Delikatna woń mięty i różanych olejów, w tle gryzący odór kocich odchodów i spalonego oleju. Wjeżdżając do Maroka, widoczny staje się podział na entuzjastów i wrogów marokańskiej kultury. Rosnąca popularność afrykańskiego orientu wiąże się z łatwo dostępnymi lotami i stosunkowo tanim zwiedzaniem. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak tak naprawdę wygląda podróżowanie i życie w marokańskiej kulturze. Poniższy tekst i zdjęcia z Maroka pochodzą od Natalii, młodej dziennikarki i czytelniczki GentleWoman, która z niezwykłą energią łączy swoje pasje — tym razem zabierze nas w podróż do Maroka.
Spis treści:
- Kontrasty życia w Maroku
- Maroko i kultura handlu
- Bezpieczeństwo w Maroku
- Ceny w Maroko
- Kobieta w Maroku
- Podróż do Maroka — tak czy nie?
Kontrasty życia w Maroko
Podróż do Maroka z pewnością odmieni dotychczasowe wyobrażenia o Afryce. Pustynne, surowe krajobrazy stanowią jedynie niewielki fragment tego, co naprawdę kryje ten kraj. Wybierając się na wybrzeże, zwłaszcza w okolice Agadiru, można doświadczyć atmosfery zbliżonej do tej znanej z europejskich kurortów. Piękne plaże i idealne warunki pogodowe są rajem surferów. Wybrzeże oferuje również mniej aktywny wypoczynek jak spacery po promenadzie, łapanie promieni słońca na piaszczystych plażach, a wieczorem popijanie drinków w ekskluzywnych barach. Pobyt w tej okolicy prawdopodobnie spełni oczekiwania i z dużym prawdopodobieństwem przypadnie do gustu odwiedzającym.

Marrakesz z pewnością dostarczy intensywnych wrażeń kulturowych. Miasto skąpane jest w pomarańczowych kolorach, a jego główną atrakcją jest stara Medyna, gdzie bije historyczne serce dawnej królewskiej stolicy. Dżami al-Fana, czyli plac targowy może wprawić odwiedzających w osłupienie. Handel gra tam pierwsze skrzypce, a mieszkańcy robią wszystko, co tylko zapewni im zarobek. Przykładem tego są tresowany małpy i węże, które według handlarzy stanowią atrakcję dla turystów. Ruch na ulicach jest nadzwyczaj duży, a przepisy drogowe nie są tam znane. Istnieje duże prawdopodobieństwo znalezienia się w korku z udziałem osłów, pomiędzy którymi będą przechadzać się żebracy, licząc na gotówkę. Mieszkańcy opisują Marrakesz jako najbardziej chaotyczne i mało bezpieczne miejsce w turystycznej części Maroko.

Obowiązkowym punktem podczas podróży po Maroku jest wycieczka na pustynię. Mówi się, że noc spędzona na pustyni jest warta dodatkowych kilometrów, które trzeba w tym celu pokonać. Podróż zaczyna się z udziałem wielbłądów, które prowadzą turystów do prawdziwego, marokańskiego obozowiska. Na miejscu na odwiedzających czekają ogromne, zdobione namioty i gorący Tadżin. Istnieje możliwość zrobienia niesamowitych zdjęć przy zachodzie słońca, z oddali oglądając przechadzające się wielbłądy. Popularną atrakcją jest surfowanie po piaszczystych wydmach z przerwami na popijanie tradycyjnej herbaty Berber whisky. Przed snem obozowiska łączą się w celu rozpalenia magicznego ogniska z marokańską muzyką na żywo.

Północ kraju to krajobraz, który najbardziej zaskakuje odwiedzających. W drodze do miasta Fez widoki drastycznie się zmieniają. Podczas podróży można doświadczyć śródziemnomorskiego klimatu za sprawą zielonego krajobrazu, skąpanego w jasnych promieniach słońca. Dalsza trasa oferuje intensywne doznania kulturowe za sprawą marokańskich wiosek, w których rdzenna ludność wciąż zamieszkuje kamienne domki. Niedługo później krajobraz zmienia się w przedmieścia dużego miasta. Pomiędzy tymi miejscami, pozostawiona jest pułapka w postaci małpek, które stanowią atrakcję turystyczną. Podróżując w północne rejony Maroka, należy być przygotowanym na zmienną i chłodniejszą temperaturę.

Maroko i kultura handlu
Największa chluba i jednocześnie zmora marokańskiej kultury to wysoce rozwinięty handel. To on zapewnia dobrobyt i wypełnia dni mieszkańcom. Na targowiskach zwanymi sukami znaleźć można wszystko, od ceramiki po żywe kurczaki. Ciekawym miejscem są tyły wspomnianych suk, gdzie rzemieślnicy własnoręcznie produkują tam akcesoria ze skóry, buty czy ubrania. Przydatna w Maroku może okazać się umiejętność targowania, bo to właśnie na tym opiera się tamtejsza sprzedaż. Niestety Marokańczycy bardzo często postrzegają turystów jako chodzące portfele i bardzo zawyżają swoje ceny. Place targowe są wypełnione handlarzami, którzy nieuczciwie próbują zarobić. Popularną metodę stosują kobiety z henną, która polega na namalowaniu kropki na ręku turysty. Robią to pomimo sprzeciwów, po czym żądają za to pieniędzy. W takich miejscach warto mieć oczy szeroko otwarte i zawsze grzecznie odmawiać.

Bezpieczeństwo
Na wycieczkę do Maroka trzeba być specjalnie przygotowanym. Pierwsza zasada brzmi — nie ufać nikomu. Marokańczycy bardzo często oferują pomoc, która wiąże się z opłatą. Jest to popularne zachowanie, szczególnie u młodych mieszkańców. Informują oni o zamknięciu drogi przez trwające modły. W ten sposób zaciągają turystów w dalsze alejki i wyłudzają pieniądze. Bardzo ważne jest, aby z kulturą podziękować za oferowaną pomoc i poprosić o odejście. Podczas wyboru noclegu, należy zaznaczyć, aby gospodarz wyszedł po gości, powinien on opisać swój wygląd oraz podać imię i znaki charakterystyczne. W ten sposób można zweryfikować tożsamość osoby, która oferuje swoją pomoc. Bez tej procedury może okazać się, że ktoś inny zechce zaprowadzić turystę do swojej posiadłości. Oczywiście nie należy traktować każdej napotkanej osoby jako potencjalnego zagrożenia.

Ceny
Maroko to idealne miejsce na ogrom wrażeń w niskiej cenie. Najdroższym punktem wyjazdu są loty. Bezpośrednia podróż nawet poza sezonem nie należy do najtańszych i nie wchodzi w definicję budżetowego latania. Wybierając loty z przesiadką, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych! Planując objazdówkę po Maroku, należy zaopatrzyć się w auto, a jego wypożyczenie jest o wiele tańsze niż w Europie. Warto pamiętać, aby wybierać wypożyczalnie z pozytywnymi opiniami, najlepiej w większych miastach. Nocleg nawet w Marrakeszu w dobrym standardzie to koszt nawet poniżej 100 zł na dobę. Bardzo popularną opcją są riadу – czyli marokańskie gościńce. Są to prywatne domy przerobione na minihotele. Charakterystyczne dla nich są dziedzińce z ogrodami i basenami w środku budynku oraz taras na dachu z widokami na medynę. W cenę noclegu zazwyczaj wliczone jest marokańskie śniadanie. Poza sezonem ceny są absurdalnie tanie, a miejsca do spania można szukać nawet z dnia na dzień. Atrakcje w Maroku są w większości bezpłatne lub ich koszt jest niski. Dużym problemem dla kraju i turystów są osoby, które stają przed wejściem do bezpłatnych miejsc i udają ochroniarzy pobierających opłatę.

Kobieta w Maroku
Maroko pomimo liberalnego podejścia jest głównie krajem muzułmańskim, tak więc społeczne zachowania Marokańczyków mogą różnić się od europejskich standardów. Tamtejsi mieszkańcy reprezentują różne style życia. Starsze kobiety żyją według zasad, w jakich zostały wychowane, a młodsze pokolenia czerpią wiele z europejskich wzorców. Wiele mówi się o ubiorze wśród kobiet. Na ulicy spotkać można osoby ubrane w hidżab, jak i w krótkie, kolorowe sukienki. Duża część turystów nie zwraca uwagi na niepisane zasady i modę traktują bardzo indywidualnie. Zaleca się, aby nie zwracać na siebie uwagi płci męskiej i zapewnić sobie komfort psychiczny. Dokonać tego można poprzez skromniejszy ubiór. Męską kulturę Maroka można zauważyć podczas wizyty w restauracji czy barze. Wybierając się do lokalu, istnieje małe prawdopodobieństwo na spotkanie tam drugiej kobiety. Według zaleceń władz, po zmroku należy unikać samotnych spacerów, szczególnie po starych dzielnicach miast, a najlepiej podróż do Maroka odbyć w towarzystwie innych osób. Niezależnie od kraju i religii w nim panującej należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Tak czy nie?
Wybierając się w podróż po Maroku, nie należy nastawiać się na wypoczynek. Niezależnie od formy zwiedzania i wybranych miejsc, prawdopodobnie będzie to wymagająca przygoda. Różnice kulturowe, pomimo że momentami piękne, mogą powodować zmęczenie i irytację. Ten kraj to ciągły chaos, w którym trzeba nauczyć się funkcjonować. Niektórzy to kochają, inni nienawidzą. Kluczem do poznania siebie i swoich preferencji jest podróżowanie i odkrywanie świata. Warto obudzić w sobie ciekawość i odwiedzić Maroko, zanim stanie się popularnym turystycznym kierunkiem wśród Europejczyków.