Amelia Earhart kochała wolność i niezależność. To właśnie z tego powodu zamarzyła, aby zostać pilotem. Wtedy nie było to zbyt popularne. Ale ona nie bała się sięgnąć po marzenia. W 1928 roku jako pierwsza kobieta na świecie przeleciała nad Oceanem Atlantyckim jako pasażerka, a 4 lata później jako pilot. To do niej należą liczne rekordy dotyczące wysokości i prędkości lotu. Jej gwiazda przygasła niespodziewanie w 1937 roku, gdy uznano ją za zaginioną. Przedstawiamy nasz cykl „Portret: Amelia Earhart”.

Spis treści:

Wolność ponad wszystko

Amelia była kobietą, która dzięki swojemu uporowi i wbrew przeciwnościom losu odniosła niebywały, światowy sukces. Nie mówię tu o sławie i pieniądzach, które przyszły jakby przy okazji. Mam na myśli jej nieplanowany wpływ na tysiące kobiet, dla których jej sposób bycia, podejmowania decyzji oraz jej odwaga zwłaszcza w tak „niekobiecych” czasach była niezwykłym motorem do działania, przykładem do naśladowania — zarówno w świecie lotnictwa, jak i życiu codziennym. Głośno wyrażała swoje poglądy, nawołując kobiety do tego, by się kształciły i odważnie realizowały swoje plany i marzenia. 

Ta niezwykła osobowość nade wszystko wykazywała rządzę dokonywania rzeczy niezwykłych, przypisywanych raczej mężczyznom. Tym bardziej wzbudzała kontrowersje. Samotne loty po świecie dawały jej to, czego pragnęła najbardziej — poczucie niezależności i wolności. Tę wolność chciała zachować w każdej dziedzinie życia, również w relacjach międzyludzkich. Wychodząc za mąż, jasno wyraziła swoje stanowisko — możliwość nawiązywania głębszych relacji z innymi mężczyznami. 

W świetle tego dziwne jest więc, że w ogóle zgodziła się poślubić nieszczęśnika —George’a P. Putnam’a, który notabene, bez zająknięcia przystał na jej warunki. 

Ikona mody lat 30

Amelia Earhart nie pragnęła sławy, ale w pewnym momencie musiała pogodzić się z faktem, że aby realizować swoje podniebne wojaże, potrzebuje niemałych pieniędzy. Za namową męża, zgodziła się na promocję swoich działań w mediach, co zaowocowało stworzeniem sportowej kolekcji ubrań dla kobiet aktywnych oraz walizek podróżniczych, które każda pasjonatka mody chciała mieć w swojej szafie. 

Kobiety ją uwielbiały. Miała swój styl, który ochoczo kopiowano. Jej szczupła sylwetka, wysoka postura i sposób bycia przypominał gwiazdę kina. Skórzane kurtki tzw. bomber jacket, czapki pilotki, gogle, pulowery zestawione ze spodniami były znakiem rozpoznawczym Amelii. Niemniej do tak męskiego zestawu lubiła dodać nieco kobiecości w postaci apaszek. Co więcej, potrafiła stworzyć również stylizację bardzo  kobiecą. Długie lejące się suknie, elegancko ułożona fryzura ujawniały jej bardzo seksowne oblicze. Wiedziała bowiem, że są sytuacje w życiu, które wymagają nieco więcej elegancji. 

Amelia w roli głównej

Jej kreację możemy podziwiać w niezwykłej ekranizacji z 2009 roku pt. „Amelia Earhart”, gdzie główną rolę zagrała fenomenalna Hilary Swank. Wyjątkowe podobieństwo fizyczne oraz perfekcyjnie odtworzona osobowość w pełni oddają niespokojnego ducha, jakim była bohaterka przełomu lat 20 i 30. Piękne zdjęcia, świetna muzyka, Richard Gere u boku — to kolejne powody, by pochylić się nad tą niezwykłą osobowością i poznać jej niezmiernie ciekawą biografię.

Portret: Amelia Earhart - ikona mody
Portret: Amelia Earhart
UDOSTĘPNIJ