Ucieleśnienie przepychu. Ikona kultury. Symbol seksu. Femme fatale. Jednym słowem – Marilyn Monroe. Kobieta, która zapadła w pamięć niejednemu mężczyźnie, kobiecie czy projektantowi. Jest przykładem na wielu osób nawet w dzisiejszych czasach. Kim była i skąd sama czerpała inspiracje?
Spis treści:
- Kariera Marilyn Monroe
- Wbrew trendom
- Marilyn Monroe – w poszukiwaniu miłości
- Najseksowniejsza kobieta stulecia
- Wizjonerka damskiej mody
- Podsumowanie
Kariera Marilyn Monroe
Karierę rozpoczęła w połowie lat 40-tych w ciągu kilku miesięcy stając się twarzą okładek ponad trzydziestu magazynów. Wkrótce została gwiazdą Hollywood. Tak naprawdę nazywała się Nora Jeane. W wieku 18 lat odkrył ją fotograf z First Motion Picture Unit.
Przeczytaj także: Brigitte Bardot ikona po wsze czasy
Wbrew trendom
Okres powojenny zrodził zapotrzebowanie na piękno wśród kobiet. Odzyskanie w trakcie wojny utraconej kobiecości. Monroe była jednak nonkonformistką. Epatowała swoja kobiecością i erotyzmem. Jak przyznał krytyk filmowy Maurielle Joudet „Nie miała na sobie stanika, nie nosiła gorsetu. Pracowała nad stworzeniem zupełnie nowego wizerunku ciała w latach 50-tych”.
Złamała wszelkie trendy lat 50-tych reprezentując kobietę w ich różnorodności i dając im moc bycia kimkolwiek zechcą. Modę wykorzystywała zarazem do stworzenia swojego wizerunku filmowego. Nadała sobie look platynowej blondynki, włosy średniej długości, sztuczne rzęsy, czerwona szminka i pieprzyk w kąciku ust.
Marilyn Monroe – w poszukiwaniu miłości
Nie można zostać ikoną mody bez obrania własnego stylu. Marilyn Monroe chciała inspirować swoją innowacyjnością. Porzucając sztywne ramy mody lat 50-tych wykreowała własny styl, który stał się inspiracja dla innych kobiet. Słynna jest jej odpowiedz na pytanie Georgesa Belmonta, redaktora naczelnego „Marie Claire France” – „Co nosisz w nocy?”, „Chanel nr 5”.
Zwykle to słynni kreatorzy mody ubierają gwiazdy. W przypadku Marillyn Monroe to ona stanowiła dla nich inspirację. Christian Dior uległ jej urokowi dostosowując kreacje na potrzeby jej fantazji.
Trzykrotnie zamężna, mająca wiele romansów, w tym najgłośniejszy, z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Kennedym. Nigdy jednak nie zaznała miłości, o której zawsze marzyła.
Przeczytaj także: https://gentlewoman.eu/marilyn-monroe-maz-nieszczesliwa-mimo-blasku/
Najseksowniejsza kobieta stulecia
Uwielbiała budzić podziw swoim erotyzmem. Ekstrawaganckie stroje podkreślające jej sex a pil takie jak słynna biała sukienka uniesiona przez wiatr, czy ultra obcisła sukienka założona z okazji JFK.
„Potrzeba czasu, aby stać się Marillyn” mawiała. Nie pozostawiała niczego przypadkowi. Czarująca, zmysłowa, choć nie będąca Gentle Woman w ścisłym tego słowa znaczeniu naznaczyła modę swoją osobowością, wyjątkową z niezrównaną aurą. Swobodna i elegancka w gładkiej białej koszuli zapinanej na guziki i niebieskich dżinsach.
W 1990 roku magazyn ‘Playboy” określił ją najseksowniejszą kobietą stulecia.
Wizjonerka damskiej mody
Monroe bez wątpienia była królową wieczorowych sukienek. Image nonszalanckiej, seksownej i wyróżniającej się pod każdym względem gwiazdy kina. Potrafiła wprowadzić do swojego stylu dużą dawkę przepychu, niespotykany, rzadki dar, że wszystko co na siebie włożyła było efektowne nawet w przypadku najbardziej banalnych stylizacji. Ubrana w prosty sweter z golfem i białe spodnie przeszła do historii mody. Miała niespotykany, rzadki dar, że wszystko co na siebie założyła było efektowne i inspirujące. William Travilla, projektant kostiumów dla hollywoodzkiego studia Twentieth Century Fox przyznał w 1954 roku: „Marillyn ma najbardziej fantastycznie doskonałą sylwetkę na świecie. Bez względu na to, jak ją ubierzesz, wygląda seksownie”.
Nosiła czółenka Ferragamo, swojego ulubionego szewca. Torby Louis Vitton, kreacje Lanvina, Diora i Emilio Pucciego.
Tworzyła ponadczasowe kreacje i niezapomniane stylizacje i ta swoboda ubierania się zgodnie z jej wewnętrznymi pragnieniami uczyniły ją na zawsze wizjonerką damskiej mody. Posiadała bardzo mało własnej biżuterii. Do ubiorów wypożyczała diamenty od jubilerów a następnie je zwracała.
Podsumowanie
Kiedy zmarła w 1962 roku Andy Warhol zadedykował jej dyptyk „Marillyn”.
Zmieniła koncepcję mody i kobiecości. Jej styl pin up stał się legendarny. Dumna ze swoich krągłości często pozowała w kostiumie kąpielowym z wysokim stanem, pobudzając wyobraźnię szalejących na jej punkcie mężczyzn. Została ambasadorką szpilek. Uwielbiała wysokie obcasy, które często nosiła do sukni wieczorowych, spodni a nawet do strojów kąpielowych.
Reprezentowała kanon bez względu na okoliczności. Była ucieleśnieniem seksu jak i kobiecości, zachowując jednocześnie nieśmiałe i niewinne oblicze.