Kobiety, które zmieniły świat

Programistka w erze wiktoriańskiej Namiętna, ekstrawagancka, o alabastrowej cerze. Córka słynnego poety, Georga Byrona, Ada Lovelace urodziła się w 1815 roku. Przez lata zdobywała staranne wykształcenie pod okiem najlepszych nauczycieli i wykładowców. Jej matka, w obawie przed rozpaleniem zapału poetyckiego u córki, posyła ją na kurs z matematyki. Od tej pory miłością Ady są równanią i całki. Niedługo po zakończeniu edukacji wstąpiła do Błękitnej Pończochy, uznawanej za pierwszą, naukową organizację kobiecą. Później w życiu Ady pojawił się on…  Nie, Charles Babbage nie był ani jej mężem, ani kochankiem, jak głosiły niektóre plotki, ale z pewnością odmienił jej życie. Mężczyzna był naukowcem, zajmującym się m.in. budową mechanicznych maszyn liczących, po latach zdobędzie sławę jako twórca tzw. maszyny różnicowej. Kiedy 17-letnia Ada rozpoczęła pracę u Charlesa, do jej obowiązków należało rozpisywanie algorytmów. Do swoich raportów dodawała także uwagi, a finalnie opracowała metodę obliczania liczby Bernoulliego, która została uznana za pierwszy program komputerowy. Po dziś dzień wiktoriańska arystokratka spogląda na nas z hologramów, którymi Microsoft potwierdza autentyczność swoich produktów.
Kobiety
Ada Lovelace.
Źródło: Pinterest
Kobieta, która zabrała ludzi na Księżyc Ważny moment w karierze Margaret Hamilton nastąpił, kiedy miała 24 lata. Właśnie rozpoczęła pracę jako programistka Massachusetts Institute of Technology, która miała być tymczasowa – Hamilton zatrudniła się, by utrzymać rodzinę, kiedy jej mąż kończył studia prawnicze na Uniwersytecie Harvarda. Sprawy miały jednak potoczyć się inaczej… Do MIT zwróciła się NASA z prośbą o opracowanie oprogramowania misji na Księżyc. Margaret wraz z kierowanym przez siebie zespołem przygotowała oprogramowanie – ich praca była kluczowa, by Armstrong i Aldrin wylądowali na Księżycu. Choć na samym początku budżet programu „Apollo” w ogóle nie przewidywał wydatków na oprogramowanie, w 8 lat po rozpoczęciu pracy Hamilton stała już na czele 400-osobowego zespołu. W 1986 roku założyła i została dyrektorem generalnym Hamilton Technologies, Inc., w Cambridge, w stanie Massachusetts. Za swoją pracę została odznaczona Medalem Wolności, a Prezydent Obama powiedział, że „symbolizuje generacje niedocenionych kobiet, które pomogły wysłać ludzkość w kosmos”.
Margaret Hamilton
Margaret Hamilton.
Źródło: Pinterest
Miss kosmosu Gdy Margaret pracowała dniami i nocami nad oprogramowaniem, które pozwoliłoby ludziom odbyć misję na Księżyc, Walentina Tierieszkowa – młoda astronautka – miała głowę w chmurach. Dosłownie, bo współtworzyła klub spadochroniarski w aeroklubie w okolicach Jarosławia. O tym, że stanie się bohaterką narodową i poleci w kosmos zadecydował Nikita Chruszczow, który wybrał ją spośród innych kandydatek. Tiereszkowa w statku Wostok-6 wystartowała 16 czerwca 1963 roku o godzinie 10:30. Jej kapsuła, raczej klasy ekonomicznej, wyposażona była w żywność, napoje i pastę do zębów, niestety zapomniano o szczoteczce do zębów. Sama podróż okazała się dla Walentiny bardzo męcząca – kobieta zapadła na tzw. „chorobę kosmiczną”, która objawami przypomina chorobę morską. Z misji, która trwała 2 dni, 22 godziny i 50 minut, powróciła jednak zwycięsko. Kobieta po 2 dniach, 22 godzinach i 50 minutach z misji powróciła zwycięsko. „Dla mnie ważne jest to, że kobieta dotrzymała kroku mężczyźnie, że kobieta jest dziś nie tylko ziemską, ale kosmiczną istotą. Mężczyznom nie będzie od tej chwili smutno w przestworzach. Kobieta i tam ich nie opuści” – powiedziała podczas jednego ze spotkań.
Walentina Tierieszkowa
Walentina Tierieszkowa.
Źródło: Pinterest
Inicjatorka kobiecego programowania Krótkie, rude włosy, mocny charakter i energia – to można na pierwszy rzut oka powiedzieć o dr Sue Black. Charakterystyczna aparycja Sue prawdopodobnie zainspirowała BBC do zatrudnienia podobnej kobiety do prowadzenia serii prowadzącej Girls Can Code. Serial ma zresztą dużo wspólnego z samą dr Black, gdyż prezentowane są w nim historie kobiet, które odnoszą sukcesy w dziedzinie nowych technologii. Sue mówi o sobie, że jest ewangelistą technologii, ekspertem w dziedzinie eksperymentów cyfrowych oraz mówca z ponad 20-letnim doświadczeniem. Jest także odpowiedzialna za sukces BCSWomen czyli pierwszą brytyjską sieć internetową dla kobiet pracujących w IT oraz #techmums – przedsiębiorstwo społeczne, które wprowadza matki i ich rodziny w świat nowych technologii.
Dr Sue Black.
Źródło: www.blackse.wordpress.com
Tropicielka cyberprzestępców Czym zajmuje się Joanna Shields? Tropi cyberprzestępców w Internecie. Kobieta jest brytyjsko-amerykańskim weteranem branży technologicznej. Przez wiele lat pracowała w najlepszych firmach IT, by w końcu objąć urząd Ministra ds. Bezpieczeństwa Internetu i Ochrony Cyfrowej w Wielkiej Brytanii. Wcześniej pełniła rolę doradcy w dziedzinie cyfryzacji Premiera Wielkiej Brytanii, Davida Camerona, a także była Prezesem Tech City UK, rządowej organizacji wspierającej rozwój brytyjskiego przemysłu technologicznego. Shields związana była ze znanymi nam portalem społecznościowym, z którego korzystamy na co dzień. Mowa oczywiście o Facebooku, gdzie pracowała  w najważniejsze kadrze kierowniczej. Joanna została uznana za jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet przez BBC oraz Wired
Baronowa Joanna Shields
Baronowa Joanna Shields.
Źródło: www.joannashields.com
Polecamy również
UDOSTĘPNIJ
Skip to content