Spis treści:

Relacje seksualne w parze.

W parze relacje seksualne umożliwiają kochankom być w związku na innym poziomie zaangażowania niż cokolwiek innego, co mogą znać: przyjacielskie, synowskie, rodzicielskie, itp, relacje. To główny powód, dla którego seksualność jest tak istotna dla pary. Pozwala jej być w dynamice życia, żyć. To, co mówi się podczas seksu, czy to słowami, czy gestami, zbliża do siebie w akcie przyjemności. Jednak, żeby to wspólnie przeżywać niezbędne jest wzajemne zaufanie i związane z nim poczucie bezpieczeństwa. I wspólne odczuwanie pożądania.

Według doktor Mireille Bonierbale, psychiatry, seksuologa i redaktora naczelnego czasopisma Sexologies Definicja normalnego pragnienia jest problematyczna, jego pochodzenie pozostaje zagadką, którą określa jego brak. Pytania pacjentów o utratę lub brak pożądania seksualnego obfitują. Tak więc utrata pożądania jest pierwszym powodem konsultacji dla kobiet, podczas gdy jest dopiero na piątej pozycji dla mężczyzn”.

Znane są czynniki, które wchodzą w grę w różnych odmianach pożądania seksualnego: wiek, wykształcenie, kultura, płeć, uczucia, styl życia, hormony, stan zdrowia, neuroprzekaźniki, zakazy społeczne i religijne… Pozostają pytania: dlaczego niektórzy je mają, a inni nie? Dlaczego różnice w intensywności między płciami? Satysfakcja seksualna kobiet jest związana z afektywnością, intymnością i komunikacją z partnerem. Kobieta musi przejść przez uczucia, aby się kochać, podczas gdy mężczyzna często musi się kochać, aby uzyskać dostęp do uczuć. Pożądanie seksualne pozostaje osobistym i wyjątkowym doświadczeniem. Można wymienić czynniki, które kształtują, ułatwiają lub blokują mechanizmy kobiecego pożądania seksualnego i które sprawiają, że ta intymna równowaga oscyluje: postawy i zakazy rodziców wobec seksualności, przekonania religijne, które generują poczucie winy, mity i irracjonalne obawy związane z masturbacją, niektóre pozycje i praktyki seksualne; zmieniony obraz ciała lub taki, który nie jest zgodny z ideałami kulturowymi. O wiele przyjemniej jest kochać się, gdy pożądanie seksualne jest obecne w obu partnerach. Jednak wiele kobiet nie doświadcza w pełni pożądania. Pożądanie u kobiet jest związane z wieloma czynnikami i jest subtelną mieszanką między hormonami, wibracją jej pary, jej wykształceniem, różnymi doświadczeniami małżeńskimi i tym, co przeżywa w swoim życiu w ogóle.

Redakcja poleca: Seks kobiet dojrzałych – jaki jest seks po 50-tce?

Czy istnieje kobiece pragnienie?

Pożądanie odnosi się do motywacji, które popychają nas do seksu. Innymi słowy, chodzi o libido lub apetyt seksualny, ale także o silne pragnienia, których czasami można doświadczyć. Ten apetyt seksualny różni się w zależności od osoby, wieku, nastroju itp. Tak więc seks nie jest zasadniczo decydującym czynnikiem: nie ma prawdziwej różnicy między pożądaniem kobiecym, a pożądaniem męskim. To inne czynniki są bardziej decydujące w analizie tych różnic. Pożądanie aktywuje podniecenie seksualne, ale niekoniecznie jest przed nim. Rzeczywiście, możliwe jest rozpoczęcie aktywności seksualnej bez doświadczania szczególnego pragnienia i rozpoczęcie jej rozwijania, gdy jest się pobudzonym. Wreszcie, pożądanie warunkuje również fantazje i zachowania, które przyjmie się podczas stosunku płciowego: erotyzm itp.

hormony
Moc hormonów w kobiecym pożądaniu seksualnym. Seks u kobiet: zrozumienie własnych pragnień. Czy kobiety i mężczyźni tak samo odczuwają pożądanie seksualne? 3

Błędne przekonanie, które utrzymuje się od wieków, polega na tym, że mężczyźni są naturalnie bardziej zainteresowani seksem niż kobiety. Ta skłonność do współżycia seksualnego spowodowałaby, że ich apetyt seksualny byłby wyższy niż u kobiet. Jednak teraz wiemy, że jest to fałszywe i że kobiece pożądanie seksualne działa tak samo jak męskie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają pragnienia, fantazje i pragnienia, które zmieniają się w okresach życia.

Podobnie, z tego błędnego przekonania wynika mit, że kobiety z silnym pożądaniem są rzadkie. Również w tym przypadku okazało się to nieporozumieniem. Jest tyle samo kobiet, co mężczyzn, którzy są bardzo aktywni seksualnie, a to często jest zrównoważone w parach. Zarówno u mężczyzn, jak u kobiet pożądanie seksualne przejawia się objawami fizycznymi i fizjologicznymi. Tak więc pożądanie początkowo wywołuje przyciąganie. Kiedy kogoś pożądamy, pociąga nas seksualnie ta osoba lub szczegół w tej osobie (głos, zapach, twarz itp.). Ta atrakcja działa wtedy jak rodzaj magnesu, który popycha nas do doświadczania pożądania seksualnego. Wreszcie, pożądanie jest również źródłem aktywacji seksualnej, co można przetłumaczyć jako podniecenie. Faza ta odpowiada okresowi przygotowawczemu przed stosunkiem, który stawia ciało i umysł w dyspozycji do aktywności seksualnej. U mężczyzn podniecenie powoduje stwardnienie penisa. U kobiet, chociaż objawy są bardziej dyskretne wizualnie, pobudzenie występuje również fizycznie (spocone ręce, uczucie ciepła, szybkie tętno itp.) i psychicznie.

Moc hormonów w kobiecym pożądaniu seksualnym

Libido jest powszechnie utożsamiane z pożądaniem seksualnym i wpływa na nie wiele czynników, wśród których ważną rolę odgrywają hormony. U kobiet pożądanie i libido ewoluują podczas cyklu pod wpływem hormonów. Ponadto wrażliwość narządów płciowych jest przewodzona przez te same szlaki nerwowe u kobiet i mężczyzn. Na poziomie mózgowym, ekspresja motywacji seksualnej, libido zależy od różnych hormonów: dopamina, oksytocyna, prolaktyna oraz hormony płciowe: estrogen i androgeny. Wszystkie te hormony mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na libido. Nasze hormony działają na nasz nastrój, ale także na nasze pożądanie, naszą przyjemność i naszą seksualność w ogóle. Są tym, co czyni człowieka mężczyzną lub kobietą. Różne w zależności od płci, hormony płciowe wchodzą w stan “wrzenia” od okresu dojrzewania. Odpowiedzialne za funkcje rozrodcze, wpływają w mniejszym lub większym stopniu na nasze codzienne życie.

Dni największego pożądania u kobiet to te, które poprzedzają owulację. To normalne, są to dni największej płodności. W tym czasie istnieje hormonalny szczyt estrogenu, który może wyjaśnić to bardziej obecne pragnienie. Wszystkie choroby, które zakłócają poziom hormonów, mogą wpływać na seksualność. Dzieje się tak dlatego, że większość hormonów oddziałuje ze sobą. Kiedy równowaga zostaje zerwana, często wpływa na seksualność.

Co pokazują badania.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara wykazał wpływ hormonów na kobiece pożądanie. Badanie to, opublikowane w czasopiśmie Hormones and Behavior, może pomóc w opracowaniu metod leczenia dla kobiet cierpiących na brak libido. Hormony jajnikówestrogen i progesteron, zapewniają koordynację cyklu kobiecego i przygotowują endometrium w celu implantacji zarodków. Cykl ten jest zorganizowany w dwóch fazach, pęcherzykowej i lutealnej, między którymi znajdujemy owulację, czyli kluczowy moment, w którym komórka jajowa jest gotowa do przyjęcia spermatozoidu. Skok estrogenu występuje około dwóch dni przed owulacją, następnie poziom progesteronu stale wzrasta, zanim spadnie pod koniec cyklu. Amerykańscy naukowcy byli zainteresowani wpływem tych dwóch hormonów na apetyt seksualny. W tym badaniu szczegółowo zbadano kilka cykli menstruacyjnych młodych kobiet. Każdego dnia naukowcy pytali ich o ich praktyki seksualne i pragnienia oraz pobierali próbki śliny. Byli w stanie zmierzyć stężenie progesteronu, ale także estradiolu, hormonu z rodziny estrogenów. Dzięki tym danym zespół był w stanie porównać poziom hormonów jajnikowych podczas cyklu z apetytem seksualnym. Wyniki pokazują, że estradiol i progesteron mają dwa przeciwstawne skutki dla pożądania: pierwszy zwiększa go, drugi go zmniejsza. W związku z tym libido osiąga maksimum w okolicach szczytu estrogenu, czyli w pobliżu owulacji… Następnie popęd seksualny zmniejsza się, gdy wzrasta poziom progesteronu. Oprócz tych dwóch rodzajów hormonów jajnikowych, kobiety produkują testosteron w niewielkich ilościach, dziesięć razy mniej niż mężczyźni. Ten testosteron jest czasami stosowany jako lek do walki z brakiem pożądania. Autorzy przeanalizowali zatem również wpływ tego hormonu na libido, ale nie znaleźli korelacji.

Poziom libido, a płeć.

Angielskie badanie wykazało, że po pierwszym roku w związku, dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn straciło (na co najmniej 3 miesiące) zainteresowanie seksem ze swoim partnerem. Doktor Cynthia Graham z University of Southampton wraz z kolegami z kilku londyńskich uniwersytetów przeanalizowała odpowiedzi 4839 mężczyzn i 6669 kobiet w wieku od 16 do 74 lat. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie BMJ Open. Badanie potwierdza, że wszystkie grupy wiekowe mogą być dotknięte przedłużającym się brakiem (co najmniej 3 miesiące w ciągu ostatniego roku) zainteresowania seksem. Z pewnością nieco mniej w wieku od 16 do 24 lat (jeden na dziesięciu mężczyzn, jedna na cztery kobiety), ale w stosunkowo stabilnym tempie przez następne pięć dekad: prawie jeden na siedmiu mężczyzn; więcej niż jedna na trzy kobiety. Po pierwszym roku życia pary ryzyko braku libido zaczyna znacznie wzrastać u kobiet (x1,5), a następnie podwaja się od piątego roku.

Moc hormonów
Moc hormonów w kobiecym pożądaniu seksualnym. Seks u kobiet: zrozumienie własnych pragnień. Czy kobiety i mężczyźni tak samo odczuwają pożądanie seksualne? 4

Przekonanie, że mężczyźni naturalnie mają silniejsze libido niż kobiety jest znacznie bardziej rozpowszechnione wśród kobiet (wierzy w to 40%) niż wśród mężczyzn (10% w to wierzy) i trzymanie się go zwiększa u kobiet ryzyko utraty apetytu na seks. Odwrotnie jest w przypadku mężczyzn. Dane te są zgodne z danymi z badania przeprowadzonego dwadzieścia lat temu (pod analizą opublikowaną w 2002 roku) wśród 7500 studentów (19-32 lat) z 15 niemieckich uniwersytetów. Uderzający jest wzrost liczby kobiet, które często twierdzą, że odczuwają brak zainteresowania seksem (z 9% w pierwszym roku pary do 17% od trzeciego roku), podczas gdy wskaźnik ten pozostaje niezwykle niski (około 1%) wśród mężczyzn. Po okresie eksperymentów łóżkowych większość par ma tendencję do faworyzowania określonego scenariusza seksualnego (rodzaje praktykowanych aktów seksualnych i ich sekwencję). Możliwe, że konsensus seksualny osiągnięty mniej lub bardziej szybko przez parę jest częściej korzystny dla mężczyzny niż dla kobiety, zwłaszcza gdy scenariusz koncentruje się wyłącznie na penetracji. Dla psychologa z University of Florida, Roya Baumeistera, kobiety wykazują większą plastyczność erotyczną, dostosowując się bardziej do mężczyzn niż mężczyźni do kobiet. Posiadanie dziecka poniżej 5 roku życia w domu mnoży przez 1,5 ryzyko niższego libido matki, ale nie ojca. Jeśli chodzi o brak komunikacji (łatwo rozmawiać o seksie z partnerem), zwiększa ryzyko utraty libido silniej u kobiet niż u mężczyzn. Angielskie badanie kwestionuje przyjętą ideę, że pożądanie seksualne mężczyzn jest podstawowe, a nawet pierwotne i mniej wrażliwe na kontekst relacji niż kobiety. Nasze badanie, piszą autorzy, “podkreśla znaczenie kontekstu relacyjnego w zrozumieniu braku zainteresowania seksem zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet”. Fakt “nie czucia się emocjonalnie blisko drugiej osoby podczas seksu” lub “nie bycia szczęśliwym w swoim związku” jest zatem czynnikiem niższego libido u obu płci. Wreszcie, stan depresyjny lub bardzo zły stan zdrowia wpływają na pożądanie seksualne.

Przeczytaj także: Ikigai- żyć długo i szczęśliwie po japońsku.

Mężczyźni mają tendencję do niedoceniania seksualnego zainteresowania partnerki nimi.

Profesor Amy Muise i jej koledzy z University of Toronto Mississaugaa w Kanadzie właśnie wypełnili tę lukę w Journal of Personality and Sexual Psychology. A ich obserwacja jest jasna: mężczyźni nie doceniają libido swojej partnerki. “Jest to odwrotne nastawienie (przeszacowanie), które obserwujemy na początku spotkań, ale podejrzewaliśmy inne postrzeganie pożądania seksualnego w długotrwałych związkach” – wyjaśnia profesor Muise. Potwierdza to seria trzech eksperymentów przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców. Za każdym razem rekrutowano 229 par, a priori bez problemów seksualnych, o średnim czasie trwania małżeństwa od jednego miesiąca do 39 lat.

Chętne pary zostały poproszone o prowadzenie (osobno) dziennika przez 21 kolejnych dni, który rejestrował ich aktywność seksualną, poziom pożądania partnera (w skali od 1 do 7) i poziom, jaki przyjęli u swojego partnera (wobec nich). W tej małej grze kobiety były znacznie lepsze od mężczyzn. Podczas gdy ocena kobiet była ogólnie poprawna, mężczyźni mieli tendencję do niedoceniania pożądania seksualnego, jakie odczuwała ich partnerka.

Praca profesor Muise i jej współpracowników ujawnia również nieoczekiwany wpływ tego błędnego postrzegania na satysfakcję małżeńską. “Odkryliśmy, że w dniach, w których mężczyźni nie doceniali pożądania seksualnego swojej partnerki, ich partnerka zgłaszała lepszą satysfakcję” – mówi badacz. Jakim mechanizmem? Naukowcy twierdzą, że może być tak, że nie doceniając zainteresowania swojej partnerki, mężczyźni są bardziej zmotywowani, aby je obudzić, innymi słowy, aby podjąć wysiłki w celu uwiedzenia.

Jak Polki oceniają swoje życie seksualne?

96 proc. badanych Polek deklaruje, że są aktywne seksualnie, choć najwięcej z nich uprawia seks rzadziej niż raz w miesiącu. Ponad 80 proc. deklaruje, że otwarcie rozmawia z partnerem o swoich potrzebach seksualnych, ale jedynie 7 proc. mówi partnerowi, że ma ochotę na seks, a tylko 6 proc. wyznaje mu, co je podnieca. Większość badanych deklaruje zadowolenie z seksualnych doznań (wśród kobiet w wieku 18-24 lata średnia ocena to 7,5 na 10), ale ponad połowa z nich udaje orgazm, aby skrócić nudny stosunek lub nie urazić partnera. To wyniki raportu „Seksualna mapa Polski” stworzonego na zlecenie firmy Gedeon Richter. Prawie wszystkie przyznają, że lubią się kochać, ale tylko nieliczne inicjują zbliżenia. Aż 70 proc. kobiet uprawia seks z powodu zachęty lub pod naciskiem partnera. Lub wręcz tylko po to, aby sprawić mu przyjemność. Polki rzadko sięgają po fachową pomoc, aby rozwiązać swoje problemy intymne. Aż 44 proc. przyznała, że głównym źródłem informacji o seksie są dla nich rozmowy z partnerem, a dla 36 proc. strony internetowe. Do książek i poradników sięga 22 proc. kobiet, tyle samo rozmawia o seksie z przyjaciółką. Z lekarzem lub seksuologiem konsultuje się tylko co dziesiąta Polka.

Raport seksualności Polaków prof. Zbigniewa Izdebskiego wykazał z kolei, że aż 43 proc. Polek w wieku 50-59 lat przyznało, że ma jedynie małe, bardzo małe lub żadne potrzeby seksualne.

Pożądanie jest częścią życia.

Mężczyźni nie są jedynymi, którzy mają popędy seksualne. W swoim życiu kobieta odczuwa silne popędy seksualne, które sprawiają, że chce się kochać ze swoim partnerem. Przypisywanie tego wyłącznie płci brzydkiej jest niczym nie uzasadnione. Kobieta jedynie podlega bardziej niż oni zmiennej poziomów hormonów. W swoim życiu kobieta odczuwa silne popędy seksualne w wieku dojrzewania i w czasie owulacji. To wyjaśnia trudności niektórych dorastających dziewcząt, którym trudno jest zaakceptować te nagłe zmiany i impulsy, które mają trudności z kontrolowaniem. Jednak te impulsy dają też dar budzenia niektórych kobiet, w których pożądanie seksualne spało przez długi czas. Kobiet, które zamknęły się w rutynie małżeńskiej uważając, że nie tęsknią za seksem i że mogą z niego zrezygnować bez szkody.

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj

Ta treść jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich. Czy masz 18 lat lub więcej?