Wiele o niej powiedziano i napisano, a mimo to forma tajemnicy wciąż ją otacza. Tę, która pojawiała się na przemian jako jasna blondynka, symbol seksu, naiwna aktorka, ale także jako melancholijna, kulturalna, perfekcjonistyczna młoda kobieta. Wykazała się odwagą i determinacją, które pozwoliły jej wspiąć się po wszystkich drabinach. Modelka, aktorka, piosenkarka, muza największych… Portret fatalnej piękności, udręczonej kobiety o wielu twarzach – Marilyn Monroe.

Spis treści:

Ikona popkultury

Marilyn Monroe pozostaje prawdziwym hollywoodzkim mitem. Jej kariera fascynuje tak samo, jak jej życie osobiste, do tego stopnia, że uczyniła ją czarującą i tajemniczą postacią, która pozostawiła niezatarty ślad w kulturze popularnej. Aktorka, piosenkarka, ikona mody, obiekt sztuki… Marilyn Monroe wciąż pobudza wyobraźnię (zwłaszcza męską…). Przeznaczenie złożone z sukcesu, miłości, ale także tajemnicy. Za cyrkoniami i cekinami kryje się ciemna strona, Normy Jeane Baker. Torturowane alter ego Marilyn Monroe, które pomogło zbudować – nawet po jej zniknięciu – mit, który znamy dzisiaj.

Pin-up drogą do sławy

Po chaotycznym dzieciństwie w różnych rodzinach zastępczych, gdzie była ofiarą kilku prób wykorzystywania seksualnego, przerywanymi pobytami w schroniskach, sierocińcach i wizytami u matki w szpitalu psychiatrycznym, Norma Jeane Baker szybko zyskała sławę. Została zauważona przez fotografa wojskowego. Następnie stała się twarzą rządowych kampanii promujących zaangażowanie kobiet w wysiłek wojenny, a także pojawiła się jako “Mmmmm girl”, pin-up, który pojawił się w ponad 30 czasopismach w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Te propagandowe ujęcia o wysiłku wojennym wywindowały ją na pierwsze strony wszystkich czasopism. Zachęcona, rozpoczęła pracę w modelingu i skorzystała z okazji do rozwodu z Jamesem Dougherty, za którego wyszła w młodym wieku, traktując ten związek jak remedium na jej dotychczasową sytuację życiową.  

Modeling pozwolił jej przejść pierwsze próby filmowe i podpisać półroczny kontrakt z 20th Century Fox. Jej rozjaśnione blond włosy siały spustoszenie w męskich sercach i to właśnie w 1946 roku, za radą Bena Lyona, dyrektora 20th Century Fox, początkująca aktorka przyjęła mityczne imię Marilyn Monroe. Jednak dopiero w 1950 roku i spotkaniu z Johnnym Hyde’em jej kariera eksploduje. Sztab specjalistów pracował od tej pory nad jej wizerunkiem. Blond kolor stał się znakiem rozpoznawczym namiętnej Marilyn. Narodził się prawdziwy amerykański symbol seksu.

Rewolucja trwa. Marilyn katalizuje wszystkie fantazje tamtych czasów, odróżniając się jednak od fatalnego piękna lat 50-tych, aby zaoferować zmysłowy, a zarazem sympatyczny image publiczności. To odwrócenie kodów pozwala jej zostać zauważoną i rozpocząć karierę jako uznana aktorka. Najpierw w Ewie (1950), potem w Demonie przebudzonym nocą (1952).

Dzieliła sławę z gwiazdami tamtych czasów, takimi jak Ginger Rogers i Cary Grant, Jane Russell w mitycznym Men Prefer Blondes (1953) lub Lauren Bacall w Jak poślubić milionera (1953). Wystąpiła także w Siedmiu latach refleksji (1955) – w której zarejestrowano najbardziej emblematyczną scenę aktorki, w której jej biała sukienka unosiła się w powietrzu bramy metra – w reżyserii Billy’ego Wildera, którego ponownie spotkała w 1959 roku w kultowej amerykańskiej komedii Some Like It Hot. W tej w której wykonała utwór   I Wanna Be Loved by You , za który zdobyła Złote Globy dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu.

Wielu mężów

U szczytu kariery nakręciła Miliardera (1960). W następnym roku na planie poznała francuskiego aktora Yvesa Montanda, z którym miała romans. Jednak jej największym romansem pozostaje ten z prezydentem, Johnem F. Kennedym, po ślubach z malarzem Jamesem Doughertym, baseballistą Joe DiMaggio i dramaturgiem Arthurem Millerem.

Jej szeroko komentowana interpretacja Happy Birthday Mister President stała się jednym z najbardziej mitycznych obrazów XX wieku. Dowód chwały Marilyn Monroe, ale także kontrowersji, które zawsze wzbudzała.

Obiekt fantazji z 1950 roku, aktorka zawsze przekazywała seksualny i efektowny wizerunek dziewczyny z sąsiedztwa. Jej pozy w czasopismach, nagość prezentowana w erotycznych kalendarzach, męskie spojrzenia filmowców i złożone miłości podsycały jej rozgłos, wywołując kontrowersje.

Norma Jeane Baker
Marilyn Monroe mąż – nieszczęśliwa mimo blasku fleszy 4

Piękno, ale nie naturalne

Blond włosy, łani spojrzenie, czarujący uśmiech do woli… Marilyn Monroe, ucieleśniała kanon piękna i kobiecości. Jednak, aby to osiągnąć skorzystała z pomocy chirurgii. Niezbędna metamorfoza, aby zrobić dla siebie miejsce w Hollywood. Jej dokumentacja medyczna potwierdza tezę, że aktorka skorzystała z pomocy skalpela. W 2013 roku mit naturalności upadł, gdy dom aukcyjny Julien’s Auctions wystawił na sprzedaż listy napisane w latach 1950-1962 przez dr Michaela Gurdina, u którego leczyła się Monroe. Załączone do nich sześć zdjęć rentgenowskich, w tym kości nosa i kości szczęki aktorki, która była pacjentka pod pseudonimem Joan Newman. Fragment dokumentacji medycznej ujawnia, że w wieku 24 lat, w 1950 roku, Marilyn Monroe przeszła operację plastyczną podbródka. Notatki wspominają o skargach aktorki, która wskazuje na “deformację podbródka” po umieszczeniu implantu chrząstki, który szybko się wchłaniał. Miała również czubek nosa zmodyfikowany lekką plastyką nosa. Zdjęcia rentgenowskie pokazują niewielkie pęknięcie w tym obszarze. Notatki radiologa stwierdzają, że nos aktorki nie został uszkodzony przez upadek.

Martin Nolan, dyrektor domu aukcyjnego Julien’s Auctions, wyjaśnił wtedy: “Nikt tak naprawdę nie myślał, że Marilyn Monroe wykonała operację plastyczną. To były spekulacje, plotki. Uważano, że uosabia naturalne piękno… Nie można było w to uwierzyć“. I aby uściślić: “W tym czasie, w 1950 roku, chirurgia kosmetyczna była bardzo rzadka, była w powijakach. W latach 50. ludzie nie uciekali się do zabiegów chirurgii plastycznej. To było bardzo, bardzo nowe.”

Te zdjęcia rentgenowskie są datowane na 7 czerwca 1962 roku, dwa miesiące przed śmiercią z powodu przedawkowania barbituranu w wieku 36 lat.

Redakcja poleca: Coco Chanel – francuski szyk i elegancja

Romanse Marilyn i ukryta strona hollywoodzkiej gwiazdy

Za makijażem i chirurgią plastyczną stała tajemnicza kobieta, uwięziona w swojej urodzie, która szybko pogrążyła się w depresji. To paradoks Marilyn Monroe. Pomimo swojej popularności i błyskotliwej kariery, aktorka była udręczona, szukając wolności, której nigdy nie znajdzie. Poronienie, pobyt w szpitalach psychiatrycznych – jak jej matka – i regularne barbiturany to druga strona jej osobowości. Aktorka była w ciąży z dramaturgiem Arthurem Millerem. Podczas gdy słynna para leciała do Amagansett w stanie Nowy Jork, gdzie planowali świętować swój drugi miesiąc miodowy, Marilyn dopadły gwałtowne bóle brzucha. Szybko zabrana do szpitala oddalonego o 160 kilometrów gwiazda poroniła. Prawdziwy dramat w życiu aktorki, która nigdy nie będzie miała dzieci. Aby wyjaśnić to poronienie, ówczesne media napiszą, że Marilyn miała ciążę pozamaciczną. 

W latach 60 tych Marilyn była u szczytu popularności, ale zaczęła mieć problemy zdrowotne i prawie codziennie odwiedzała psychiatrę. Nadal koncertowała, ale jej zdrowie regularnie uniemożliwiało jej granie. Zaczęła spożywać tabletki nasenne i alkohol i stawała się coraz bardziej uzależniona. W styczniu 1961 rozwiodła się z Arthurem Millerem i trafiła do kliniki psychiatrycznej. Po trzech tygodniach została wypisana ze szpitala i udała się do Kalifornii, aby odpocząć. 5 marca 1962 roku prasa zagraniczna przyznała jej po raz drugi Złoty Glob międzynarodowej gwiazdy, ale była pijana podczas odbierania nagrody, a obrazy nie zostały wyemitowane. Było to zejście do piekła, a Marylin Monroe znalazła się na skraju przepaści.

W kwietniu 1962 roku Marilyn Monroe rozpoczęła zdjęcia do ostatniego filmu, który zawdzięczała Foxowi, ale zemdlała w studiu. W maju uczestniczyła w przyjęciu urodzinowym Johna Fitzgeralda Kennedy’ego w Nowym Jorku, podczas którego wykonała słynne Happy Birthday, Mister President. Wznawiając filmowanie, wykazuje duże zdenerwowanie i nie może nauczyć się swojego tekstu; studio ostatecznie wybrało nową aktorkę i pozwało Marilyn, ale aktor Dean Martin odmówił wznowienia zdjęć bez niej. Negocjacje pozwoliły Marilyn ostatecznie uzyskać nowy kontrakt z Foxem. Pod koniec lipca 1962 roku Marilyn zwierzyła się podobno swojemu fryzjerowi, że właśnie dokonała aborcji. Była wtedy pod wpływem środków uspokajających, a kilku lekarzy przepisało jej tabletki nasenne. W nocy 4 sierpnia 1962 roku, w wieku 36 lat, przedawkowała. Władze przywołują wtedy “prawdopodobne samobójstwo“, podczas gdy pojawiły się pogłoski o sponsorowanym zabójstwie: FBI, CIA i rodzina Kennedych starałyby się uciszyć aktorkę. Wersja, która nigdy nie została sprawdzona, ale która do dziś zachowuje swoją aurę.

Marilyn ikona popkultury
Marilyn Monroe mąż – nieszczęśliwa mimo blasku fleszy 5

Jak umarła Monroe – samobójstwo czy zabójstwo?

 Według dziennikarza Jamesa Spada, który wypowiedział się dla Vanity Fair, Marilyn Monroe była podsłuchiwana. Była już zasmucona końcem romansu z Johnem F. Kennedym, a załamałaby się, gdyby odkryła, że jej drugi kochanek, Bobby Kennedy, nie miał zamiaru jej poślubić. Rzekomo nękała prokuratora telefonami na kilka dni przed swoją śmiercią i groziła, że ujawni ich historię. “Marilyn była zdenerwowana i miała złamane serce. Czuła się tak, jakby Kennedy traktowali ją jak kawałek mięsa” – powiedział jej agent Rupert Allan. Próba uciszenia aktorki przez Bobby’ego Kennedy’ego, gotowej ujawnić tajemnice państwowe, które jej powierzył, a nawet zlecone przez mafię morderstwo. Zniknięcie Marilyn Monroe nie przestanie karmić wszystkich tez, konsolidując tym samym swój mit.

Pop art

W ciągu zaledwie dziesięciu lat kariery Marilyn Monroe wyznaczyła złoty wiek Hollywood. Nawet dzisiaj jej ślad w kinie pozostaje niezatarty. Jej kariera i przeznaczenie naznaczyły również popkulturę, do tego stopnia, że stała się ostatecznym symbolem. Ta fascynacja wyraża się w wielu hołdach. Po pierwsze, od strony artystycznej, z wieloma zdjęciami aktorki, ale szczególnie okiem Andy’ego Warhola.

W 1964 roku szef pop-artu wykonał legendarny portret aktorki zatytułowany Shot Sage Blue Marilyn, sprzedany na aukcji za 195 milionów dolarów. Potem w muzyce, dzięki piosenkom Serge’a Gainsbourga i Jane Birkin, Normy Jeane Baker(1983), Vanessy Paradis w Marilyn and John (1987) czy Nicki Minaj i Pharrella Williamsa. Ukłony w stronę aktorki nigdy nie były bardziej obecne –  sukienka noszona przez Kim Kardashian na Met Gala 2022 lub premiera filmu biograficznego Blonde na Netflix, po My Week With Marilyn(2011).

Norma Jeane Mortenson, nadal fascynuje tłumy. Niezależnie od tego, czy chodzi o jej urodę, niezrównane aktorstwo, czy różne romanse, które charakteryzowały jej krótkie życie, było wiele powodów, dla których publiczność była zainteresowana ikoną. I to zainteresowanie trwa do dzisiaj.

Marilyn Monroe aktorka
Marilyn Monroe mąż – nieszczęśliwa mimo blasku fleszy 6

Szczęście według Marilyn Monroe

Kiedy mogę osiągnąć pewne rzeczy w mojej pracy, jestem najbliżej szczęścia, ale to tylko chwile. Ogólnie rzecz biorąc, nie jestem zadowolona. Jestem raczej nieszczęśliwa. Ale ponieważ mam tylko 33 lata i zostało mi kilka lat życia, mam nadzieję, że będę miała czas na rozwój i bycie szczęśliwą w moim zawodzie i życiu prywatnym. To moja jedyna ambicja. Może mi to zająć dużo czasu, aby tam dotrzeć, jestem dość powolna. Nie powiem, że jest to najlepsza metoda, ale to jedyny sposób jaki znam. Daje mi to poczucie, że mimo wszystko życie nie jest beznadziejne” (Marie-Claire, 1959 r.)

Przeczytaj także: Natalia Janoszek – kim jest i jaka jest jej historia?

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj