“Ja ciebie… No bardzo… Ja bez ciebie… No nijak… Mamy takie cudowne… Dwoje… Podobne oczywiście do… Jak dwie krople… Pamiętam, jak pierwszy raz cię zobaczyłem w…”. To wiersz, który prezydent Ukrainy publicznie zadedykował ukochanej, Wołodymyr Zełenski

Spis treści:

Od aktora do polityka

Przez długi czas Wołodymyr Zełenski był postrzegany tylko jako były komik, który został prezydentem przez przypadek. Kryzys, a potem wojna z Moskwą sprawiły, że pojawił się w nowym świetle. Stał się symbolem oporu całego kraju przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy. Polityczna przygoda Wołodymyra Zełenskiego zaczęła się niemal jako farsa, wieczorem w sylwestra 31 grudnia 2018 r., wraz z telewizyjnym ogłoszeniem jego kandydatury w wyborach prezydenckich. W tym czasie był popularny w całym kraju dzięki serialowi Sługa narodu, największy sukces w historii ukraińskiej telewizji z 20 milionami widzów. Grał głównego bohatera: uczciwego, ale naiwnego nauczyciela historii, któremu przytrafia się… urząd Prezydenta Republiki. Nie da się tego wymyślić. Bez żadnego doświadczenia politycznego, ale grając na swojej sławie, aktor komiczny wszedł do polityki.

Wołodymyr Zełenski zdobył 73% głosów w drugiej turze wyborów prezydenckich przeciwko urzędującemu oligarsze Petrowi Poroszence. Wyborcom powiedział prawdę: nie wiedział o tym absolutnie nic. Nic o polityce, nic o dyplomacji i dlatego ludzie mu zaufali. Przekonała ich jego rola jako nauczyciela, który mówił głośno to, co myślą inni. Podczas przemówienia inauguracyjnego powiedział: „Naprawdę nie chcę moich zdjęć w waszych biurach, bo nie jestem ani bogiem, ani ikoną, ale raczej sługą Narodu. Zamiast tego zawieście zdjęcia swoich dzieci i patrzcie na nie za każdym razem, gdy chcecie podjąć decyzję”. Z aktora przeistoczył się w prezydenta broniącego wolności swojego narodu. Niektórzy widzą w nim godnego następcę Winstona Churchilla podczas II wojny światowej.

Typowy radziecki Żyd

Otrzymał “zwykłe radzieckie wykształcenie żydowskie”. Zełenski powiedział TheTimes of Israelna początku 2020 roku, w przeddzień swojej wizyty w Izraelu z okazji 75 rocznicy wyzwolenia Auschwitz, że jego rodzina była typowa dla radzieckich Żydów w latach 1980, podczas których dorastali. Oznaczało to, stwierdził, że nie byli religijni, ponieważ “religia nie istniała w państwie radzieckim jako takim”. Rzeczywiście, żydowskie obrzędy były nielegalne i Żydzi byli monitorowani, chociaż wielu zachowało elementy swojej żydowskiej tożsamości jako akty oporu. Jeśli tak było w rodzinie Zełenskiego, nie powiedział tego. “Nigdy nie mówię o religii i nigdy nie mówię o Bogu, ponieważ mam na ten temat swoją osobistą opinię” – powiedział w wywiadzie. “Oczywiście, wierzę w Boga. Ale rozmawiam z nim tylko przy bardzo intymnych okazjach.”

Podobnie jak w przypadku większości ukraińskich Żydów, Holokaust jest częścią jego historii. Zełenski powiedział, że jego pradziadek i trzej bracia jego dziadka zginęli w wyniku nazistowskiej inwazji na terytorium Ukrainy. Jego dziadek i bracia chwycili za broń przeciwko nazistom walcząc w ramach Armii Czerwonej. Jego dziadek był jedynym, który przeżył. Nie powiedział, czy zginęli w walce, czy w masakrach dokonywanych przez nazistów, które pochłonęły życie ponad miliona ukraińskich Żydów. Jego babcia, przeżyła, ponieważ wyjechała z Krzywego Rogu (rodzinnego miasta) do Kazachstanu. Prawie wszyscy Żydzi, którzy zdecydowali się pozostać, zostali zamordowani. Pomnik Holokaustu niedaleko domu jego rodziców w Krzywym Rogu został zbezczeszczony w styczniu 2020 roku.

Mówi, że bycie Żydem jest małą częścią jego tożsamości. Zełenski rzadko mówi publicznie o swojej żydowskiej tożsamości i według wszystkich relacji nie miało to większego znaczenia w jego kampanii, w tym dla jego przeciwników. Zapytany o swoją żydowskość przez francuskiego filozofa żydowskiego pochodzenia Bernarda-Henriego Levy’ego na początku 2019 roku, Zełenski odmówił dalszego zajmowania się tą kwestią, zauważył Levy, gdy wywiad został opublikowany we francuskiej gazecie Le Point. “Fakt, że jestem Żydem, ledwo zajmuje dwudzieste miejsce na mojej długiej liście wad” – powiedział Levy’emu. Podziękował swoim żydowskim rodzicom za dobre referencje moralne. Ojciec Zełenskiego, Ołeksandr, jest matematykiem, kierownikiem wydziału informatyki na uniwersytecie; jego matka, Rimma, przez wiele lat była inżynierem. W wywiadzie z 2018 roku, na krótko przed oficjalnym kandydowaniem na prezydenta, powiedział, że ze względu na wykształcenie, które otrzymał, nie mógł zaakceptować kłamstwa. “Zawsze boleśnie reaguję na kłamstwa” – powiedział. “To główna cecha, którą dali mi rodzice“.

Zełenski
Miłość w czasie wojny - Wołodymyr Zełenski 5

Związki z Izraelem

Ma wiele powiązań z Izraelem. Zełenski powiedział, że część jego rodziny wyjechała z Ukrainy do Izraela w latach 1990, w szczytowym momencie fali żydowskiej emigracji z niedawno rozwiązanego Związku Radzieckiego. Pracował tam również jako aktor i występował w wielu miejscach w całym kraju. Jako prezydent Ukrainy odwiedził Izrael tylko raz, na krótko przed wybuchem pandemii COVID-19, na pamiątkę Holokaustu. “Znam Izrael”, powiedział w wywiadzie dla The Times of Israel. “Znam tam ludzi.” Otrzymał stypendium na studia w Izraelu, ale ostatecznie nie pojechał. W wywiadzie z 2018 roku z przyjacielem z branży rozrywkowej powiedział, że zdobył doskonałą ocenę z certyfikatu języka angielskiego, otwierającą drzwi do nauki w Izraelu po ukończeniu szkoły średniej. Większość jego kolegów z klasy skorzystała z tej opcji – powołał się na kobietę, która później przeniosła się do Izraela – ale nie na siebie, wspominając sprzeciw ojca wobec wyjazdu. Zamiast tego studiował prawo na Ukrainie.

Kariera w show biznesie

Wygrał ukraiński odpowiednik “Tańca z Gwiazdami” w 2006 roku. Jego najważniejsza rola w telewizji była prorocza. W satyrycznym serialu “Sługa narodu” Zełenski wcielił się w rolę nauczyciela historii oburzonego korupcją rządu, który przyjechał kandydować na prezydenta – i ku zaskoczeniu wszystkich, w tym swojego, aby ją wygrać. Wyprodukowany przez firmę należącą do Zełenskiego, program był emitowany w ukraińskiej telewizji w latach 2015-2019. Ostatni odcinek ukazał się zaledwie kilka tygodni przed wyborem Zełenskiego na prezydenta.

Podkładał głos pod [niedźwiedzia] Paddingtona w ukraińskich wersjach dubbingowanych filmów “Paddington”. Klip nakręcony na dubbingu filmów pokazuje przyszłego prezydenta użyczającego swojego głosu uroczemu niedźwiedziowi w 3D. W pewnym momencie słychać, jak naśladuje reakcję Paddingtona, gdy ten wkłada mu elektryczną szczoteczkę do nosa.

Kocha psy, sport i shawarmę. Konto Zełenskiego na Instagramie przed prezydenturą odzwierciedla pasję człowieka, którym był, zanim został wybrany do reprezentowania Ukrainy na arenie międzynarodowej. Regularnie publikuje selfie ze swoich treningów, mniej odkąd został prezydentem. Jego psy Peter i Nora były również faworyzowane przez sieci społecznościowe. Krótko po objęciu urzędu opublikował zdjęcie, na którym je shawarmę, z następującym komentarzem: “Kiedy masz napięty harmonogram, shawarma może być rozwiązaniem… Dla rządzących polecam!

Wołodymyr Zełenski_2
Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy attends a news conference during the European leaders summit in Brussels, Belgium February 9, 2023.

Kim są dla siebie nawzajem?

Pewnego grudniowego dnia Wołodymyr zwierzył się żonie, że aktorstwo nie spełnia jego życiowych oczekiwań i marzeń. Powoływał się na karierę Reagana i Schwarzeneggera, aktorów, którzy zostali ludźmi wielkiej polityki. Postanowił poświęcić się karierze politycznej i wystartować w wyborach prezydenckich. Ołena nie była początkowo zbyt entuzjastycznie nastawiona do tego pomysłu. “Powiedziałam mu: zwariowałeś?” – wspominała w wywiadzie dla “Corriere della Serra” w 2019 r., po czym dodała: “Byłam całkowicie przeciwna temu pomysłowi. I dałam mu to do zrozumienia w sposób bardzo stanowczy. Widziałam trudności w realizacji tego zamiaru. Nie wydawało mi się to nawet pomysłem. To była całkowita zmiana naszego dotychczasowego życia“. Kiedy jednak zrozumiała, że jest to dla niego tak ważne i że zrobi wszystko, by chronić prywatność swojej rodziny, wsparła go w dążeniu do realizacji wymarzonego celu.

Pierwszą damą Ukrainy została 20 maja 2019 r. Ze scenarzystki i producentki została jego wizerunkową doradczynią. Dla męża stała się żoną, współpracowniczką i niezastąpionym wsparciem. Swoje zawodowe ambicje odłożyła na bok, poświęcając się całkowicie mężowi. Jak przystało na pierwszą damę, nie zapomniała również o działalności charytatywnej i społecznej.

Ołena jest miłością życia Wołodymyra, co okazuje jej przy każdej możliwej okazji. Na urodziny pisze dla niej wiersze, a ona rewanżuje się zamieszczaniem wspólnych selfie na Instagramie, które podpisuje np.: “To zdjęcie ma prawie wszystko, czego potrzebuję do szczęścia“.

Redakcja poleca: Ołena Zełenska – kim jest żona prezydenta Ukrainy?

Historia miłości

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. ukraiński prezydent szeroko komunikuje się w sieciach społecznościowych. Wołodymyr Zełenski regularnie pojawia się w otoczeniu żony i dzieci. Rodzina, która zajmuje kluczowe miejsce w roli głowy państwa. W ostatnich dniach ukraiński prezydent kilkakrotnie przywoływał swoją rodzinę, żonę Ołenę Zełeńską, dzieci Ołeksandrę i Kirilo czy rodziców i dziadków, od których czerpie wielorakie dziedzictwo, krystalizujące kwestie tożsamościowe jego kraju. Podobnie jak on, pozostali na Ukrainie pomimo szalejącego konfliktu. Zżyta rodzina w przeciwnościach losu, klan prezydencki dostępny dzięki bezpośredniej komunikacji, która wzmacnia wizerunek popularnej i „normalnej” głowy państwa.

Urodzili się w tym samym mieście – Krzywym Rogu leżącym w środkowej Ukrainie. Razem uczęszczali do liceum, choć wtedy nie mieli okazji się poznać. Później Ołena studiowała architekturę na wydziale budownictwa lądowego na uniwersytecie w Krzywym Rogu, w tym samym mieście Wołydymyr studiował prawo. Zanim się poznali, ona przez osiem lat była związana i zaręczona z innym mężczyzną. Choć z narzeczonym znała się od dawna, to ich wspólna przyszłość była wciąż dla niej wielką niewiadomą. Partner, w przeciwieństwie do Wołodymyra, nie był gotów na przypieczętowanie związku.

Ołena związała się z Wołodymyrem, przerwała studia i podążając za ukochanym, zatrudniła się w studiu filmowym firmy Kvartal 95, gdzie zrobiła karierę jako scenarzystka i producentka. Wspólnie z mężem tworzyła programy humorystyczne, show i skecze, w których występował Wołodymyr. Wkrótce stali się bardzo popularni wśród Ukraińców, w szczególności występujący w serialu “Sługa narodu” Zełenski.

Pobrali się 6 września 2003 r., a rok później Ołena urodziła córkę Aleksandrę. W 2013 r. na świat przyszedł ich syn Kirill. Gdy Aleksandra miała 10 lat, zagrała wspólnie z ojcem w filmie “8 nowych randek”, gdzie wcielili się w role córki i ojca.

Z okazji dnia dziecka Ołena opublikowała na Instagramie następujący przekaz:

Drodzy dorośli, pamiętajmy o tym nie tylko w Dzień Dziecka, ale każdego dnia, w każdej chwili. Pamiętajmy, że dzieci potrzebują naszej miłości, naszej opieki i naszego wsparcia. Pamiętajmy, że dzieci są naszą przyszłością, kontynuacją nas samych, i zróbmy wszystko, co w naszej mocy, żeby wszystkie dzieci miały szczęśliwe dzieciństwo i czuły się bezpiecznie“.

Trudne początki w roli Pierwszej Damy

Wraz z wyborem męża na najwyższy urząd w maju 2019 roku Ołena Zełenska porzuciła zawód scenarzysty i producenta, aby skomponować postać publiczną pierwszej damy. Eksponowana funkcja, w którą jest w pełni zaangażowana. “Jak tylko zostałam pierwszą damą Ukrainy, zdałam sobie sprawę z roli, jaką mogę odegrać we wspieraniu humanitarnych i społecznych spraw, które już ożywiały mnie przez całą moją karierę” – powiedziała The Diplomatic Courier, który przeprowadził z nią wywiad we wrześniu 2021 r., towarzysząc mężowi w oficjalnej podróży do Waszyngtonu.

Amerykanie i Ukraińcy byli przekonani, że dyplomacja i odstraszanie będą skutecznymi sposobami przeciwdziałania coraz bardziej deklarowanym ambicjom Moskwy. Wołodymyr Zołenski zaprosił nawet Joe Bidena do Kijowa, a jego żona, wciąż w prasie, podkreślała znaczenie kultury: “Naprawdę wierzę w miękką siłę i dyplomację kulturalną. Dla nas jest to bardzo ważne na Ukrainie. Nasz naród i społeczeństwo mają bogatą historię wieków i przyczyniliśmy się dla świata na wiele sposobów. Sztuka i historia to dwa najskuteczniejsze sposoby podkreślania i tworzenia dialogu między kulturami przy użyciu miękkiej siły. Prowadziłam inicjatywę dostarczania audioprzewodników w języku ukraińskim do kluczowych miejsc historycznych i dziedzictwa na całym świecie i do tej pory ukończyliśmy 31, w tym Wersal w Paryżu.

Wizyta we Francji była okazją dla Ołeny Zełenskiej do wymiany poglądów z Brigitte Macron. Obie kobiety dobrze się znają, po raz pierwszy spotkały się w czerwcu 2019 roku, zaledwie kilka tygodni po wyborze Wołodymyra Zełenskiego. Co więcej, pierwsza dama Ukrainy jest pełna pochwał dla swojego francuskiego odpowiednika. Wciąż na swoim koncie na Instagramie napisała pod koniec ich pierwszej wymiany zdań: “Dziękuję niezwykłej pierwszej damie Francji za przyjazny wywiad, ciepłą atmosferę i radę, którą była uprzejma podzielić“.

Kto ma wpływ na prezydenta Ukrainy?

W 2019 r. Zełensky został w wieku 41 lat najmłodszym prezydentem Ukrainy. Od tej chwili jego żona, oprócz dalszego dbania o jego publiczny wizerunek, angażowała się w walkę na rzecz równouprawnienia kobiet, dostępność wszystkich obywateli do szeroko rozumianej kultury, walkę z otyłością, działalność na rzecz praw dziecka, promowanie języka ukraińskiego. We współpracy z muzeami w Niemczech, Litwie, Wielkiej Brytanii, Austrii, Azerbejdżanie, Izraelu, Turcji, Łotwie, Czarnogórze, Watykanie wprowadzono dzięki jej staraniom ukraińskojęzyczne audioprzewodniki, przełamując dotychczasową wyłączność języka rosyjskiego. W swojej działalności wykorzystywała media społecznościowe, zwiększając tym samym zasięg swoich społecznych przekazów. Jest ambasadorką kultury i turystyki Ukrainy.

To ona zajmowała się moim wizerunkiem. Nie miałem czasu na śledzenie trendów mody. Ołenka wybierała ubrania, a ja je kupowałem” – wyznał dla jednej z gazet Wołodymyr.

Ołena przyznała w wywiadzie w “Vogue Ukraina”: “Nie mam wystarczająco czasu na bycie sama ze sobą. Mam dwoje dzieci, jestem więc przyzwyczajona do tego, że rzadko bywam sama. W przeszłości moją jedyną ucieczką do prywatności i samotności był samochód. Teraz jestem pozbawiona i tego – zawsze towarzyszy mi ochrona. Moją jedyną samotnią jest teraz łazienka“.

Małżeństwo i dzieci

Zełenscy, gdy tylko nie ogranicza ich protokół dyplomatyczny, stanowią zwyczajną, kochającą się parę. Trzymają się za ręce, publicznie się całują i wyznają sobie miłość. Stworzyli dom, w którym były dzieci, dwa psy, świnka morska i rybki akwariowe. Ołena zawsze starała się, aby ich dom był ciepły i żeby każdy czuł się w nim swobodnie.

W tym roku napisała mężowi pod zdjęciem z okazji urodzin: “Życzę każdej kobiecie takiego spojrzenia, jakim Ty mnie obdarzasz. Tak wyglądają tylko ci, którzy szczerze kochają. Zawsze czuję Twoją miłość, dopóki jesteś, niczego się nie boję“.

W czasie pandemii koronawirusa Ołena nie pozostała bierna. Odwiedzała domy opieki społecznej i sierocińce. Właśnie w trakcie jednej z takich wizyt zaraziła się COVID-19 i musiała być hospitalizowana. Przeszła ciężkie zapalenie płuc.

W dobie najcięższej próby, jaką przeżywa aktualnie jej kraj, pozostała przy boku męża i nie zamierza go opuścić bez względu na okoliczności. “Drogi narodzie ukraiński! Patrzę na Was dzisiaj za pośrednictwem telewizji, na ulicach, w internecie. Oglądam Wasze przekazy i wideo. Jesteście niesamowici! Jestem dumna, że żyję pośród Was, w jednym kraju. Mówi się często, że ludzie tworzą tłum. To nie jest właściwe określenie w stosunku do Nas. Dlatego, że wielu Ukraińców to nie tłum, to armia!”

Mało znana poza granicami Ukrainy do 24 lutego żona prezydenta Zełenskiego jest obecnie jedną z twarzy oporu wobec rosyjskiego najeźdźcy w oczach świata. Ta telewizyjna kobieta obiecała inne przeznaczenie, mówi, że chce pozostać u boku męża, cokolwiek się stanie, i budzi podziw.

Pozwólmy im wybrać, jak chcą żyć

W listopadzie 2019 roku Ołena Zełenska, ukraińska pierwsza dama, była tematem reportażu w renomowanym magazynie Vogue. W wywiadzie tym żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego powiedziała, że przywiązuje szczególną wagę do ochrony swoich dzieci z dala od życia publicznego. Wyjaśniła ze skromnością, jak powoli przyzwyczaja się do roli Pierwszej Damy i wymagań, które z niej wynikają: “Nie jestem osobą publicznąale nowe realia wymagają własnych zasad i staram się je szanować“- wyznała. Woląc pozostawić rolę headlinera kraju mężowi, wyjaśniła, że bycie pierwszą damą daje jej szansę na bycie swego rodzaju rzecznikiem w pewnych kwestiach społecznych. “To nie leży w moim charakterze. Ale znalazłam zalety sławy. Jednym z nich jest okazja do zwrócenia uwagi ludzi na ważne kwestie społeczne“.

Będąc częściowo w świetle jupiterów, Ołena Zełeńska powoli się do tego przyzwyczaiła. Z drugiej strony, jeśli chodzi o jej dzieci, jest kategoryczna. Robi wszystko, aby chronićOleksandrę (ur. 2005) i Kirilo (ur. 2013), a tym bardziej w czasach wojny, jak można sobie wyobrazić. “Nie publikowałam wcześniej ich zdjęć w mediach społecznościowych, a teraz też nie będę”. Para prezydencka zawsze chciała zachować pewną anonimowość wobec swoich dzieci, aby mogły cieszyć się “normalnym” dzieciństwem, które mimo wszystko musi być co najmniej delikatne od początku wojny na Ukrainie. Pozwólmy im wybrać, jak chcą żyć. Moja najstarsza córka, Sasha, grała już wcześniej w filmach, ale mam nadzieję, że nie pójdzie dalej w tej dziedzinie. Najmłodszy, Cyryl, wciąż ma szansę na normalne dzieciństwo, zabawę z innymi dziećmi, uprawianie sportu, chodzenie do szkoły muzycznej bez przyciągania niepotrzebnej uwagi”.

Wołodymyr
Miłość w czasie wojny - Wołodymyr Zełenski 6

W oczach innych

Ludzie, którzy dobrze znają Zełeńskiego, mówią o nim, że jest taki, jaki wydaje się w tej chwili. „Zawsze myślałem, że ma głębokie poczucie dobra i zła” – powiedział w ostatnich dniach “The Washington Post” starszy doradca Zełenskiego pod warunkiem zachowania anonimowości. “Nigdy nie zaakceptuje, jeśli uważa, że coś jest nie tak“. Gazeta zapytała doradcę, czy wierzy, że Zełenski jest gotowy umrzeć. Doradca odpowiedział bez wahania: “Tak“.

Przeczytaj także: Aleksandra Domańska – gentlewoman XXI wieku

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj