Coraz więcej kobiet decyduje się pokryć swoje ciała rysunkami, grafikami lub cytatami o ukrytym znaczeniu. Często zdarza się, że tylko one same wiedzą, co tak naprawdę dla nich znaczy wykonany motyw. Wśród nich znalazły się także kobiety znane z pierwszych stron gazet: Anna Lewandowska, Agnieszka Woźniak-Starak i Angelina Jolie. Ich wzory mogą oznaczać ukryte emocje, przebyte związki i niezliczone historie. Jednak czy tatoo ma zawsze jakieś znaczenie? Zapytaliśmy o to artystę, Mariusza Trubisza, który od wielu lat zajmuje się tatuowaniem.

Spis treści:

Wybór wzoru

Decydując się na rysunek na skórze najpierw szukamy wzoru. Czasem przeglądamy w tym celu Instagram i Pinterest, innym razem wzór rodzi się w naszej głowie spontanicznie. Jedno jest pewne, zostanie z nami na zawsze. Przynajmniej takie jest jego założenie. Chociaż teraz salony kosmetyczne oferują laserowe usuwanie tatuaży, to jednak nikt nie myśli o tym w momencie, gdy umawia się na wizytę. 

Najczęściej wybierane wzory

Wśród wybieranych wzorów od wielu lat zdecydowanie najczęściej pojawiają się motywy kwiatowe, a wśród nich prym wiedzie królowa wśród kwiatów, róża. Dla jednym możesz być oznaką miłości i pożądania, dla innych, zwłaszcza jeśli pojawiają się na niej kolejce – cierpienia. Może również nawiązywać do dzieł literackich, m.in. do słynnej Róży z „Małego księcia”. Na ten motyw zdecydowała się między innymi stylistka i osobowość telewizyjna, Maja Sablewska

unnamed 56gentlewoman -
Tatuaż - czy zawsze ma jakieś znaczenie? Anna Lewandowska, Agnieszka Woźniak-Starak i Angelina Jolie udowadniają, że tak! 5

Jeśli chodzi o inne popularne motywy roślinne możemy znaleźć wśród nich czterolistną koniczynę. Zazwyczaj niewielki tatuaż z tym motywem możemy znaleźć na nadgarstku lub schowany za uchem. Może oznaczać szczęście lub być swego rodzaju talizmanem dla jej posiadaczki. Tak naprawdę każdy z listków oznacza coś innego: miłość, szczęście, nadzieję i wiarę. Dlatego dla każdej kobiety może oznaczać coś zupełnie innego. 

Dziara z motywem zwierząt 

Wiele kobiet decyduje się także na dziarę przedstawiającą zwierzę, które najczęściej odzwierciedla ich naturę. Wśród nich pojawiają się tygrys, koliber, waż, jaskółka czy motyle. Ich wielkość uzależniona jest głównie od miejsca na ciele, gdzie będzie wykonany. Tygrys najczęściej kobiety wykonują na ramieniu lub plecach, mniejsze zwierzęta takie jak koliber czy jaskółka pojawiają się na przedramionach, łopatce lub szyi. Pigment może być zarówno czarny lub kolorowy, wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. 

Tatoo w wybranym przez nas stylu

Po wybraniu konkretnego wzoru warto zastanowić się także nad stylem, w którym ma zostać wykonany. Wśród nich można wymienić old school, akwarele, realizm, blackwork, gotyk, steampunk, tatuaże neotradycyjne czy handpoke. Z reguły każdy artysta specjalizuje się w wybranym stylu, dlatego warto wcześniej zapoznać się z jego pracami, żeby mieć ogólne pojęcie o tym, jakie dziary wykonuje. 

Ukryta symbolika

Wiele osób decydujących się na dziarę chce przekazać w nim ukrytą symbolikę. Przebyte związki, pojawienie się na świecie dziecka, zamknięcie pewnych spraw albo wręcz otwarcie się na nowe. To wszystko, a nawet jeszcze więcej można odzwierciedlić w postaci rysunku na skórze. Kiedyś w tym celu tatuowano najczęściej między innymi azjatycki symbol Yin i Yang oznaczający idealną równowagę pomiędzy dobrem a złem, miłością a samotnością czy radością i cierpieniem. Swego czasu uznawany był również za symbol zakochanych. Dwie idealnie pasujące do siebie części miały oznaczać kochanków. 

unnamed 55gentlewoman -
Angelina Jolie jest wielką fanką tatuaży.

Dziś wzorów jest znacznie więcej, a zarówno wzór, jak i styl jego wykonania zależy od osoby, która się na niego decyduje. Dlatego też odchodzi się już od robienia znaków nieskończoności czy kotwicy na rzecz bardziej spersonalizowanych rysunków.

Okiem eksperta

O to, czy kobiety często decydują się na dziary, które mają ukryte znaczenie zapytaliśmy artystę, Mariusza Trubisza. „Myślę, że większość moich klientów decyduje się na tatuaże, za którymi kryje się konkretna myśl, ale zawsze estetyka przedstawienia tej myśli odgrywa równie duże znaczenie. Oczywiście nie brakuje też osób, dla których to jedynie wizualna strona tatuażu ma znaczenie. Z mojej zawodowej perspektywy obie postawy są mile widziane i dają równie dużo przyjemności z procesu twórczego.” 

Oznacza to, że oprócz tego, co owy tatuaż kryje za tajemnicę, ważne jest także to, jak wygląda. Przecież jego właścicielka będzie codziennie na niego patrzeć i przypominać sobie, po co w zasadzie go zrobiła. 

Ulubione i zawsze na czasie tatuaże kobiet 

A co najczęściej tatuują sobie kobiety? W ostatnim czasie panie coraz chętniej decydują się na minimalistyczne dziary wykonane cienką czarną kreską bez dodatkowego koloru. Jest on bardzo delikatny, subtelny i przede wszystkim kobiecy. Dziary w tym stylu zazwyczaj są niewielkich rozmiarów i umiejscowione na rękach, żebrach, łopatkach, obojczykach lub pod biustem. Taki niewielki tatoo bardzo często ma wielkie znaczenie dla jego właścicielki. 

„Nie zdarza mi się na tyle często powtarzać jakiegokolwiek motywu czy tematu, abym mógł uznać, że jest w danym momencie „popularny”. Wręcz przeciwnie, codziennie spotykam się z nowymi pomysłami klientów i dbam o to, aby przestawić je efektownie i zgodnie z estetyką, jaka odpowiada mi oraz pomysłodawcy” – tłumaczy artysta, Mariusz Trubisz

unnamed 53gentlewoman -
Anna Lewandowska zrobiła nową dziarę z okazji 34. urodzin.

Anna Lewandowska zrobiła tatuaż z miłości do córek

Jednym z takich tatuaży w ostatnim czasie może pochwalić się mama i trenerka, Anna Lewandowska. W dniu jej 34 urodzin na jej lewym ramieniu pojawiły się dwie niewielkie Calineczki, które mają symbolizować jej córki: Laurę i Klarę. Nie jest tajemnicą, że sławni rodzice tak się do nich zwracają. 

Tatoo  Anny Lewandowskiej wykonał hiszpański artysta Juan Enka, który zamieścił na swoim Instagramie jego zdjęcie z dopiskiem „Wykonanie tatuażu i poznanie ciebie było przyjemnością. Niesamowicie, było dzielić z tobą dzień urodzin. Bardzo serdecznie dziękuję za całą sympatię i życzliwość”. Trenerka nie pozostała mu dłużna i odpisała krótkie „🧚🏻‍♂️🧚🏻‍♀️ mucho gracias!” 

Gwiazdy kochają tatuaże

Jednak Anna Lewandowska nie jest wcale wyjątkiem. Wiele sławnych kobiet zdecydowało się na wykonanie wyjątkowych „dziar”, które mają dla nich symboliczne znaczenie. Jedną z nich jest Agnieszka Woźniak-Starak. Na jej lewej łopatce widnieje tatoo, który przedstawia dwa skrzyżowane rewolwery i różę oraz inicjały „P.W.S.” oznaczające jej tragicznie zmarłego męża, Piotra Woźniaka-Staraka. Jak się okazało, prezenterka zrobiła go zaledwie kilka tygodni po pierwszej randce, jednak skrzętnie ukrywała go pod grubą warstwą ubrań. „Zrobiłam go szybko, ale możecie wierzyć – albo nie, ale my absolutnie od początku wiedzieliśmy, że to się tak skończy” – wspominała później.

Tatuaże Angeliny Jolie

Prawdziwą weteranką tatuaży jest niewątpliwie Angelina Jolie. Są odzwierciedleniem tego, co ją w życiu spotkało i sposobem na wyrażenie emocji. Najbardziej znanym jej tatoo jest bez wątpienia ten wykonany na lewym ramieniu. Przedstawia współrzędne geograficzne miejsc, gdzie urodziły się jej adoptowane dzieci. Innym tatuażem o symbolicznym znaczeniu jest niewielki napis na karku „Know your rights” nawiązujący do tego, że aktorka jest bardzo zaangażowana w pomoc humanitarną w najdalsze zakątki świata. 

unnamed 54gentlewoman -
Każdy tatoo ma dla Angeliny Jolie znaczenie.

Na plecach aktorki widnieje także tygrys bengalski wykonany bardzo trudną i bolesną techniką dotwork, gdzie tusz wprowadzany jest pod skórę przez tradycyjnego khmerskiego tatuatora. Angelina Jolie sprawiła go sobie w momencie, gdy uzyskała obywatelstwo Kambodży. To także miejsce, skąd pochodzi jej adoptowany syn Maddox. Czarny pigment, jaki został użyty do jego wykonania niewątpliwie rzuca się w oczy.

Czy tatuaż ma zawsze znaczenie?

Jednak należy pamiętać, że dziary nie zawsze muszą mieć jakieś znaczenie. Czasem wykonane są pod wpływem chwili, czego ich właściciele później żałują. Jedną z takich osób jest Victoria Beckham, która wiele lat temu wykonana na lewym nadgarstku tatoo z inicjałami jej męża, Davida Beckhama. Para jest już małżeństwem od przeszło 20 lat i doczekała się w tym czasie czwórki dzieci: Brooklyna, Romeo, Cruz i Harper

Victoria Beckham usunęła tatuaż

Usunięcie dziary wzbudziło spekulacje w świecie show biznesu i podsyciło plotki na temat kryzysu w małżeństwie słynnej pary. Fakt ten nie umknął także prowadzącej program „Today Show”, która postanowiła zapytać Victorię o powód usunięcia „dziary”. „Zrobiłam ten tatuaż bardzo dawno i nie należał on do najdelikatniejszych. Mój mąż i moi synowie mają tak piękne tatuaże, wykonane przez artystów. Wzór na mojej ręce nie był tak ładny, był wykonany bardzo grubą kreską, czasami pojawiały się krwawienia, po prostu miałam go dość, nie podobał mi się” odpowiedziała krótko Victoria i nie pozostawiła złudzeń co do tego, że nie miał on dla niej żadnego znaczenia sentymentalnego

Wyjątkowa pamiątka na całe życie

Chociaż obecnie usuwanie dziary jest usługą ogólnie i łatwo dostępną jak jego zrobienie, to nikt nie myśli o tym, aby się go pozbyć w momencie, gdy pojawia się na skórze. Dlatego też warto przemyśleć swoją decyzję i szczegółowo zaplanować wizytę u tatuatora, dzięki któremu możemy wytatuować sobie wyjątkową pamiątkę na całe życie zwłaszcza, gdy skończy się goić. Pamiętajmy, że rysunek na skórze może nie tylko zdobić, ale również oszpecić ciało, jeśli będzie niewłaściwie wykonany. 

Przy wyborze studia tatuażu należy zwrócić uwagę czy tatuażysta ma doświadczenie i jak wyglądają jego prace. Pozwoli to uniknąć rozczarowania ze źle wykonanej dziary i powstania ewentualnej blizny. Warto też zapoznać się z tym, jakie fakty i mity krążą wokół tego zabiegu. 

Tatuaż tylko dla mnie

Mariusz Trubisz, który zajmuje się tatuowaniem od wielu lat wykonuje tatuaże inspirowane zdjęciami, jakie klienci przynoszą do jego studia. Dlatego redakcja GentleWoman POLSKA postanowiła również zapytać naszego eksperta o to, jak często klienci proszą go o rady w doborze odpowiedniego tatuażu. „Zawsze to klienci decydują o wyborze zdjęcia, które ja interpretuję w tatuażu. Oczywiście jeśli zdjęć jest więcej, to chętnie pomagam w wyborze tak, aby dany kadr miał możliwie najciekawszą dynamikę oraz proporcje.”

Nie czekaj, działaj!

Jeśli masz już wybrany wzór zastanów się, jaka wielkość tatuażu będzie odpowiednia. Niech ta wyjątkowa „blizna” zostanie z Tobą na zawsze. Być może jest to wspomnienie jakiejś długiej historii miłosnej, a może w ten sposób chcesz podkreślić swoją seksualność. Decyzja należy tylko do Ciebie, a znaczenie tatuaży… cóż, o tym również nie musisz nikomu mówić.

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj