W północno-środkowej części Oceanu Spokojnego leży niewielki archipelag – Hawaje. Chociaż cieszy się on ogromną popularnością wśród turystów z całego świata, dla wielu Polaków wciąż jest jednak niespełnionym marzeniem. Czy rzeczywiście warto je odwiedzić i co jeszcze kryją poza popularnymi atrakcjami turystycznymi? Hawajskie wakacje często są opisywane jako raj na ziemi, ale czy rzeczywiście tak jest? Postanowiliśmy to sprawdzić, aby lepiej zrozumieć obie strony tej historii!

Spis treści: 

Geografia i klimat

Hawaje to niewielki stan jako jedyny całkowicie położony na wyspach. Łącznie składa się aż ze 137 wysp, jednak to 8 z nich uznawanych jest za główne atrakcje turystyczne: Hawai’i, Maui, Kaho’olawe, Lāna’i, Moloka’i, O’ahu, Kaua’i i Ni’ihau. Każda z nich jest wyspą wulkaniczną powstałą na skutek ruchów płyt tektonicznych znajdujących się pod Oceanem Spokojnym. To właśnie tam znajduje się także jeden z najbardziej aktywnych wulkanów – Kilauea. Zajmuje on ponad 13% powierzchni wyspy, a jego ostatnia erupcja odbyła się trzy lata temu. Według wierzeń lokalnej ludności jest on siedzibą bogini Pele. Każdy wybuch wulkanu uznawany jest za przejaw jej złości. 

Położenie wysp sprawia, że jest tam lato praktycznie przez cały rok. Temperatura bardzo rzadko spada poniżej 20 stopni Celsjusza nawet w nocy. Dodatkowo jest tam wysoka wilgotność powietrza, co ma ogromny wpływ na faunę i florę Hawajów.

Redakcja poleca: Jeden dzień w Mindelo

Mekka surferów

Hawaje to najmłodszy ze wszystkich 50 stanów USA. Po utracie niezależności oficjalnie zostały przyłączone do Stanów Zjednoczonych w 1959 roku. Jego stolicą jest Honolulu, nowoczesne miasto, które niewątpliwie miało wpływ na rozwój całego stanu. To właśnie tam znajduje się jedna z najsłynniejszych plaż na świecie – Waikiki. Odbywają się tam co roku zawody surfingowe, ponieważ słynie ona z jednych z najlepszych warunków do uprawiania tego sportu. Nie bez powodu same Hawaje nazywane są także mekką surferów. Nad plażą góruje także pomnik Duke’a Kahanamoku – wynalazcy nowoczesnego surfingu.

Hawaje - mekka surferów
Fot: Depositphotos

Historia i kultura Hawajów

Sama historia tego niezwykłego archipelagu sięga aż do 300 roku. Szacuje się, że to właśnie wtedy pojawiły się tam pierwsze osady polinezyjskich osadników. Europejczycy odkryli go prawie 1500 lat później. W 1778 roku przybył tam brytyjski podróżnik James Cook, który pierwotnie nazwał wyspy Sandwich Islands na cześć swojego sponsora. Od tamtej pory nastąpił gwałtowny rozwój gospodarczy i kulturowy. Zaczęli przybywać tam kolejni podróżnicy, kupcy i wielorybnicy. Początkowo Hawaje były Królestwem, a następnie zmieniły się w Republikę Hawajów. Do dziś znajduje się tam jedyny pałac leżący na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Pałac Iolani przez wiele lat był siedzibą panującej tam monarchii. Dziś pełni funkcję muzeum, w którym możemy poznać kulturę i zwyczaje hawajskiej rodziny królewskiej.

Atak na Pearl Harbor

Przewrotna historia Hawajów miała swój punkt kulminacyjny w 1941 roku, kiedy nastąpił japoński nalot na amerykańskie bazy znajdujące w Pearl Harbor. Zapoczątkowało to przystąpienie USA do II wojny światowej. Do dziś atak ten uznaje za bezprecedensowy. W jego wyniku zginęły setki amerykańskich żołnierzy i cywilów, co dziś upamiętnia pomnik USS Arizona. Jest to symbol śmierci 1102 marynarzy, którzy zginęli na pancerniku o tej samej nazwie. Arizona Memorial został wzniesiony nad zatopionym wrakiem okrętu, a pod szklaną podłogą w środkowej części muzeum można zobaczyć pokłady, z których do tej pory sączy się ropa nazywana „łzami Arizony”. Co roku miejsce to odwiedzają miliony turystów z całego świata i jest to zdecydowanie jeden z najważniejszych punktów do odwiedzenia, będąc na Hawajach.

Życie lokalnych mieszkańców

Całe Hawaje zamieszkiwane są przez 1,3 miliona mieszkańców, czyli o pół miliona mniej niż znajduje się w Warszawie. Szacuje się, że rdzennych mieszkańców jest tam około 66 tysięcy. Część z nich zamieszkuje wyspę Ni’ihau, czyli tzw. „Zakazaną Wyspę”, na którą można dotrzeć jedynie za okazaniem specjalnego zaproszenia. Jest to teren prywatny, od wielu pokoleń należący do jednej rodziny. Mówią oni po hawajsku i pielęgnują stare zwyczaje. Z ciekawostek, nie ma tam elektryczności, sklepów i bieżącej wody, jednak jak sami twierdzą, są w stu procentach samowystarczalni.

Hawaje - mieszkańcy
Fot: Depositphotos

Niewątpliwie jednak pozostałe wyspy są pod silnymi amerykańskimi wpływami. Na wyspie O’ahu na każdym kroku można spotkać żołnierzy marynarki wojennej, w tym także wiele kobiet. Przez prawie 40 lat zakazano nawet używania języka hawajskiego, aby zmusić mieszkańców do nauki i porozumiewania się w języku angielskim. Stosunkowo niedawno język hawajski wrócił do łask i dziś rdzenni mieszkańcy starają się go pielęgnować na każdym kroku.

Aloha znaczy miłość

Chyba najpopularniejszym zwrotem w języku hawajskim jest słynne „aloha”. W prostym tłumaczeniu oznacza to „witaj”. Pochodzi od prapolinezyjskiego słowa „alofa” oznaczającego miłość. I rzeczywiście na Hawajach miłość czuć wszędzie, chociażby w sposobie witania się. Hawajczycy robią to w wyjątkowy sposób, zbliżając się na niewielką odległość do drugiej osoby. Wierzą, że w ten sposób mogą wymienić się energią i poznać swoje uczucia. Stąd też wywodzi się mniej oficjalna nazwa archipelagu – Aloha State, czyli stan miłości.

Gospodarka i turystyka

Zarówno położenie, jak i niezwykła kultura Hawajów sprawia, że są odwiedzane co roku przez miliony Amerykanów. Upodobali oni sobie te niezwykłe wyspy zwłaszcza w okresie świąteczno-noworocznym, gdy na lądzie temperatura spada mocno poniżej zera. Co roku święta spędzają tu gwiazdy znane z pierwszych stron gazet: Rihanna, Oprah Winfrey i Clint Eastwood. Szczególnie upodobali sobie wyspę Maui nazywaną rajem na ziemi. Słynie nie tylko z wyjątkowej roślinności, przepysznej hawajskiej kuchni, wulkanicznych klifów, ale przede wszystkim z najpiękniejszych plaż na świecie. To właśnie one sprawiają, że turyści chętnie wracają w te same miejsca. 

Na Maui możemy spotkać również prawie metrowe zielone żółwie morskie, które składają tu swoje jaja. Są one pod ścisłą ochroną i zabronione jest dotykanie ich. Jednakże nawet to nie odstrasza chętnych do tego, aby przyglądać im się z daleka.

Atrakcje turystyczne

Chociaż Hawaje słyną z żyznych gleb, na których mieszkańcy uprawiają ananasy, papaje czy awokado, które eksportuje się do Europy, to jednak turystyka jest tam głównym motorem napędowym gospodarki. Hawaje słyną z licznych parków narodowych, do których w większości jest płatny wstęp. Już po wylądowaniu w Honolulu warto udać się na wycieczkę do Ho’omaluhia Botanical Garden, skąd pochodzą słynne instagramowe zdjęcia. Inną atrakcją na wyspie O’ahu jest niewątpliwie wygasły wulkan Diamond Head, który stał się nieoficjalnym symbolem stanu.

Hawaje - atrakcje turystyczne
Fot: Depositphotos

Będąc na Hawajach koniecznie trzeba odwiedzić także wyspę Kauai. Można tam dotrzeć jedynie drogą powietrzną, rezerwując lot helikopterem. Znajduje się tam wybrzeże Na Pali uznawane za jeden z cudów natury. Aby tam wejść, należy kupić bilet w cenie około 153 zł. W trakcie trekkingu można dostrzec, jak zielone klify wpadają bezpośrednio do oceanu. Niezwykła roślinność, liczne wodospady i dzikie zwierzęta sprawiają, że miejsce to wygląda, jakby nigdy nie dotarł tam człowiek. Z ciekawostek, kręcono tam wiele filmów, m.in. „Jurassic Park”. Oprócz tego park sąsiaduje z kanionem Waimea nazywanym Wielkim Kanionem Pacyfiku. Turystyka na Hawajach jest bardzo zróżnicowana podobnie jak wygląd każdej z wysp. Można uprawiać tam surfing, trekking, snorkeling lub nurkować z rekinami.

Czytaj także: Post holiday blues – czyli jak radzić sobie po urlopie?

Ekologia i ochrona środowiska

Hawajczycy bardzo cenią sobie ekologię i ochronę środowiska, dlatego też wiele miejsc jest niedostępnych dla turystów. Jednym z nich są Haiku Stairs, czyli schody do nieba. Są one już mocno zniszczone także przez liczne huragany, co większość mieszkańców uważa za idealny pretekst do ich całkowitego usunięcia. Rdzenni Hawajczycy chcą, aby ich ziemie pozostawały w jak najbardziej naturalnej formie bez ingerencji człowieka. W związku z tym w niedalekiej przyszłości chcą stać się również całkowicie samowystarczalni, wytwarzając zieloną energię geotermalną z 5 aktywnych wulkanów. 

To jednak nie wszystko. Na Hawajach jest zakaz używania filtrów i kremów do opalania, które nie są przyjazne środowisku. Zalecają stosowanie jedynie naturalnych kosmetyków, które nie będą zagrażać ich ekosystemowi. W 2018 roku Hawaje stały się oficjalnie pierwszym i jedynym krajem na świecie, który wprowadził w życie projekt ustawy zakazującej sprzedaży produktów zawierających filtry przeciwsłoneczne szkodliwe dla raf koralowych. 

Hawaje to także miejsce wolne od reklam na ulicach. Jest jednym z czterech stanów USA, gdzie zabronione jest stawiane billboardów. Dzięki temu widoki nie są zagrożone zbędnymi reklamami. Ekologia na Hawajach jest od lat priorytetem tego miejsca.

Hawaje – jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc

Miejscowe władze i przedstawiciele ludności hawajskiej chcą w niedalekiej przyszłości ograniczyć napływ turystów do tego regionu. Szacuje się, że co roku na wyspy przybywa około 10 milionów chętnych do zobaczenia tych niezwykłych terenów. W związku z coraz bardziej dostępnymi połączeniami lotniczymi liczba ta rośnie z roku na rok. Bilet w dwie strony z Warszawy kosztuje około 4000 złotych, a można go zakupić także taniej, korzystając z licznych promocji. 

Aby temu zapobiec, a jednocześnie nie rezygnując z wpływu turystyki na gospodarkę, Hawajczycy planują całkowicie zmienić swoje dotychczasowe podejście. Szacuje się, że najwięcej pieniędzy zostawiają na wyspach ci turyści, którzy przyjeżdżają tam po raz pierwszy, dlatego działania marketingowe nastawione są obecnie właśnie na nich. Dodatkowo archipelag ma stać się mniej dostępny dla wszystkich przez podniesienie cen. Ściągnie to wówczas tylko tych turystów, którzy mogą sobie pozwolić na luksus na najwyższym poziomie. 

Hawaje - mieszkańcy
Fot: Depositphotos

Polacy na Hawajach

Aktualnie na Hawajach mieszka najwięcej ludności z Azji. Na wyspach jest niewiele miejsc pracy, dlatego większość osób, które tam przybywają są na kontraktach i pracują rotacyjnie. Wśród nich są także Polacy. Szacuje się, że mieszka ich tam mniej niż 14 tysięcy. Jest też sporo osób, które wyemigrowały na ten piękny archipelag wiele lat temu i nie wyobrażają już sobie życia gdzie indziej. Na Facebooku można znaleźć także grupę „Polacy na Hawajach”, z której można dowiedzieć się o zwyczajach panujących na wyspach i poznać miejsca mniej znane przez turystów. Jeśli więc planujesz wyjazd na Hawaje na pewno warto tam zajrzeć.

Jedyne takie miejsce na ziemi

Hawaje to nie tylko piękne widoki, ale i niezwykli ludzie, którzy słyną ze swej gościnności i uprzejmości. Hawajczycy uwielbiają się przytulać i czuć to na każdym kroku! Chociaż coraz częściej zagląda tam komercja i wielu turystów wraca stamtąd rozczarowanych (i na pewno biedniejszych, bo to najdroższy stan USA) wciąż warto tam polecieć. Magia i klimat archipelagu oddalonego od najbliższego lądu o 4000 km są nie do opisania. To jedyne miejsce na ziemi, gdzie nauczysz się tańca hula, zawsze znajdziesz idealne warunki do surfowania i gdzie odetchniesz od zgiełku miasta.

Redakcja poleca: Szlakiem barów tapas w Madrycie – gdzie i co warto zjeść?

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj