Uczestnictwo w rządowym zespole zmian to misja, którą przyjmuję z wielką miłością, odpowiedzialnością i całkowitym oddaniem” – napisała na Instagramie Lucila Santos. Nowa życiowa rola dla 65 letniej aktorki, która została ministrem kultury w rządzie Brazylii. Czy zniewoli świat kultury jak Isaura widzów przed ekranami telewizorów? Isaura uwolniła się na tyle, że została członkiem rządu brazylijskiego.
Spis treści:
- Brazylijska kostiumowa telenowela – Niewolnica Isaura
- „Nikt z nas nie wiązał z tym serialem specjalnych nadziei”
- Lucila Santos, czyli Niewolnica Isaura
- Kim Niewolnica Isaura jest poza serialem?
- Zaangażowanie w politykę
- Twarz świata kultury
Brazylijska kostiumowa telenowela – Niewolnica Isaura
Niewolnica Isaura zniewoliła miliony widzów na całym świecie. Polska telewizja, jak wiele innych na świecie emitowała ten serial. Brazylijska kostiumowa telenowela przedstawiająca konflikt między piękną, jasnoskórą niewolnicą Isaurą (w tej roli wystąpiła Lucila Santos) a jej pożądliwym, okrutnym plantatorem, panem Leoncio w Brazylii Anno Domini 1855 miała licznych wielbicieli również w Polsce. Telenowela z największą oglądalnością na świecie w historii telewizji. Oglądana w 130 krajach. Jej fanem, i to zapewne nie tylko ze względów ideologicznych był Fidel Castro. Na Kubie, gdzie nadawanie serialu spowodowało zawieszenie racjonowania energii, aby wszyscy mogli śledzić odcinki, została zaproszona przez samego Castro, jej wielbiciela, na rozmowę w rządowej telewizji. Autor tego artykułu też należał do polskich widzów serialu, był jednym z fanów serialu a usprawiedliwieniem tego faktu może być jedynie młody wówczas wiek i ograniczoność innych seriali. Netflix nie funkcjonował w najśmielszych nawet fantazjach.
Przeczytaj także: Maja Sablewska w programie „10 lat młodsza w 10 dni” – dlaczego kobiety muszą być młodsze?
„Nikt z nas nie wiązał z tym serialem specjalnych nadziei”
Rola Isaury była dla 18 letniej Santos bramą do sławy. „Nikt z nas nie wiązał z tym serialem specjalnych nadziei” przyznała w jednym z wywiadów. Nadzieje przerosły jakiekolwiek oczekiwania. Rekordowy pod względem oglądalności serial. Kiedy film był wyświetlany w Brazylii (i nie tylko) pustoszały ulice i sklepy. „Nigdy nie bylibyśmy w stanie sobie tego wyobrazić, ta telenowela została nagrana w bardzo prosty sposób. Nie spodziewaliśmy się, że może być takim sukcesem poza Brazylią – mówiła Santos o popularności serialu w rozmowie z Dzień Dobry TVN. Stała się jedną z najważniejszych brazylijskich aktorek telenowelowych, z wieloma wybitnymi rolami głównymi, większość z nich dla TV Globo, największej prywatnej stacji telewizyjnej w kraju. Otrzymała nagrodę „Złotego orła” w 1985 roku. Pierwszy raz przyznaną zagranicznej artystce w bezpośrednim głosowaniu przez obywateli Chin.
Lucila Santos, czyli Niewolnica Isaura
Lucila Santos urodziła się 20 maja 1957 roku w Santo André w południowo-wschodniej Brazylii, w rodzinie robotniczej. Uczęszczała do szkoły podstawowej i średniej w Instituto Educacional Doutor Américo Brasiliense. Później zdała egzamin wstępny do szkoły medycznej, zgodnie z wymaganiami ojca, ale nie odniosła sukcesu, już w pełni pochłonięta aktorstwem. Przyszła gwiazda opery mydlanej spędziła dzieciństwo z siostrą i bratem. Christina Santos, podobnie jak Lucila, została później aktorką, chociaż nigdy nie stała się prawdziwą gwiazdą. Niewiele osób wie, że na początku swojej kariery obecna pani minister nie wahała się występować w wątpliwych filmach o treści erotycznej. Kilkakrotnie gościła również na łamach brazylijskiego magazynu Playboy. Pomimo faktu, że wygląd Lucilii był daleki od klasycznych ideałów piękna, stała się prawdziwym symbolem seksu w Brazylii.
„Oczy łani”, miękki głos i długie brązowe włosy. W wieku 14 lat zaczęła udzielać się w teatrze. Wystąpiła w kilku reklamach, a następnie realizowała się na małym ekranie. W latach 80-tych grała postacie, które poruszały tematy tabu w tamtym czasie, takie jak aborcja, kobiecy orgazm, separacja czy przemoc domowa. Zawsze jednak broniła się przed określaniem siebie mianem feministki.
Kim Niewolnica Isaura jest poza serialem?
Pomimo burzliwej młodości popularna aktorka była w stanie znaleźć swoje osobiste szczęście. Była żoną słynnego brazylijskiego dyrygenta, Johna Neschlinga. Aktorka dziś jest rozwódką – jej związek ze znanym dyrygentem przetrwał cztery lata. Mieszkali w najdroższej dzielnicy Rio de Janeiro.Z tego związku ma syna, Pedro, który również został aktorem. W 2017 roku Lucilia została babcią – 18 maja urodziła się jej wnuczka, Carolina Frate. W 2014 roku Santos wzięła udział w 11tej edycji brazylijskiego odpowiednika programu “Taniec z gwiazdami”. Mimo aktorskich zobowiązań starała się poświęcić cały swój czas rodzinie i opiekować się luksusową rezydencją. Rzadko uczestniczy w wydarzeniach towarzyskich. Od dawna jest wegetarianką, praktykując jogę i buddyzm. Twierdzi, że nigdy nie poddała się operacji plastycznej.
Bronisław Cieślak, wspominając wywiad, który przeprowadził w trakcie pobytu w Polsce Santos i jej filmowego partnera z serialu „Niewolnica Isaura”, aktora brazylijskiego Rubensa de Falco powiedział: “On był wyluzowany i światowy, mówił po angielsku, więc mogliśmy porozmawiać. Taki sympatyczny playboy z wąsem. A Lucilia, przemiła gąseczka, bardzo skromna, wręcz zaszokowana ogromem swojej popularności”. Telenowela naznaczyła jej dalsze życie. Sukces ją onieśmielał. Z de Falco utrzymywała kontakt aż do jego śmierci. “Łączyła nas ogromna więź. Do końca jego życia byliśmy przyjaciółmi, często się spotykaliśmy, bardzo go lubiłam i był to bardzo ważny człowiek w mojej karierze – wyznała Lucila. Jak głosi plotka, Wiesława Szymborska po zakończeniu emisji serialu zadzwoniła do poetki Ewy Lipskiej mówiąc: “Nasze życie się skończyło. Skończył się serial “Niewolnica Isaura”. Starała się jak większość aktorek uniknąć zaszufladkowania jednak rola Isaury na zawsze naznaczyła jej wizerunek. Dla TVP„Niewolnica Isaura” była magnesem przyciągającym widza do telewizora.
Redakcja poleca: Jak mądrze oszczędzać pieniądze, kiedy inflacja w Polsce jest na wysokim poziomie?
Zaangażowanie w politykę
Po roli w hitowym serialu – Santos zadebiutowała w wieku 18 lat – pojawiła się w takich produkcjach jak “W kamiennym kręgu”, “Alice i Alice”, “Baixo Gaeva”; serialach “Panna dziedziczka” czy “Carmen”. Ostatni raz pojawiła się w serii “Na Corda Bomba” z 2019 roku. Żaden z projektów nie przyniósł jej jednak takiej popularności jak “Niewolnica Isaura”.
Niedawno aktorka opublikowała na Instagramie wiadomość skierowaną do “kolegów wszystkich artystycznych i ideologicznych orientacji”, mówiąc, że zamierza “walczyć o pacyfikację i zjednoczenie” środowisk artystycznych. Aktorka od dawna angażowała się w politykę. Już od lat 70 tych działała na rzecz Partii Pracujących, z której wywodzi się Lula da Silva, obecny prezydent, a oboje znają się osobiście od lat. Była aktywna w poprzednich kampaniach prezydenckich nowej brazylijskiej głowy państwa (da Silva startował w wyborach już kilkukrotnie i pełnił urząd prezydenta w latach 2003-2010). W 2022 roku ubiegała się o mandat do Izby Deputowanych, ale nie udało się jej go zdobyć.
Dlaczego Lula da Silva postanowił włączyć Santos do swojego rządu? – „To trochę gest w kierunku, własnej bazy wyborczej. W Brazylii powszechne jest konsumowanie tego typu produkcji telewizyjnych, ale są one najpopularniejsze w klasach społecznych, które jednoznacznie głosowały na Lulę, czyli tej zorientowanej na lewicę, socjalizm, klasę pracującą” – stwierdził w TVN24 latynoamerykanista Mateusz Mazzini
Twarz świata kultury
Znana ze swoich prolewicowych poglądów aktorka przyjęła propozycję Lula da Silvy, prezydenta Brazylii w latach 2003 – 2011. W październiku 2022 roku wygrał wybory i powrócił na najwyższy urząd w państwie. Zaproponował Santos objecie stanowiska ministra kultury. Będzie wraz z dwoma politykami Partii Pracujących, Marcio Tavaresem i Jucą Ferreirą odpowiedzialną za kierowanie resortem kultury w nowym gabinecie Luli. Jej poprzednik, Roberto Alvima został zwolniony ze stanowiska, ponieważ wywołał skandal swoim przemówieniem bezpośrednio zainspirowanym słowami szefa nazistowskiej propagandy Josepha Goebbelsa, parafrazując fragmenty o sztuce “heroicznej i narodowej“. Szokujące, ale biorąc pod uwagę powiązania w przeszłości rządów południowoamerykańskich z nazistami nic tak na prawdę bulwersującego.
Jej nominacja ma na celu „pogodzenie” rządu z brazylijskimi kręgami artystycznymi. Wiele osób związanych z kulturą ma nadzieję, że Lucila, dzięki prawie 50-letniemu doświadczeniu w świecie sztuki, będzie miała bardziej pojednawczy profil niż jej poprzednik. “W obecnej sytuacji demontażu naszej kultury wierzę, że może pomóc” – oświadczyła na łamach „Estado de S. Paulo” znana producentka Paula Lavigne, żona słynnego piosenkarza Caetano Veloso. Jej polityczny awans został przyjęty z mieszanymi uczuciami przez świat artystyczny Brazylii. Klasa artystyczna pozostaje podzielona i nieufna wobec nowej pani minister. Mniejsze zło, według ludzi związanych z kulturą.
Stawiając na „byłą niewolnicę” obecny prezydent Brazylii liczy na pozyskanie dla swoich rządów świata artystycznego Brazylii. Ogólnie znana i ceniona aktorka została twarzą świata kultury. Czy podoła związanym z nią oczekiwaniom? Trudne zadanie. Nie jest osobowością, którą można by uznać za „bezstronną” politycznie. To niewątpliwie utrudni jej zadanie. Odgrywanie na szklanym ekranie wyimaginowanych postaci nie jest jednak tożsame z rolą, która stała się jej udziałem. Tym razem gra samą siebie w rzeczywistym, a nie fantazyjnym świecie. Będzie musiała odróżnić rzeczywistość od fikcji. To może być jej życiowa rola.