Gdy Włodymyr Zełenski stoi na czele wojska, jego żona, Ołena Zełenska, ma inne zadanie – walczy o to, by o Ukrainie codziennie na nowo przypominał sobie cały świat. Chociaż zaproponowano jej azyl w USA, została w swoim kraju. Zaangażowanie to dla niej nic nowego. Jeszcze przed wojną aktywnie walczyła o prawa kobiet i mniejszości, m.in. osób z niepełnosprawnościami. 

W wywiadzie dla ukraińskiego „Vogue’a” przyznała jednak: „Mój mąż jest zawsze na czele, a ja czuję się lepiej w cieniu”. Kim jest Ołena Zełenska – pierwsza dama Ukrainy?

 

Ołena Zełenska – artystyczna dusza z technicznym wykształceniem

44-letnia Ołena Zełenska urodziła się w Krzywym Rogu. Pochodzi z wykształconej rodziny – jej matka była głównym inżynierem fabryki, a ojciec wykładał budownictwo na politechnice. Informacje na temat jej rodzeństwa nie są jednoznaczne. Z domu wyniosła chrześcijańskie wartości.

Pierwotnie miała zostać architektką – skończyła studia na Krzyworoskim Uniwersytecie Technicznym. Zawodowo zajęła się jednak pisaniem. Tworzyła scenariusze dla założonego na początku XXI w. studia „Kwartał 95” – popularnej ukraińskiej grupy artystycznej, która produkuje seriale, skecze, programy telewizyjne, filmy i inne formaty. 

Studio zostało docenione nie tylko przez widzów, ale i krytyków. Wśród otrzymanych przez nie licznych nagród znajduje się np. Złote Pióro Ukrainy w dziedzinie dziennikarstwa.

Od scenarzystki do pierwszej damy Ukrainy

Ołena poznała swojego męża, Włodomyra, na studiach. Później to właśnie oni stali się jednymi z założycieli studia „Kwartał 95”. Co ciekawe, para w młodości chodziła już razem do szkoły, chociaż wtedy ponoć wcale nie mieli ze sobą kontaktu. Zaczęli się spotykać, gdy miała 17 lat. W 2003 r. wzięli ślub. Są również rodzicami dwójki dzieci.

Ołena Zełenska – kim jest żona prezydenta Ukrainy?
Ołena Zełenska chętnie angażuje się w różne akcję społeczne i charytatywne.

Gdy w 2018 r. Zełenski postanowił kandydować na prezydenta, wcale nie była przekonana. O tej decyzji dowiedziała się zresztą z mediów społecznościowych. Wsparła jednak męża – i robi to do dziś.

Zaangażowana żona prezydenta Ukrainy

Skoro okoliczności życia rodziny w 2022 roku zmieniły się na zawsze, Ołena Zełenska nie chciała być bezczynna – w końcu zaczęła dysponować władzą, której wstyd nie wykorzystywać… Wiedziała, że nie może milczeć – mimo swojego charakteru.

W wywiadzie dla „Vogue’a” przyznała: „Znalazłam dla siebie powody do rozgłosu. Jednym z nich jest możliwość zwrócenia uwagi ludzi na ważne kwestie społeczne”.

Razem z doradcami opracowała program, na którym chciała się skupić w trakcie prezydentury męża. Jednocześnie nadal pracowała nad scenariuszami grupy „Kwartał 95” i wychowywała dzieci.

Walka o równe szanse, reforma żywienia – zobacz najważniejsze działania Ołeny

Wśród priorytetów Zełenskiej znalazła się walka o równe szanse kobiet i mniejszości, np. osób starszych czy z niepełnosprawnościami, które na co dzień spotykają się z wieloma trudnościami.

Trzy razy wystąpiła na Ukraińskim Kongresie Kobiet. Dzięki niej Ukraina przystąpiła też do Partnerstwa Biarritz (które jest inicjatywą państw G-7 w sprawie równości płci). W trakcie uroczystości w 2020 r. Ołena powiedziała:

„To ważny krok dla Ukrainy w kierunku szeroko rozumianej równości – bez względu na płeć, wiek, różnice kulturowe, fizyczne czy psychiczne”.

Prawdziwą rewolucją w Ukrainie była też reforma żywienia w szkołach (weszła w życie 1 września 2021 r.), której Ołena była inicjatorką. 

Na czym jeszcze zależało pierwszej damie? Między innymi na krzewieniu kultury ukraińskiej. W trakcie oficjalnych wizyt promowała ukraińskich projektantów. 

Ołena Zełenska to prawdziwa kobieta mocy! Więcej o sile kobiecego pierwiastka przeczytasz na GentleWoman w artykule W poszukiwaniu kobiecej mocy.

Swoją postawą imponuje całemu światu – Ołena Zełenska w trakcie wojny

„Nie będę panikować i płakać. Będę spokojna i pewna siebie. Moje dzieci na mnie patrzą. Będę obok nich. I będę obok męża. I obok Ciebie” – tak Ołena Zełenska napisała na Instagramie 24 lutego, czyli w dniu ataku Rosji na Ukrainę. 

Wydaje się, że żona prezydenta Zełenskiego przyjęła na siebie dwa obowiązki. Po pierwsze, wspiera społeczeństwo ukraińskie – szczególnie tę część, która nie walczy na froncie. Po drugie, stara się zwrócić oczy całego świata na sytuację w Ukrainie. 

Ołena Zełenska – kim jest żona prezydenta Ukrainy?
Kijów, Ukraina. Volodymyr Zelenskyy z żoną Oleną Zelenską podczas ceremonii pogrzebowej Leonida Kravchuka, byłego prezydenta Ukrainy.

Często publikuje zdjęcia i filmiki ukazujące rosyjskie barbarzyństwo. Na swoim Instagramie wspomina też osoby, które zginęły – dzieci, wojskowych, lekarzy… Dodatkowo spotyka się i rozmawia z głowami państw, wspiera ośrodki dla osób w kryzysie uchodźczym i bierze udział w konferencjach.

Czy Ołena Zełenska stoi u boku męża?

Wydaje się, że pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska robi o wiele więcej! Aktywnie wpływa nie tylko na morale Ukrainek i Ukraińców, ale też szuka rozwiązań. Jest wsparciem i siłą, której nie złamała rosyjska agresja. GentleWoman z przyjemnością przedstawia Wam jej postać!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *