został podpatrzony w drewnianych chatkach w Danii, których mieszkańcy uważani są za najszczęśliwszy naród świata. Choć słowo hygge nie doczekało się polskiego odpowiednika, to używa się go na zmianę z „ciepło”, „przytulność duszy” oraz… „kakao przy świecach”. Ty też możesz być hygge. To banalnie proste. Przedstawiamy sekret nordyckiego życia – 6 kroków.

 

Małe przyjemności, których nie kupisz

Hygge reprezentuje wszystkie te małe chwile szczęścia, których nie możesz kupić za pieniądze. To na przykład uczucie ciepła pod kołdrą, kiedy się budzisz, wsłuchiwania się w strumienie deszczu za oknem, a nawet dobre samopoczucie, które wywołuje gorąca czekolada. To małe rzeczy, które sprawiają, że dostrzegasz, jaki świat jest piękny. By to wszystko dostrzec nie musisz jechać do Danii: hygge możesz uprawiać także poza krajem słynącym z wiatraków i baśni Andersena.

Niech się świeci

Świece są podstawą filozofii hygge. W Danii świece płoną nawet w biurach i klasach szkolnych. Jednak jedna, samotna świece postawiona na oknie nie sprawi, że w naszym domu będzie przytulnie. Oświetlenie ma duże znaczenie dla Duńczyków, a każdego roku jeden Duńczyk spala około sześciu kilogramów wosku. Aby w Twoim domu było bardziej hygglig, wyłącz sztuczne światła, zrezygnuj z neonów, żarówek LED i neonów. Stonowane, miękkie światło i świece sprzyjają dobremu samopoczuciu. Spróbujesz?

 

rozgrzewający napój

Hygge nie funkcjonuje bez gorącego napoju w ręku. To może być herbata, gorąca czekolada, grzane wino, a przede wszystkim aromatyczna kawa, tak popularna w Danii. W duńskim serialu The Killing” (Forbrydelsen) jeden z bohaterów w każdej scenie pojawia się z filiżanką kawy w ręku. Duńczycy są na czwartym miejscu najczęściej pijących kawę na świecie, więc możemy mówić o prawdziwy kaffehygge. Istnieje nawet strona kaffehygge.dk, na której jest ogromny wybór kaw i herbat. A co może być lepszego niż kubek aromatycznej kawy o poranku?

Sekret nordyckiego życia – 6 kroków
Ciepły, rozgrzewający napój to podstawa filozofii hygge.
Źródło: Pinterest

jedz bez poczucia winy

Ciasta i ciastka są częścią hygge. Domowe ciasta, hygglig kardamonowe drożdzówki i inne kaloryczne słodycze – po prostu rozkoszuj się ich smakiem i zapomnij o kaloriach. Duńczycy uwielbiają wszelkiego rodzaju wypieki. I może to jest właśnie ich sposób na radosne życie…

Hygge nie funkcjonuje bez gorącego napoju w ręku. To może być herbata, gorąca czekolada, grzane wino, a przede wszystkim aromatyczna kawa, tak popularna w Danii. W duńskim serialu „The Killing” (Forbrydelsen) jeden z bohaterów w każdej scenie pojawia się z filiżanką kawy w ręku. Duńczycy są na czwartym miejscu najczęściej pijących kawę na świecie, więc możemy mówić o prawdziwy kaffehygge. Istnieje nawet strona kaffehygge.dk, na której jest ogromny wybór kaw i herbat.
Świeżo wypiekany, domowy chleb według tradycyjnej receptury smakuje lepiej niż wykwintne śniadanie.
Źródło: Pinterest

wyloguj się

Żyj pełnią życia – tego realnego, nie wirtualnego. Nie musisz być uzależniony od swojej skrzynki e-mail, non stop zamieszczać zdjęcia na Instagramie czy publikować twitty. Odetnij się od komórki i komputera, choć na chwilę nie rozpraszaj się wibracjami na tablecie. Jest to powrót do autentyczności, przyjemności wynikającej z doświadczenia prostych rzeczy.

ubierz się ciepło

Symboliczna ubranie hygge to skarpety. I to nie bawełniane, a skarpety z wełny i kaszmiru. Najlepiej, jeśli będą to wysokie zakolanówki – symbol przytulnej mody. Ale może być jeszcze cieplej… Piżama z miękkiej flaneli, legginsy z kaszmiru, bezrękawnik, t-shirt i podkoszulek, a w ręku kubek parującej kawy. W stylu hygge są także białe wełniane swetry z płatkami śniegu lub inne nordyckie wzory.

stwórz intymne wnętrze

W każdym duńskim domu znajdziesz mebel lub przedmiot w stylu hygge. To może być odrestaurowane krzesło, parapet pełny poduszek czy przytulny fotel… Kącik hygge powinien być przystosowany do wszystkich powyższych aktywności: wypijania filiżanki kawy w wygodnej piżamie, oglądania zachodów słońca i rozkoszowania się pysznymi ciastami.
Hygge wcale nie jest takie trudne!

Ciasta i ciastka są częścią hygge. Domowe ciasta, hygglig kardamonowe drożdzówki i inne kaloryczne słodycze – po prostu rozkoszuj się ich smakiem i zapomnij o kaloriach.
Świece i lampki ocieplają wystrój domu.
Źródło: Pinterest
UDOSTĘPNIJ