Pierwszy etap związku kojarzy się wszystkim z motylami w brzuchu i chęcią spędzania czasu tylko we dwoje. Stan ten jednak z czasem mija i wówczas pojawia się rutyna w związku oraz pierwsze poważne kryzysy w związku. Wiąże się to często z drobnymi kłótniami oraz zmniejszoną ochotą na seks. Jak więc na nowo rozpalić ogień w związku? Przygotowaliśmy krótki poradnik.

Spis treści:

Etapy miłości

Kiedy poznajemy kogoś, dzięki któremu serce bije znacznie szybciej, często zdarza nam się snuć dalekosiężne plany na przyszłość. Jednak nie każde takie spotkanie ostatecznie przeradza się w stały związek na lata. Według naukowców, aby do tego doszło, para musi przejść aż przez trzy etapy miłości. Pierwszym z nich jest zakochanie. Okres ten trwa zazwyczaj do dwóch lat od pierwszej randki. Wtedy właśnie pojawiają się motyle w brzuchu, a myśli krążą głównie wokół tej ukochanej osoby. Następny etap nazywamy romantycznym początkiem i on również trwa około dwóch lat. Wtedy pary poznają się coraz głębiej, znają większość swoich sekretów i wciąż uwielbiają przebywać w swoim towarzystwie. Bardzo często na tym etapie dochodzi również do rozstania lub podjęcia bardziej zobowiązującego kroku, jakim są zaręczyny i ślub.

Ostatnim etapem miłości jest tzw. związek kompletny. W tym czasie dochodzi do całkowitego zacieśnienia więzi z partnerem, przywyknięcia do jego przyzwyczajeń i ewentualnych zmian w swoich. Na tym etapie często spada także zainteresowanie seksem i rzadko pojawiają się wyznania miłości.

Redakcja poleca: Co znaczy simp – Czy każdy miły facet to simp – kto to jest simp?

Nieznośna rutyna w związku

Nieznośna rutyna dopada każdy związek bez wyjątku i praktycznie nie ma możliwości, aby przed nią uciec. Po kilku latach bycia w związku partnerzy przestają codziennie wyznawać sobie miłość, szeptać czułe słowa i uprawiać namiętny seks kilka razy w tygodniu. Jeśli do tego w międzyczasie pojawiają się dzieci, praca i kredyt, wówczas myśli o partnerze spadają na dalszy plan. Zamiast tego jest zmęczenie, zarwane noce, stres i mnóstwo obowiązków.

Rutyna niestety potrafi stanąć na drodze do szczęścia w większości związków. Wówczas pojawiają się także pierwsze poważne kryzysy i tylko od nas samych zależy, czy uda się je pokonać.

Kiedy przychodzi pierwszy kryzys w związku?

Licznie przeprowadzone badania na ten temat dowodzą, że pierwsze poważne kryzysy pojawiają się zazwyczaj po 4 latach w związku. Aby je przezwyciężyć, często partnerzy muszą włożyć w związek mnóstwo pracy. Wzajemne przerzucanie się winą nie jest rozwiązaniem, a jedynie rozmowa i chęć współpracy są w stanie przezwyciężyć wszystkie przeszkody.

Po kilku latach związku, zwłaszcza gdy słabnie pożycie intymne, partnerzy szukają seksu gdzie indziej. W Polsce istnieje różnica w danych statystycznych dotyczących zdrady w zależności od źródła i badanej grupy. Jednak większość badań wskazuje na wzrostowy trend w liczbie osób przyznających się do zdrady. Według różnych źródeł, od 29% do 38% kobiet i od 39% do 52% mężczyzn w Polsce przyznaje się do zdrady. Nowatorska technika badawcza (tzw. technika losowej odpowiedzi), którą wykorzystał CBOS, skutecznie niweluje wstydliwość i dyskomfort w związku z wypowiadaniem się na tematy negatywnie postrzegane w społeczeństwie. Co robić w takiej sytuacji?

kryzys w związku
Fot: Depositphotos

Terapia dla par

Jednym z najczęstszych rozwiązań jest terapia dla par i wizyta u seksuologa. Często osoba trzecia może lepiej pomóc spojrzeć na związek z boku, dzięki czemu partnerzy zrozumieją, co doprowadziło ich do tak poważnego kryzysu. Terapeuta również podpowie, jak na nowo rozpalić ogień w związku. Jest to niezwykle istotne jeśli para chce naprawić błędy przeszłości i ruszyć do przodu budując stabilny związek, który opiera się na zaufaniu.

Także seksuolog może być pomocny, zwłaszcza gdy problemy w związku związane są z brakiem zbliżeń intymnych lub zdradą. Większość osób, które decydują się na zdradę partnera, szukają zupełnie innych emocji, dlatego poznanie tych potrzeb może być kluczowe.

Jak na nowo rozpalić ogień w związku?

Pytanie o to, jak na nowo rozpalić ogień w związku jest jednym z najczęściej zadawanych w Google. Wbrew pozorom nie pytają o to tylko kobiety, ale również mężczyźni. Jeśli zależy nam na partnerze i chcemy, aby związek wrócił na dawne tory, gdy w brzuchu wciąż były motyle, warto poznać kilka sposobów na jego naprawę. Należy jednak pamiętać, że praca powinna być wykonywana przez obie strony, tylko wtedy przyniesie oczekiwane rezultaty.

Seksowne niespodzianki

Pierwszym ze sposobów są niespodzianki, a najlepiej te seksowne. Nie oznacza to, że musisz nachodzić partnera w biurze w samej bieliźnie, ale jeśli wieczorem zaproponujesz mu wspólną kąpiel przy świecach, będzie to już dobry ruch. Oprócz kąpieli możesz zaproponować mu również masaż przy użyciu aromatycznych olejków.

Żeby dodatkowo pobudzić jego wyobraźnię, wyślij mu w ciągu dnia pikantnego SMS-a lub swoje zdjęcie w bieliźnie. Z pewnością będzie odliczać czas, aż w końcu wróci do domu. Takie gry mogą być bardzo wciągające i skutecznie zaangażować oboje partnerów.

Weekend tylko we dwoje

Innym pomysłem, aby na nowo rozpalić ogień w związku, jest wyjazd tylko we dwoje. Nie musi to być od razu tydzień, wystarczy nawet weekend raz na jakiś czas. Jeśli macie dzieci, zostawcie je pod opieką dziadków i ruszcie tam, gdzie możecie nacieszyć się sobą. Zimą może być to domek w górach, gdzie wieczorem ogrzejecie się przy butelce czerwonego wina i kominku. Latem zaś świetnym pomysłem może być domek nad jeziorem, gdzie podczas zasypiania będzie towarzyszyć Wam jedynie dźwięk świerszczy.

W tym czasie postarajcie się nie korzystać w telefonów i nie odbierać maila. Poświęćcie ten czas jedynie drugiej osobie i nacieszcie się sobą. Niech to będzie wyjątkowy czas spędzony tylko we dwoje.

Czytaj także: Małgorzata Domagalik – Dziennikarka, publicystka, pisarka – kim jest Małgorzata Domagalik?

Randka na mieście

Kiedy jednak nie możecie pozwolić sobie nawet na weekendowy wyjazd, dobrym pomysłem jest także randka na mieście. Pewnie ostatni raz wyszliście we dwoje do kina lub restauracji na samym początku związku? Dlatego jest to dobry moment, aby znów wprowadzić taki zwyczaj. Zróbcie coś, na co zawsze brakowało Wam czasu lub motywacji. Bawcie się tak, jak za starych dobrych czasów, gdy dopiero zaczynaliście randkowanie. Pójdźcie do polecanej restauracji albo zróbcie piknik w parku. W ten sposób spędzicie czas tylko we dwoje, w doskonałych nastrojach i wolni od codziennych trosk. Nie rozmawiajcie o pracy, tylko cieszcie się sobą.

Randka
Fot: Depositphotos

Bielizna nie tylko na specjalną okazję

Aby na nowo rozpalić ogień w związku, warto również zajrzeć do swojej szafy. Wydaje się to banalne, ale… często z wygody kobiety wybierają bawełnianą bieliznę, rzadko kupując sobie coś seksownego. Nawet jeśli mają taki zestaw na dnie swojej szafy, zakładają ją jedynie na specjalne okazje, raz, góra dwa razy do roku. Czas to zmienić! Nie jest tajemnicą, że mężczyźni są wzrokowcami, dlatego rano przed wyjściem do pracy załóż seksowną bieliznę i przemknij przed partnerem, aby Cię zobaczył. To na pewno zadziała, a dodatkowo zmotywuje go do częstszych prezentów! Zamiast oklepanego pudełka z czekoladkami kupionego na ostatnią chwilę zdecydowanie chętniej Twój partner kupi Ci kolejny komplet bielizny.

Magiczna moc rytuałów

Aby zmienić coś w swoim związku, warto również pomyśleć nad wprowadzeniem nowych rytuałów. Zamiast kolejny raz zasypiać na kanapie w weekend podczas oglądania nudnego filmu na Netflixie, przenieście się do sypialni. Zapalcie świece i nacieszcie się swoim towarzystwem, dokładnie jak wtedy, gdy dopiero się poznaliście.

Oprócz tego wprowadźcie wspólne posiłki. Oczywiście nie musi to oznaczać tego, że będziesz stać w kuchni — gotujcie na zmianę lub róbcie to razem! Romantyczna kolacja raz w tygodniu, przy świecach, nastrojowej muzyce i lampce wina to idealny plan na wieczór!

Czułe słówka

Oprócz wspólnych posiłków i rytuałów, które warto wprowadzić, chcąc na nowo rozpalić ogień w związku, warto również pomyśleć o czułych słówkach. Bardzo często pary z wieloletnim stażem przestają wyznawać sobie miłość, przytulać się czy całować na dobranoc. Nieznośna rutyna i nawał obowiązków sprawiają, że zapominamy o tak prostych czynnościach, które potrafią naprawdę dużo zdziałać. Oczywiście nie chodzi o to, aby partnerowi kilka razy dziennie wyznawać miłość, bo może to wyglądać sztucznie. Wplećcie to do codziennych czynności. Powiedz mężowi, że do twarzy mu w nowej koszuli, napisz szminką na lustrze, że go kochasz lub pocałuj namiętnie na dobranoc. Na pewno zechce odwdzięczyć się tym samym.

Czytaj także: Żona prezydenta Ukrainy – Ołena Zełenska – kim jest żona prezydenta Ukrainy?

Wyjście w pojedynkę

Pary, które są razem od wielu lat, bardzo często wychodzą już tylko razem. Warto więc pomyśleć o wyjściu w pojedynkę. Wieczór z przyjaciółkami, wyjazd na weekend do spa, a nawet samotne wyjście do kina może sprawić, że partner za Tobą zatęskni, a nawet poczuje się odrobinę zazdrosny. To, że jesteście razem, nie oznacza wcale, że wszystko powinniście robić we dwoje. Czasem dobrze jest od siebie odsapnąć i zrobić coś tylko dla siebie. Zamiast następnym razem wisieć z przyjaciółką na telefonie, wyjdźcie razem wieczorem. Daj również taką samą przestrzeń partnerowi. Działa to na zasadzie marsjańskiej gumki, która poluzowana wraca dwa razy szybciej.

Nowe pozycje seksualne

A po powrocie do domu… spróbujcie zupełnie nowych pozycji seksualnych. Zaproponuj partnerowi zmiany, na pewno się z nich ucieszy. Jest to dobry pomysł, aby na nowo rozpalić ogień w związku zwłaszcza u tych par, których zbliżenia intymne zdarzają się coraz rzadziej lub ograniczają się do jednej pozycji. Zmiany w sypialni pomogą Wam odkryć Waszą seksualność na nowo i rozpalą skutecznie ogień nie tylko w sypialni, ale i w związku. Dzięki temu częściej będziecie chcieli uprawiać seks i stanie się on znacznie przyjemniejszy.

Szczera rozmowa

Chociaż wspominamy o tym na końcu, to zdecydowanie jest to najważniejszy sposób, aby na nowo rozpalić ogień w związku. Szczera rozmowa o Waszych potrzebach i uczuciach może naprawdę zdziałać cuda. Na przestrzeni lat mogą zmieniać się potrzeby partnerów, dlatego warto o nich rozmawiać. Stały i stabilny związek wymaga ciężkiej pracy. Zamiast domyślać się, jak możesz na nowo rozbudzić w nim ogień, zapytaj o to partnera wprost. Ustalcie wspólny plan działania, umówcie się na randkę, zaplanujcie wyjazd i po prostu spędźcie trochę czasu tylko we dwoje.

Rutyna w związku
Fot: Depositphotos

Stara miłość nie rdzewieje

Mówi się, że stara miłość nie rdzewieje i nie trudno się z tym nie zgodzić. Wystarczy ją jedynie odrobinę odświeżyć i naoliwić. Jeśli zastanawiasz się, jak na nowo rozpalić ogień w związku zacznij od szczerej rozmowy z partnerem, a następnie wprowadźcie wspólnie w życie kilka zmian, które całkowicie je odmienią na lepsze. Mówcie „kocham cię” nie tylko od święta, spędzajcie razem czas nie tylko podczas obliczania podatków i wychodźcie nie tylko po zakupy. Dzięki tym małym gestom znów poczujecie się, jak na pierwszej randce. 

Redakcja poleca: Co to jest sapioseksualizm – Jak sprawdzić czy nasz partner jest sapioseksualny?

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj