Styl rockowy to zdecydowanie ten obszar mody, w którym możemy dosłownie poszaleć z wizerunkiem, tutaj wszelkie standardy schodzą na drugi plan, a Ty możesz pokazać co Ci w duszy punkowego gra! Na pewno możemy o nim powiedzieć jedno, że nie jest to styl dla osób nie chcących się wyróżniać.
Spis treści:
- Styl rockowy
- Historia stylu rockowego
- Luz i nonszalancja
- Elementy rockowej garderoby
- Bella Hadid inspiracją
- Anja Rubik – światowy styl
Styl rockowy
Często nazywamy styl rockowy – nie bez powodu, stylem buntowniczek. Za jego rozpowszechnienie odpowiadały oczywiście zespoły rockowe i ciężka punkowa/ grunge’owa muzyka w latach 90-tych i chęć manifestacji ich poglądów poprzez ubiór. Przez długi czas styl ten kojarzył się nam nie rozerwalnie z całą subkulturą rockową i wszelkimi stereotypami z nią związanymi. Aktualnie moda czerpie ze wszystkich dostępnych źródeł, a styl rockowy jest zdecydowanie jedną z inspiracji mody ulicznej oraz wybiegowej. Można powiedzieć, że mainstream „wchłonął” styl rockowy i teraz każdy z nas może z niego czerpać na tyle ile ma ochotę, bez konieczności radykalnego dostosowywania się do jego podstawowych założeń.
Przeczytaj także: Modowy styl vintage i retro – pod lupą Zendaya i Taylor Swift
Historia stylu rockowego
Pierwsze wzmianki o stylu datuje się natomiast już na lata 60-te/70-te ubiegłego wieku. W latach 70-tych w Niemczech powstał ruch kulturowo-społeczny znany jako Punk, czyli „dzieci śmieci”. Miał on na celu promować anarchię, buntować się przeciwko zasadom, obowiązującym hierarchią i promować niezależność człowieka. Ruch wyróżniał się tym, że nie przejmował się swoim wyglądem, rozpropagował skórzane ramoneski, ćwieki, agrafki, glany, spodnie jeansy i tzw. „pasiaki”, kolorowe irokezy oraz piercing. W Wielkiej Brytani w tym samym czasie rozpoczął swoją karierę zespół Sex Pistols, który uważany jest za inicjatora ruchu punk i rozwoju muzyki alternatywnej. Następnie w latach 90-tych, za największe rozpowszechnienie stylu grunge ‘owego odpowiadał zespół Nirvana z Kurtem Cobainem jako ikoną tego stylu na czele.
Luz i nonszalancja
Styl rockowy to przede wszystkim luz, nonszalancja i pewna niechlujność oraz przeciwieństwa w sposobie łączenia różnych elementów stylizacji ze sobą – tiulowa spódniczka i ciężkie buty. Możemy go kojarzyć ze stylem scenicznym, trochę bardziej przerysowanym, promowanym właśnie przez zespoły rockowe lub ze stylem dziennym, w którym głównie chodzi o wygodę i dystans do siebie.
Elementy rockowej garderoby
Jakie elementy garderoby powinny się nam kojarzyć z tym stylem i na co powinnyśmy postawić, jeśli chcemy się nim zainspirować?
Przede wszystkim styl rockowy to skórzane elementy odzieży, jak kurtki typu ramoneski, skórzane spodnie lub z ekoskóry, paski z większymi klamrami lub ćwiekami, skórzane bransolety na rękach. Następnie ciężkie buty, które są tak modne już od kilku sezonów i nic nie zapowiada się aby ten trend miał szybko odejść, to zdecydowanie najmocniejsze nawiązanie w mainstreamie do mody rockowej w ostatnich latach. Czarne total looki i w ogóle kolor czarny to przewodni motyw tego stylu, często łączy się go z kolorem czerwonym np. czerwono-czarna krata lub paski to również połączenie zaczerpnięte ze stylu rockowego.
Na kratę polecam Wam zwrócić szczególną uwagę, dlatego że jest to coraz częściej zaznaczający się wzór w modzie ulicznej i może stanowić, jeden z głównych trendów tego roku. Dodatkowo t-shirty lub bluzy z nazwami kapel rockowych. Ubrania w stylu rockowym są często stylizowana na zużyte, niedokończone, sprane. Mam tutaj na myśli, jeansy z dziurami, poszarpane lub nie wykończone strzępiące się nogawki, poprzecierane bluzki, bluzy. Oversizowe, „rozciągnięte” swetry i kamizelki, to również elementy na które warto postawić. Trampki w stylu conversów, te sięgające za kostkę zwłaszcza, będą się idealnie wpisywać w tę stylistykę.
Do stylu rockowego bez problemu możesz nawiązać samymi wyrazistymi dodatkami, fryzurą lub makijażem są to nieodłączne części tej estetyki. Możesz postawić na mocną biżuterię – łańcuchy, bransolety, pierścienie. Fryzurę stylizowaną na irokeza lub kolorowe włosy, a w makijażu postaw na mocne czerwone usta bądź jeśli jesteś odważniejsza czarne albo ciemno brązowe. Nie zapominaj o mocniej podkreślonym oku ;). Smoke eye, czy też grubsza czarna kreska eyelinerem w stylu Amy Winehoue, bardzo mile widziane.
Redakcja poleca: Kobieta w kampanii reklamowej, czyli femvertising, marketing i praca w Google – Iwona Piwek
Bella Hadid inspiracją
Czy powinnyśmy się inspirować stylem Belli Hadid? Jest to myślę, pytanie retoryczne 😉
To właśnie ona została ogłoszona najlepiej ubraną osobą w 2022 roku i wygrała plebiscyt
„Power Dresser of the Year 2000” portalu Lyst. Modelka zamiast podążać za istniejącymi trendami, jest osobą która te trendy w modzie ulicznej kreuje oraz wyznacza już od kilku lat.
Co do samej stylizacji jedyne co mogę powiedzieć, to majstersztyk. Bella postawiła na skórzaną oversizową ramoneskę, wychodzący spod niej długi kardigan, do tego poprzecierane dzwony oraz ciężkie czarne buty – kwintesencja mody rockowej. Wygląda jak żywcem „wyciągnięta” z okresu lat 90-tych i koncertów topowych rockowych kapel. Do tego warto zaznaczyć, że modelka stawia na vintage i jej stylizacje to bardzo często nowoczesne nawiązania do lat 90-tych oraz dwutysięcznych i to ona została prekursorką powrotu do mody tych właśnie okresów. Dlatego, na pewno warto zapoznać się ze stylistyką Belli, jeśli chcemy wiedzieć co będzie trendować w modzie i chcemy być „na czasie”.
Hadid stawia w swoich stylizacjach na bardzo odważne i wyróżniające się zestawienia. Zdecydowanie nie boi się wyróżniać z tłumu w dobrym tego słowa znaczeniu, a powyższy czarny Total look jest tego najlepszym dowodem. Powracający trend na lata dwutysięczne to m.in. noszenie sukienek lub bardzo długich tunik w połączeniu ze spodniami. Tak jak modelka zrobiła to powyżej. Bardzo długie poprzecierane dzwony z dziurami oraz kolor czarny to bardzo mocne nawiązanie do stylistyki rockowej.
A buty z kwadratowym noskiem, o których pisałam w artykule o stylu vintage, to kolejny mocny trend tego sezonu, nawiązujący do mody z wcześniejszych dekad. Warto też zaznaczyć, jak bardzo Bella zwraca uwagę na spójność w swoich stylizacjach, a każdy nawet najmniejszy detal (fryzura, biżuteria, make-up, akcesoria) jest przemyślany, tylko w taki sposób możemy uzyskać efekt „wow”, jeśli będziemy konsekwentne w budowaniu swojego stylu personalnego.
Anja Rubik – światowy styl
Jeśli chodzi o osoby, które godnie reprezentują nas w świecie mody i których styl jest wart uwagi, to nie mogłoby zabraknąć na tej liście właśnie Anji Rubik. Modelka to miłośniczka czarnego koloru i często możemy ją spotkać w czarnym Total look’u. Jest wierna minimalistycznym zestawom i kolorystyce, a raczej stawia na ciekawe, bardziej nowoczesne fasony. Stylizacja ze zdjęcia to tzw. „zwyklak”, ale czy nie każda z nas czuje się najlepiej w takich prostych ,wygodnych połączeniach? Oversizowa, skórzana koszula, nonszalancko narzucona na basicowy t-shirt, do tego rurki oraz zdobione botki. Jest to bardzo prosty casulowy look, z nutką pazura zachowany w stylistyce rockowej.
Często możemy spotkać Anję w projektach domu mody YLS oraz na wybiegu tego projektantka. Nie inaczej jest w przypadku tej stylizacji modelki. Całość zachowana w bardzo nowoczesnych fasonach oraz trendach, a jednak ten skórzany długi płaszcz to piękne nawiązanie to stylistyki mody rockowej. Warto zwrócić uwagę na prześwitującą górę, czyli tzw. „sheer trends”, który jest nadal wykorzystywany przez projektantów, a jednocześnie dodaje stylizacji sensualności oraz pazura. Do tego sandały w połączeniu z rajstopami, to również dość odważne rozwiązanie, ale pokazuje, kto nie boi się eksperymentować z modą 😉
Warto też zaznaczyć, że Anja jest bardzo wierna swojemu minimalistycznemu wizerunkowi, nie tylko w stylizacjach, ale pięknie promuje modę na naturalny, lekki makijaż oraz fryzury. Co stanowi podstawę jej stylu personalnego – ogromne brawa za spójność oraz konsekwencję w tym obszarze.