Okres menopauzy to moment, którego obawia się wiele kobiet (i nie tylko!) Wbrew powszechnej opinii może on bowiem dotyczyć też mężczyzn. Jednak to u pań dochodzi do szeregu zmian, które mają wpływ na całe ich życie. Objawy starzenia skutecznie mogą pogorszyć ich samopoczucie i obniżyć pewność siebie. Warto więc wiedzieć, jak się objawia i jak radzić sobie z objawami menopauzy. To naprawdę nie musi być koniec świata, a początek zupełnie nowej przygody. Odpowiednie leki na menopauzę i zmiana trybu życia mogą skutecznie przyczynić się do łagodzenia objawów. 

Spis treści:

Czym jest menopauza?

Przekwitanie ma wiele różnych nazw. Znane jest również jako menopauza czy klimakterium. Jest to etap w życiu kobiety, gdy dochodzi do zatrzymania miesiączkowania, co jest wynikiem ustawienia czynności gonad. Kiedy wygasa hormonalna czynność jajników, zanikają także estrogeny. Przez co częściej występuje osteoporoza, a nawet choroby serca. Najczęściej następuje u kobiet w wieku 45-55 lat. Jednak problem ten może dotyczyć także znacznie młodszych kobiet w wieku reprodukcyjnym. Według przeprowadzonych badań nawet jedna na tysiąc kobiet przed ukończeniem 30. roku życia może cierpieć z powodu przekwitania. Jednak bez względu na wiek dla wielu kobiet jest to trudna do zaakceptowania diagnoza. Dlaczego? Dlatego, że to etap pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się, co dla wielu z nich oznacza po prostu koniec świata. 

Kobiety obawiają się menopauzy

Dzieje się tak, ponieważ wraz z klimakterium pojawia się szereg niepożądanych objawów oraz zakończenie marzeń o posiadaniu dzieci. Kobiety boją się jej także dlatego, że przylgnie do nich łatka, że są już po prostu stare. Jeśli śledziłaś losy czterech przyjaciółek z serialu „Seks w wielkim mieście”, to na pewno pamiętasz moment, w którym Samantha z przykrością odkryła, że ten problem dotyczy również jej. Płacz, wyparcie i niedowierzanie… to uczucia, które towarzyszyły jej w tym momencie. Do tego doszły też objawy, które skutecznie potrafiły utrudnić jej życie. Okres menopauzy wzbudza więc przede wszystkim lęk o to, co będzie dalej i jakie przyniesie zmiany w życiu. 

menopauza przekwitanie dojrzała kobieta
Wiele kobiet obawia się przekwitania.

Koniec miesiączkowania

Pierwszym objawem tego, że zbliża się klimakterium jest zanik miesiączkowania. Nie jest to jednak zbyt oczywiste zwłaszcza u młodych kobiet, które do tej pory miesiączkowały bardzo nieregularnie. Jeśli dodatkowo intensywnie trenowały okres mógł zanikać nawet na kilkanaście tygodni. Menopauza oznacza zaś ostatnią miesiączkę, po której przez minimum 12 kolejnych miesięcy nie nastąpiło już krwawienie. Jeśli do tego doszły inne objawy, nie ma już złudzeń, że jest to coś innego niż przekwitanie. Objawy te mogą się także nasilać w czasie, dlatego warto zgłosić się do specjalisty jak najszybciej.

Bolesne stosunki

W związku z szeregiem zmian hormonalnych zmniejsza się także produkcja kolagenu, co ma ogromny wpływ na wygląd skóry. Staje się ona wiotka i traci swą elastyczność. Wówczas nie tylko zmarszczki na twarzy stają się bardziej widoczne. Zauważalna jest przede wszystkim suchość pochwy. Powoduje to ból i dyskomfort podczas zbliżeń intymnych… oraz spadek libido. Nawet te panie, które do tej pory uwielbiały seks nierzadko z dnia na dzień rezygnują z niego całkowicie.

Objawy menopauzy

Wśród innych specyficznych objawów przekwitania można wymienić przede wszystkim nagle pojawiające się uderzenia gorąca i nocne poty. Występują zazwyczaj w okolicy głowy, szyi i dekoltu. Do tego dochodzi również nadpotliwość, która może być bardzo uciążliwa zwłaszcza dla kobiet, które wciąż są aktywne zawodowo. Ale to nie jedyne objawy. W związku z tym, że następują zmiany w czynności hormonalnej jajników pojawiają się także zmiany nastrojów. Są one podobne, jak w przypadku PMS, jednak dużo bardziej odczuwalne. Pogorszenie samopoczucia towarzyszące menopauzie nie ustępuje w czasie samoistnie, dlatego warto udać się do specjalisty, które pomoże z nim walczyć. 

Kiepskie samopoczucie

U kobiet w okresie przekwitania częściej występują wahania nastroju. W jednej chwili nastrój może zmienić się o 180 stopni. Wiele kobiet nie może sobie poradzić z tymi zmianami i potrzebuje nawet spotkania z psychologiem, który pomoże im uporać się ze zmianami. Ale nie tylko psycholog może okazać się konieczny. Aby poradzić sobie z objawami menopauzy warto jest udać się także do ginekologa, który przepisze kurację hormonalną zawierającą estrogeny. Dzięki temu można skutecznie zapanować nad swoim życiem i cieszyć się nim jak nigdy wcześniej. A wbrew pozorom jest czym! 

Plusy menopauzy

Okres menopauzy ma także wiele plusów. Przede wszystkim kobiety, które są w trakcie lub po mogą uprawiać seks bez obawy o niechcianą ciążę. W związku z tym, że następuje szereg zmian hormonalnych, nie ma już możliwości zajścia w ciążę. Dla wielu kobiet ma to ogromne znaczenie, ponieważ mogą zrezygnować z tabletek antykoncepcyjnych, które mogły również dawać szereg niepożądanych objawów takich, jak wahania nastroju czy wagi. Dzięki temu seks staje się znacznie przyjemniejszy, a kobiety po menopauzie mówią otwarcie o tym, że nawet lepszy niż kiedykolwiek wcześniej. „Po menopauzie moje życie erotyczne rozkwitło. Pierwszy raz zniknęły myśli, że nie zajdę w ciąże” – pisze na forum 53-letnia Barbara. Nie jest w tym odosobniona, bo jej komentarz miał setki polubień, którym otwarcie wtórowały inne kobiety. Seks działa także relaksująco, co dodatkowo potrafi złagodzić objawy przekwitania. 

kobieta po 50-tce menopauza
Przekwitanie może rozpocząć zupełnie nowy etap w życiu kobiety.

Przedwczesna menopauza

Ale brak możliwości posiadania potomków związanych z menopauzą nie zawsze jest powodem do radości. Zwłaszcza u młodych kobiet, które cierpią z powodu przedwczesnej menopauzy. Na szczęście w przeciwieństwie do fizjologicznej menopauzy jest ona procesem odwracalnym. W tym celu należy udać się do ginekologa, który przepisze odpowiednią kurację hormonalną zawierającą estrogeny, a tym samym przywróci kobiecie szansę na zajście w ciążę. Do tej pory nie udało się poznać jednoznacznej przyczyny przedwczesnej menopauzy, ale najczęściej ma to związek z występowaniem chorób autoimmunologicznych, Hashimoto czy cukrzycy typu 1. Nie bez znaczenia jest także przewlekły stres, zła dieta czy niezdrowy tryb życia. 

Jak zdiagnozować menopauzę? 

Chociaż u kobiet w okresie menopauzalnym występuje szereg specyficznych objawów, to wciąż może być mylona z innymi schorzeniami. Aby mieć stuprocentową pewność można więc wykonać specjalny test, który jest do kupienia w miałam każdej aptece lub skorzystać z badań laboratoryjnych. W tym celu wykonuje się panel tarczycowy oraz bada poziom hormonów płciowych, m.in. folikulotropowy (FSH), luteotropowy (LH), estradiol i progesteron. 

Jak radzić sobie z przekwitaniem? 

Radzić sobie z objawami klimakterium można w różny sposób. Wszystko jest zależne przede wszystkim od stopnia ich nasilenia. U kobiet, które znoszą je wyjątkowo ciężko można wdrożyć hormonalną terapię zastępczą (HTZ). W szybki i skuteczny sposób potrafi ona złagodzić spadek libido czy wahania nastrojów. Dobrym rozwiązaniem jest także suplementacja witamin. Niezwykle cenne są tu fitoestrogeny i witamina D, które hamują utratę masy kostnej, chroniąc przed osteoporozą. Aby dobrać dla siebie najlepszą kurację należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli jednak objawy są znośne wystarczy wdrożyć zdrowy styl życia, w tym odpowiednią zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Dla kobiet, które do tej pory raczej stroniły od sportu, joga może być idealnym rozwiązaniem. Ważne jest także wysypianie się i redukcja stresu. W poprawie nastroju mogą również pomóc napary ziołowe na bazie niepokalanka pospolitego, dzięgla chińskiego, żeńszenia syberyjskiego i szałwii. Działają także pozytywnie w przypadku kobiet cierpiących na bezsenność i nocne poty. 

Domowe sposoby na objawy menopauzy

Menopauza może być dobrym sposobem na całkowitą zmianę trybu życia, ponieważ domowe i naturalne sposoby radzenia sobie z nią mogą przynieść niesamowite efekty. Niby są to proste zmiany, jednak ich wdrożenie w przypadku objawów przekwitania pozwala skutecznie złagodzić je bez żadnej farmakologii. Po pracy warto oddać się chwilom relaksu tylko dla siebie, możesz w tym celu pójść na dłuższy spacer, spróbować medytacji lub oddać się lekturze zaległych książek. Chodź wcześniej spać, aby przeznaczyć na sen 7-8 godzin na dobę oraz wprowadź sezonową dietę, która jest nie tylko zdrowa, ale i tańsza. Dzięki temu okres menopauzy wcale nie będzie taki straszny. 

Ginekologia estetyczna 

Jeśli chodzi o objawy związane z suchością pochwy można zapobiegać im poprzez stosowanie preparatów nawilżających do miejsc intymnych lub skorzystać z dobrodziejstw ginekologii estetycznej. Istnieje szereg zabiegów, które mogą nie tylko poprawić wygląd okolicy intymnej, ale również sprawić, że seks znów będzie przyjemny i satysfakcjonujący. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest laserowe leczenie suchości pochwy. Już po pierwszej wizycie w klinice następuje znaczna poprawa jędrności i elastyczności skóry, co bezpośrednio przekłada się na poprawę jakości życia intymnego. 

Życie kobiety zaczyna się po przekwitaniu

Chociaż przekwitanie wydaje się wyjątkowo strasznym okresem w życiu kobiety, nic bardziej mylnego. Może to być początek zupełnie nowego życia oraz impuls do tego, aby wdrożyć zmiany, na które wcześniej nie było czasu lub chęci. Zdrowy tryb życia nie tylko zmniejszy objawy menopauzy, ale również sprawi, że kobieta będzie wyglądać i czuć się lepiej. Potraktuj więc przekwitanie nie jako jesień życia, a zupełnie nowy początek. Wykorzystaj wszystkie możliwe sposoby radzenia sobie z nią, a zobaczysz, że ten okres wcale nie jest taki straszny, jak go malują. Potwierdza to wiele kobiet w okresie menopauzy. Jak tylko pojawią się pierwsze objawy menopauzy zgłoś się do specjalisty, a później korzystaj z życia do woli! 

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj

Ta treść jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich. Czy masz 18 lat lub więcej?