Perspektywa męska, a żeńska potrafi się poważnie różnić. Właśnie z tego powodu często mówi się, że nikt nie rozumie kobiety, tak jak inna kobieta. Co o nas myślą mężczyźni? Czy GentleWoman w oczach mężczyzny znaczy to samo? Dla portalu GentleWoman Polska – Paprocki i Brzozowski.
Spis treści:
- Witajcie stereotypy
- Jak mężczyźni postrzegają gentleWoman?
- Paprocki i Brzozowski o ich inspiracjach
- Kim według Paprockiego i Brzozowskiego jest gentlewoman?
- Od lat największa z muz
- It’s a woman’s world
Witajcie stereotypy
Ile to już razy padały w stronę kobiet stereotypowe stwierdzenia o tym do czego nadaje się najlepiej. Ponowne ich przytaczanie byłoby wręcz już wstydem, ponieważ wy kobiety – wiecie o czym tu mówimy doskonale. Przez wpajanie takich wartości od dziecka duża z część z nas wciąż pokłada w nie wiarę, a co gorsza – stosuje się do nich. Nie szokuje więc fakt, że kobiety obwiniają mężczyzn bądź w ich towarzystwie czują się umniejszone – nawet jeżeli nie mają do tego postaw. Ich intuicja próbuje je ostrzec przed potencjalnym zranieniem.
Jednak powoli zmieniamy zakorzenione w nas przekonania. Kobiety coraz śmielej zdobywają kolejne szczyty. Awanse, wysokie zarobki, leaderstwo – to wszystko co co udało nam się osiągnąć. I choć pozostawia to jeszcze wiele do życzenia, jesteśmy na najlepszej drodze do pełnego równouprawnienia.
Jak mężczyźni postrzegają gentleWoman?
Niestety przez wyżej wymienione stereotypy definicja gentlewoman w oczach mężczyzny nie zawsze jest ustrukturyzowana. Starodawne pojęcie GentleWoman wciąż tkwi w ich głowach, co powoduje, że nie określają tym mianem najbliższych kobiet w ich życiu. Otóż GentleWoman to nie jest już kobieta o wyjątkowej krwi i majątku, a kobieta o wyjątkowej duszy i sercu. Mężczyźni, którzy o tym wiedzą, często napotykając GentleWoman w swoim życiu pozwalają sobie na czerpanie od niej inspiracji. To muza wielu artystów i przedsiębiorców, odpowiednia osoba do dyskusji i wymiany argumentów i przede wszystkim to kobieta, która wie, gdzie zmierza.
Przeczytaj także: Menopauza – objawy, postępowanie i sposoby radzenia
Paprocki i Brzozowski o ich inspiracjach
Redakcja GentleWoman Polska miała przyjemność przeprowadzić wywiad z projektantami mody Paprockim i Brzozowskim. Zapytani o ich inspiracje odpowiedzieli: „Do tworzenia inspirują nas spotkania z kobietami. Kiedy pojawia się nasza potencjalna klientka wsłuchujemy się w jej potrzeby. Zapewniamy ją, że my jesteśmy dla niej i tworzymy kreację taką, by czuła się wyjątkowa i wiedziała, że ta kreacja jest tylko dla niej. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że kobieta wychodząc od nas staje się taką niepisaną, ale najważniejszą dla nas wizytówką.”
Kim według Paprockiego i Brzozowskiego jest gentlewoman?
„GentleWoman na swój sposób jest bardzo intrygująca. To biznesowa kobieta, ale bardzo odważna i śmiała w swoich poczynaniach. To świadoma kobieta, która dokładnie wie czego chce. Potrafi o tym mówić i oczekiwać tego, by być wyjątkową i najważniejszą.”
Od lat największa z muz
Choć obraz kobiety na przestrzeni lat skrupulatnie się zmieniał – jedno pozostało nienaruszone – inspirowanie. Każda epoka wyróżniała się zupełnie innymi stylami i zasadami, jednak artyści największe inspiracje czerpali właśnie od kobiet. Mona Lisa, Hetera, Macierzyństwo, Studium młodej dziewczyny w czerni i wiele, wiele innych obrazów powstało na cześć kobiecości. Rzeźby, muzyka, architektura czy literatura wypełniona jest obrazami kobiet.
Średniowieczni lirycy kobietę utożsamiali z renesansową miłością, obiektem sentymentalnych westchnień i przyczyną cierpienia. Romantycy natomiast postrzegali ją jako Matkę, Żonę, Dziewicę służącą Ojczyźnie. To samo dzieje się w zakresie mody. Dopiero literatura współczesna pozwoliła oderwać się od z góry narzuconych ram. Bogactwo literatury pozwoliło czerpać od kobiet jeszcze więcej inspiracji, dzięki czemu sztuka zyskała jeszcze więcej fascynujących kobiecych postaci.
It’s a woman’s world
Cytując jedną z najbardziej kultowych piosenek James’a Brown’a „This is a man’s world, this is a man’s world. But it would be nothing, nothing without a woman or a girl” (To jest męski świat! To jest męski świat! Ale byłby niczym, niczym bez kobiety lub dziewczyny.) Czasy mogą się zmieniać, technologia może biec do przodu, świat może przewrócić się do góry nogami – ale kobiety, to zawsze będzie największa siła jakiej ludzkość może doświadczyć.