W dzisiejszych czasach, kiedy społeczeństwo coraz śmielej porusza temat różnicy wieku w związku, zwraca się uwagę na zjawisko, jakim jest związek z młodszym mężczyzną. Tego typu relacje, gdzie kobieta jest starsza od swojego partnera, często określane są mianem “kuguarzyca”, co nawiązuje do dynamicznych i niezależnych kobiet, które wybierają młodszych partnerów. Chociaż związki, w których to mężczyzna jest starszy, od dawna są społecznie akceptowane, to związki typu “kuguarzyca” nadal mogą budzić kontrowersje.

Kobiety w związkach z młodszymi mężczyznami często spotykają się z nieuzasadnioną krytyką i stereotypami, słysząc, że mogłyby być „matką”, a nie „partnerką”. Mimo tych społecznych wyzwań wiele par udowadnia, że różnica wieku nie jest przeszkodą w budowaniu zdrowej i szczęśliwej relacji. Związek z młodszym mężczyzną, czyli tzw. “kuguarzyca”, może być oparty na głębokim zrozumieniu, miłości i wspólnych wartościach, co jest kluczowe dla każdej udanej relacji. Współczesne społeczeństwo zaczyna powoli akceptować takie związki, doceniając, że miłość i zaangażowanie wykraczają poza granice wiekowe.

Spis treści:

Czy wiek ma znaczenie?

Wiele kobiet zarzeka się, że nigdy nie zwiążą się z młodszym partnerem. Prawda jest jednak taka, że miłość nie wybiera i może dopaść nas w najmniej oczekiwanym momencie. I o ile decydując się na randkowanie przez aplikacje randkowe, możemy zaznaczyć przedział wiekowy, tak poznając kogoś na żywo już niekoniecznie. Dlaczego jednak młodszy partner wciąż wzbudza tyle emocji i czego się boimy? Jak wynika z obserwacji przede wszystkim opinii innych, zwłaszcza, że takie związki wciąż budzą sporo emocji, nie zawsze pozytywnych. Starsza kobieta u boku młodszego mężczyzny zazwyczaj posądzana jest o potrzebę matkowania, zwłaszcza jeśli do tej pory nie posiadała potomstwa. Śmiech koleżanek, rodziny, a nawet przypadkowych osób może sprawić, że pojawią się wątpliwości co do sensu budowania takiej relacji.

Ale docinki ze strony bliskich to nie jedyne powody, dla których kobiety zastanawiają się, czy związek z młodszym mężczyzną ma szansę przetrwać. W głowie pojawiają się także wątpliwości dotyczące stylów życia, pomysłów na spędzanie wolnego czasu, posiadania ewentualnego potomstwa, zalegalizowania związku, a nawet popędu seksualnego.

Redakcja poleca: Objawy pigułki gwałtu – Pigułka gwałtu – czy da się przed nią chronić?

Związek z młodszym mężczyzną

Kiedy myślimy o relacji z młodszą osobą, najpierw nasuwa się pytanie o różnicę wieku. A ta potrafi być naprawdę rozpięta. Mogą to być jedynie dwa lata, a może być ich nawet dwadzieścia. Dlatego warto zastanowić się przede wszystkim, czego oczekujemy od takiej relacji i na jakim poziomie emocjonalnym jest nasz partner. Czasem wiek to jedynie zapis w dowodzie osobistym, a młodszy partner może być znacznie dojrzalszy emocjonalnie od niejednego pięćdziesięciolatka. Piękny umysł to jednak nie wszystko. I chociaż tyle osób zastrzega, że książki nie kupuje się po okładce, to jednak rzeczywistość jest zgoła inna. Większość osób jest wzrokowcami i trudno powiedzieć, że młodsze ciało nie jest atrakcyjne. To jest także jeden z powodów, dla których decydujemy się na związek z młodszym partnerem lub partnerką.

Pociąg seksualny nie jest niczym strasznym i jeśli podobają się nam młodzi, dobrze zbudowani mężczyźni nic w tym dziwnego. Jeśli kobieta nie planuje stałego związku z młodszym partnerem, a jedynie stworzenie relacji na zasadzie friends with benefits i obie strony tego chcą, dlaczego miałaby tego nie robić? Oboje są dorośli i jeśli decydują się na tego typu partnerstwo, to ich decyzja.

Kuguarzyca – co to oznacza?

Mówiąc o związku starszej kobiety z młodszym partnerem, często stosuje się termin „kuguarzyca”. Odniesienie kuguarzyca w języku ang. cougar dotyczy wyłącznie kobiet. Chodzi o kobietę, która poszukuje młodszych partnerów seksualnych. Jest to kobieta aktywnie „polująca” na młodych mężczyzn. Na szczęście, takie określenie jest coraz rzadziej stosowane.

W przypadku mężczyzn poszukujących młodszych partnerek seksualnych nie stosuje się podobnych etykiet. Wręcz przeciwnie, uważa się, że starszy mężczyzna może być szczęściem dla młodej kobiety. Nadal jednak kobietom często odmawia się prawa do eksplorowania swojej seksualności na różne sposoby. Badanie przeprowadzone przez M. Alarie zatytułowane „They’re the Ones Chasing the Cougar: Relationship Formation in the Context of Age-Hypogamous Intimate Relationships” przedstawia, że kobiety umawiające się z młodszymi mężczyznami, często określane mianem „kuguarzyc – cougar’s”, są zazwyczaj przedstawiane jako asertywne seksualnie i aktywnie poszukujące młodszych partnerów.

To wyobrażenie rzuca wyzwanie tradycyjnemu scenariuszowi heteroseksualnych randek. Jednak badanie, oparte na 55 częściowo ustrukturyzowanych wywiadach z kobietami w wieku 30–60 lat, które umawiają się z młodszymi mężczyznami, rzuca nowe światło na ten fenomen.

https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-45996-3_20

Wbrew powszechnym kulturowym wyobrażeniom, autor odkrywa, że większość kobiet nie identyfikuje się z rolą aktywnej uwodzicielki. Wręcz przeciwnie, wiele z nich opisuje siebie jako przyjmujące bardziej bierną postawę w procesie tworzenia związku. Ta tendencja do prezentowania się jako osoby bardziej biernej w relacjach była szczególnie widoczna wśród uczestniczek po 40. roku życia, w porównaniu do tych po 30. roku życia.

Badanie M. Alarie sugeruje, że zdolność i chęć kobiet do renegocjacji płciowych scenariuszy randkowania w kontekście hipergamii wiekowej jest ograniczona przez dominujący dyskurs kulturowy. Ten dyskurs sugeruje, że wartość kobiety maleje wraz z wiekiem, a także przez kulturowy dyskomfort związany z kobiecą seksualnością. W rezultacie, kobiety w związkach z młodszymi mężczyznami często znajdują się w sytuacji, w której muszą negocjować swoją tożsamość i zachowania w sposób, który jest zgodny z szeroko rozpowszechnionymi społecznymi oczekiwaniami i stereotypami.

Minusy związku z młodszym facetem

Kobiety, które poznają młodszego mężczyznę, zawsze mają mnóstwo pytań o to, czy taka relacja ma szansę na przetrwanie? Niestety nie da się mówić tylko o tym, że związek ten niesie za sobą same pozytywne emocje. Jednak warto się zastanowić nad tym, czy związek ze starszym partnerem ma same plusy? Tak naprawdę każda relacja obarczona jest wątpliwościami niezależnie od wieku partnerów. Warto więc zastanowić się w pierwszej kolejności czego od niej oczekujemy i porozmawiać o tym szczerze w związku. Szczera rozmowa to klucz do sukcesu, a już na pewno do szczęśliwego życia.

Związek z młodszym facetem
Fot: Depositphotos

Bardzo ważnym aspektem, którego obawiają się już na starcie kobiety, jest status materialny i społeczny. Zazwyczaj dojrzała kobieta ma już stabilną sytuację finansową i materialną, a w pracy zajmuje pewne stanowisko. Zdarza się również, że posiada własny dom lub mieszkanie i nie musi martwić się o jutro. Młodszy mężczyzna często kojarzy się z tym, że dopiero rozpoczyna swoją ścieżkę kariery i nie ma zbyt dużych oszczędności na przyszłość. Dlatego też zdarza się, że obcy ludzie nieznający sytuacji pary nazywają go po prostu utrzymankiem. Może to być wyjątkowo krzywdzące i sprawić, że pojawią się problemy w związku. Tu także warto wspomnieć o męskiej ambicji i stereotypach, według których to mężczyzna powiem zarabiać więcej od kobiety.

Niedojrzałość emocjonalna

Młodszy mężczyzna kojarzony jest także z niedojrzałością emocjonalną. Chociaż jego wyrzeźbione ciało i męski zarost mogą dawać zupełnie inne złudzenie, to w rzeczywistości może być on jeszcze nie dojrzały, nie tylko do związku ze starszą od siebie kobietą, ale i do związku w ogóle. Badania dostarczają wglądu w różnice w tempie dojrzewania między mężczyznami, według naukowców mężczyźni dojrzewają około 11 lat później niż kobiety, a pełną dojrzałość emocjonalną osiągają dopiero, mając 43 lata „źródła Medical Daily oraz The telegraph”. „Teoretycznie” coraz częściej mówi się o statystyce kryzysu średniego u mężczyzn w wieku 40 lat, czyli idąc tym tropem, mężczyźni częściej przechodzą z okresu dojrzewania do tzw. „buntu czterdziestolatka”. Czy w takiej sytuacji warto rezygnować ze związku z młodszym mężczyzną?

Na początek warto pochylić się nad tym, że każdy człowiek jest inny i jego dojrzałość jest na odmiennym etapie. Chociaż młodszy partner może być już nadzwyczaj dojrzały jak na swój wiek, nie oznacza wcale, że jego koledzy nie będą zachowywać się jak nastolatki. Dlatego też nie warto ulegać stereotypom i dać szansę na bliższe poznanie.

Czytaj także: Sapioseksualizm – kiedy intelekt staje się grą wstępną. Jak sprawdzić czy nasz partner jest sapioseksualny?

Nieustająca przygoda – młodszy partner w życiu codziennym

Młodszy partner kojarzony jest również z nieodpartą chęcią do zabawy i poszukiwania przygód. Może być bardziej aktywny fizycznie i chcieć spędzać czas zupełnie inaczej. Jednak czy taka sytuacja nie może mieć miejsca również wśród równolatków? Mężczyzna młodszy o 5,10 czy nawet 15 lat wcale nie musi mieć ochoty na co sobotnie wyjścia do klubu i imprezy do białego rana. Najważniejszy w tej sytuacji jest charakter i wartości, którymi się kieruje. W tej sytuacji liczba wiosen nie ma znaczenia i nie powinna określać gotowości do stworzenia jakiejkolwiek relacji.

Z partnerem niezależnie od wieku warto rozmawiać. Zamiast o wiek powinno się pytać o to, jakie ma plany ma przyszłość, czy chce posiadać dzieci, jakie ma życiowe prawdy, wyznanie czy nawet o poglądy polityczne. To są ewentualne aspekty, które mogą decydować o powodzeniu związku. „Mój mąż jest młodszy ode mnie o 12 lat, poznaliśmy się, gdy przychodził do mojego młodszego brata. Praktycznie dorastaliśmy razem. Dziś myślę, że bardziej niż nasza różnica wieku przeszkadzałoby mi gdybyśmy mieli inne poglądy polityczne, bo o polityce często dyskutujemy w domu i wiem, że wtedy by nam się nie udało” – pisze na jednym z forów Monika.

Większy pociąg seksualny

Status materialny i dojrzałość emocjonalna to jednak nie wszystko. Młodszy partner kojarzony jest także ze zwiększonym popędem płciowym i nieustającą ochotą na seks. Kobiety boją się, że nie sprostają tym wymaganiom, zwłaszcza w okresie menopauzalnym, gdy libido znacząco spada. Wówczas panie boją się o to, że szybko znajdzie on młodszą partnerkę, która zaspokoi jego potrzeby seksualne. Czy w takiej sytuacji związek z młodszym mężczyzną ma sens? Można na to patrzeć zupełnie z innej strony. Większa ochota na seks to także większa wyobraźnia i chęć odkrywania nowych pozycji seksualnych. Zamiast szukania minusów można to zdecydowanie przekuć na swoją korzyść.

Związek z młodszym mężczyzną
Fot: Depositphotos

Plusy związku z młodszym mężczyzną

Młodszy mężczyzna może obudzić w kobiecie nieznane dotąd instynkty i nie chodzi tu wcale o instynkt macierzyński. Atrakcyjne ciało partnera, pieszczoty i czułe słówka mogą sprawić, że kobieta może znów poczuć ochotę na zbliżenia, jakiej od dawna nie czuła. Namiętny seks potrafi rozbudzić w niej zupełnie inne emocje i ogień w związku. Kobieta po menopauzie wcale nie musi z niczego rezygnować, a wręcz zupełnie odwrotnie – może odkryć swoją seksualność na nowo.

Kobiety, które decydują się na taki związek czują się znacznie silniejsze psychicznie. Poprawia się ich poczucie własnej wartości, znikają kompleksy i stają się pewne siebie. Taka kobieta chciałaby krzyczeć „spójrz, mam młodszego mężczyznę, mogę robić wszystko!”

Nowe doznania seksualne

Bardzo często kobiety decydują się na związek z młodszym mężczyzną właśnie ze względu na seks i co więcej, nie wstydzą się o tym mówić. Ta sytuacja może się pojawić z aż dwóch powodów. Pierwszy z nich jest taki, że do tej pory związki z równolatkami ich nie zaspokajały. Ciągle te same pozycje seksualne albo nawet brak seksu sprawił, że poczuły się nieatrakcyjne. Nowy związek otwiera zupełnie nowe drzwi i co najważniejsze, daje zupełnie inne spojrzenie na życie.

Drugim powodem jest właśnie chęć odbudowania swojego popędu płciowego. Nikt nie powiedział, że dojrzała kobieta powinna całkowicie zrezygnować ze zbliżeń intymnych, może być zupełnie odwrotnie. Jak mawia Jane Fonda „Kiedy jesteśmy starsze, mamy większą świadomość naszych ciał. Wtedy możemy powiedzieć: teraz wiem, czego chcę. Daj mi to, czego potrzebuję.” Dojrzała kobieta wie doskonale jak zbudowane jest jej ciało oraz co sprawia jej przyjemność. Dlatego też seks ze znacznie młodszym kochankiem może jej przynieść rozkosz jakiej nie zaznała do tej pory.

Czytaj także: Ołena Zełenska – kim jest żona prezydenta Ukrainy?

Poprawa samopoczucia

Więcej seksu to niewątpliwie również lepszy nastrój. W trakcie zbliżeń intymnych uwalniane są hormony szczęścia, które wpływają zarówno na poprawę samopoczucia, jak również na wygląd zewnętrzny. Szczęśliwa (i zakochana) kobieta dosłownie promienieje. Nie tylko czuję się młodziej, ale również tak wygląda. Dodatkowo młodszy mężczyzna może być również dobrym motorem do tego, by o siebie zadbać: wrócić na siłownię, zacząć zdrowo się odżywiać czy skorzystać z dobrodziejstw medycy estetycznej.

Oczywiście nie oznacza to, że kobieta powinna od razu wyglądać na 20 lat młodszą i udać się pod nóż do jednego z chirurgów plastycznych. Prawda jest jednak taka, że nowy związek jest zawsze dodatkową motywacją. Jeśli do tego dochodzi również fakt, że znajomi partnera są znacznie młodsi i kobieta chce dobrze się zaprezentować podczas wspólnego spotkania, może chcieć zadbać o siebie bardziej aniżeli do tej pory. Nie ma w tym nic złego i nigdy nie jest za późno na wprowadzenie zmian w swoim życiu.

Młodszy partner
Fot: Depositphotos

Zwiększona pewność siebie

Te panie, które decydują się na związek z młodszym mężczyzną często zmieniają także swoją garderobę i przyzwyczajenia. Chcą odkrywać nowe rzeczy i inaczej spędzać czas. Zdarza się, że dotychczasowe sobotnie maratony z książką lub przed telewizorem zastępują romantycznymi wypadami za miasto. Młodszy partner ma głowę pełną nowych pomysłów, z których warto skorzystać. Także wyjście do klubu czy na drinka nie musi wcale oznaczać katastrofy, a wręcz przeciwnie. Jest mnóstwo klubów, które oferują spotkania nie tylko studenckie. Można tam zjeść elegancką kolację, a później potańczyć do białego rana.

Dojrzała kobieta nie musi również nosić nudnych garsonek i golfów pod szyję. Młodszy mężczyzna może zmotywować kobietę do zmiany garderoby i pokazania swoich największych atutów. Czuje się ona znacznie pewniejsza siebie, co dodatkowo przekłada się na równowagę w relacji.

Co na to nauka?

Od wielu lat psychologowie dwoją się i troją, aby ustalić czy związek dojrzałej kobiety i młodszego mężczyzny ma szansę przetrwać. Odpowiedź na to pytanie może naprawdę zaskoczyć, ponieważ okazuje się, że jest on bardzo korzystny dla obu stron. Psycholog Justin Lehmiller od lat zajmuje się badania na temat związków.  Twierdzi on, że kobiety posiadające partnera młodszego nawet o 10 lat są znacznie bardziej szczęśliwe, emanują pewnością siebie i seksapilem. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że partnerzy idealnie się uzupełniają. Kobieta staje się dla mężczyzny kimś w rodzaju życiowego przewodnika. To ona ma większe doświadczenie i może mu pomóc przejść przez wiele spraw z rozwagą i bez popełniania błędów młodości. Młodszy partner natomiast wnosi do związku powiew świeżości. Dzięki niemu kobieta znów może poczuć motyle w brzuchu i rozbudzić namiętność.

Osoby w takich związkach nie walczą ze sobą i nie mają potrzeby dominacji. Bardzo często idealnie wymieniają się tym, co wnoszą do tej relacji. Ta harmonia przekłada się na budowanie trwałego związku, który ma znacznie większe szanse na przetrwanie niż związek z równolatkiem. Wówczas ludzie posiadają te same doświadczenia i często są na podobnym etapie w życiu, co może być na dłuższą metę nudne.

Boczarska, Woźniak-Starak, Cielecka i inne

Aktualnie coraz więcej kobiet decyduje się na związki z młodszymi mężczyznami. Są wśród nich także gwiazdy znane z pierwszych stron gazet. Jedną z nich jest aktorka Magdalena Cielecka. Od ponad trzech lat tworzy udany związek z innym znanym aktorem, Bartoszem Gelnerem. Parę dzieli 16 lat różnicy. Chociaż Cielecka raczej stroni od epatowania swoim życiem prywatnym, to kilka miesięcy temu zdradziła, że zdaje sobie sprawę z różnicy wieku, jednak jej serce wybrało młodszego mężczyznę, z którym jest dziś szczęśliwa.

Inną znaną aktorką, której serce skradł młodszy mężczyzna jest Magdalena Boczarska. Na początku jej związek z Mateuszem Banasiukiem budził skrajne emocje. W prasie pojawiała się krytyka dotycząca tego, że dojrzała kobieta spotyka się z zaledwie 27-letnim młodym mężczyzną. Dziś para szczęśliwie wychowuje 6-letniego syna Henryka i zdaje się nie przejmować słowami innych. Trzeba przyznać, że wyglądają na szczęśliwych, a po tylu latach różnica 7 lat jest niemalże niewidoczna.

Miłość nie zna granic

Liczne szczęśliwe pary udowadniają, że miłość nie zna granic. Gdy dopada nas strzała Amora często nie myślimy o tym, co o nowej relacji pomyślą inni. W tej chwili liczy się tylko gorące uczucie, które pojawiło się znienacka. Dopiero po jakimś czasie, gdy emocje opadną pojawiają się pytania o sens związku i o to, czy taka relacja ma w ogóle szansę przetrwać? Szukamy plusów i minusów, które nie zawsze są racjonalne. W takiej sytuacji należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy ten związek przynosi szczęście i czy widzę się w nim w przyszłości. Odpowiedź na te pytania może być znacząca i pomoże podjąć odpowiednią decyzję.

Tak, jak dla kobiety młodszy mężczyzna wydaje się atrakcyjniejszy niż równolatek (i to nie tylko fizycznie), tak i ona dla niego zdaje się być lepszą kandydatką. Dojrzała kobieta to nie tylko owoc zakazany, ale przede wszystkim imponuje mężczyźnie swoją atrakcyjnością i pewnością siebie. Dojrzała kobieta w przeciwieństwie do znacznie młodszych kobiet wie czego chce i wytrwale do tego dąży. To sprawia, że staje się ona obiektem pożądania młodszego mężczyzny. 

Miłość nie ma wieku

Decydując się na związek należy pamiętać o tym, że miłość nie zna wieku. To nie liczba przebytych wiosen powinna być czynnikiem decydującym o losach związku. Różnica wieku wśród partnerów nie powinna budzić zdziwienia lub zgorszenia u innych, ponieważ nasze własne szczęście powinno być tu kluczowe. Prawdziwa GentleWoman wie czego chce, jest pewna siebie i zdecydowana, a droga do szczęścia zależy od jej życiowych wyborów. GentleWoman to Ty!

Redakcja poleca: Kobieta w Japonii- być kobietą w oriencie

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj