Odkrywamy tajemnice ewolucji seksualnej Polek. Jak zmienia się społeczne podejście do masturbacji i używania gadżetów erotycznych? Przedstawiamy wyniki raportu „Seksualna Mapa Polki 2023 r.”.
Spis treści:
- Seks jako sposób na budowanie relacji i… rozładowanie stresu
- Wiek inicjacji seksualnej poszybował w dół
- A co z częstotliwością seksu?
- Kiedy najchętniej uprawiamy seks?
- Co nas naprawdę podnieca?
- A co z masturbacją?
- Gadżety? Wciąż za nimi nie przepadamy
- Fantazjujemy na potęgę
- Co nas kręci?
- Ciemna strona raportu
- O raporcie
W dzisiejszych czasach rozmowa na temat intymnych aspektów życia stała się bardziej otwarta i pozbawiona zbędnych tabu. Firma Gedeon Richter Polska już po raz drugi przeprowadziła badanie „Seksualna Mapa Polki”, które rzuca ciekawe światło na obecne trendy i zmiany w podejściu Polek do życia erotycznego oraz zdrowia intymnego.
Seks jako sposób na budowanie relacji i… rozładowanie stresu
Jednym z najważniejszych wniosków płynących z raportu „Seksualna Mapa Polki 2023 r.” jest fakt, że Polki są wyjątkowo aktywne seksualnie (aż 95 proc. respondentek regularnie uprawia seks) i traktują współżycie jako ważny element budowania relacji z partnerem, sposób poprawę nastroju czy rozładowanie stresu. Warto zauważyć, że coraz rzadziej motywacją do seksu są tradycyjne role społeczne, takie jak prokreacja czy obowiązek małżeński. Wzrasta także świadomość i akceptacja swoich potrzeb seksualnych.
„Pracuję w obszarze ludzkiej seksualności 19 lat i widzę pozytywną zmianę w podejściu Polek do seksu i rozmów o nim” – powiedziała Kamila Raczyńska, edukatorka seksualna i menstruacyjna, trenerka kompetencji miękkich, prowadząca na Instagramie profil “Dobre ciało”.
„Z mojego doświadczenia wynika, że coraz więcej kobiet umie już mówić bez wstydu o swoim ciele, zdrowiu, również reprodukcyjnym (już nie używają takich określeń jak “tam na dole” czy “te dni”). Coraz odważniej mówią też o swoich fantazjach erotycznych i doświadczeniach. Czasem na tyle odważnie, że zdarza się, że to ich partnerzy – mężczyźni – czują się zakłopotani, a nawet przestraszeni” – dodaje Raczyńska.
Redakcja poleca: Seks kobiet dojrzałych – jaki jest seks po 50-tce? Jak robią to Joanna Przetakiewicz i Jane Fonda?
Wiek inicjacji seksualnej poszybował w dół
Badanie „Seksualna Mapa Polki 2023 r.” wyraźnie wskazało, że wiek inicjacji seksualnej obniżył się z mniej więcej 20 lat do 17, co może być związane zarówno z szybszym dojrzewaniem seksualnym kobiet, jak i większą otwartością na tematy seksu. To ważne, ponieważ zmniejsza to presję i pozwala młodym kobietom bardziej świadomie podejść do swojej seksualności.
A co z częstotliwością seksu?
„Odpowiedzi na temat częstotliwości seksu były dość zróżnicowane. Można jednak powiedzieć, że średnio Polki współżyją kilka razy w miesiącu. Zauważalna jest zależność, że częściej kochają się kobiety młodsze. Ochota na seks rośnie także u osób będących w dość świeżym związku. Aż 60 proc. Polek, których staż relacji ma mniej niż rok, mówi o seksie kilka razy w tygodniu lub częściej” – mówi Kamila Raczyńska.
Kiedy najchętniej uprawiamy seks?
Najwięcej z nas decyduje się na chwile intymności w… sobotnie wieczory – wynika z badania „Seksualna Mapa Polki 2023 r.”, w których aż 19 proc. ankietowanych wskazało tę porę jako swoją ulubioną. Mniej popularne są piątkowe i niedzielne wieczory, które wskazało zaledwie 4 proc. respondentek. Odpowiedzi te jednoznacznie podkreślają, że weekendy to czas oddawania się przyjemnościom – także tym cielesnym. Co ciekawe, wyniki badania przynoszą również klarowne odpowiedzi na pytanie dotyczące preferowanej pory dnia na aktywność intymną. W tej kwestii wyraźna przewaga leży po stronie wieczorów, które wskazało aż 55 proc. respondentek, podczas gdy 33 proc. kobiet uznaje, że „pora dnia zupełnie nie ma znaczenia”. To fascynujące spojrzenie na preferencje czasowe w obszarze życia intymnego Polek.
Co nas naprawdę podnieca?
Okazuje się, że Polki cenią sobie przede wszystkim bliskość i miły, romantyczny wieczór z partnerem (56% respondentek). Pozytywne relacje w związku również odgrywają tu istotną rolę (52% kobiet). Z drugiej strony, istnieją bariery, które zniechęcają je do uprawiania seksu, takie jak zmęczenie, złe samopoczucie, okres czy problemy w związku. Warto zauważyć pozytywny trend związany ze zmniejszeniem roli zmęczenia jako głównej przyczyny braku chęci do seksu.
Motywację do współżycia stanowią również… zachęty partnera, wymienione przez 48 proc. respondentek, dobre samopoczucie, które stanowi bodziec dla 46 proc. oraz poczucie własnej atrakcyjności, które jest motorem napędowym dla 41 proc. Polek. Te liczby ukazują różnorodność czynników wpływających na decyzję o oddaniu się bliskości z ukochaną osobą – wynika z raportu „Seksualna Mapa Polki 2023 r.”
Czytaj także: Powrót do ex — czy dwa razy wchodzi się do tej samej rzeki?
A co z masturbacją?
Masturbacja wśród Polek stała się bardziej akceptowana i powszechna – regularnie masturbuje się aż 58% kobiet. Wyniki pokazują, że kobiety są obecnie bardziej świadome swojego ciała i jego potrzeb, co jest z pewnością pozytywnym zjawiskiem.
Dodatkowo, samodzielne eksplorowanie przyjemności okazuje się niezwykle skuteczne. Jak pokazują badania, aż 1/3 Polek zawsze ma orgazm podczas masturbacji, podczas gdy w trakcie seksu z partnerem tylko 17 proc. z nas osiąga szczyt.
Co ciekawe, z raportu „Seksualna Mapa Polki 2023 r.” wynika, że aż 51 proc. kobiet przyznaje się do… udawania orgazmu. Najczęściej wynika to albo z altruistycznych pobudek, mających na celu zaspokojenie partnera (31 proc.), albo wręcz przeciwnie – jest motywowana chęcią zakończenia stosunku z powodów własnych, aby doprowadzić stosunek do finiszu (15 proc.). Te liczby rzucają światło na różnorodne aspekty doświadczania przyjemności seksualnej przez kobiety i ich podejście do intymności z partnerem.
Gadżety? Wciąż za nimi nie przepadamy
Warto jednak zauważyć, że używanie gadżetów erotycznych nie jest jeszcze powszechne w Polsce, a wiele kobiet nadal odczuwa wstyd czy obawy związane z ich użyciem. Aż 63 proc. respondentek zadeklarowało, że nigdy z nich nie korzysta, ponieważ czuje do nich obrzydzenie lub wstyd związany z ich użytkowaniem.
Fantazjujemy na potęgę
Fantazje erotyczne są mocną częścią życia seksualnego Polek, jednak istnieje pewien dystans w dzieleniu się nimi z partnerem. Zjawisko to może wynikać z pewnych społecznych oczekiwań czy wstydu związanego z niektórymi fantazjami, np. seksem z obcym mężczyzną lub seksem w trójkącie – pokazuje raport „Seksualna Mapa Polki 2023 r.”
Wśród kobiet, które decydują się na eksplorację z pomocą „zewnętrznego wsparcia”, najpopularniejszym wyborem okazuje się być wibrator, na który decyduje się aż 69 proc. badanych. Kolejne opcje to oglądanie filmów pornograficznych, co deklaruje 38 proc. kobiet oraz korzystanie z masażerów intymnych, po które sięga 27 proc. respondentek. To zróżnicowanie wyborów pokazuje, że kobiety mają różnorodne preferencje co do narzędzi wspomagających ich intymne doznania.
Co nas kręci?
Często głównymi postaciami w fantazjach erotycznych są mężczyźni, których znamy, ale nie są naszymi partnerami – co potwierdza 41 proc. osób biorących udział w badaniu „Seksualna Mapa Polki 2023 r.”. Rzadziej fantazje dotyczą nieznajomych (28 proc.), a także wyobrażeń związanych z uczestnictwem w trójkącie (20 proc.). Te różnorodne preferencje ukazują, że fantazje erotyczne kobiet obejmują różne scenariusze i osoby, co dodaje zrozumienia dla różnorodności doznań intymnych.
Ciemna strona raportu
Najbardziej niepokojące wyniki raportu „Seksualna Mapa Polki 2023 r.” dotyczą wiedzy Polek na temat zdrowia intymnego i dostępu do usług ginekologicznych. Mimo wysokiej świadomości na temat tych kwestii zaledwie niewielki odsetek Polek czerpie tę wiedzę od specjalistów. Większość informacji pochodzi z internetu (39% kobiet właśnie tak zdobywa tę wiedzę, a tylko 7% u lekarza), co może prowadzić do niewłaściwych interpretacji i decyzji.
„Jeszcze bardziej alarmujące są dane, które mogą wskazywać na przyczyny tego stanu rzeczy. Aż co dziesiąta Polka nie odbywa regularnie wizyt u ginekologa. Dotyczy to szczególnie kobiet młodych, w wieku 18–25 lat – w tej grupie z usług tych specjalistów korzysta jedynie 28 proc. Natomiast ponad połowa Polek (52 proc.), które kiedykolwiek były u ginekologa mówi o tym, że doświadczyły złego traktowania w gabinecie ginekologicznym. Zazwyczaj objawiało się to lekceważącymi komentarzami ze strony lekarza, w rodzaju: “Taka pani uroda” czy “Boli, bo musi boleć”. Pokazuje to nam, że w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii dostępności i jakości usług związanych ze zdrowiem intymnym kobiet i ich świadomości na ten temat” – komentuje Kamila Raczyńska.
O raporcie
Raport „Seksualna Mapa Polki” jest ważnym narzędziem identyfikującym obszary do poprawy w dziedzinie seksualności i zdrowia intymnego. Choć Polska staje się coraz bardziej otwarta na rozmowy na ten temat, nadal istnieje wiele obszarów, które wymagają uwagi i działań mających na celu edukację i wsparcie. Firma Gedeon Richter, realizując to badanie, przyczynia się do rozwoju świadomości i zdrowego podejścia Polek do swojej seksualności.
W badaniu uczestniczyło 1076 Polek w przedziale wiekowym od 18 do 69 lat. Badane grupy obejmowały zarówno kobiety z dużych, małych miast, jak i osoby zamieszkujące obszary wiejskie.
Redakcja poleca: Różnica wieku w związku — związek z młodszym mężczyzną