Audrey Hepburn – najbardziej ikoniczna postać w świecie mody oraz kinematografii. Kobieta, której elegancja zapisała się na kartkach historii światowej mody. Jej styl to nie tylko ubrania ale osobowość. Elegancja była dla Hepburn sposobem bycia. Nosiła się swobodnie lecz wytwornie i to właśnie sprawiło, że jej postać wyryła się w pamięci każdego z nas.

Spis treści:

Czym jest moda?

Moda wpływa na nasz styl życia. Na modę mają natomiast wpływ zmiany kulturowe, takie jak postępująca modernizacja w tym innowacje technologiczne we wszystkich obszarach ludzkiej działalności i sztuka odzwierciedlająca nowe koncepcje artystyczne. Te wszystkie czynniki dostarczają projektantom nowatorskie pomysły i koncepcje, które swój końcowy wymiar znajdują w ubiorach. To one są z kolei wyznacznikiem obowiązujących trendów. Trendy byłyby tylko koncepcjami, gdyby nie osobowości, które je urzeczywistniają. Moda, nowy styl, musi mieć swojego przekaźnika. Osobę, która znana jest ogółowi społeczeństwa i która dzięki temu może propagować nowy image, wzorzec do naśladowania. Stać się tym samym ikoną stylu swoich czasów. Przykładem dla innych, inspiracją dla ogółu. Odnosi się to głównie to świata mody damskiej. Dżentelmeni, przywiązują wagę do niezmiennych wzorców zachowania i ubioru. Po części będąc snobami z chęcią upodobniają się do nienagannych manier i ubioru agenta 007. Kobiety są bardziej wyzwolone. Starają wyrażać siebie, a nie normy moralne narzucone odgórnie. To w ich ekspresji bycia kobietą tkwi sukces nowych trendów w modzie. To one, a nie mężczyźni, odważnie podejmują modowe wyzwania, zmieniając tym samym rzeczywistość, stając się zarazem prekursorkami zmian obyczajowych. Zmian, które wpływają bezpośrednio na sztywny, męski wizerunek dżentelmena.

Audrey Hepburn - ambasadorka mody
Fot: Audrey Hepburn – ikona mody

Spektakularna prostota

Chyba większość z nas pamięta Nowy Jork o świcie, 5th Avenue, taksówka zatrzymuje się przed sklepem Tiffany,Audrey Hepburn wysiada, ubrana w czarną sukienkę, uosobienie spektakularnej prostoty. Ten strój, który stał się legendarny, był dziełem Huberta de Givenchy, który zaprojektował satynową sukienkę dla aktorki. Uzupełnieniem kreacji był naszyjnik Tiffany z wieloma rzędami pereł i broszką we włosach. Film Blake’a Edwardsa jest dziś punktem odniesienia dla ponadczasowych trendów w modzie.

Świat kina i mody jest ze sobą nierozerwalnie złączony. Nie znaczy to, że każda aktorka może stać się wzorcem do naśladowania. Nie każdy projektant mody stworzy kostiumy dla każdej aktorki. Potrzebne jest to „coś”. Uroda, klasa, magnetyczna siła oddziaływania, naturalne piękno a zarazem nienaganny sposób bycia. Innymi słowy Gentle Women. To wszystko reprezentowała sobą Audrey Hepburn.

Przeczytaj także: Brigitte Bardot ikona po wsze czasy 

Kim była Audrey Hepburn?

Audrey Kathleen Hepburn-Ruston, znana jako Audrey Hepburn, urodziła się 4 maja 1929 roku w Brukseli jako córka bogatej holenderskiej baronowej Elli Van Heemstry i irlandzkiego rentiera Josepha Hepburna-Rustona. Brytyjska aktorka, która zadebiutowała na Broadwayu w 1940 roku, stała się muzą amerykańskiego kina i ikoną mody. Trzeźwy i elegancki styl tej pięknej brunetki, która stała się pomnikiem amerykańskiego kina, pozostanie na zawsze zapisany w historii światowej mody. Musiała poczekać do 1953 roku, aby dostać swoją pierwszą poważną rolę filmową, w filmie “Rzymskie wakacje”, za którą została ukoronowana Oscarem dla najlepszej aktorki. Od tego czasu jej kariera aktorska naprawdę się rozpoczęła. Każdy uległ jego urokowi. Projektant mody Givenchy nie jest wyjątkiem od reguły i uczynił z niej twarz swojej marki. Audrey Hepburn została modelką. W 1954 roku artystka powiedziała “tak” Melowi Ferrerowi, z którym miała syna o imieniu Sean, w 1960 roku. Związek trwał czternaście lat. Ogłoszenie ich rozstania zbiega się z końcem kariery aktorki. W 1969 roku ponownie wyszła za mąż za Andreę Dotti, włoskiego psychologa. W 1970 roku para powitała na świecie drugie dziecko, Lucę. Wszystko co piękne kiedyś się kończy.  Rozstali się w 1982 roku. Audrey Hepburn przeniosła się do Szwajcarii z aktorem Robertem Woldersem. Zachorowała na raka i po wielu latach walki zmarła 20 stycznia 1993 roku.

Klasa sama w sobie

Audrey Hepburn uważana jest za jedną z najbardziej fascynujących i eleganckich kobiet na świecie. Samo noszenie choćby najwytworniejszy ubrań, wyprzedzających obowiązujące w modzie trendy nie wystarczy. Niezbędna jest „osobowość”, „klasa w sama w sobie”, zachowanie, sposób wyrażania swojej osobowości. Audrey spełniała wszystkie te wymagania. Połączenie nieprzeciętnej indywidualności przyodzianej w awangardowe kreacje. Magiczna mieszanka, która naznaczyła na wieki sposób bycia dla wielu kobiet. Fascynowała się tańcem klasycznym i wieku zaledwie jedenastu lat postanowiła zostać tancerką. Wstąpiła do konserwatorium i stała się uczennicą Winji Marovej, która natychmiast zauważyła niezwykły talent dziewczyny. W czasach Audrey nie było mediów społecznościowych a mimo to stała się ikoną, a nawet influencerką w dzisiejszym pojmowaniu tego słowa. To co robiła, każdy występ lub wywiad, każdą postać, którą grała, było esencją kobiecości. Nie wystarczy mała czarna sukienka i naszyjnik z pereł. O jej sukcesie nie zadecydowała jej garderoba, ale jej postawa. Bardziej niż zewnętrznie konieczne jest “skopiowanie” jej wnętrza i praca nad nim: to jej „dusza”sprawiła, że hipnotyzowała każdym gestem a styl był jedynie uzupełnieniem

Audrey Hepburn - aktorka, modelka
Fot: Audrey Hepburn

Nietypowy symbol kobiecości

“Piękno kobiety nie zależy od jej ubrania, wyglądu ani sposobu, w jaki robi włosy. Piękno kobiety musi być postrzegane jej oczami, ponieważ jest to brama jej serca, miejsce, w którym przebywa, które uwielbiam.” Mówiła. Urok i elegancja Audrey były przeciwieństwem aktorek z tej samej epoki, takich jak Marilyn Monroe czy Elizabeth Taylor. Monroe, na przykład, był uważany za największy symbol seksu swoich czasów dzięki swoim hojnym formom. Dla porównania, Audrey była uważana za zbyt wysoką i zbyt chudą. Miała jednak dar przyciągania uwagi i uwodzenia wszystkich, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, swoją twarzą, spojrzeniem, królewskim nakryciem głowy, dobrymi manierami i arystokratycznym wykształceniem. Nie emanowała oczywistym seksapilem, a jednak stała się symbolem kobiecości. Audrey Hepburn nosiła ubrania w sposób swobodnie wytworny, inaczej niż wszystkie inne aktorki. To był zasadniczy punkt jego postaci. Swoboda bycia sobą, wyrażania swojej kobiecości. Pełna wdzięku, elegancji i oryginalności. 

Kariera aktorska Audrey Hepburn

W 1953 roku zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki w filmie „Rzymskie wakacje”. Do 1966 roku występowała z największymi hollywoodzkimi aktorami. Zagrała u boku Freda Astaire’a w musicalu „Drôle de frimousse” w 1957 roku, a następnie poznała Gary’ego Coopera w „Ariane” w 1957 roku, Anthony’ego Perkinsa w „Vertes Demeures” w 1959 roku. W 1961 roku powróciła w „Diamentach na sofie”, po roku nieobecności na ekranie. Dzięki tej roli naprawdę stała się ikoną kina, sukces, który został potwierdzony przez „My Fait Lady” w 1964 roku.

W wieku 38 lat postanowiła przerwać karierę aktorską, aby poświęcić się swoim dzieciom. W 1976 roku powróciła jednak do kręcenia zdjęć i zgodziła się kręcić pod kierunkiem Richarda Lestera w Róży i strzały. Po raz ostatni pojawiła się w filmie Stevena Spielberga z 1989 roku 
W 1999roku Amerykański Instytut Filmowy uznał ją za trzecią najlepszą aktorkę wszech czasów w ciągu 100 lat. 

Redakcja poleca: Twiggy – ikona lat 60-tych

Ambasadorka UNICEF

Zaangażowana w sprawy humanitarne Audrey Hepburn została ambasadorem UNICEF w 1988 roku. Podróżowała do Afryki i Ameryki Łacińskiej i starała się podnosić świadomość problemu dzieci znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Odcisnęła swoje piętno w świecie mody. Przyjacielka i muza Huberta de Givenchy. To dzięki niemu zawdzięczała swój look, pojawienie się nowego stylu. Mała czarna sukienka i naszyjnik z pereł, to było w tym w tym Jej stroje na ekranie i w życiu były tak samo emblematyczne dla jej czasów i ewolucji mody drugiej połowy XX wieku. Stały się ponadczasowe. Fotogramy reklamowe „Diamants sur canapé”, wydane w 1961 roku, znalazły się ukarane na ścianach tysięcy pokoi nastoletnich dziewcząt, podobnie jak wiele strojów noszonych przez gwiazdę przez całą jej karierę – jej mała czarna diamentowa sukienka na sofie lub jej prosty golf w „Drôle de frimousse” (1957) – są teraz definicją kultowego stroju.

Audrey Hepburn - ambasadorka UNICEF
Fot: Elegancja Audrey Hepburn

Urok tkwi w szczegółach

Ten styl, ta elegancja zawsze była częścią jego osobowości. “Moda wtargnęła w moje życie, kiedy dostałam moją pierwszą sukienkę szytą na miarę przez Huberta de Givenchy, była niezwykle piękna” powiedziała Audrey. Kultowe stały się jej kreacje. Żaden but nie kojarzy się z nią tak bardzo, jak baleriny; nosiła tiary; kolczyki; biała koszula oversizowa; nonszalancka elegancja, ubrana w bluzkę i długą spódnicę wygiętą w talii. Ale to w szczegółach tkwił urok jej wyglądu: bezczelnie podwinięte rękawy, szalik, lody w ręku, wszystko dziejące się na krętych uliczkach włoskiej stolicy w filmie „Rzymskie wakacje”. Biała koronkowa sukienka Givenchy, w połączeniu z pasem biodrowym, zapoczątkowała długą serię niezwykłych strojów galowych w ciągu następnych kilku lat, dzięki czemu kwiatowa koronka stała się obowiązkową tkaniną dla najbardziej eleganckich aktorek przyszłych pokoleń. Spodnie, które nosiła w różnych wersjach, od monochromatycznych, niebieskich i różowych. Czarny golf noszony przez aktorkę w scenie tanecznej „Drôle de frimousse” (1957). Jaskrawoczerwony top, z dżinsami i trampkami. Cienki, prążkowany sweter noszony na koszuli.

Ikona mody

Ikona mody, niezastąpiona Audrey Hepburn, modelka i gwiazda kina. Jej rozpoznawalny wygląd nadal inspiruje kobiety na całym świecie. jej wyczucie stylu wyznaczyło nową erę w świecie mody. Audrey Hepburn nie podążała za trendami swoich czasów, stworzyła własną modę. Sprzymierzona ze swoim przyjacielem, Hubertem de Givenchy. “Audrey doskonale wiedziała, jak się ubierać i w co się ubrać. Rezultat był zawsze niezwykły, ponieważ jej twarz i styl stały się moim stylem. „– Hubert de Givenchy. “Ubrania Givenchy są jedynymi, w których czuję się sobą. Jest kimś więcej niż stylistą, jest twórcą osobowości.” – Audrey Hepburn

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj