Od dziecka słyszymy ostrzeżenia przed wszelkimi niebezpieczeństwami tego świata. Naucza się gdzie wychodzić i o której wracać. Wynika to nie tylko ze stereotypów, ale także ze szczerego zmartwienia bezpieczeństwem bliskich osób. Gwałt, porwania czy oszustwa w ostatnich latach nasilają się coraz bardziej. Ofiara tego typu przestępstwa niejednokrotnie nie jest w stanie przypomnieć sobie co się wydarzyło. Do zażycia tabletki gwałtu potrzeba naprawdę niewiele. W jej skład wchodzi kwas ghb, który odpowiedzialny jest za wszystko co dzieje się następnie w organizmie człowieka, jednak objawy zażycia tabletki mogą być zróżnicowane. Pigułka gwałtu – czy jesteśmy w stanie się przed nią jakkolwiek chronić?
Spis treści:
- Pigułka gwałtu i kwas ghb – co to za substancje?
- W jaki sposób działa na organizm?
- Każdy może paść ofiarą przestępstwa
- Sposoby na obronę
- Wynalazki, które mogą Ci pomóc
- Co zrobić jeśli przyjmiemy pigułkę?
- O tym należy mówić
- Zachowaj czujność
Pigułka gwałtu i kwas ghb – co to za substancje?
Określenie – pigułka gwałtu, tabletka gwałtu czy koktajl gwałtu – są już powszechnie znane. Czym więc jest owa tabletka? Jest to substancja chemiczna psychoaktywna, powodująca senność, a nawet kilku godzinną amnezję. Pochodzi z grupy depresantów, a w jej skład wchodzi kwas gamma-hydroksymasłowy (GHB). Kwas ten stosowany był w medycynie, w czasie zabiegów chirurgicznych jako środek rozluźniający. Następnie została ona wycofana z użycia ze względu na jej niepożądane skutki uboczne i fakt, że nie działała przeciwbólowo. Aktualnie znajduje się na liście substancji zakazanych. Po substancji ghb nie pozostaje żaden ślad. Pigułka gwałtu podawana do płynów nie zmienia ich kolorów, nie wydziela zapachu i nie zmienia smaku. Niezależnie więc czy to woda, drink czy piwo – rozpuści się ona bezproblemowo a jej działanie będzie niezmienne. Jej oddziaływanie na człowieka widoczne jest już po kilkunastu minutach od momentu zażycia, przyjmuje się, że jest to 15-30 minut i powoduje ona utratę świadomości. Wykryć ten narkotyk jest jednak znacznie ciężej niż niezauważalnie dorzucić go do napoju. Pigułka gwałtu jest niewykrywalna we krwi po 8 godzinach, a w moczu po 12.
W jaki sposób działa na organizm?
Nie bez powodu pigułka gwałtu nazywana jest również pigułką zapomnienia (date- rape- drug). Ofiara nic nie pamięta, jest zupełnie otumaniona i bezbronna. Traci świadomość swoich czynów. Jest niczym marionetka w rękach oprawcy. Początkowo osobę wypełnia euforia, ponieważ kwas ghb wspomaga uwalnianie dopaminy. Można więc zauważyć nagłe pobudzenie i chęć do zabawy. U kobiet następuje także wzmożona chęć aktywności seksualnej. Sama utrata świadomości często dzieje się stopniowo. Nie jest to stan jaki towarzyszy ludziom przy spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu, ponieważ kontrola nad ruchami zazwyczaj jest zachowywana. Kiedy wstępny etap pobudzenia mija osoba może poczuć się senna. Jest to na tyle silny stan, że wręcz niemożliwy do opanowania. Po czasie następuje zupełna utrata świadomości i kontroli nad swoimi czynami. Stan ten utrzymuje się od 6 do 8 godzin. Po tym czasie ofiara może doświadczyć takich skutków ubocznych jak mdłości, zawroty głowy, oczopląs, problemy z oddechem czy drgawki. Pigułka gwałtu w najgorszych przypadkach prowadzić będzie do śpiączki, zatrzymania akcji serca czy nawet śmierci. Należy jednak pamiętać, że działanie tabletki gwałtu będzie się różnić u każdego człowieka. Pigułka gwałtu może oddziałowywać z innymi lekami przyjmowanymi na co dzień czy wcześniej wypitym alkoholem.
Każdy może paść ofiarą przestępstwa.
Pigułka gwałtu to pojęcie, które głownie kieruje się do kobiet. Należy jednak pamiętać, że mężczyźni są równie mocno narażeni na to niebezpieczeństwo. Kobiety najbardziej narażone są na zbrodnie na tle seksualnym. U mężczyzn natomiast utratę świadomości najczęściej wykorzystuje się do kradzieży. Dyskoteka czy impreza w klubie to najpopularniejsze i najłatwiejsze miejsca, aby dosypać ją do drinka. Czujność jest wtedy bardziej uśpiona, z każdej strony otaczają człowieka różne bodźce, natomiast złodziej czy przestępca będzie miał łatwy dostęp do napoju potencjalnej ofiary. Jeśli więc znajdujesz się w takim miejscu zachowaj umiar w piciu alkoholu. Dzięki temu świadomość i uważność nie zawiodą. Jednak należy mieć na uwadze, że klub to nie jedyne miejsce, które może nieść za sobą niebezpieczeństwo. Nieświadomie przyjęta pigułka gwałtu ma na tyle szybkie działanie, że może stać się to o każdej porze dnia i nocy i w prawie każdym miejscu.
