K-pop to gatunek muzyki pop wywodzący się z Korei Południowej, który w ostatnim czasie zdobywa ogromną popularność na całym świecie. Kolorowe teledyski, widowiskowe choreografie oraz ciepły i przyjazny wizerunek idola- za każdym z tych pozytywnych aspektów stoją lata treningu, poświęcenie swojego życia prywatnego, a także zmagania z popularnością. Jaka jest cena bycia osobą publiczną w Korei? Co charakteryzuje ten typ muzyki oraz jakie czynniki wpłynęły na ekspansję tego gatunku na całym świecie? 

Spis treści:

Hallyu- koreańska fala 

W ostatnim czasie, staliśmy się świadkami ekspansji koreańskiej kultury. Wpłynęły na to k-pop, popularność słynnej, wieloetapowej pielęgnacji twarzy i kosmetyków oraz sukces dzieł kinematograficznych takich jak Parasite, czy Minari i Squid game. Kuchnia koreańska również znalazła wielu wielbicieli wśród koneserów na całym świecie. Zjawisko to otrzymało własny termin- Hallyu, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza koreańską falę. 

Czym charakteryzuje się K-pop?  

Koreański pop to gatunek, który nie posiada ograniczeń. Zależnie od zespołu czy solisty, każdy obiera własną ścieżkę, koncept. Co ciekawe, wielu z nich reprezentuje w piosenkach bądź teledyskach kulturę koreańską. Piosenkarzy działających w obszarze Kpop, nazywa się idolami. Warto wiedzieć, że za każdym z wykonawców, stoi wytwórnia- to ona odpowiada za zebranie członków grupy, trening, kreowanie ich wizerunku oraz dbanie o ich promocję. Istnieją jednak pewne cechy wspólne- są to przede wszystkim: ogromny perfekcjonizm, dopracowane wokale oraz skomplikowane choreografie, a także przymus podpisania kontraktu, który zobowiązuje wykonawcę do przestrzegania wielu zasad, naruszających życie prywatne. Tak naprawdę, ich codzienność obraca się wokół kariery. Zainteresowanie K-popem jest powszechnie spotykane wśród nastolatków.

Więcej o kulturze Azji przeczytasz w artykule: Hikikomori-Japońska choroba samotności

K-pop - artyści
K- pop – globalny fenomen

Kultura k-popu na najwiekszych wydarzeniach światowych – Mundial 2022. Katar

K-popowy wokalista Jung Kook, jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków Azji, a nawet świata wystąpił na otwarciu Mundialu 2022 w Katarze. Członek koreańskiego zespołu BTS miał swoje 30 minut na scenie, które zdecydował się wykorzystać na przedstawienie publice po raz pierwszy swojego utworu “Dreamers”. Towarzyszył mu także katarski wokalista Fahad Al Kubaisi.

Długa droga do sukcesu 

Marzeniem wielu młodych mieszkańców Korei jest zostanie idolem. Jest to jednak niesamowicie skomplikowany proces, gdyż podczas castingów, konkurencja jest ogromna. Nie wystarczy darzyć muzykę i taniec miłością. Koreańczycy posiadają wewnętrzną potrzebę dążenia do perfekcjonizmu, więc najmniejszy błąd jest w stanie przekreślić ich szanse na wejście do świata muzyki i sławy. Nielicznych, którym uda się zostać dostrzeżonym przez wytwórnię, czekają lata intensywnych treningów zarówno wokalnych, jak i tanecznych, restrykcyjne diety, które niestety bardzo często prowadzą do zaburzeń odżywiania oraz całkowita rezygnacja z życia prywatnego- jednym z punktów umowy jest zakaz posiadania drugiej połówki. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdzie idole łamią tę zasadę natomiast wielokrotnie skutkowało to wyrzuceniem z zespołu. 

