Japończycy to społeczeństwo z jedną z najwyższych średnich długości życia na świecie. Wiele osób zastanawia się, w czym tkwi sekret ich długowieczności. Naukowcy szukając odpowiedzi na to pytanie, postanowili przyjrzeć się stylowi życia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Koncentrowali się zarówno na diecie, ćwiczeniach, jak i pracy oraz warunkach życia. Jakiemu czynnikowi Japończycy zawdzięczają ten wysoki wynik? Jak bardzo ich styl życia różni się od naszego? Wielu z nich wierzy, że Ikigai stanowi jeden z sekretów stulatków.
Spis treści:
Czym jest Ikigai?
Ikigai to określenie na przyjemność oraz istotę życia. Słowo to dzieli się na dwie części. “Iki” oznacza żyć, a “gai” powód. Najprostsze wytłumaczenie tego wyrazu to powód do życia. Ikigai jest uznawane za motywację do codziennego funkcjonowania. Może to być aktywność, rzecz bądź wartość, dzięki której mamy ochotę wstać z łóżka. Mówi się, iż swoje Ikigai odnajdujemy w momencie, gdy zatracamy się w chwili poddając się ukochanej pasji lub rozmawiając z bliską osobą. Dzięki tej japońskiej filozofii możemy odkryć sens życia.
Przeczytaj także: Van Gogh – Japońszczyzna
Diagram Ikigai Marca Winna
Najprostszym sposobem na zrozumienie istoty Ikigai jest grafika sporządzona przez Marca Winna. Diagram przedstawia, jak w prosty sposób odnaleźć swoją motywację.
Diagram stanowi pomoc w odnalezieniu Ikigai- należy brać przy tym pod uwagę pracę, jak ważna jest w naszym życiu i czy sprawia, że czujemy się spełnieni. Warto mieć hobby, które nas uszczęśliwia i daje nam energię do działania. Oprócz tego, powinniśmy posiadać powołanie, które ma nas pokierować, by dzięki naszym małym zmianom, świat stawał się lepszy. Warto przeanalizować tę grafikę i spróbować zdefiniować swoje własne Ikigai.
Według Japończyków, każdy z nas posiada Ikigai w sobie- czasem potrzeba wiele cierpliwości, aby je w sobie odnaleźć. Warto zatem szukać wielu pasji, próbować nowych rzeczy, a także dostrzec piękno w życiu codziennym- pracy, rodzinie oraz rytuałach, które wyznaczają nam rytm dnia. Japonki przekazują swoim dzieciom tę mądrość już od najmłodszych lat.
Niebieskie strefy
Niebieskie strefy to wyznaczone przez demografów regiony, w których występuje wyjątkowo wysoka średnia długość życia. Miejscami tymi są:
- Okinawa, Japonia
- Sardynia, Włochy
- Loma Linda, Kalifornia USA
- Półwysep Nicoya, Kostaryka
- Ikaria, Grecja
Naukowcy szukając zależności między tymi miejscami, wzięli pod uwagę kilka aspektów takich jak fakt, iż 3 z 5 wymienionych miejsc to wyspy, więc dużą rolę odgrywa tutaj między innymi klimat. Oprócz tego, mieszkańców cechuje duża aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, a także dobre relacje w ich społeczności. Uważa się, że gdy chętnie udzielamy innym pomocy i otrzymujemy ją w zamian, możemy odnaleźć w tym swoje Ikigai.
6 sposobów na odstresowanie
Stres to czynnik, który niekorzystnie wpływa na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Obecnie, wiele osób żyje w biegu oraz w ciągłym niepokoju. Niewiele z nich potrafi radzić sobie ze stresem. Dla jednej osoby najbardziej efektywną metodą będzie głębokie oddychanie lub rozmowa z bliskim, a dla innej może to być sport czy medytacja. Sposoby stosowane przez Japończyków to:
- Branie długich kąpieli z użyciem soli, najlepiej takiej, która stymuluje rozluźnianie mięśni
- Dobra organizacja swojego czasu oraz przestrzeni, w której przebywamy
- Ćwiczenia, stretching, koncentrowanie się na oddechu
- Zbilansowana dieta
- Masaż głowy poprzez uciskanie jej palcami
- Praktykowanie medytacji
Stres uważa się za wroga – szczególnie taki, który jest długofalowy. Jego skutki są bardzo niebezpieczne- warto więc odnaleźć metodę relaksu dla siebie. Ikigai pozwala nam żyć długo i szczęśliwie.
Redakcja poleca: Hikikomori-Japońska choroba samotności
Oda do długowieczności
Profesor Roberto Abadie Soriano poświęcił swoje życie na nauczenie dzieci w Urugwaju. Był nauczycielem i zajmował się redagowaniem podręczników i lektur obowiązkowych. Gdy przebywał w Sanatorio Impasa w Montevideo w wieku 92 lat napisał wiersz, w którym zawarł sekrety długowieczności:
“Żyć zdrowo i w porządku
Lekko na żołądku
Ostrożnie z lekami
Za to hojnie z zainteresowaniami
Niczym się nie przejmować
Bawić się i trenować
Unikać niepokoju
Nie zamykać się w pokoju
I stale działanie podejmować”.
Utwór ten został okrzyknięty “Odą długowieczności”, gdyż uważa się, że znając go na pamięć i stosując się do wspomnianych w nim porad, jesteśmy w stanie przedłużyć długość swojego życia.
Potęga Flow
Naukowiec Mihaly Csikszentmihalyi prowadził badania na temat stanu, gdy jesteśmy w pełni zatopieni w danej czynności. Określił go terminem Flow- przepływem. Wytłumaczenie tego pojęcia zdefiniował w ten sposób: “To przyjemność, rozkosz, kreatywność i proces, podczas którego jesteśmy kompletnie zatopieni w życiu”. Według niego matematyk rozwiązujący równanie, artysta malujący obraz oraz chirurg wykonujący operację czują dokładnie to samo- zatracają się w czynności i koncentrują na niej całą swoją uwagę. Będąc w stanie Flow, jesteśmy w stanie odnaleźć swoje Ikigai w łatwiejszy sposób.
Esencja życia Mabui
Mabui jest uważane za esencję każdego człowieka jako żywej istoty. Jest to nasz duch oraz źródło energii witalnej- dzięki niemu jesteśmy unikalni.
“Delektuj się tym dniem, jakby był twoim ostatnim oddechem. Możesz żyć tylko jeden dzień na raz i nikt nie może być pewien, że obudzi się następnego ranka- nie odkładajmy więc szczęścia na później. Najpiękniejszym momentem w twoim życiu jest zawsze ten, który trwa obecnie.”
Duch wzajemnej wspólnoty
W języku japońskim sformułowanie Yumimaaru oznacza ducha wzajemnej wspólnoty. Społeczność zamieszkująca Japonię, stara się ze sobą integrować oraz pomagać- szczególnie można zaobserwować takie zjawisko w miejscach, gdzie ludzie pracują przy uprawie plantacji ryżu. Oprócz tego, zakorzenione w ich kulturze jest to, aby okazać swoją pomoc przy remontach, przeprowadzce lub budowie domu. Buduje to wśród społeczności wysokie poczucie wspólnoty, a pomagając innym Japończycy odnajdują swoje Ikigai.
W tradycji siła
Cechą łączącą Japończyków i Polaków jest wysokie poszanowanie dla tradycji i historii państwa. Ważne jest obchodzenie świąt, przekazywanie kolejnym pokoleniom dziejów ojczyzny oraz dbanie o obyczaje. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni zawdzięczają to Ikigai. Spędzanie czasu z rodziną przynosi spokój oraz szczęście- warto w takich momentach zatrzymać się oraz zapomnieć o pracy czy obowiązkach- Ikigai to radość z danej chwili.
Pracoholizm a Ikigai
Kult pracy w Japonii jest ogromny- dla kariery ludzie rezygnują z założenia rodziny, zależy im na awansie, a nadgodziny są na porządku dziennym. Panuje przekonanie, że powinno się przepracować całe życie w jednej firmie. Charakterystyczna dla japońskich korporacji jest również hierarchiczność- zarówno zatrudnienia, jak i samego biura. Obecnie, wielu młodych ludzi poszukuje swojego Ikigai w pracy. Chcą, aby wykonywany przez nich zawód nie był wyłącznie źródłem dochodu, lecz również pasją- w końcu mówi się, że jeżeli robisz to, co kochasz, nie przepracujesz ani jednego dnia. Mając w głowie tę mądrość, uświadamiamy sobie, że warto robić to, co przynosi nam szczęście.
Żyj długo i szczęśliwie
Posiadanie własnego Ikigai, które sami zdefiniujemy daje nam satysfakcję, uszczęśliwia a także sprawia, że czujemy jaki jest cel naszego życia. “O szczęściu zawsze decyduje twoje własne serce” – kierując się tymi słowami mamy na uwadze to, że robiąc to, co kochamy mamy możliwość na zatracenie się w chwili, a stosując zasady Ikigai, nasze życie będzie długie i szczęśliwe.
O tym, jak odnaleźć szczęście przeczytasz w artykule: https://gentlewoman.eu/przepis-na-szczescie/