Sposoby na obronę
Każdy w życiu usłyszał niejednokrotnie zdanie „uważaj na siebie”. O ile mamy wpływ na to o której wracamy do mieszkań, ile alkoholu wypijemy i z kim wychodzimy, o tyle nie mamy większego wpływu na to co znajdzie się w zamówionym przez nas napoju. Jest jednak kilka sposobów na to, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim – szklanka z napojem nigdy nie powinna być zostawiona bez opieki! I choć jest to powszechnie znany fakt, to w dalszym ciągu wiele osób o tym zapomina. Najbezpieczniejszym sposobem będzie spożywanie napojów z własnoręcznie otwartej butelki lub puszki. Bardzo istotnym aspektem jest wychodzenie w gronie zaufanych osób. Pigułka gwałtu działa bardzo szybko i intensywnie, dlatego im bliższe grono znajomych tym łatwiej będzie rozpoznać, że w zachowaniu zaszły zmiany. Należy również pamiętać o tym, aby nie opuszczać grona znajomych na długo.
Wynalazki, które mogą Ci pomóc
W trosce o bezpieczeństwo powstały specjalne osłonki na szklanki, dzięki którym dorzucenie pigułki do napoju staje się znacznie cięższe. SafeCup to gumka do włosów zaprojektowana w ten sposób, aby tworzyć osłonkę na napój. Wystarczy jedynie zdjąć gumkę z włosów lub ręki, odnaleźć mały sznureczek, pociągnąć go i nałożyć na napój. Dodatkowo naukowcy z North Carolina State University pracują nad stworzeniem lakieru do paznokci, dzięki któremu pigułka gwałtu będzie wykrywalna. Jego zadaniem będzie wykrywanie nie tylko GHB, ale także takich substancji jak flunitrazepam, ketamina czy wodzian chloralu, czyli substancji czynnych, które zazwyczaj znajdują się w pigułce gwałtu. Jedynym zadaniem będzie zamoczenie w napoju paznokcia pomalowanego lakierem, natomiast ten po wykryciu jednej z wymienionych substancji zmieni kolor. Istnieją także specjalne testery, które pozwalają na wykrycie substancji w napoju. Na tester wystarczy nanieść kroplę napoju, a po chwili powinniśmy otrzymać wynik. Jeżeli kolor zmieni się na zielony będzie to oznaczało, że w napoju znajduje się kwas ghb.
Przeczytaj także: Kobiety, które zmieniły świat.
Co zrobić jeśli przyjmiemy pigułkę?
O tym jak istotne jest wychodzenie w gronie zaufanych osób już było wspomniane. Jednak w tym artykule nie mogłoby tego zabraknąć. Świadomość tego, w jaki sposób działa tabletka gwałtu i co dzieje się w organizmie człowieka po jej przyjęciu powoduje, że czasem można zorientować się, że została nam podana pigułka. Właśnie wtedy jak najszybciej należy zgłosić to osobom, których darzymy zaufaniem oraz dopilnować, aby znaleźć się w bezpiecznym miejscu. Najlepiej wrócić do mieszkania i poprosić przyjaciół o opiekę przez najbliższe godziny bądź wezwać karetkę. Nie ma tutaj miejsca na samodzielność, niezależność czy dumę. W takiej sytuacji potrzebna jest osoba, w pełni świadoma i gotowa do pomocy w każdej chwili. Tyczy się to również osób, które zauważają dziwne zachowania u innych. Należy pamiętać, że specyficzne zachowania nie są jedynie wynikiem upojenia alkoholowego. W sytuacji rozpoznania lub podejrzewania u kogoś działania pigułki gwałtu należy czuć się zobowiązanym do udzielenia pomocy w trybie natychmiastowym.
O tym należy mówić
Bardzo często ofiary pigułki gwałtu decydują się nie mówić o tym co się wydarzyło. Z jednej strony jest to w pełni zrozumiałe, to traumatyczne przeżycia, które ciężkie są do przepracowania ze samym sobą, a co dopiero dzielenia się nimi ze światem. Należy jednak pamiętać, że opowiadanie o tych historiach może uchronić kolejne osoby.
Redakcja poleca: Margaret ofiarą gwałtu.
Zachowaj czujność
Być może zamiast żegnać kogoś słowami „uważaj na siebie” powinniśmy zacząć mówić „Bądź czujna_y”? Unikać zagrożeń można tylko dzięki nieustannej uwadze i świadomości. Pozostaje nam więc mieć oczy i umysł szeroko otwarte i nie tracić nadziei, że nastanie w końcu moment, w którym przestaniemy bać się o życie nasze i naszych bliskich.