Przemysł muzyczny Korei  

W przemyśle muzycznym w Korei, oprócz wydawania płyt, organizacji koncertów oraz udzielania wywiadów, istotne są również inne aktywności, takie jak reklamy z udziałem idoli, kilkutygodniowa promocja albumu w programach muzycznych i prowadzenie livestream’ów. Ważną rolę odgrywa także kultura fana- wpieranie idola jest bowiem kluczowe dla miłośników muzyki k-pop. Ciekawym przykładem na to jest kolekcjonowanie albumów, czy  Lightstick- to gadżet koncertowy wyglądem przypominający różdżkę, który ma lampkę. Każdy zespół posiada swój niepowtarzalny projekt, który ma się z nim kojarzyć. Kiedy fani włączają światełka podczas koncertu, tworzy się niesamowity, kolorowy ocean.  

Kultura widowiskowych koncertów  

Koncerty koreańskich grup to wyjątkowe wydarzenia, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jak prezentuje się ich kultura? Każdy z występów stanowi niesamowite widowisko, na które składają się robiące wrażenie choreografie, zsynchronizowane ruchy taneczne, wspaniałe efekty specjalne oraz oświetlenie. Fani chcący kupić bilet na koncert, muszą liczyć się z tym, że czasami wyprzedają się one w parę minut! Dotyczy to nie tylko koncertów w Azji, lecz również w USA, czy Europie, gdzie liczba chętnych stale rośnie. Artyści mają wspaniały kontakt z widzami- obu stronom bardzo zależy, aby to wydarzenie zostało w pamięci na długo. Najwięksi fani przygotowują również akcje koncertowe, takie jak banery, prezenty dla idoli oraz wymyślają stylizacje inspirowane np. członkiem zespołu. 

Legendy K-popu   

Początkowo terminu k-pop używano jedynie w Korei. Dopiero po osiągnieciu ogromnej popularności w Chinach i Japonii koreański pop został rozpoznawalny w Azji. Z czasem ludziom na całym świecie spodobały się kolorowe teledyski, wspaniałe choreografie oraz egzotyka gatunku. W Polsce, wzrost zainteresowaniem tym rodzajem muzyki nastąpił w 2012 wraz z piosenką “Gangnam style” wykonawcy PSY. Każdy znał wtedy hit, który zdobywał coraz większą popularność. Obecnie, twórca tej piosenki jest CEO własnej wytwórni, a niedawno muzyk wydał piosenkę z Suga- członkiem najpopularniejszego obecnie boysbandu na świecie- BTS. To między innymi dzięki nim, k-pop stał się jednym z najbardziej popularnych obecnie gatunków. Warto wiedzieć, że ich wspaniały przekaz LOVE YOURSELF pomaga zachęcić młodych ludzi do akceptacji i kochania siebie.  

K-pop BTS
K-pop- BTS – legenda gatunku

Wyjątkowe przesłanie   

W 2018 roku członkowie BTS zostali zaproszeni na spotkanie ONZ, podczas którego lider grupy- Kim Namjoon wygłosił przemowę, która poruszyła obecnych gości, a także widzów kongresu na całym świecie. BTS wielokrotnie podkreślają, że miłość, jest początkiem wszystkiego, a ta prawdziwa zaczyna się od miłości do samego siebie i samoakceptacji. Prowadzą oni również kampanię z UNICEF przeciwko przemocy wśród dzieci.  

Fragment Przemowy- Kim Namjoon  

“To naprawdę ogromny zaszczyt, być zaproszonym na okazję, która ma tak szczególną wartość dla młodszej generacji. W Listopadzie, BTS rozpoczęło swoją własną kampanię, “Love Yourself”, razem z UNICEF z wiarą, że prawdziwa miłość rozpoczyna się od miłości do samego siebie. Współpracowaliśmy z programem przeciw przemocy założonego przez UNICEF, aby chronić dzieci oraz młodych ludzi z całego świata przed przemocą. Nasi fani stali się główną częścią tej kampanii przez ich działalność i entuzjazm. (…) Po wydaniu albumów z serii “Love Yourself” i rozpoczęciu kampanii, zaczęliśmy słyszeć znaczące historie od naszych fanów – jak nasze przesłania pomogły im w trudnych chwilach w życiu i pomogły im w pokochaniu siebie. Te wiadomości przypominają nam cały czas o naszym obowiązku. Więc zróbmy następny krok. Nauczyliśmy się kochać siebie samego więc teraz, zacznijcie wyrażać siebie.” 

Ciemna strona rozrywki  

Większość artystów, musi wykonywać polecenia wytwórni i nie mają oni wpływu na to, co śpiewają, a nawet jak mają wyglądać. Jedynie soliści i zespoły z długim stażem, mogą pisać teksty czy wdrażać własne pomysły. Realia nie są różowe i wielu idoli cierpi psychicznie z powodu braku swobody. Ich życie prywatne również jest kontrolowane, nie mogą randkować, stale dbają o wizerunek, muszą wpasować się w standardy. W Korei używa się również terminu saeseng, które oznacza nachalnego fana, który stalkuje idoli i robi im zdjęcia z ukrycia. Cena popularności jest więc ogromna, a bycie idolem wymaga dużej ilości wyrzeczeń. 

K-pop muzyka
K-pop – popularność gatunku

Więcej niż muzyka   

Artyści próbujący działać po swojemu tworzą wspaniałe albumy, w których pokazują się od innej strony. Posiadają wtedy wolną rękę i możliwość wyrażenia siebie w wyjątkowy sposób. Kim Jonghyun, członek zespołu SHINee, który zadebiutował w 2008 roku, oprócz działalności w grupie, wydawał albumy solo. Sam pisał teksty i komponował melodie. Tworzył wspaniałą poezję śpiewaną, która zyskała rzeszę fanów, nie tylko w Korei.  

“Zanim nadejdzie wiosna, 

 Zanim zrobi się ciepło 

Spotkamy się? 

Zanim dzień nadejdzie, 

Kiedy wszyscy śpią 

Spotkajmy się. 

Właściwie, to samo patrzenie na ciebie, 

Obserwowanie cię, sprawia, że jestem szczęśliwy. 

Samo patrzenie na ciebie, jak się uśmiechasz, 

Samo czuwanie nad tobą sprawia, że czuję się spokojny”  

Before our Spring– Kim Jonghyun 

Kultura koreańska czy koreańska fala?  

Koreańska kultura jest specyficzna, głównie z uwagi na jej gwałtowane oraz częste zmiany. Kraj ten zatracony jest w cieniu konsumpcjonizmu, panują tam określone standardy piękna, a od dzieci od najmłodszych lat oczekuje się sukcesu- czy to w nauce, czy rozwinięciu talentu. Z uwagi na to, przemysł muzyczny również coraz szybciej wchodzi na wyższy poziom- przykładem na to są zespoły, w których jest nieokreślona liczba członków, a także takie, w których skład wchodzą awatary online.

Potęga K-popu  

W Korei Południowej, k-pop stał się nieodłączną częścią kultury. Jeszcze kilka lat temu, to państwo nawet nie śniło, że pewnego dnia muzyka z rodzimego kraju stanie się jednym z najpopularniejszych gatunków na świecie. K-pop, to zdecydowanie coś więcej, niż muzyka- to moc rozrywki, która przyniosła Korei sławę, a jego wykonawcy chętnie oddają w muzyce hołd ojczyźnie. Ten rodzaj muzyki, zachęca ludzi na całym świecie do podjęcia się nauki języka koreańskiego i wzbudza zainteresowanie tym krajem. Warto otworzyć się no nowe i dać sobie szansę na zapoznanie się z nową, odmienną kulturą! 

Więcej o kulturze Azji przeczytasz w artykule: Ikigai- żyć długo i szczęśliwie po japońsku

UDOSTĘPNIJ

2 thoughts on “K-pop sekrety globalnego fenomenu. Muzyka czy fala koreańskiej kultury?

 1. Dominic says:

  Nigdy nie wiedziałem o tej drugiej stronie k-popu, kolejny fascynujący artykuł, z każdym kolejnym można coś nowego się dowiedzieć o kulturze Azji
  Bravo!

  • Hanna Latoń says:

   Dziękuję bardzo! To prawda, niestety za wspaniałą, kolorową stroną, kryje się ta druga- ciemna, pełna wyrzeczeń. Pozdrawiam serdecznie!

Komentarze są zamknięte.

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
 • wordpress_test_cookie
 • wordpress_logged_in_
 • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj