Jednak podróż na pokładzie Rovos Rail to nie tylko piękne wnętrza, ale także widoki za oknem: od malowniczego Mapimalanga do bujnych pół trzcinowych w KwaZulu-Natal i nieziemskiego Garden Route wzdłuż południowego wybrzeża Cape. To zdecydowanie najbardziej luksusowy pociąg świata. Jeśli nie przepadamy za zwiedzaniem atrakcji turystycznych znajdujących się w największych miastach Europy, które są oblężone tłumami ludźmi, a chcemy podziwiać dziką naturę i niezmierzone lądy południowej Afryki oraz zgłębić się w historię tego kontynentu, wycieczka Rovos Rail spełni wszystkie nasze wymagania.

Spis treści:

Witamy w Orient Express

Aby zrozumieć fenomen kolei Rovos Rail, trzeba na moment przenieść się do 4 października 1883 roku. Właśnie wtedy Express d’Orient – czyli najbardziej luksusowy pociąg świata – wyruszył z dworca Gare de l’Est w Paryżu w stronę Stabmułu. Pasażerowie pociągu przejeżdżali przez Strasburg, Monachium, Wiedeń, Budapeszt czy Bukareszt. Express d’Orient to pierwsza nazwa pełnego przepychu pociągu, który w 1891 został przemianowany na Orient Express.
Stworzony przez Georgesa Nagelmackersa, wyposażony był w wagony sypialne, posiadał także wagon restauracyjny. Menu obfitowało w najbardziej wyszukane potrawy takie jak ostrygi czy chaud froid. Wrażenie robiły nie tylko smaki i zapachy, ale także wystrój. Wagony przepełnione były drewnem, skórzanymi obiciami, jedwabiami i wełną. Mówi się, że koleją podróżowały tak znamienite postaci, jak władca Bułgarii Ferdynand I Koburg czy król Belgii – Leopold II.
Niestety pierwsza wojna światowa przerwała kursowanie Orient Expressu, jednak 11.11.1918 w wagonie numer 2419 oficerowie z Niemiec podpisali akt kapitulacji. Druga wojna światowa także wstrzymała działalność pociągu, zaś powojenny ład całkiem zmienił jego trasę, a luksusowe wagony zaczęły być mieszane ze zwykłymi. Powoli ograniczano zasięg pociągu, by w latach 60. zmienić jego nazwę na Arlberg Express. 12 grudnia 2009 roku ruszył ostatni pociąg, który miał historyczny związek z oryginalnym Orient Expressem.

Historia lubi się powtarzać

Nie pozwolono jednak, by stylowy tabor wagonów odszedł w zapomnienie. Już w latach 70. XX wieku część Orient Expressu na aukcji w Monte Carlo wykupiona została przez amerykańskiego milionera, Jamesa Sherwooda. Dzięki jego staraniom pociąg znów zaczął kursować. Dziś podróż z Londynu do Wenecji kosztuje ok. 2 tysiące funtów za jedną osobę, a pasażerowie mogą liczyć na obsługę przez osobistego stewarda, luksusowe posiłki czy dźwięki pianina.
W wagonach nie ma pryszniców, dodatkowo obowiązuje dress code, nie można wejść do pojazdu np. w dżinsach.

Przestrzenie Orient Expressu są jednak tak imponujące, że wykorzystywane były także w eleganckich reklamach i filmach. Przykładem może być reklama perfum Chanel no 5, która doskonale pokazuje przepych i estetykę wnętrz.

Rovos Rail: alternatywa czy nowa jakość?

Wróćmy jednak do “Perły Afryki”. Dziś najbardziej luksusowy pociąg świata umożliwiając podróż po Czarnym Lądzie wprowadza zupełnie nową jakość. Ta wycieczka jest dla podróżnych chcących zaznajomić z obfitą historią odwiedzanych miast oraz dla tych którzy doceniają dobry personel, zadbane kabiny i wnętrza wagonów, które wiernie odzwierciedlają ich pierwotny edwardiański styl. Długa podróż może być wyzwaniem dla wielu ludzi, jednak komfort i atrakcje, jakie zapewnia podróż Rovos Rail zdecydowanie to zrekompensują. Dzika fauna i flora bywa niebezpieczna, ale jednocześnie fascynująca i oryginalna. Rovos Rail zaskakuje. Jest oderwane od rzeczywistości. To jak wehikuł czasu poruszające się po torach południowej Afryki. Zdumiewa perfekcyjna organizacja i opieka nad gośćmi oraz dziedzictwo pociągu. Co interesujące, koleje te od początku swojego istnienia nie zmieniały właściciela i ciągle należą do rodziny Vos. .

Cena luksusu

O elitarności kolei decyduje również cena, jaką trzeba zapłacić za pobyt w pociągu. Koszty kształtują się pomiędzy £1,030 za trzy dniową podróż, do nawet £34,450 za 28 dni niezapomnianej przygody. Rovos posiada największą kolekcję starych wagonów na świecie. Ich misterne odrestaurowanie, odzwierciedlające dawny urok, wprawia ludzi w osłupienie. Architektura wnętrz pociągu jest sztuką samą w sobie. Każda kabina mieści 2 osoby, do wyboru są podwójne łóżka lub dwa pojedyncze. Pokoje posiadają również łazienki, gdzie oryginalna architektura miesza się z nowoczesną technologią. Każdy wagon jest klimatyzowany.

Titanic XXI wieku

Biorąc pod uwagę wystrój, obowiązującą etykietę i podniosłą atmosferę, można powiedzieć, że najbardziej luksusowy pociąg świata to Titanic na torach. Trudno się na nim nudzić: Rovos Rail oferuje dodatkowe wycieczki i zwiedzanie afrykańskich terenów, np. wizytę w Wodospadach Wiktorii, odwiedziny najważniejszego safari oraz podróż do kultowego Cape Town. Pociąg można również wynająć na imprezy okolicznościowe urządzając efektowne wesela bądź bankiety.
Wszystko w Rovos Rail jest prezentowane z wielką precyzją. Nie inaczej jest w przypadku personelu. Składa się on z oddanego zespołu ludzi, który jest pod ciągłym nadzorem trenerów personalnych. Elektrycy, hydraulicy, stolarze, malarze, ludzie odpowiedzialni za klimatyzacje i główny konserwator trzymają pociąg w ryzach. Kelnerzy polerują sztućce i pilnują, aby każdy widelec, nóż czy talerz zawsze był na stole. Pociąg ten zatrudnia również panie, które piorą i prasują rzeczy.

Rovos Rail pociąg
Rovos Rail

Kuchnia na Rovos Rail

Dbałość o menu to kolejna cecha pokładu pociągu. Trudno nie zasmakować w kuchni na Rovos Rail, ponieważ każde danie jest przyrządzane z niesamowitą perfekcją i precyzją. W ofercie znajdziesz wiele tradycyjnych dań przygotowywanych ze świeżych lokalnych składników. Podczas tej podróży należy uważać na przybranie dodatkowych kilogramów. Kiedy gong wybija godzinę 19:30, na stół serwowany jest posiłek składający się z pięciu dań. W karcie znajdziemy również szeroką gama win z południowej Afryki, które są podawane do każdego dania.

Ekstremalnie luksusowy

O klasie podróży Rovos Rail świadczy nie tylko cena, jaką się płaci za podróż, ale i dress code obowiązujący na pokładzie. W ciągu dnia można chodzić ubranym causuallowo, ale wieczorami obowiązuje strój formalny.
Do listy rzeczy, które trzeba zrobić w swoim życiu śmiało można dopisać podróż Rovos Rail. Chociaż Afrykę można zwiedzać na tysiące różnych sposobów, nic nie zagwarantuje nam podróży do przeszłości i tak luksusowych warunków, jak Rovos Rail.

Z Polski do RPA dzięki luxury travel

Jedyną firmą w Polsce zapewniającą tak nietypową podróż po RPA i przejazd kolejami Rovos Rail jest Luxury Travel. Prezes Zarządu Luxury Travel, Diana Carter, wie, że luksusowe podróże to coś więcej, niż tylko wakacyjna przygoda: to spełnianie marzeń. Firma funkcjonuje na polskim rynku od 2003 roku, doskonaląc swoje usługi i zdobywając doświadczenie w organizowaniu ekskluzywnych wyjazdów dla wymagających klientów. Aby uzyskać szczegółowe informacje, prosimy o kontakt pod numerem 22 393 60 15.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *