Zwiedzając Hawanę można mieć wrażenie uczestniczenia w podróży do świata, którego już nie ma: pełnego cadillaców, cygar i rozbrzmiewającego rytmami salsy. Po wybuchu rewolucji na Kubie czas jakby się zatrzymał. Jednocześnie nie jest to proste cofnięcie się do innej epoki. Tu na każdym kroku dostrzeżesz kontrasty i paradoksy: w zaniedbanych wnętrzach stylowych kamienic mieszkają biedacy, obok katolickiego kościoła zobaczysz mural z Che Guevarą, obok eleganckich pałacyków – jakieś socrealistyczne monstrum. To wszystko powoduje jednak, że Hawana ma jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny klimat i urok.

Najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w Hawanie:

Spacerując uliczkami Starej Hawany

Stara Hawana (Havana Vieja) zachowała swój niepowtarzalny urok i przypomina o dawnej świetności miasta. Kolonialne kamienice we wszystkich kolorach tęczy wciąż przyciągają uwagę wysmakowanymi detalami, choć odpada z nich tynk. Dawne rezydencje i pałace niszczeją, nieremontowane od dekad. Jednocześnie nowa epoka jeszcze nie nadeszła – nawet w pobliżu atrakcji turystycznych nie zobaczysz McDonaldsów, Starbucksów czy kolorowych neonów, a latarnie ze względu na oszczędności są wygaszane wkrótce po zmroku. Po ulicach wciąż jeżdżą konne dorożki i samochody z lat 50. i 60. – garbusy, cadillaki i kabriolety, a nawet maluchy, na Kubie pieszczotliwie nazywane “Polkami”.

Redakcja poleca: Moc hormonów w kobiecym pożądaniu seksualnym.

Jednym z najpiękniejszych miejsc Starej Hawany jest zachwycający barokową architekturą Stary Rynek. W przeszłości stanowił centrum życia publicznego w mieście – to tutaj odbywały się wszelkiego rodzaju fiesty, świąteczne procesje czy publiczne egzekucje, tu handlowano niewolnikami. Bardzo klimatycznym zakątkiem dzielnicy jest także Plaza de la Catedral, gdzie znajduje się zabytkowa katedra wzniesiona z koralu wydobywanego z dna Zatoki Meksykańskiej.

Stara Hawana (Havana Vieja)
Stara Hawana (Havana Vieja) fot. 12019 z Pixabay

Kapitol i Paseo de Marti (Prado)

Kapitol w Hawanie to jeden z najważniejszych symboli przedrewolucyjnej Kuby. Patrząc na monumentalny w centrum miasta możesz mieć wrażenie, że skądś już znasz ten widok… Górująca nad otoczeniem biała kopuła w renesansowym stylu do złudzenia przypomina Kapitol w Waszyngtonie. W rzeczywistości nie jest to dokładna replika – budowany w latach 1926-29 obiekt był inspirowany w dużej mierze również paryskim Panteonem i jest o około jednego metra większy, szerszy i wyższy od amerykańskiego odpowiednika. Do wybuchu rewolucji w 1959 r. to właśnie tutaj mieścił się Kubański Kongres.

Spod Kapitolu warto przespacerować się na Malecon nad morze jedną z najpiękniejszych i najbardziej reprezentacyjnych alei miasta – Paseo de Marti, przez mieszkańców nazywaną potocznie Prado. To elegancki pasaż zbudowany na wzór europejskich bulwarów z szerokim chodnikiem spacerowym oddzielonym od jezdni niskimi murkami. Po obydwu stronach Paseo de Marti wznoszą się domy zamieszkiwane przez dawną arystokrację, obecnie już często niestety bardzo zaniedbane. W podcieniach kamienic urządzone zostały ogródki restauracyjne. Monumentalne budynki niszczeją, ale nie straciły całkiem swojego piękna, nadal przyciągają uwagę misternie wykonane gzymsy i subtelne łuki.

Hawana Kapitol
Hawana – Kapitol fot. AndyLeungHK z Pixabay

Malecón – nadmorski bulwar

Malecón to nadmorski bulwar w Hawanie ciągnący się przez prawie 7 km wzdłuż wybrzeża – od Castillo de San Salvador de la Punta w La Habana Vieja do rzeki Almendares, która oddziela dzielnice Vedado i Miramar. Tu rzeczywiście możesz doświadczyć, że znajdujesz się w dawniej największym i najbardziej znaczącym porcie Karaibów. Umocnienia wraz z przylegającą do nich promenadą powstały w 1901 roku, w okresie amerykańskiej okupacji Kuby, gdy administracja wojskowa zdecydowała się na budowę obwarowań.

Obecnie tętniący życiem przez całą dobę Malecón to jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań towarzyskich i ważny punkt w życiu społecznym kubańskiej stolicy. Szczególnie chętnie zbiera się tu młodzież, która przesiaduje na murku, randkuje i plotkuje, słucha muzyki. Warto wybrać się na spacer na Malecón zarówno za dnia, jak i wieczorem. Widoki wręcz zapierają dech w piersiach: kilkumetrowe fale z hukiem wdzierają się za falochron, bezceremonialnie zalewając główną aleję. Niszczejące od słonej morskiej wody i wiatru fasady kamienic sąsiadują z monumentalnymi budowlami, takimi jak hotel Nacional de Cuba czy forteca Castillo de real Fuerza.

Hawana Malecón
Hawana – Malecón fot. Abimagen64 z Pixabay

El Floridita – drink z Ernesto Hemingwayem

El Floridita to wyjątkowy bar w Hawanie o długiej, ponad 200-letniej historii. Otwarty w 1817 roku pod nazwą La Piña de Plata lokal przez gościł wiele wybitnych osób, spośród których najczęściej wymieniany jest Ernest Hemingway. Pisarz mieszkając w znajdującym się nieopodal hotelu Ambas Mundos był stałym gościem Floridity. Powiadał: “My mojito in La Bodequita. My daiquiri in El Floridita” (Moje mojito w La Bodequice, moje daiqiri w El Floridicie). W lokalu spotykał się z wieloma znanymi osobistościami; intelektualistami, politykami i gwiazdami kina, spośród których można wymienić Katherine Hepburn, Avę Gardner, czy Errol Flynn.

Obecnie El Floridita to restauracja, która w ciekawy sposób łączy tradycję z nowoczesnością, zawsze pełna gwaru i typowo latynoamerykańskiej radości życia. W miejscu, gdzie dawniej przy barze przesiadywał Hemingway, znajduje się przedstawiająca go statua z brązu. Warto wybrać się tutaj na drinka i wzorem słynnego pisarza zamówić daiquiri, na które recepturę opracowano właśnie w tym lokalu.

Miłośnicy prozy Hemingwaya powinni odwiedzić także posiadłość Finca Vigia, gdzie pisarz napisał znaczną część powieści Komu bije dzwon. Obecnie mieści się tam muzeum.

Czytaj także: Harry Styles — artysta o wielu twarzach

Cmentarz Krzysztofa Kolumba

Bardzo ciekawym miejscem, nie tylko dla miłośników historii, jest Cmentarz Krzysztofa Kolumba (La Necrópolis de Cristóbal Colón) w Hawanie pełen nagrobków, mauzoleów i rzeźb o dużej wartości artystycznej. Chociaż trudno traktować nekropolię jako atrakcję turystyczną, warto zatrzymać się tutaj, pospacerować w ciszy i poświęcić nieco czasu na zwiedzanie.

Ogromne wrażenie na odwiedzających robi już monumentalna, zbudowana w stylu romańsko-bizantyjskim brama. Po jej przekroczeniu można być nieco zaskoczonym widząc biegnącą wśród palm i nagrobków z białego marmuru czteropasmówkę. Najbardziej okazałe mauzolea znajdują się przy głównej alei. Wzrok przyciąga znajdująca się w centrum neoromańska kaplica, która swoim wyglądem przypomina nieco florencką katedrę.

Na cmentarzu znajdują się między innymi nagrobki powieściopisarza Alejo Carpentiera (1904-1980), naukowca Carlosa Finlaya (1833-1915), czy utrzymany w stylu art deco pomnik pierwszej pary, która otrzymała na Kubie rozwód. Odwiedzający często zatrzymują się także przy pomniku strażaków, czy przy figurze kobiety obejmującej swoje małe dziecko.

Hawana – Plac Rewolucji

Położony w pobliżu najważniejszych budynków rządowych (nieopodal znajduje się m.in Ministerstwo Spraw Wewnętrznych z muralem Che Guevary, Siedziba Komitetu Rewolucji czy Ministerstwo Nauki i Telekomunikacji) Plac Rewolucji w Hawanie to kolejny z najważniejszych symboli miasta. Właśnie tutaj Fidel Castro wygłaszał swoje słynne, wielogodzinne przemówienia, a w 1998 r. Jan Paweł II odprawił mszę podczas swojej pielgrzymki na wyspę.

W centralnym miejscu znajduje się mierząca ponad 120 metrów staua Jose Marti – XIX-wiecznego kubańskiego poety, myśliciela i przywódcy ruchu narodowowyzwoleńczego. Za drobną opłatą można wjechać na sam jej szczyt.

Hawana – schyłek epoki. Informacje praktyczne dla podróżujących na Kubę

Podróż na Kubę to podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie: do miejsca, gdzie na każdym kroku ma się poczucie bycia świadkiem końca pewnej epoki. Pod wieloma względami jest to ekscytujące doświadczenie, jednak planując urlop w kraju autorytarnym należy być przygotowanym na pewne trudności. Przykładowo, Internet mobilny na wyspie nie działa. Turyści mogą natomiast korzystać z sieci WiFi w miejscach takich jak hotele i pensjonaty, choć należy liczyć się z niskimi prędkościami.

Nie należy jednak obawiać się o bezpieczeństwo – wręcz przeciwnie, duża liczba mundurowych na ulicach powoduje, że przyjezdni mogą czuć się pewnie. Liczba drobnych kradzieży jest mniejsza niż w innych krajach regionu.

Zakupy w Hawanie. W jaki sposób najlepiej płacić na Kubie?

Jadąc na Kubę trzeba liczyć się z tym, że na miejscu niektóre produkty mogą być niedostępne – warto mieć tego świadomość, jeżeli jesteśmy przywiązani do konkretnych marek, nie powinno być jednak żadnych problemów z kupnem podstawowych produktów codziennego użytku.

Podróżni, którzy odwiedzali Kubę przed 2021 rokiem, mogą pamiętać, że wcześniej w oficjalnym obiegu na wyspie były dwie waluty: peso cubano – CUP, w której zarabiają Kubańczycy i którą wykorzystują do płacenia za zakupy w sklepach “na kartki”, oraz peso convertible – CUC, czyli tzw. peso wymienialne, powiązane z amerykańskim dolarem i przeznaczone głównie dla przyjeżdżających na wyspę turystów.

Obecnie jedyną oficjalną walutą na Kubie walutą jest CUP. To powoduje, że podróżni mogą się zderzyć z dobrze znanym starszym Polakom problemami z “pustymi pułkami” w sklepach. Z tego powodu, najpewniejszym rozwiązaniem będzie zabranie na wyspę odpowiedniej kwoty gotówki w Euro (nie w USD!) i wymienienie na lotnisku jedynie niewielkiej ilości pieniędzy na lokalną walutę. Na Kubie funkcjonują specjalne sklepy dewizowe, gdzie nie brakuje towaru. Problemu z płatnością w Euro nie powinno być także w żadnych turystycznych miejscach, jak hotele czy muzea.

Warto mieć przy sobie także kartę płatniczą, pamiętając, że na Kubie nie są honorowane wystawione przez amerykańskie banki i instytucje finansowe.

Redakcja poleca: Mexico City – poznaj fascynujące miasto kultury i sztuki

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj