Skandynawski styl ma coraz więcej fanek, tak samo jak marki odzieżowe, które narodziły się w tej części świata. Mniej i bardziej znane brandy wyróżniają się wyjątkową estetyką, a także wysoką jakością i dbałością o każdy szczegół. Skandynawskie marki odzieżowe zdobywają uznanie na całym świecie za minimalistyczne podejście i funkcjonalność. Klientki doceniają ich nietuzinkowe podejście do mody, poza tym unikatowość. Rotate, Ganni, Acne Studios, Toteme, By Marlene Birger – to firmy premium, które od dłuższego czasu są na ustach wszystkich. Istnieje między mini sporo podobieństw, aczkolwiek każda marka ma swój własny klimat, mimo wszystko w dużym stopniu inspirują się klasyczną modą ze Skandynawii.
Spis treści:
- Skandynawskie marki odzieżowe i skandynawska moda – co ją wyróżnia?
- Rotate – ekstrawagancja plus minimalizm
- Ganni – klasyka w nowoczesnym wydaniu
- Acne Studios – skandynawski minimalizm
- Totême – marka odzieżowa blogerki Elin Kling
- By Marlene Birger – romantyzm połączony z nowoczesnością
Redakcja poleca: Monse i Shein – burzliwy romans w świecie mody
Skandynawskie marki odzieżowe i skandynawska moda – co ją wyróżnia?
Tydzień Mody w Sztokholmie stanowi ważny przystanek dla redaktorów i blogerek, od dłuższego czasu ten kraj ma ogromny wpływ na branże. Skandynawia, czyli region północnej Europy różni się znacząco od Paryża czy od Mediolanu nie tylko klimatem, ale przede wszystkim estetyką. Styl mieszkanek tej części świata wyróżnia minimalizm, jak i androginiczność, a więc wykorzystanie męskich części garderoby lub tych uniseks w damskich stylizacjach. Dziewczyny z Danii, Szwecji i Norwegii noszą głównie warstwowe zestawienia, komplety i dłuższe sukienki, a także casualowe klasyki w postaci sportowych bluz oraz białych koszul. Skandynawska moda pełna jest kontrastów, zarówno w kwestii stylów, kolorów, wzorów, a także materiałów. Wyraziste dodatki podbijają proste stylizacje, od apaszek, po nietypowe nakrycia głowy. Fashionistki (fanki mody) mocno inspirują się wizerunkiem mieszkanek tej odległej części Europy, poza tym chętnie noszą produkty marek premium wywodzących się z tego regionu.
Rotate – ekstrawagancja plus minimalizm
Firma Rotate powstała w 2018 roku w Kopenhadze. Marka została założona przez Birger Christensen oraz stylistki – Jeanette Madsen i Thor Valdimarsdottir. Główną inspiracją są szalone lata 80., a także skandynawska estetyka. Duńska firma odzieżowa słynie z nietuzinkowych, imprezowych sukienek w niezwykle kobiecym wydaniu, do tego z prostych bluz i swetrów z widoczną nazwą marki pochodzących z casualowej linii Rotate Sunday. Duża doza ekstrawagancji jest mocno widoczna w DNA firmy, tak samo jak odniesienie do korzeni skandynawskiego stylu, choć brandowi daleko do zachowawczych standardów wywodzących się z tej części świata. Wysmakowany minimalizm przeplata się bowiem z błyskiem, odważnymi nadrukami oraz ze zmysłowymi krojami. Rotate niedawno nawiązała współpracę z modowym gigantem – szwedzką firmą H&M, tak powstała limitowana, kapsułowa kolekcja w specyficznym klimacie tej duńskiej marki. Pierwsza trafiła do sprzedaży w 2023, natomiast druga pojawiła się rok później.

Ganni – klasyka w nowoczesnym wydaniu
Marka Gianni należy do jednej z najpopularniejszych, gdy chodzi o firmy odzieżowe ze Skandynawii. Firma istnieje od 2000 roku, wtedy specjalizowała się w odzieży kaszmirowej, po 10 latach została przejęta przez małżeństwo Reffstrup, które zapewniło rozgłos i charakterystyczny styl. Koniec 2017 roku to kolejne zmiany, ponieważ większość udziałów przejęła L Cetterton związana z koncernem LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) czyniąc Gianni marką globalną. Od zawsze eklektyzm i tak wysuwa się na pierwszy plan, a więc chodzi o mocne kontrasty kolorów oraz o różnorodność krojów. Estetyka Gianni od razu rzuca się w oczy, ponieważ brand stawia na kwieciste sukienki, ręcznie robione swetry, T-shirty z uśmiechniętą emotikonką oraz z aplikacją owoców (model Cherry bomb dosłownie podbił Instagram), do tego dochodzą ponadczasowe akcesoria, między innymi kowbojki. Firma wielokrotnie nawiązywała współpracę z platformami sprzedażowymi oraz z innymi markami, między innymi ma na koncie kolekcję stworzoną w duecie z New Balance.
Acne Studios – skandynawski minimalizm
Sztokholm to miasto, w którym powstała marka Acne Studios. W 1996 roku grupa przyjaciół przekształciła agencję projektowania multimediów na brand modowy. To najbardziej znana firma, gdy chodzi o skandynawską estetykę, bowiem hołduje klasycznemu minimalizmowi. Prostota i czystość formy świetnie współgrają z wyrazistymi elementami oraz z niebanalną kolorystyką. Acne Studios, jak nikt inny łączy przeciwstawne style na zasadzie ekspresyjnych kontrastów. Ta marka słynie ze stylowych jeansów, i to właśnie ta część garderoby była pierwszym produktem jaki pojawił się w ofercie. Obecnie asortyment jest dużo bogatszy, ponieważ znajdują się w nim nawet autorskie perfumy. Od początku wysoka jakość w duecie z innowacyjnością była podstawą każdej damskiej i męskiej kolekcji tej szwedzkiej marki.
Totême – marka odzieżowa blogerki Elin Kling
Sztokholm to miasto, w którym w 2014 roku założono markę Totême. Popularna blogerka i znana influencerka (dziewczyna lansująca trendy i wyznaczająca zarazem nowe tendencje w modzie) Elin Kling wraz z partnerem stworzyła autorski modowy brand utrzymany w skandynawskiej estetyce. Neutralne kolory, wysoka jakość, proste linie — to cechy ponadczasowego stylu, który zbudował DNA Totême. Szeroki asortyment bazuje na odzieży oraz akcesoriach przeznaczonych na co dzień i tych na specjalne okazje. Eleganckie modele mieszają się z tymi w sportowym wydaniu, a wytworności dodają im dopracowane detale. Totême to luksusowa marka działająca w klimacie „slow fashion”, a więc podąża w swoim własnym kierunku, nie przejmując się chwilowymi trendami. Funkcjonalność i ponadczasowość jest dla założycielki kluczowa, tak jak spójny styl, ponieważ każdy element kolekcji pasuje idealnie do pozostałych.

By Marlene Birger – romantyzm połączony z nowoczesnością
Brand by Marlene Birger istnieje od 2003 roku. Firma wyznaczyła zupełnie nowy kierunek w modzie skandynawskiej, jednak mocno trzyma się dobrze znanej prostoty kojarzącej się z estetyką mieszkanek Północnej Europy. W 2020 roku projektantkę Marlene Birger zastąpiła dyrektor kreatywna Mai Dixdotter wraz z siostrą Ellen – CEO (najwyższe stanowisko kierownicze w firmie). Odświeżyły one wizerunek firmy, dodając do surowego minimalizmu odrobinę stylu boho, a zatem dużo więcej kobiecości. Eklektyzm wciąż jest widoczny obok prostoty podkręconej wyrazistymi akcentami w niezwykle artystycznym wydaniu, na przykład za sprawą niebanalnych wzorów. Marka by Marlene Birger mimo wszystko kojarzy się przede wszystkim z elegancją, wysoką jakością i z wyrafinowaniem.
Redakcja poleca: Czarne legginsy – najmodniejsze stylizacje?