Sezon modowy oraz trendy 2025 r. oznacza pojawienie się nowych trendów. Projektanci stawiają na dużą różnorodność stylów, a także tkanin. Materiał typu zamsz oraz zamszowe ubrania jak i akcesoria to gorący przebój, który już pod koniec lata cieszył się dużym uznaniem wśród stylowych fanek mody. Ta wersja skóry niezbyt dobrze radzi sobie przy kapryśnej pogodzie, ale za to dodaje szyku i lekkości każdej stylizacji. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja potrafi przedłużyć żywotność zamszu, tak samo jak właściwy sposób przechowywania.
Spis treści:
- Zamsz – charakterystyka materiału, czym się wyróżnia zamsz?
- Modowe trendy 2025 r. – najmodniejsze ubrania i dodatki z zamszu
- Jak dbać o zamsz? Praktyczne porady
Redakcja poleca: Czarne legginsy – najmodniejsze stylizacje?
Zamsz – charakterystyka. Czym się wyróżnia?
Odzież i dodatki powstają z wielu typów materiałów. W kobiecych szafach dominuje naturalna bądź syntetyczna skóra, za to zamsz pojawia się sporadycznie, choć też jest rodzajem wyprawionej skóry zwierzęcej, aczkolwiek nieposiadającej części licowej. Wyróżnia go głównie struktura przypominająca „meszek” z racji dłuższego włosia. Cech charakterystycznych jest wbrew pozorom więcej. Zamsz wytwarza się z wewnętrznej strony skóry, dzięki temu jest cieńszy, delikatniejszy, a zarazem elastyczniejszy. Wariant naturalny to, między innymi ircha – wyprawiona skóra owcza. Co istotne, zamsz pozyskuje się również z innych gatunków zwierząt, na przykład od kóz. Nubuk często bywa mylony z tańszymi odpowiednikami wytworzonymi w fabrykach, jednak to naturalny wariant, który jest wykończony od strony lica. Istnieje jeszcze tańsza alternatywa — odmiana sztuczna, a także syntetyczna skóra zamszowa. Dokładna analiza metki daje pewność, z którym produktem mamy do czynienia, ponieważ czasami na pierwszy rzut oka trudno uchwycić różnice.
Modowe trendy 2025 r. – najmodniejsze ubrania i dodatki z zamszu
Obecnie zamszowa odzież i akcesoria stały się poważną konkurencją dla skórzanych wersji. Projektanci po wielu latach na nowo pokochali materiał z charakterystycznym „mieszkiem”. Bottega Veneta, Chloe, Isabel Marant, Ralph Lauren, Jacquemus – to tylko kilka marek promujących w tym roku lżejszą odsłonę skóry. Sposobów na wykorzystanie ubrań i dodatków w stylizacji na chłodniejsze dni jest sporo. Główna inspiracja w tym roku to budowanie warstwowych zestawień, total look (monochromatyczna stylizacja bazująca na jednym rodzaju materiału) oraz miksowanie kilku kolorów zamszu – brąz i burgund to zdecydowanie najmocniejsi faworyci tej jesieni. Ten surowiec często pojawia się z charakterystycznymi detalami nawiązującymi do modnego w tym sezonie stylu boho, a więc z frędzlami, plecionkami oraz z ażurem. Estetyka hippie nabiera nowoczesnego sznytu za sprawą ciekawych konstrukcji, zwłaszcza gdy chodzi o zamszowe stroje i dodatki. Nowy sezon to dobra okazja, aby odkryć ten materiał ponownie.
Nie da się jednoznacznie wskazać, która część garderoby z zamszu w sezonie wiosna 2025 stanie się hitem, nie ma jednak wątpliwości, że to okrycia wierzchnie są najchętniej wybierane przez fanki mody. Kurtka, zwłaszcza model z kołnierzykiem przypominający koszule i sportowe bomberki to propozycje, które łatwo zauważyć na ulicach oraz na kanałach social media. Niektóre it-girls (dziewczyny lansujące trendy i wyznaczające zarazem nowe tendencje w świecie mody) zamieniają krótkie formy okryć na te dłuższe, przede wszystkim na szykowniejsze płaszcze o wersji midi we wszelkich odcieniach brązu. Bardzo eleganckie, a zarazem nonszalanckie są również marynarki z zamszu, które w dużym stopniu nawiązują do estetyki lat 70. i 90., tak jak modne obecnie fasony spódnic. Kowbojki, krótkie botki o prostym fasonie, duże torby shopper lub worki, plecione paski i te w westernowym stylu to akcesoria, które mogą pojawić się solo lub w duecie z innymi rzeczami wykonanymi z tego samego materiału, niekoniecznie musi łączyć je identyczny odcień. Do dodatków z zamszu idealnie pasuje również ponadczasowy denim, tradycyjna skóra i ta z wyraźnym tłoczeniem, a nawet zwiewne koronki, tiul i szlachetne materiały, na przykład jedwab i wełna.
Jak dbać o zamsz? Praktyczne porady.
Każdy materiał jest inny, na przykład zamsz wymaga dużo większej uwagi przy pielęgnacji niż gładka skóra. Delikatne włókno z „meszkiem” bardzo źle znosi wilgoć, więc odzież i akcesoria z tego materiału niezbyt dobrze sprawdzają się w deszczowe dni. Niezbędne jest właściwe zabezpieczenie materiału, które pozwala korzystać z ulubionego stroju i dodatków bez względu na aurę panującą za oknem. Impregnaty przeznaczone do zamszu, a także szybkie usuwanie ewentualnych zabrudzeń za pomocą specjalnej szczoteczki z gumką lub profesjonalnych preparatów jest konieczne, jeśli myśli się o użytkowaniu dłużej niż jeden sezon. Delikatność jest w tym wypadku wskazana nawet przy mocnych plamach, na przykład powstałych od chemii lub soli używanej do utrzymania chodników pieszych oraz dróg. Czyszczenie na mokro to ryzykowne działanie, które może powodować nieestetyczne zacieki, dlatego zaleca się procedurę na sucho (szczotkowanie za pomocą gumowej szczotki, przecieranie skórką od chleba lub suchą szmatką). W domowych warunkach nie zawsze uda się dokładnie wyczyścić samodzielnie zamsz, na całe szczęście istnieje sporo firm wyspecjalizowanych w pielęgnacji odzieży i obuwia.
Zamsz w każdym kolorze prezentuje się niezwykle wyrafinowanie. Ta tkanina wydaje się niezbyt praktyczna na kapryśną jesień oraz zimę, ale fanki mody znajdują sposób, żeby się nią cieszyć nie tylko w słoneczne dni. Sposobów na pielęgnację zamszu jest sporo, od domowych trików, po profesjonalne środki i usługi. Zawsze dobrze zapoznać się z wytycznymi producenta, bowiem metka zawiera dokładne instrukcje co do procesu prania i suszenia. Niestety, mały błąd może uszkodzić strukturę „meszku”, odbarwić kolor lub odkształcić trwale delikatną skórę. Niekiedy renowacja jest w stanie uratować buty, torebkę lub kurtkę przed wyrzuceniem. Niezwykle pomocną kwestią jest również sam sposób przechowywania. Produkty zrobione z zamszu nie trzymają tak formy, jak te wyprodukowane z licowej skóry, dlatego akcesoria dobrze wypychać, przede wszystkim po praniu. Unika się wkładania rzeczy do szczelnie zamkniętych pudełek, bowiem one sprzyjają pojawianiu się pleśni. Pokrowce odporne na kurz, zawinięcie w szarą gazetę lub oryginalne opakowania z „dziurką” wystarczą, aby zabezpieczyć obuwie i torby przed kurzem. Odzież natomiast suszy się na „płasko”, koniecznie z dala od promieni słonecznych i od bezpośredniego źródeł ciepła, a więc od grzejnika oraz suszarek.
Redakcja poleca: Modne fryzury dla kobiet – moda na siwe włosy