Samotne dnie w pracy i samotne noce z kotem. Portale randkowe dają możliwość wypełnienia pustki podczas samotnych wieczorów. Pisząc z kimś na serwisach randkowych, nierzadko czujemy się o wiele lepiej. Flirtując, czujemy się bardziej atrakcyjni. Mamy poczucie, że tam po drugiej stronie jest ktoś, kto nie może się doczekać, aż w końcu się odezwiemy. Znajomość nie musi być zobowiązująca, a może naprawdę dużo wnieść w nasze życie.

Spis treści:

Wirtualna rzeczywistość

Ewolucja człowieka prowadzi nas w kierunku cyfryzacji naszego codziennego życia. Każdy dzień zbliża nas do tego faktu. Miejmy nadzieję, że nie będzie to nieuniknione w złym tego słowa znaczeniu. I że ta wszechobecność komputerów w naszym życiu przyniesie nam więcej wolności i czasu dla siebie. Relacje międzyludzkie są skomplikowane, to żadna tajemnica. Nawet najbardziej kochające się pary napotykają trudności. Społeczeństwo, w którym żyjemy, prosi nas o coraz więcej rzeczy, a ludzie również chcą coraz więcej rzeczy. Ludzie się spieszą i coraz rzadziej zbliżają się do innych. Z natury szukamy również łatwości. Cyfryzacja naszego codziennego życia w poszukiwaniu miłości przełożyła się na termin, który wszyscy znają: internetowe serwisy randkowe. Zjawisko w pełnej eksplozji, randki online ujawniają współczesne trudności ze znalezieniem bratniej duszy. Robią też krok naprzód w dystansowaniu ciała, charakterystycznym dla naszych współczesnych społeczeństw.

Kiedy pierwszy serwis randkowy został uruchomiony w 1990 roku, nie było żadnych statystyk ani recenzji randek online. Single tak naprawdę nie wiedzieli, czym jest serwis randkowy i czy może działać, więc rejestracja była naprawdę wstępem w nieznane. Liczby pokazują, że randki online mogą działać i szybko stają się nową normą dla singli, młodych i starych. Randki online były kiedyś stygmatyzowane jako narzędzie dla samotnych i zdesperowanych ludzi, ale teraz są toastem wielu imprez weselnych na całym świecie. Stany Zjednoczone odnotowały szczególny wzrost liczby nowożeńców zgłaszających randki online. Socjolog ze Stanford, Michael Rosenfield stwierdził: “Byłem zaskoczony, jak randki online zastąpiły pomoc przyjaciół w poznaniu romantycznego partnera”.

Co mówią statystyki

Instytut Kinseya na Uniwersytecie Indiana prowadzi badania naukowe nad seksualnością i relacjami międzyludzkimi od 1947 roku. Niedawny wzrost randek online otworzył nowy obszar badań dla naukowców, a Instytut Kinseya opublikował oceny dotyczące różnic regionalnych i płciowych w korzystaniu z randek online. Około 1 na 5 kobiet zgłosiło korzystanie z randek internetowych w celu poznania ludzi. W 2020 roku Instytut Kinseya przeprowadził największe badanie dotyczące zaangażowania kobiet w technologie seksualne. Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród ponad 130 000 kobiet na całym świecie, aby zobaczyć, jak technologia wpływa na ich życie miłosne. Prawie 22% ankietowanych kobiet stwierdziło, że korzystało z mobilnych aplikacji randkowych, aby znaleźć romantycznych partnerów. Korzystanie z randek online wydaje się być szczególnie rozpowszechnione wśród kobiet badanych w Oceanii – 1 na 3 z nich zgłosiła korzystanie z aplikacji randkowych w celu poznania ludzi.

Pew Research Center ustaliło, że młodzi single często korzystają z randek online. Co więcej, Pew Research Center podzieliło korzystanie z randek internetowych według wieku, płci, rasy, wykształcenia i orientacji seksualnej, a badanie wykazało, że randki online są nieco bardziej popularne wśród mężczyzn niż kobiet i znacznie bardziej popularne wśród 20-latków niż 60. -niektóre rzeczy. Prawie połowa respondentów (48%) w wieku od 18 do 29 lat stwierdziła, że próbowała randek online, a tylko 13% respondentów w kategorii 65 lat i starszych stwierdziło, że próbowało randek online Badanie Badoo użytkowników randek online w wieku poniżej 30 lat wykazało wysoki poziom zaangażowania i ponownych wizyt. Ludzie w tej grupie wiekowej spędzali około 10 godzin tygodniowo przeglądając aplikacje randkowe. Średnia sesja aplikacji randkowej trwała 9,7 minuty dla samotnych mężczyzn i 7,6 minuty dla samotnych kobiet. Millenialsi wchodząc w trzydziestkę, coraz częściej zwracają się do randek online dla rozrywki. Portale randkowe stały się interesujące szczególnie dla społeczności LGBTQ +. Okazuje się, że wśród respondentów 11% singli heteroseksualnych i 21% singli lesbijek, gejów i biseksualistów spotkało długoletniego partnera na stronie internetowej lub aplikacji randkowej. Pary tej samej płci zgłaszają wyższe wskaźniki sukcesu randek online niż pary heteroseksualne. W niedawnej ankiecie PinkNews stwierdził, że 65% par tej samej płci, które spotkały się w 2017 r., spotkało się online, podczas gdy tylko 39% par przeciwnej płci powiedziało, że poznało się online. Randki online wydają się być zwycięzcą w społeczności queer. Statystyki pokazują, że są zarówno bardziej popularne, jak i bardziej skuteczne wśród singli gejów i lesbijek. Grindr podjął kroki w celu podniesienia świadomości na temat HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Ta popularna aplikacja randkowa dla gejów pozwala obecnie 27 milionom użytkowników płci męskiej akceptować przypomnienia o przetestowaniu. Badania dowiodły, że aplikacje randkowe dla gejów mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie seksualne użytkownika, będącego proaktywnym.

Zespół eharmony przeprowadził serię statystyk randkowych online zaczerpniętych z serwisu randkowego. Jego najciekawsze odkrycia dotyczą wieku, w którym atrakcyjność danej osoby jest największa. Według eharmony, 21-letnie heteroseksualne kobiety otrzymują najwięcej uwagi od męskich użytkowników. Młode kobiety są bardzo pożądane w świecie randek online, a czasami mogą być nawet przytłoczone lawiną polubień i wiadomości.

Mężczyźni mają tendencję do przewyższania liczby kobiet w tradycyjnych internetowych serwisach randkowych i aplikacjach. Kobiety w wieku dwudziestu kilku lat konsekwentnie odnotowują najwyższe wskaźniki przychodzących wiadomości i polubień, ale mężczyźni doganiają kobiety pod względem atrakcyjności po czterdziestce. Eksperci twierdzą: “W wieku 26 lat kobiety mają więcej wielbicieli online niż mężczyźni, podczas gdy w wieku 48 lat mężczyźni mają dwa razy więcej polubień online niż kobiety“.

randkowanie
Portale randkowe – wymóg naszych czasów? 4

Polityka wkradła się do portali randkowych

Około 79% amerykańskich singli czuje się komfortowo rozmawiając o polityce.Polityka jest trudnym zagadnieniem na scenie randkowej, szczególnie w dzisiejszym hiperpartyjnym klimacie politycznym, a niektórzy eksperci randkowi zachęcają singli, aby unikali rozmowy o polityce, gdy poznają kogoś po raz pierwszy. Jednak wielu singli zaczęło sprzeciwiać się tej normie i rozmawiać o polityce już na początku nowego związku. Od 2016 roku badania pokazują, że internetowi randkowicze zaczęli rozmawiać o polityce wcześniej i częściej. Coraz więcej dzisiejszych profili randkowych zawiera terminy takie jak “Trumper” i “Black Lives Matter”. W 2020 roku Match.com przeprowadził coroczne badanie singli w Ameryce i poinformował, że 45% wszystkich singli chciało poznać poglądy polityczne swojej wybranki/wybranka przed drugą randką. Rekordowe 75% respondentów zgodziło się w ankiecie, że ważne jest, aby ich partner miał te same przekonania polityczne. Ogólnie rzecz biorąc, okazało się, że Republikanie z pokolenia Z czują się najbardziej niekomfortowo, rozmawiając na randce o swoich poglądach politycznych, podczas gdy demokraci z wyżu demograficznego są jednymi z najbardziej otwartych, dzieląc się swoimi poglądami. Przyczyną tej różnicy w poziomach komfortu jest najprawdopodobniej społeczne piętno zagorzałych konserwatystów. Badanie przeprowadzone w 2020 r. wśród dorosłych Amerykanów wykazało, że 88% ludzi jest skłonnych umówić się z demokratą, 72% z Republikaninem, ale tylko 52% jest skłonnych umówić się z kimś, kto głosował na Donalda Trumpa.

Profile wspominające o sporcie lub muzyce przyciągają większą uwagę

Zoosk to internetowa platforma randkowa z ponad 40 milionami użytkowników w 80 krajach. Single pochodzą ze wszystkich grup wiekowych i środowisk, ale wewnętrzne dane Zoosk wskazują, że jednym z najpopularniejszych podzbiorów użytkowników są fani sportu. Badanie danych wykazało, że profile zawierające słowo “sport” otrzymały 53% wzrost wiadomości w porównaniu ze średnią witryny. Terminy takie jak MBA, MLB i rugby również korelowały ze wzrostem liczby komunikatów. “Samo bycie fanem sportu może zwiększyć twoje szanse na zwrócenie na siebie uwagi.” – twierdzi Zoosk.

Plenty of Fish, platforma randkowa z ponad 150 milionami użytkowników, znalazła podobne dowody na to, że kaprysy osobowości opłacają się online. W szczególności bycie fanem muzyki wydaje się być atrakcyjną cechą dla internetowych użytkowników. Ci ostatni otrzymywali o 32% więcej wiadomości niż średnia, jeśli wspomnieli o zainteresowaniu muzyką na swoich profilach randkowych. Użytkownicy, którzy odnosili się do Led Zeppelin, Queen, Pink Floyd lub The Rolling Stones, mieli o 68% większe szanse do znalezienia dopasowania niż mniej rockowi użytkownicy.

Zamieszczenie zdjęć zwiększa szanse

Single uwielbiają profile randkowe z więcej niż 4 zdjęciami. Zdjęcia są jedną z najważniejszych części profilu randkowego, ponieważ są najbardziej studiowane przez internetowych użytkowników. Badanie przeprowadzone przez eharmony wykazało, że kobiety częściej niż mężczyźni publikują wiele zdjęć, a profile randkowe z czterema lub więcej zdjęciami odniosły największy sukces w internetowym serwisie randkowym. Dotyczyło to obu płci. Co więcej, profile eharmony ze zdjęciami okazały się dziewięciokrotnie bardziej podatne na otrzymywanie wiadomości i polubień niż profile bez zdjęć.

randki online
Portale randkowe – wymóg naszych czasów? 5

Około 1 na 10 singli rezygnuje po trzech miesiącach

Wypalenie w randkach online jest powszechne wśród singli, którzy spędzają godziny na rozmowach, nie uzyskując pożądanych rezultatów. Wiele serwisów randkowych i aplikacji ma trudności z utrzymaniem użytkowników, ponieważ trudno jest przekonać użytkownika aplikacji do powrotu po tym, jak został zignorowany lub odrzucony. Około 10% internetowych singli porzuca platformę randkową w ciągu trzech miesięcy. Niektórzy usuwają swój profil, podczas gdy inni po prostu odchodzą bez podania przyczyny.

Redakcja poleca: Moc hormonów w kobiecym pożądaniu seksualnym.

Pandemia COVID zmieniła nawyki

Sama natura romantycznego związku zmieniła się w dobie dystansu społecznego. Podczas pandemii fala singli odwróciła się od barów, imprez domowych i spotkań towarzyskich i zaczęła eksplorować media społecznościowe i serwisy randkowe, aby znaleźć interesujące połączenia podczas pobytu w domu.

Podczas pandemii 1 na 5 randkowiczów nalegał na noszenie maski w trakcie spotkania. Pandemia koronawirusa spowodowała globalną zmianę wzorców randkowych. Na początku 2020 r. single zwrócili się do zaufanych aplikacji randkowych online w celu nawiązania kontaktów społecznościowych przez Internet, a korzystanie z randek online wzrosło na wielu platformach. Czaty online, randki wideo i relacje tekstowe były główną formą randek, dopóki single nie czuli się bardziej komfortowo akceptując spotkanie tete a tete z kilkoma zastrzeżeniami. Badanie Singles in America wykazało, że randki podczas nowej normalności polegały na znalezieniu odpowiedniego poziomu ryzyka. Jesienią 2020 roku dwie trzecie amerykańskich singli stwierdziło, że byliby skłonni spotkać się na randce osobiście, ale 36% przyznało, że są bardziej selektywni w kwestii tego, z kim się spotykają, a 23% stwierdziło, że są bardziej selektywni w kwestii tego, gdzie się spotykają. Zapytani o swoje stanowisko w sprawie masek, 20 procent stwierdziło, że nalega, aby obie strony nosiły maski przez całą randkę. Co zaskakujące, 28% młodych singli częściej popierało noszenie masek w porównaniu do 25% millenialsów. Ankieta Buzzfeed z 2020 r. wykazała, że ludzie mieli opór na myśl o zdjęciu maski podczas osobistego spotkania. Około 35 procent respondentów stwierdziło, że czuliby się komfortowo zdejmując maskę podczas wizyty, podczas gdy 33 procent stwierdziło, że nie, a 32 procent stwierdziło, że będzie to zależeć od sytuacji.

Zasady savoir vivru i feminizm

Feminizm to kolejny palący problem na internetowej scenie randkowej. Pary heteroseksualne mogą mieć trudności z równoważeniem postępowych ideałów z bardziej tradycyjnymi wartościami, a czasami mogą napotkać różnice płci, które je powstrzymują. Na przykład nie ma wyraźnego konsensusu co do tego, jak podzielić rachunek na przyjęciu. Około dwie trzecie wszystkich respondentów ankiety Elite Singles stwierdziło, że mężczyzna powinien zapłacić, ale kiedy rozbito to na płeć, okazało się, że mężczyźni zwiększają tę liczbę. Płacenie za spotkanie jest gestem dobrej woli i odzwierciedla podstawowe wartości danej osoby. Ponad 80% mężczyzn uważa, że powinni zapłacić za obiad, podczas gdy 55% kobiet uważa, że mężczyzna powinien zapłacić, a 34% kobiet twierdzi, że dzielenie się rachunkiem jest najlepszą opcją. Ogólnie rzecz biorąc, samotni mężczyźni wydają się wywierać na siebie presję, aby zapłacić za obiad i trzymać się staromodnych zasad dotyczących płci.

Bumble, Hinge i inne przyjazne dla kobiet aplikacje randkowe pozwalają pojedynczej kobiecie przefiltrować potencjalne dopasowania i zrobić pierwszy krok. Ale niektóre aplikacje randkowe znalazły dowody na to, że nie wszystkie kobiety są tym zainteresowane. OkCupid badał wpływ feminizmu na nawyki randkowe. Platforma randkowa odkryła, że podczas gdy 77 procent użytkowniczek identyfikuje się jako feministki, mniej niż 1 procent heteroseksualnych kobiet stwierdziła, że wolałoby poznać mężczyzn niż zostać poznanymi. 45% kobiet przyznało, że chciałoby być poznane przez mężczyznę, a 54% stwierdziło, że wolałoby jedno i drugie. “Bycie feministką nie wymaga odrzucenia wszystkich tradycyjnych ról płciowych” – podsumował zespół OkCupid.

Dlaczego to działa?

Kiedy mamy zajęte życie, trudniej jest poznać nowych ludzi. Sukces serwisów randkowych wynika z ich zdolności do łączenia singli znajdujących się na tej samej stronie, w jednym miejscu. Dlatego logiczne jest myślenie, że rzadka perła ukrywa się na jednej z tych stron internetowych, czekając również na znalezienie szczęścia. Za ekranem czujemy się silniejsi i łatwiej się ujawniać. Łatwiej jest podejmować ryzyko, ponieważ emocje nie są widoczne. Randki w Internecie mają zatem tę zaletę, że pozwalają nawet najbardziej nieśmiałym wymieniać się i budować relacje online z singlami, którzy mają takie same ambicje lub zainteresowania jak oni. Jednym z celów serwisów randkowych jest umożliwienie nawiązania pierwszego kontaktu z singlami takimi jak my. Jest to pierwszy krok do poznania się i odkrycia zainteresowań wszystkich przed przejściem do fizycznego spotkania. Spotkania z osobą, którą już trochę poznaliśmy i z którą w pewien sposób się identyfikujemy.

Naukowcy zajmujący się neuronauką przebadali ponad 19 000 osób, które zawarły związek małżeński w latach 2005-2012, a badanie wykazało pozytywny związek między randkami online, a satysfakcją z relacji. Respondenci, którzy poznali swojego małżonka za pośrednictwem randek online, zgłosili wyższy poziom szczęścia w małżeństwie niż ci, którzy poznali się tradycyjnymi sposobami. Według badania pary, które poznały się online, rzadziej się rozstawały lub rozwodziły. Portale randkowe są pośrednikiem, który łączy dwie osoby, które mają te same aspiracje, ale które być może nigdy nie miałyby okazji poznać się w inny sposób. Internet usuwa w ten sposób bariery odległości i czasu, oferując możliwość znalezienia miłości w dowolnym miejscu i czasie. Osoby szukające miłości mają wtedy szeroki wybór platform, aby poszukać idealnego partnera i spotkać się osobiście. “Wszyscy chcemy połączenia, lekkości, a zatem nadal flirtujemy, może nawet bardziej niż normalnie” – mówi Judith Duportail, autorka Love under algorithm. 

Krótko mówiąc, serwisy randkowe i aplikacje towarzyszą dywersyfikacji trajektorii biograficznych i uczestniczą w transformacji miłości i towarzyskości seksualnej, która sama w sobie jest częścią szerszej ewolucji towarzyskości z wykorzystaniem Internetu. Tworzą prywatyzację randek, która zmienia scenariusze miłosne i seksualne: relacje tworzone przez te usługi szybko stają się seksualne i często krótkotrwałe. Ale internetowe serwisy randkowe informują nas również o trwałości heteroseksualności, podkreślając przepisy, normy i hierarchie społeczne, które utrzymują się w randkach i intymnych związkach. W tym sensie bardziej rozszerzają obecne już trendy niż rewolucjonizują praktyki seksualne i romantyczne” twierdzi Marie Bergström, badaczka z INED, specjalistka od socjologii par i seksualności, w tym randek internetowych, autorka książki Seksualność, para i spotkania w erze cyfrowej.

serwisy randkowe
Portale randkowe – wymóg naszych czasów? 6

Najczęściej używane serwisy randkowe

Najczęściej używanymi serwisami randkowymi są Tinder, Badoo, Meetic. Disons Demain, Attractive World HugAvenue. Jest to całkiem normalne ze względu na „skuteczność” tych stron, co uzasadnia ich dotychczasową reputację. Ponadto ich funkcjonalność nie jest ograniczona, a strony te są całkowicie darmowe w użyciu bez konieczności płacenia opcji faworyzowania swojego konta.

W Polsce należą do nich eDarling – jedna z największych platform wśród wszystkich portali randkowych w Polsce. Nr 1 w Rankingu Portali Randkowych 2022. Następne miejsca należą do Be2 – pretendenta, który zyskuje coraz większą popularność w kraju, jak i za granicą. Portal dla singli Academic Singles – to z kolei strona dla wykształconych singli, którzy marzą o spotkaniu bratniej duszy o podobnym wykształceniu i statusie społecznym. Dużą popularnością cieszy się także portal randkowy Sympatia.

Zgodnie z wynikami badania Mindreader z 2018 r., portale randkowe odwiedzane są co miesiąc przez 22% pełnoletnich internautów w Polsce. Od dwóch lat ten odsetek utrzymuje się na porównywalnym poziomie (20% w 2017 r.). Wśród regularnych użytkowników portali randkowych (minimum 1 wizyta na miesiąc) dominują mężczyźni, którzy stanowią ok. 3/5 analizowanej grupy. Większość stanowią też osoby w wieku 18-34 lat (59%), spośród których niemal co trzeci internauta korzysta z serwisów randkowych co najmniej raz na miesiąc. Nie oznacza to jednak, że osoby w innych przedziałach wiekowych stronią od odwiedzania serwisów randkowych – wśród internautów 50+ w skali miesiąca korzysta z nich średnio co dziesiąta osoba. Warto dodać, że nieco ponad połowa regularnie randkujących w sieci (53%) posiada dzieci.

Jak kształtuje się popularność portali randkowych w innych państwach Europy? Badania przeprowadzone wśród 20 krajów wykazały, że najwyższe wyniki odnotowano na Węgrzech i w Rumunii, gdzie z serwisów randkowych miesięcznie korzysta blisko co czwarty badany. Polska z wynikiem 22% zajmuje 3 miejsce, ex aequo z Norwegią. Ranking zamykają Szwajcaria i Holandia, gdzie w skali miesiąca portale randkowe odwiedza niewiele ponad 10% pełnoletnich internautów.

Polska specyfika

Realia demograficzne jednoznacznie wykazują, że rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek. Na portalach randkowych kobiet zatem nie przybywa. Wręcz odwrotnie. Kobiety o wiele prędzej znajdują partnerów po czym usuwają swoje konta. Liczba mężczyzn nie maleje. Doszło do sytuacji, że dzisiaj mężczyźni nie zwracają już uwagi, czy potencjalna kandydatka jest z miasta czy ze wsi. Nie interesuje ich nawet status materialny kobiety ani jej wykształcenie. W ten sposób portale randkowe przyczyniają się do zjawiska hipergamii. W przeciwieństwie do płci silnej, kobiety szukają kandydatów o jak najwyższym statusie materialnym i społecznym. Można powiedzieć, że to one dyktują warunki. Doprowadza to do sytuacji, że mężczyźni gotowi są spotkać się z kobietą o statusie znacznie niższym niż reprezentowany przez nich. Konsekwencją tego może być destrukcja struktury polskiego społeczeństwa. W jaki sposób? Załóżmy, że samotna matka nawiąże związek z atrakcyjnym nie tylko pod względem wyglądu mężczyzną. Jeśli zajdzie z nim w ciążę, a w trakcie ich relacji ujawnią się wszelkie wady jej charakteru wynikające np. z braku wykształcenia to istnieje duże prawdopodobieństwo, że mężczyzna ją porzuci. Koło zamknięte. Kolejna samotna matka, tym razem z drugim dzieckiem. Z drugiej strony, kobiety będąc w przewadze mogą wybierać kandydatów według własnych gustów. I co istotne, nie musza się z nimi wiązać na stałe. Jak mówi przysłowie, jest do wyboru, do koloru. To wszystko odbija się na żywej tkance społecznej.

Czytaj także: Seks w związku, czy seksualność i abstynencja  zmienną jest?

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj