Seks po porodzie. Wiele o nim słyszałaś, ale na razie to Święty Graal, zaginiona Atlantyda, a nawet złoto na końcu tęczy? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Koleżanki wciąż przechwalają się swoim życiem erotycznym, a Twoje? Teoretycznie przestało istnieć, gdy na świecie pojawiło się trzecie dziecko. A w praktyce… było to znacznie wcześniej. Dlaczego tak ciężko jest wrócić do seksu po porodzie? Znamy nie tylko odpowiedź na to pytanie, ale również sposoby, by było jak dawniej. 

 

Dlaczego tak ciężko jest wrócić do seksu po porodzie?

Czujesz, że jesteś permanentnie zmęczona. Jak tylko dzieci zasną, biegniesz do sprzątania, prania i prasowania. Nim zdążysz wstawić kolejne pranie, najmłodsze dziecko już budzi się na karmienie. Gdzie w tym wszystkim masz znaleźć czas i ochotę na namiętność i seks po porodzie? Podpowiemy Ci. Nie musisz codziennie wieczorem biegać z odkurzaczem. Nie musisz też codziennie sprzątać w łazience czy zbierać zabawek. Przecież jutro będą rozrzucone dokładnie w tym samym miejscu. Wykorzystaj ten czas dla siebie. Dla Was. Dla Waszego związku.

Seks po trójce dzieci - czy seks po porodzie w ogóle istnieje?
Możesz czasem odpuścić obowiązki i oddać się przyjemnościom.

Kiedy można uprawiać seks po porodzie?

Kiedy myślałaś, że najcięższą rzeczą, jaka czekała Cię po tych 9 długich miesiącach jest poród, myliłaś się. Wtedy przyszedł połóg. To 6 tygodni, podczas których czekała Cię huśtawka nastrojów i wyrzut hormonów. Nie dość, że wyglądałaś, jakbyś co najmniej przebiegła maraton (i to 3 razy dziennie), to jeszcze czułaś się, jakby przejechał Cię walec drogowy. Kiedy minął, mogłaś wrócić do względnej normalności. I seksu. Przede wszystkim najpierw powinnaś odwiedzić swojego ginekologa, który sprawdzi, czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jeśli więc dostaniesz od niego zielone światło, możesz wrócić do domu, do swojego partnera i oddać się cielesnej rozkoszy, na którą przecież czekałaś, prawda? 

Jak wygląda pochwa po porodzie?

Wygląd pochwy po porodzie jest zależny od wielu różnych czynników, między innymi od tego, jak przebiegł poród. Reszta to kwestia indywidualnych predyspozycji i genów. W większości przypadków pochwa wraca do swojego pierwotnego wyglądu w momencie, gdy kończy się połóg. To teoria. A praktyka? W praktyce u kobiet, które karmią piersią może trwać to znacznie dłużej. Do tego dochodzą problemy z nietrzymaniem moczu czy wypróżnieniem.

Co jest naturalne, a co powinno niepokoić?

Często ściany pochwy są rozciągnięte w wyniku przebytego porodu lub zbyt wąskie z powodu nieprawidłowego zszycia po pęknięciu krocza. Na szczęście współczesna medycyna ma na to rozwiązanie w postaci ginekologii plastycznej i estetycznej. Istnieje wiele zabiegów, z których mogą skorzystać kobiety, aby przywrócić odpowiedni wygląd swoim miejscom intymnym. Oprócz wyglądu, zmienia się także jej nawilżenie czy grubość tkanek. Zbyt sucha i cienka pochwa oznacza częste infekcje intymne oraz dyskomfort podczas stosunków seksualnych.

Mama, tata i trójka dzieci… jak stworzyć intymność?

Jak powrócić do namiętności po porodzie? Pierwsze zbliżenia po porodzie to jak pierwsza randka. Ile razy myślałaś, żeby zaczynać coś znowu po raz pierwszy? Teraz masz szansę! Zaplanujcie wieczór tylko dla siebie. Bez Netflixa, bez telefonów, bez wyciągniętej piżamy. Stwórzcie nastrój, nawet jeśli przed pojawieniem się dzieci nie musieliście tego robić. Aromatyczne świece, przyciemnione światło, odpowiednia muzyka, a nawet seksowna bielizna. Tak, dla swojego partnera wciąż jesteś seksowna, nawet jeśli Ty sama tak o tym nie myślisz. Większość naszych kompleksów jest w naszej głowie. I to nad tym przede wszystkim powinnaś pracować. Pamiętaj, że jesteś GentleWoman. Jesteś Kobietą. I z dumą możesz powiedzieć to głośno.

Doświadczona mama i kochanka

Temat ochoty na seks po porodzie poruszyła również mama trójki dzieci – Małgorzata Rozenek-Majdan. Stworzyła nawet specjalny kurs „Macierzyństwo według Małgorzaty Rozenek”, który zawiera materiały dotyczące macierzyństwa, w tym także seksu. 

Daje kobietom wiele cennych rad. Najważniejszą jest ta, że nie powinno się wywierać na sobie presji. Nic nie musisz, wszystko możesz. Weź głęboki oddech i pamiętaj, że miłość jest najważniejsza. Nieważne, czy w domu wszystko będzie zrobione, bo dla dziecka liczysz się Ty. Dlatego ten czas wykorzystaj też dla siebie.

Twoje życie intymne

Twoje życie intymne zależy przede wszystkim od Ciebie. Nie bez przyczyny mówi się, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Myśl o sobie i o swoim partnerze. Każdy potrzebuje bliskości, dlatego tak ważne jest znalezienie zdrowego balansu między posiadaniem dzieci, a przyjemnością. Bo przecież seks jest przyjemny. Nawet po trójce dzieci.

kliknij i zobacz więcej
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *