A gdyby tak podczas tegorocznego urlopu nocować w autentycznym lodowym igloo; w kabinie pilota prawdziwego Jumbo Jeta lub na wysokości prawie trzech kilometrów nad poziomem morza w kapsule z widokiem na lodowce masywu Mont Blanc? Oryginalne, zaskakujące niezwykłe hotele i innego rodzaju noclegi w Europie oferują takie możliwości i wiele więcej. To miejsca, gdzie płaci się nie za ilość gwiazdek, lecz za przeżycia.

Niezwykłe hotele w Europie: Masseria Cervarolo – Ostani, Włochy

W tradycyjnej włoskiej masserii…

Masseria Cervalo oferuje noclegi w Ostani w Apulii (wł. Puglia)  w tradycyjnej włoskiej posiadłości ziemskiej (trulli) z XVI wieku – w kamiennym budynku zbudowanym z wapna bez zaprawy na planie koła ze stożkowym dachem. Dawniej był to zamożny dwór na wsi i folwark, gdzie uprawiano zboże i hodowano zwierzęta. Obecnie w Masserii Cervalo rzeczywiście można doświadczyć atmosfery spokoju i poczuć ducha dawnych czasów. To miejsce pełne antyków, odrestaurowane przy pomocy materiałów charakterystycznych dla epoki.

Niezwykłe hotele w Europie: Masseria Cervarolo
Niezwykłe hotele w Europie: Masseria Cervarolo

Podczas pobytu w Masserii Cervarolo goście mogą poczuć, jak wszystkie ich zmysły są stymulowane: widok białych kamiennych ścian kontrastuje z kobaltowym niebem; ziemia pachnie śródziemnomorskimi ziołami; kora drzew oliwnych jest szorstka w dotyku. W ogrodzie słychać dźwięki natury, a kuchnia bazująca na lokalnych składnikach smakuje wyśmienicie. Jak to bywało w zwyczaju w wielu masseriach w regionie, na terenie obiektu znajduje się urokliwa kaplica poświęcona Maryi Dziewicy.

Ciekawe noclegi: Masseria Cervarolo
Ciekawe noclegi: Masseria Cervarolo

Niezwykłe hotele w Europie: Les Alicourts Resort Treehouses – Francja

Nocleg w domku na drzewie? Czemu nie!

Zabawy w domku na drzewie to marzenie wielu dzieci. Dla tych z nas, którzy mają ochotę na sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa ciekawą propozycją będzie pobyt w Les Alicourts Resort w Dolinie Loary. To ośrodek o powierzchni 30 arów położony na terenie lasu, który oferuje pięknie skonstruowane, wykonane z naturalnego drewna domki usytuowane w koronach drzew. Pobyt w takim domku jest niezwykłym doświadczeniem i przygodą dla całej rodziny.

W zależności od potrzeb można zdecydować się na rezerwację domku 2-, 4- lub 6-osobowym. Poszczególne domki są zawieszone na wysokości od 3,5 do 7 metrów nad ziemią, posiadają ekologiczne toalety i zostały wyposażone w meble ogrodowe. Nie ma elektryczności – goście dostają do swojej dyspozycji świece i latarki, mogą korzystać z łazienek w głównym budynku. Każdego dnia rano do domków dostarczane jest pyszne śniadanie w koszach piknikowych.

Nietypowe noclegi we Francji: Les Alicourts Resort Treehouses
Nietypowe noclegi we Francji: Les Alicourts Resort Treehouses

Niezwykłe hotele w Europie: Kakslauttanen Hotel and Igloo Village – Finlandia

Noclegi w prawdziwym igloo

Kakslauttenen Hotel and Igloo Village w Finlandii będzie idealnym wyborem dla osób, które marzą o podziwianiu zorzy polarnej, a jednocześnie nie chcą rezygnować z komfortowych warunków. To miejsce wyjątkowe: jedyna w swoim rodzaju wioska oferująca luksusowe noclegi w igloo. W zależności od preferencji można wybrać igloo wykonane z lodu lub szkła.

Nocleg w lodowym igloo jest bardzo unikatowym, autentycznym doświadczeniem. Wokół panuje absolutna cisza. Światła umieszczone w śniegu rozświetlają ściany, a goście czują się ciepło i komfortowo zasypiając w swoich śpiworach. Szklane igloo pozwala podziwiać miliony gwiazd na nocnym niebie, a w okresie od sierpnia do kwietnia zapierające dech w piersiach widowisko podczas zorzy polarnej (Aurora borealis). Ekscytującym przeżyciem może być także nocleg w szklanym igloo podczas burzy śnieżnej.

Kakslauttanen Hotel and Igloo Village – Finlandia
Kakslauttanen Hotel and Igloo Village – Finlandia

W zimie (w okresie od grudnia do kwietnia) w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu Kaklauttenen działa lodowa wioska: obejmuje ona 20 lodowych igloo przeznaczonych dla gości, wykonany z lodu bar, lodową kaplicę, która jest chętnie wybierana przez młode pary na miejsce zaślubin i dużą restaurację. W każdym ze szklanych igloo znajduje się sauna.

Niezwykłe hotele w Europie: Jumbo Stay – Szwecja

Komfortowe noclegi na pokładzie prawdziwego Jumbo Jeta

Inną ekscytującą możliwością jest zarezerwowanie pobytu w obiekcie Jumbo Stay w Arlandzie w Szwecji. To prawdziwa gratka dla miłośników lotnictwa. Pokoje dla gości zostały zorganizowane wewnątrz prawdziwego samolotu typu c1976 Jumbo Jet, który został wycofany z użytku i przekształcony w hotel. Goście mogą wybrać nocleg między innymi w jednym z silników lub w kabinie pilota. Co ważne, w Jumbo Stay dostępne są pokoje w różnym standardzie – od budżetowych po luksusowe. W dawnym samolocie (na skrzydle) działa również kawiarnia dostępna również dla klientów nie będących hotelowymi gośćmi. Warto ją odwiedzić nie tylko po to, by napić się przepysznej kawy, ale i zobaczyć miejsce zwykle niedostępne dla nikogo poza inżynierami samolotowymi.

Niezwykłe hotele w Europie: Jumbo Stay – Szwecja
Niezwykłe hotele w Europie: Jumbo Stay – Szwecja

Niezwykłe hotele w Europie: Bivacco Gervasutti – Włochy

Nocleg na zboczu lodowca w masywie Mont Blanc

Bivacco Gervasutti oferuje noclegi w zawieszonej na wysokości 2835 m.n.p.m. kapsule na zboczu lodowca Frebouze w masywie Mont Blanc po włoskiej stronie najwyższego szczytu Europy. Obiekt został nazwany tak na cześć włoskiego alpinisty Giusto Gervasuttiego i zastąpił wybudowaną w tym miejscu w 1948 r. ku jego pamięci drewnianą chatkę. Wysokogórski krajobraz widoczny z okna kapsuły jest naprawdę majestatyczny: Bivacco Gervasutti jest jednym z położonych najwyżej i najtrudniej dostępnych „schronisk” w Europie.

W kapsule znajduje się pokój dzienny, jadalnia i dwie sypialnie z miejscami noclegowymi dla łącznie dwunastu osób.  Wyposażenie jest bardzo nowoczesne, kapsuła czerpie prąd z energii słonecznej, dzięki czemu goście mogą korzystać z dostępu do Internetu. Bivacco Gervasutti to idealne miejsce dla wspinaczy, którzy są w stanie pieszo dotrzeć na miejsce z Val Ferret.

Bivacco Gervasuttigentlewoman -
Bivacco Gervasutti – jedno z najwyżej położonych „schronisk” w Europie

Niezwykłe noclegi w Europie: Null Stern Hotel – Szwajcaria

„Hotel” bez gwiazdek

Nazwa „obiektu” – Null Stern Hotel – z niemieckiego oznacza hotel bez gwiazdek. Null Stern Hotel reklamuje się hasłem: „Jedyną gwiazdą jesteś Ty!”. W rzeczywistości to malowniczo położone miejsce w górach, na terenie dawnego schronu nuklearnego, które nie tylko nie oferuje dostępu do basenów czy restauracji, ale nie posiada nawet ścian czy dachu, a najbliższe toalety to oddalone o publiczne kabiny oddalone o 10 minut drogi spacerem.

Goście za to mogą spać w dużym komfortowym podwójnym łóżku pod gołym niebem, w otoczeniu natury, mając do dyspozycji własnego lokaja. Projekt stanowi pewnego rodzaju instalację artystyczną, która ma na celu pokazanie idei powrotu do korzeni w czasach, gdy globalna ekonomia zmienia się bardzo dynamicznie. Oferta dostępna jest jedynie przez ograniczony czas w sezonie letnim, przed rezerwacją warto sprawdzić prognozę pogody.

Niezwykłe hotele w Europie: Null Stern Hotel
Niezwykłe hotele w Europie: Null Stern Hotel

A czy w Polsce znajdziemy również wyjątkowe hotele i miejsca noclegowe?

Aby zaplanować niezwykły wypoczynek, nie trzeba wcale wyjeżdżać za granicę. W naszym kraju również znajdziesz jedyne w swoim rodzaju, niezwykłe hotele i  nietuzinkowe miejsca noclegowe. W ostatnich latach w polskiej turystyce można zaobserwować nowe trendy, takie jak glamping – czyli biwakowanie w luksusie.

Podczas gdy w poprzednich dekadach widoczny był pęd ku egzotycznym podróżom i jak grzyby po deszczu powstawały nowe hotele-molochy, pandemia wymusiła pewne przewartościowanie. Polacy coraz częściej poszukują obiektów, które mają odpowiadać przeciwstawnym potrzebom: pozwalać na bycie najbliżej przyrody, jak się da, a jednocześnie gwarantować komfortowe warunki pobytu; zapewniać swobodę i prywatność przy dużej dostępności atrakcji; być prowadzone z szacunkiem dla środowiska naturalnego i lokalnych mieszkańców.

Najbardziej wyjątkowe noclegi w Polsce znajdują się w luksusowych agroturystykach, tradycyjnych mongolskich jurtach wyposażonych we wszelkie możliwe udogodnienia, zabytkowych latarniach morskich i wieżach ciśnień, w domkach na wodzie. Warto zwrócić uwagę między innymi na  luksusowe namioty sferyczne pod Tatrami – Tatra Glamp;   apartamenty Szuflandia z podwieszanymi sypialniami i dużymi przeszklonymi ścianami wychodzącymi na beskidzki las czy domki pływające HT Houseboats w Mielnie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *