Kreowanie wizerunku osobistego to od niedawna bardzo popularne pojęcie. Jednak czy potencjał w tym drzemiący jest w pełni wykorzystywany? Według statystyk na świecie jest około 3,89 miliarda kobiet. Każda z nich tworzy swój własny wizerunek. Tworzy go w domu przed lustrem, podczas rozmowy z dziećmi, znajomymi, partnerem. Poprzez wyjście na zakupy czy do pracy. Jak wiele z nich jest wybitnie uzdolnione? Jak wiele ma talenty, o których inni mogliby tylko pomarzyć? Jak wiele jest przeciętnymi kobietami o nieprzeciętnej osobowości? Te pytania pozostają bez odpowiedzi, ponieważ większość z nich nie wykorzystuje swoich umiejętności i nie buduje swojego wizerunku w mediach społecznościowych. Dzieje się tak ze względu na strach, brak świadomości tego, jak wiele budowanie wizerunku może zmienić lub po prostu niewiedzę jak się za to zabrać. W jednym z artykułów Forbs’a można przeczytać: „Mówienie o swoich osiągnięciach wciąż stanowi wyzwanie dla kobiet. Dlaczego nie mówią o sobie dobrze, co je powstrzymuje przed zabieraniem głosu publicznie?” Każda kobieta z osobna powinna odpowiedzieć sobie sama na to pytanie.

Spis treści:

Czym jest wizerunek osobisty?

Kreowanie wizerunku osobistego kojarzy się w dużej mierze z wyglądem, tym co zewnętrzne i widoczne dla innych. Nie można jednak zapominać o tym, że wizerunek tworzony jest także przez zachowania, przekazywane wartości, wyznawane zasady czy podejście do świata i ludzi. Wizerunek osobisty jest obrazem danego człowieka jaki powstaje w oczach innych ludzi. Istotnym jest więc to, by zachowanie i wizerunek zewnętrzny były spójne z przekazem płynącym do otoczenia. Tylko w taki sposób kreowanie wizerunku osobistego będzie naturalne i autentyczne

Wizerunek osobisty – od czego zacząć?

XXI wiek daje ludziom wachlarz możliwości. Stereotypy czy kanony piękna powoli odchodzą w niepamięć, a co z tym idzie – oryginalność jest pożądana. Dodatkowo pojawiły się social media, które łączą w sobie przeróżne osobowości, a miejsce w nich nie ulega pomniejszeniu. I tutaj właśnie tworzy się idealna przestrzeń na kreowanie wizerunku w sieci. Dlaczego warto to robić? Wizerunek to element nieodłączny w życiu każdego człowieka i istnieniu każdej firmy. To właśnie on otwiera drogę do rozwoju, możliwości, nowych doświadczeń czy polepszenia zarobków. Im bardziej o niego zadbamy, tym lepsze efekty będziemy uzyskiwać. Na samym początku warto zadać sobie pytanie, które pojawiało się już w przedszkolu – kim jestem? Wbrew pozorom odpowiedź nie będzie należała do najprostszych. Należy przeanalizować co jest wyróżnikiem danej osoby na tle innych i co chciałaby przekazać dalej. W czym jest dobra i dlaczego jest to wyjątkowe. Wizerunkiem osobistym będzie więc zespół cech, które odznaczają postać na tle innych. Kreowanie wizerunku w sieci w początkowych fazach będzie wymagało wypełnienia szczerością i naturalnością. Obserwatorzy nie zdążyli jeszcze poznać profilu i contentu, a więc to charyzma i osobowość sprawią, że będą chcieli zostać na dłużej.

Korzyści wynikające z tworzenia wizerunku osobistego

Kreowanie wizerunku osobistego będzie wiązało się z zaangażowaniem czasu, energii, kreatywności i cierpliwości. Wynika to głównie z faktu, że jest on kreowany codziennie, w każdej sytuacji i bez przerwy, jednocześnie wymaga dużej konsekwencji działań. Budowanie go to niejednokrotnie długofalowy okres, natomiast utrata liczona jest w minutach. Kreowanie wizerunku to problematyka, którą zajmuje się od ponad 30 lat Dr Wojciech Budzyński. Jest autorem ponad 50 książek wydanych za granicą. Przestawił on kilka plusów dobrze wykreowanego wizerunku. Mianowicie będzie on podstawą budowania zaufania wśród odbiorców, pomoże zebrać lojalną grupę obserwatorów czy konsumentów, a nawet wspomaga wiarygodność danej osoby. Takie funkcje kształtowania wizerunku pomogą wspinać się coraz wyżej każdego dnia.

Jak wykreować swój wizerunek w mediach społecznościowych?
Fot: Kreowanie wizerunku w social mediach

Strach towarzyszący początkującym twórcom

Skoro utrata dobrego wizerunku to kwestia kilku minut, to co stanie się, jeśli coś pójdzie niezgodnie z planem? Taki lęk towarzyszy bardzo dużej ilości kobiet. Boją się utraty wizerunku i zaprzepaszczenia dobrego mienia. Gdyby się tak stało w najgorszym przypadku następuje powrót do punktu wyjścia – czyli tego, w którym kreowanie wizerunku osobistego nie następuje. Świat nie dowie się o ich wspaniałych umiejętnościach, pomysłach i osobowościach…chyba, że zaczną od nowa. Ryzykowne? Myśląc racjonalnie ani trochę. Social media widziały już mnóstwo wpadek, jednak znaczna większość z nich została bardzo szybko zapomniana. Oczywiście bywały sytuacje, w których to obserwatorzy decydowali się na naciśnięcie przycisku „odobserwuj”. Jednak czy strach przed utratą obserwacji powinien być większy niż możliwość rozwoju?

Czego jeszcze boją się kobiety? Tego co ludzie pomyślą i powiedzą! Jest to jedna z głównych przyczyn braku chęci kreowania swojego wizerunku w mediach społecznościowych. Tymczasem nastolatkowie na swoich profilach budują społeczność liczącą tysiące obserwatorów. Tworzą własne strategie i kreują content, który skupia uwagę setek osób. Być może to jest moment, aby zaczerpnąć trochę wiedzy od młodszego pokolenia. Zarówno tej praktycznej w postaci obsługi poszczególnych portali, jak i tej teoretycznej – jak przejmować się mniej. W końcu ogromna ilość młodych osób zajmuje się prowadzeniem profesjonalnych, biznesowych profili w mediach. Za ich wiekiem idzie nieskończona ilość przeróżnych wzlotów i upadków, jeśli więc tak młodzi ludzie radzą sobie z obsługą i filozofią mediów społecznościowych, dlaczego kobiety nie chcą się tego podjąć?

Dobór odpowiednich narzędzi

Kreowanie wizerunku wymaga dobrania odpowiednich narzędzi. Aktualnie najbardziej sprzyjającym narzędziem są media społecznościowe, jednak należy pamiętać o dobraniu odpowiednich platform i stworzenie do nich odpowiednich strategii. Dominik Kaznowski – autor podręczników o marketingu w Internecie-wskazał podział Social mediów ze względu na funkcje. Można wyróżnić media służące publikacji opinii i poglądów, współdzielenia zasobów, czyli dzielenia się zdjęciami, obrazami czy video z innymi użytkownikami social mediów, nastawione na komunikacje i dyskusje czy bieżące informowanie i donoszenie aktualności. Do najpopularniejszych w Polsce w 2022 roku według raportu Hootsuite należy Facebook, Instagram i TikTok. Więcej na temat filozofii Facebooka można przeczytać na GentleWoman w artykule Daj mi lajka

Idąc tym tropem to właśnie tam występuje największa ilość użytkowników. Dla osób lubiących obcować z kamerą czy montować filmy video polecana jest platforma Youtube. Natomiast miejscem na opinie i dyskusje zdecydowanie będzie Twitter. Nie trzeba jednak skupiać się na tylko na tych platformach. Należy również pamiętać, że kreowanie wizerunku jest możliwe także na płaszczyźnie biznesowej, np.: LinkedIn. To tam umożliwiona jest opcja dodawania doświadczenia, zbierania rekomendacji i publikowania postów dotyczących zawodowych sukcesów. Każdy twórca wybiera kanały, które najbardziej będą sprzyjać jego działaniom i dostosowuje content dla społeczności.

Wykorzystaj swoje umiejętności i działaj

Po co zastanawiać się czy warto to zrobić, skoro można po prostu spróbować? Jest coraz więcej kobiet w sieci, które przez tą jedną decyzje zmieniły całe swoje życie, przy okazji zmieniając świat. Kobiet, które stały się inspiracją i autorytetem, które z małych przedsiębiorstw stworzyły świetnie prosperujące firmy, o globalnym zasięgu. To nie jest wynik strachu i niepewności, a jednego kroku, który zaprocentował na całym ich życiu. Nie wykluczone, że w gronie tych osób będziesz również ty. Postaw na kreowanie wizerunku w mediach społecznościowych i pozostaw po sobie mały znak w postaci swojego profilu. Stwórz tam swoją autentyczną sferę, która przez kolejne lata będzie cieszyć się zainteresowaniem użytkowników. Nie obawiaj się mierzyć wysoko. W końcu jesteś Gentlewoman.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *