Podróżniczki – porady dla kobiet podróżujących w pojedynkę. Kobiety, które decydują się na wyjazdy w pojedynkę, zwłaszcza do bardziej oddalonych i egzotycznych miejsc, bardzo często słyszą, że jest to ryzykowny pomysł. W rzeczywistości jednak wszędzie może stać się nam coś złego – także podczas powrotu z zakupów w sklepiku za rogiem. Samotna podróż, bez względu na miejsce docelowe, skłania do refleksji i spojrzenia w głąb siebie. W czasie takiego wyjazdu nabierasz nowej perspektywy, a zmuszona radzić sobie z trudnościami nabywasz nowe umiejętności i stajesz się bardziej zaradna. Nie ma powodów, by rezygnować z wyjazdów – bardzo ważne są jednak odpowiednie przygotowanie, ostrożność i świadomy wybór miejsca docelowego.

Spis treści:

Podróże w pojedynkę – czy wiele kobiet podróżuje solo?

Z danych opublikowanych przez serwis CultureTrip w 2019 roku wynikało, że w przeciągu poprzednich dwóch lat liczba kobiet podróżujących solo wzrosła aż o 134%. Choć nie ma jeszcze danych, które w pełni obrazowałyby jak ta sytuacja zmieniła się po pandemii, wszystko wskazuje na to, że covid-19 nie zdołał na dłuższą metę zahamować długofalowych trendów. Wiele kobiet właśnie teraz zaczyna planować podróże, z którymi musiało długo czekać ze względu na obostrzenia. 

Choć w młodszym pokoleniu bardzo szybko się to zmienia, w Polsce kobiety, które decydują się na samotny wyjazd, często spotykają się z niezrozumieniem i obawami ze strony najbliższych. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej większość kobiet planuje wakacje w pojedynkę, w Polsce wciąż najpopularniejsze są wyjazdy rodzinne, z partnerem lub mężem czy w grupie koleżeńskiej. Może wynikać to z faktu, że nasze babki czy matki miały często dość ograniczone możliwości podróżowania, dlatego też my jesteśmy tym pokoleniem, które dopiero „przeciera szlaki”. Niekiedy dosłownie.

Przeczytaj także: Magiczny czas świąt – czy w tym czasie naprawdę otwieramy swoje serca?

Podróżniczki. Co należy wiedzieć przed podróżą?
Podróżniczki – porady przed podróżą.

Świadomy wybór miejsca docelowego

Wyjazd w pojedynkę daje wspaniałe możliwości, by w pełni doświadczyć uczucia wolności i niekrępowanej przygody. Podczas gdy na co dzień zazwyczaj nasz czas w pełni wypełniają rutynowe obowiązki w domu i w pracy, podczas podróży solo można rzeczywiście poczuć się panią swojego czasu, wędrować w nienarzucanym przez nikogo rytmie, planować poszczególne aktywności dokładnie tak, jak się chce. 

Bardzo ważny jest jednak w tym kontekście świadomy wybór miejsca docelowego. Przed wyjazdem warto zadać sobie pytanie, czego się po nim oczekuje i postarać się wcześniej zdobyć jak najwięcej informacji o regionie. Choć początkową inspiracją może być książka, którą przeczytałaś, lub film w telewizji, zawsze warto dokładnie przemyśleć swoje motywacje. Czy wybrana destynacja, rzeczywiście pozwoli Ci zrealizować swoje plany?  Na początek dobrze sprawdza się metoda „małych kroków”. Jeżeli jeszcze nie wyjeżdżałaś sama, najpierw warto zorganizować kilkudniowy wypad do Barcelony, a nie półroczną podróż po Azji z trekkingiem w Himalajach. W ten sposób nauczysz się stopniowo wychodzić ze swojej „strefy komfortu”.

Zadbaj wcześniej o zabukowanie biletów lotniczych czy na inne środki transportu i zarezerwuj noclegi. Przed wyjazdem upewnij się, w jaki sposób pierwszego dnia dotrzesz z lotniska lub dworca do hotelu. Czy opłaca się brać taksówkę? A może w pobliżu jest metro? Zaplanuj „punkty programu”, które są dla Ciebie najważniejsze, ale i pozostaw sobie przestrzeń na elastyczność.Sprawdź, jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o przestępczość na miejscu. Pakując się zwróć szczególną uwagę na warunki pogodowe. Przemyśl kwestie przemieszczania się: jeżeli będziesz chciała wynająć samochód, czy przemieszczać się pociągami, warto wcześniej sprawdzić przez Internet, na jakich zasadach się to odbywa. 

Nie warto lekceważyć intuicji!

Przygotowując się do podróży zawsze warto czytać przewodniki (zwłaszcza aktualne, wydane przez renomowane wydawnictwa, takie jak Pascal, National Geographic czy LonelyPlanet) oraz śledzić blogi i videoblogi innych podróżników. Zawsze warto także słuchać swojej intuicji. Jeżeli szwendając się po mieście trafisz na wyjątkowo zaniedbaną okolicę, faktycznie może być bezpieczniej zawrócić, niż spacerować dalej, zwłaszcza po zmroku, gdy powoduje to stres i niepokój. To samo dotyczy relacji z osobami spotkanymi w czasie podróży. Nie bój się odmawiać, jeżeli jakaś propozycja nieznajomych wywoła u Ciebie niepewność. Chociaż warto być otwartym i nawiązywać kontakty, to już niekoniecznie wsiadać do samochodu z nowo poznanymi mężczyznami, którzy proponują, że Cię podwiozą. Uprzejmość jest ważna, ale jeszcze ważniejsze bezpieczeństwo.

Jak bawić się bezpiecznie w nieznanych miejscach?

Wyjazd na wakacje to dobra okazja, by się zabawić. Zawsze jednak należy zwracać uwagę na to, by nie stracić kontroli. Nie ma nic złego w wypiciu wieczorem kilku drinków. Upijanie się do nieprzytomności w nieznanym miejscu, w otoczeniu obcych, może mieć jednak bardzo przykre konsekwencje. Jeżeli już chcesz wypić większą ilość alkoholu, ze względów bezpieczeństwa lepiej zaszaleć w hotelowym barze, nawet jeżeli ceny są tam nieco wyższe, niż w mało znanej knajpie na drugim końcu miasta. Unikaj imprezowania w pojedynkę, w miejscach, które wydają Ci się niepewne.

Kobieta w samotnej podróży – pieniądze, karty płatnicze, paszport, cenne przedmioty

Wybierając się w podróż zawsze podstawą jest odpowiednie zabezpieczenie pieniędzy, kart płatniczych i dokumentów. Przede wszystkim nigdy nie należy nosić ich w widocznym miejscu: wystających z tylnej kieszeni spodni, luźno zawieszonych na szyi czy wystających z otwartej torebki. Dobrym pomysłem będzie rozłożenie pieniędzy: przykładowo, możesz część środków włożyć do bagażu podręcznego, a część do głównego. Na miejscu nie warto również wszystkiego nosić ciągle ze sobą. Wymień na lokalną walutę jedynie tyle, ile potrzebujesz, a resztę pieniędzy zostaw w dolarach lub euro w pokoju. Hotele zazwyczaj udostępniają sejfy, gdzie możesz bezpiecznie przechowywać także karty płatnicze, dokumenty czy biżuterię. Odpowiednie skrytki coraz częściej pojawiają się również w miejscach takich jak tanie hostele czy pensjonaty.

W miejscach, gdzie często zdarzają się kradzieże, warto przygotować oprócz portfela tanią, tandetną portmonetkę z drobniakami. W przypadku napadu możesz oddać napastnikowi tę portmonetkę z małą sumą pieniędzy, zachowując schowany głębiej portfel.

Podróżniczki. Jak być bezpiecznym?
Podróżniczki – najbezpieczniejsze kraje do odwiedzenia w samotności.

Bezpieczeństwo w transporcie – jak kobieta powinna sobie radzić w pojedynkę?

Szczególną uwagę warto zachować podróżując transportem publicznym. Jeżeli masz taką możliwość, unikaj jazdy nocą autobusami czy metrem – wtedy z komunikacji korzysta znacznie mniej osób i jest mniejsza szansa, że w razie potrzeby ktoś Ci pomoże. Dobrym pomysłem może być zajmowanie miejsca koło innej samotnej kobiety, pary czy rodziny z dziećmi, ewentualnie w pobliżu kierowcy. Warto sprawdzić także, która korporacja taksówkarska jest godna zaufania. Wychodząc z hotelu, zawsze dobrze jest mieć ze sobą wizytówkę z jego adresem. Jeżeli zgubisz się w mieście, będzie można ją komuś pokazać pytając o drogę lub wręczyć taksówkarzowi. Podczas całego wyjazdu warto zachowywać regularny kontakt ze swoimi bliskimi w kraju, informując o swoich planach. Oczywiście, nie musisz zwierzać się ze wszystkiego, ale warto, by rodzina wiedziała, do jakiego miasta akurat jedziesz. 

Redakcja poleca: Kobiety, które zmieniły świat

Nawiązywanie kontaktów podczas wyjazdu w pojedynkę

Podróżowanie w pojedynkę nie oznacza, że musisz być przez cały czas sama. Wręcz przeciwnie, warto szukać okazji do poznawania miejscowych – dzięki temu zyskasz szansę na to, by lepiej poznać prawdziwą lokalną kulturę, a nie tylko atrakcje dla turystów. W jaki sposób jednak nawiązywać wartościowe relacje, nie narażając się na niebezpieczeństwo? Dobrym pomysłem może być zapisanie się na zajęcia yogi, udział w kilku lekcjach w lokalnej szkole tańca, czy warsztatach związanych ze swoją pasją. W takich miejscach tematy do rozmowy pojawiają się naturalnie, a gdy już poznasz kogoś bliżej, można umówić się na kawę czy poprosić o pokazanie ciekawych miejsc w mieście. Dobrym pomysłem może być również nawiązanie kontaktu z innymi dziewczynami podróżującymi samotnie – prostym sposobem na to są dyskusje w grupach tematycznych na Facebooku czy w innych mediach społecznościowych.

Najbezpieczniejsze kraje dla kobiet podróżujących w pojedynkę

  • Finlandia – kraj zorzy polarnej i słońca niezachodzącego przez całe noce przez połowę roku będzie idealny dla miłośniczek natury. Znajdziesz tu olbrzymią ilość jezior i Park Narodowy Lemmenjoki, który wraz z przylegającym norweskim Parkiem Narodowym Ovre Anarjokka tworzy największy obszar chroniony w Europie. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca są spędy reniferów. Finlandia została uznana za najbezpieczniejsze miejsce dla podróżników w raporcie Światowego Forum Ekonomicznego, dlatego też bez obaw możesz wyruszać w drogę.
  • Kanada – oferuje ogromną różnorodność krajobrazów, które często wręcz zapierają dech w piersiach. Tu kilkusetletnie lasy sąsiadują z pokrytymi śniegiem szczytami górskimi, malowniczymi jeziorami i terenami wiejskimi. Kanadyjskie miasta to tętniące życiem, kosmopolityczne aglomeracje, gdzie na nudę trudno narzekać.
  • Nowa Zelandia – to kraj, który przyciąga widokami niczym z innego świata. Fani Tolkiena z całą pewnością odnajdą tu Śródziemie (właśnie w Nowej Zelandii była kręcona ekranizacja „Władcy pierścieni”). Nowa Zelandia zachwyca kontrastującymi krajobrazami: można tu znaleźć rajskie plaże i zadbane kurorty wypoczynkowe, aktywne wulkany i krystalicznie czyste jeziora.
  • Urugwaj – niewielki kraj sąsiadujący z Brazylią wyróżnia się najmniejszą przestępczością w obydwu Amerykach. Urugwajczycy są niezwykle życzliwi i serdeczni. Bez wątpienia warto odwiedzić największy kurort w Urugwaju – Punta del Este – gdzie znajdziesz przepiękne plaże oraz Colonia del Sacramento – historyczny region pełen niezwykłego czaru.
  • Szwajcaria – to kraj, który wręcz urzeka alpejskimi krajobrazami, monumentalnymi szczytami górskimi i szmaragdowymi jeziorami w dolinach. Oferuje infrastrukturę turystyczną na najwyższym poziomie i wysoki stopień bezpieczeństwa, dlatego też kobiety nie powinny obawiać się przyjeżdżać do Szwajcarii same.

W ostatnich latach coraz więcej kobiet przekonuje się, że warto podróżować w pojedynkę. Motywy samotnych podróżniczek bywają różne – niektóre potrzebują czasu dla siebie, by wędrować swoim rytmem, mogąc wreszcie odciąć się od codziennych trosk, inne po prostu nie chcą czekać na kogoś, z kim mogłyby wyruszyć w drogę. W każdym przypadku  Gentlewoman powinna zadbać o to, by podczas odkrywania nowych miejsc i nawiązywania inspirujących znajomości zachować bezpieczeństwo. Niech przygody będą źródłem ekscytujących przeżyć, a nie wiążą się z przykrymi konsekwencjami wynikającymi z braku wiedzy i lekkomyślności. Stosując się do naszych wskazówek, możesz uniknąć problemów w drodze.

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj