Latem nasza skóra szczególnie narażona jest na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Promieniowanie słoneczne, wysokie temperatury czy słona woda potrafią naprawdę odcisnąć na niej swoje piętno. Staje się nadmiernie przesuszona i pojawiają się na niej widoczne plamy oraz przebarwienia. Jak zadbać o skórę po lecie? Regeneracja i pielęgnacja skóry to podstawa. Ale co jeszcze możemy dla niej zrobić? Podpowiada nam dr n.med. Izabela Załęska, specjalistka z zakresu medycyny estetycznej, pedagog i szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem. 

Spis treści:

Przesuszona skóra latem – jak działa na skórę słońce?

Promienie emitowane przez słońce oprócz pięknej, złoto-brązowej opalenizny mają jeszcze szereg czynników szkodliwych dla naszej skóry. Godziny spędzone na słońcu sprawiają, że nie tylko zmienia się jej odcień, ale również kondycja. Skutek działania słońca na skórę potrafi być opłakany. Promieniowanie UVA ma ogromny wpływ na proces fotostarzenia się skóry. Dzieje się tak, ponieważ promienie wnikają w głąb skóry i uszkadzają włókna kolagenowe, które odpowiadają za jej napięcie i elastyczność. Wówczas staje się ona wiotka, przesuszona i pojawiają się na niej zmarszczki

Drugi rodzaj promieniowania, UVB chociaż niezwykle potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, także przy dużym natężeniu staje się niebezpieczny. To właśnie promienie UVB odpowiadają za powstawanie opalenizny, a tym samym stanowią ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych i nowotworów skóry

Antykoncepcja a opalanie

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że stosowanie antykoncepcji może mieć także ogromny wpływ na występowanie rumienia i przebarwień posłonecznych. Jest to tak zwane fotouczulenie skóry, które może przybierać formę melazmy, czyli przebarwień o nieregularnym kształcie. Dzieje się tak, ponieważ tabletki antykoncepcyjne zawierają w swoim składzie hormony-progestageny. Odpowiadają one podobnie, jak słońce za przyspieszony proces uwalniania melatoniny. W związku z tym skóra staje się narażona podwójnie na promieniowanie, a tym samym pojawienie się niechcianych plam. Aby przywrócić jej dawny wygląd skóra potrzebuje pełnej regeneracji. Dlatego dermatolog może okazać się pierwszym lekarzem, którego warto odwiedzić.

Hiperpigmentacja – co to jest?

Pewnie nieraz słyszałaś o pojęciu „hiperpigmentacji”. To właśnie są te plamy pojawiające się na skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Jednak mogą pojawić się nie tylko na skutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. O problemie, jakim jest hiperpigmentacja mówi doktor Izabela Załęska, bohaterka 5. edycji książki „Sukces jest kobietą”.

„Należy wspomnieć o bardzo ważnym problemie jaki zauważalny jest po okresie letnim, a mianowicie hiperpigmentacje skórne. Część z nich to nowe zmiany wynikające z naszych błędów (zapominamy o tym że niektóre zażywane leki – np. nlpz jak popularny nurofen czy składniki herbatek ziołowych są fotouczulające, stosujemy perfumy w odsłonięte części ciała spędzając długie godziny na zewnątrz choćby siedząc w kawiarnianych ogródkach przez kilka godzin na słońcu, czy nie wycieramy ciała zażywając kąpieli wodnych podczas wakacji zapominając że kropla wody działa jak soczewka (…)” 

Jak zadbać o skórę po lecie? Regeneracja i pielęgnacja - radzi dr n.med. Izabela Załęska, specjalistka z zakresu medycyny estetycznej
Regeneracja i nawilżanie skóry to podstawa pielęgnacji po lecie.

O ile pojawienie się plam na skórze wcale nie jest trudne, tak już ich pozbycie może być problematyczne. Wówczas potrzeba nie tylko czasu, ale i pieniędzy, ponieważ zabiegi rozjaśniające koloryt skóry można wykonać jedynie u doświadczonego kosmetologa. Mikrodermabrazja, mezoterapia czy kwasy to tylko niektóre z możliwych zabiegów, jakie możemy wówczas wykonać. 

Słońce a botoks

Promieniowanie słoneczne działa także negatywnie na skórę, która była poddana zabiegom z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Jak dokładnie działa ten proces, zapytaliśmy naszą ekspertkę, która jest specjalistką w dziedzinie kosmetologii estetycznej, medycznej i leczniczej. „Toksyna botulinowa to substancja rozkładana w mięśniach, mająca określony czas działania (4-6 miesięcy). Pod wpływem temperatury nasze mięśnie zaczynają szybciej metabolizować toksynę. Szczególnie ważny jest czas po zabiegu (ok. 10 dni), kiedy następuje rozwinięcie działania toksyny. Opalając się w tym czasie narażamy się na to, że zamiast dać działać toksynie, nasz organizm rozłoży ją, a my nie otrzymamy spodziewanego efektu”. Warto więc ochronić twarz kremem z wysokim filtrem UV za każdym razem, kiedy planujemy wystawić ją na działanie promieni słonecznych. 

Problemy skórne – kondycja skóry po lecie

Latem nasza skóra jest jednak narażona na znacznie więcej szkodliwych czynników zewnętrznych: słoną lub chlorowaną wodę, wiatr i wysokie temperatury. Kąpiele w słonej wodzie sprawiają wpływają na stan skóry nawet jeśli wcześniej była w dobrej kondycji. Kiedy jesteśmy na wakacjach rzadko mamy czas, aby nakładać regeneracyjne maseczki, a ze względu na opalanie, musimy zrezygnować z peelingu. Do tego latem często pozwalamy sobie na szaleństwa żywieniowe i kolorowe drinki, które są nie bez znaczenia dla naszej skóry. W związku z tym przez te 2-3 miesiące jej stan znacznie się pogarsza. „Dochodzi do podrażnienia, przesuszenia, a nawet swego rodzaju szorstkości skóry” – jak wspomina nasza ekspertka. 

Dlatego absolutne minimum to regeneracja i odżywienie skóry. Można stosować oleje lub maseczki zawierające masło shea. Powinno się ją również delikatnie oczyszczać, chociażby stosując delikatny peeling enzymatyczny. Na kwasy należy czekać do jesieni. 

Skąd się biorą problemy ze skórą po lecie?

Większość problemów ze skórą w trakcie trwania wakacji biorą się z niedostatecznej ochrony jej przed czynnikami zewnętrznymi. Badania na ten temat również nie kłamią. Nawet co druga Polka nie stosuje kremu z filtrem UV lub wybiera ten z najniższym. Nasza ekspertka, dr n.med. Izabela Załęska w rozmowie z nami wspomniała, że wynika to przede wszystkim ze zbyt słabej edukacji na ten temat wśród społeczeństwa. Kobiety nie wiedzą ani dlaczego warto stosować krem z filtrem, ani jaki wybrać, ani jak często należy go aplikować. 

Statystyki także nie pozostawiają złudzeń. W Polsce co roku u około 3,5 tysiąca osób diagnozuje się czerniaka, czyli nowotwór skóry. Dlatego krem z filtrem UV powinno się stosować przez cały rok niezależnie od typu skóry. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące sygnały, bardziej widoczne niż zwykle naczynka lub znamiona pierwszym lekarzem, jakie należy odwiedzić jest dermatolog. 

Skóra problematyczna jesienią

Wiele osób, które borykają się z problemem, jakim jest trądzik, latem zauważa znaczną poprawę. Jak mówi dr Załęska: „Warto wspomnieć o skórach problematycznych z trądzikiem, które eksponowane na kąpiele słoneczne w czasie lata ze względu na promieniowanie UV i pełny mechanizm działania beztlenowej bakterii priopionibacterium acne, wyglądają lepiej i zmiany są mniej nasilone, jednak jesienią często problem powraca ze zdwojona siłą”. Dlatego nawet jeśli początkowo widzimy poprawę, warto jest dbać o nią szczególnie latem. Przecież nie chcemy jesienią zaszyć się w domu ze względu na to, jak wygląda nasza cera. Pod żadnym pozorem nie powinno się także przerywać kuracji leczenia trądziku zaleconej przez lekarza. Zanik niedoskonałości w okresie letnim może być tylko krótkim złudzeniem. Regeneracja i przywrócenie jej do stanu pierwotnego może być znacznie trudniejsza niż nam się wydaje. Dermatolog czy lekarz medycyna estetycznej może wówczas polecać nie tylko zabiegi takie, jak mikrodermabrazja czy kwasy, ale może być również konieczne stosowanie antybiotyku. 

Ochrona skóry przed działaniem szkodliwych czynników

Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby ochronić się przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. „Pielęgnacja skóry w okresie letnim to przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie nawilżenia skóry i zabezpieczenie przed promieniowaniem poprzez pielęgnację SPF. To nasze dwa główne zadania, ale nie możemy zapominać, że nasza pielęgnacja w tym okresie nadal powinna być dostosowana do rodzaju i wieku naszej skóry” – radzi dr n.med. Izabela Załęska. 

Jak zadbać o skórę po lecie? Regeneracja i pielęgnacja - radzi dr n.med. Izabela Załęska, specjalistka z zakresu medycyny estetycznej
Bez względu na porę roku stosuj krem nawilżający i filtr UV.

Warto więc stosować kremy głęboko nawilżające dostosowane do wieku i cery, oleje oraz filtry chroniące przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym. Jest to szczególnie ważne u osób, u których widoczne są naczynka. Dzięki temu skóra po lecie będzie w znacznie lepszej kondycji jesienią. Wówczas znacznie szybciej poradzisz sobie z przesuszeniem skóry, a jej regeneracja po lecie nastąpi w krótszym czasie.

Jak zadbać o skórę po lecie w domu?

„Bardzo nie lubię mocnego rozgraniczenia pielęgnacji stricte na okresy pór roku, bo właściwa pielęgnacja skóry dobrana przez specjalistę z uwzględnieniem jej potrzeb powinna być uwzględniana przez cały rok” mówi nasza ekspertka, która jest również autorem licznych publikacji i artykułów naukowych związanych z tym tematem. Oznacza to, że nie powinniśmy wprowadzać rozgraniczenia w dbaniu o skórę na lato i jesień. Należy dbać o nią tak samo przez 365 dni w roku. Dzięki temu będzie dobrze przygotowana na okres wakacji, ale również mniej podrażniona i przesuszona już po nich.

Czym różni się pielęgnacja skóry latem i jesienią?

Wbrew powszechnej opinii, kremów z filtrem nie należy odstawiać, gdy skończy się lato. Nasza ekspertka wielokrotnie podczas naszej rozmowy podkreśla, jak ważne jest ich stosowanie o każdej porze roku. To, że słońce schowane jest za chmurami, nie oznacza, że jego promieniowanie do nas nie dociera. W przypadku cery naczynkowej, gdy przez nieodpowiednią pielęgnację naczynka stają się jeszcze bardziej widoczne, dermatolog może zalecić stosowanie jeszcze innych kremów, na przykład tych zawierających kwas hialuronowy. Pomoże on przywrócić skórze odpowiednie nawilżenie, a co za tym idzie, poprawi się jej wygląd także na zewnątrz. 

Jesień to także czas na odbudowę zaburzonej po lecie bariery skórnej. Pozbycie się zrogowaciałego naskórka i nawilżenie głębokich warstw skóry to podstawa pielęgnacji w tym czasie. „Warto sięgnąć po peelingi chemiczne, ceramidy, emolienty, ale mówiąc o składnikach zawsze należy pamiętać, że skrupulatnie powinien je dobrać specjalista do stanu, kondycji oraz wieku biologicznego skóry” doradza dr n.med. Izabela Załęska.

Jakie zabiegi warto wykonać u kosmetyczki?

Pielęgnacja cery jesienią różni się jednak tym, że można wówczas skorzystać z intensywnych zabiegów u kosmetyczki. Peelingi chemiczne mają bardzo szerokie działanie, dlatego zawsze zostają dostosowane do indywidualnych potrzeb. Za ich pomocą można głęboko nawilżyć skórę, złuszczyć martwy naskórek czy pozbyć się nieestetycznych plam. Jednak mają one znacznie więcej korzyści. Po peelingu chemicznym skóra staje się jędrna i elastyczna, a drobne zmarszczki są wygładzone. To nie tylko poprawa kondycji skóry, ale również zabieg anty-aging. 

Przyspieszona regeneracja

Aby regeneracja skóry mogła nastąpić szybciej warto też skorzystać z zabiegu złuszczającego martwy naskórek. Jest nim mikrodermabrazja. W przeciwieństwie do kwasów jest to peeling mechaniczny. Pozwala pozbyć się rozszerzonych porów i plam po opalaniu. Niewiele osób też wie, że jest to skuteczny zabieg w walce… z rozstępami! Dzięki niemu nie tylko poprawisz stan skóry po lecie, ale także przygotujesz je na kolejne! Stosując do tego ulubione naturalne oleje uzyskasz niesamowite efekty. 

Oprócz zabiegów z kwasami idealnie sprawdza się także mezoterapia igłowa lub bezigłowa. Używane do niej koktajle witaminowe mogą także zawierać kwas hialuronowy, który dodatkowo sprawi, że nawilży się ona od środka. Dzięki nim regeneracja skóry po lecie nastąpi znacznie szybciej. 

Laseroterapia po lecie – regeneracja skóry

Po lecie warto również skorzystać z laseroterapii. Działanie lasera także ma wiele zalet i jest świetną alternatywą dla osób, które są uczulone na jakikolwiek składnik peelingu lub mają rozszerzone naczynka. „Zasadniczo jesienią będę mogła włączyć dużą część peelingów chemicznych, które nie są dozwolone w okresie letnim, to dobry okres na wybranie się do specjalistycznych gabinetów na zabiegi z zakresu laseroterapii, co odradzam w czasie intensywnego nasłonecznienia” podpowiada doktor Izabela. 

Zdrowa cera według Izabeli Załęskiej

Izabela Załęska z zawodu jest lekarzem i międzynarodowym ekspertem kosmetologii estetycznej, medycznej i leczniczej. Jest wspaniałym pedagogiem i szkoleniowcem. Uczy także innych lekarzy na studiach podyplomowych. Została bohaterką 5. edycji książki „Sukces jest kobietą”. Jest również współtwórcą linii kosmetyków brytyjskiej marki Body Empire. Na co dzień pracuje w Klinice Młodości w Krakowie oraz sieci klinik medycznych w Wielkiej Brytanii.

Swoich Pacjentek nie traktuje sztampowo i nie zaleca wszystkim tej samej terapii: „W pierwszej kolejności zawsze u pacjentów wykonuję multispektralną analizę skóry, gdzie w różnym świetle pozwala mi na dojrzenie zmian skórnych niewidocznych gołym okiem. To właśnie badanie skóry pozwala mi na określenie stopnia ewentualnych hiperpigmentacji, ale również określenia ich położenia czy są one naskórkowe, skórne czy skórno – naskórkowe bo w zależności od głębokości ich położenia muszę dobrać rodzaj skutecznej terapii.” 

Jak zadbać o skórę po lecie? Regeneracja i pielęgnacja - radzi dr n.med. Izabela Załęska, specjalistka z zakresu medycyny estetycznej
Odpowiednia pielęgnacja w domu to połowa sukcesu w trosce o piękną skórę.

Odpowiednia suplementacja

Oprócz pielęgnacji domowej i korzystania z zabiegów kosmetycznych warto również wdrożyć odpowiednią suplementację oraz nie zapominać o nawadnianiu organizmu. Wśród najważniejszych witamin, jakie warto wówczas przyjmować są witamina A, witaminy z grupy B, witamina B3, witamina C, D i E. Krzem i siarka z kolei przyspieszają proces złuszczania martwego naskórka po wykonanym peelingu, a kolagen sprawi, że szybciej się zregeneruje i nawodni od środka. 

Piękna w środku, piękna na zewnątrz

Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o skórę po lecie, to przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że żaden z tych trzech elementów: pielęgnacja domowa, zabiegi kosmetyczne i suplementacja nie przyniosą oczekiwanych efektów, gdy będą stosowane oddzielnie. Aby nasza skóra była nawilżona, jędrna i promienna nie tylko latem należy pamiętać o wszystkich trzech krokach. „Bardzo ważne jest też, aby wdrożona terapia gabinetowa przez specjalistę była spójna z dobrą i odpowiedzialną pielęgnacją domową, ale też holistycznym podejściem do skóry. Wiele problemów naszej skóry po okresie letnim jak jej podrażnienie czy zaostrzenie niektórych zmian skórnych wymaga również dbałości o cały nasz organizm jak np. naszą dietę czy styl życia” podsumowuje nasza ekspertka. 

Gotowa na sezon jesienno-zimowy!

Jeśli już wiesz, jak zadbać o skórę po lecie, możesz spokojnie przygotować się na sezon jesienno-zimowy. Pamiętaj o tym, że to, jak wygląda nasza skóra na zewnątrz jest ściśle związane ze zdrowiem całego organizmu. Dlatego pij minimum 2 litry wody dziennie, jedz sezonowe owoce i warzywa, wysypiaj się i znajdź czas na relaks.

PS. Nie zapomnij też o kremie z filtrem! 

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj