Osoby wrażliwe często borykają się z nadmiernymi emocjami, które niejednokrotnie doprowadzają do dodatkowych analiz i potrzeby przepracowywania codziennych sytuacji. Wrażliwość obierana jest często jako słabość, jednak czy na pewno nią jest?
Spis treści:
- Czym jest wrażliwość?
- Wrażliwość – jakie ma zalety?
- Wrażliwość – jakie ma wady?
- Czy wrażliwość to miękkość?
- Daria Ładocha o wrażliwości kobiet
- Bądźmy wrażliwi
Czym jest wrażliwość?
Wrażliwość to sposób reagowania i odczuwania różnych sytuacji – zarówno z dnia codziennego jak i z tych bardziej dotkliwych chwil. Osoby wrażliwe reagują nad wyraz emocjonalnie, wykazując się dużą empatią względem innych. Zapamiętują one więcej szczegółów, zwracają uwagę na wypowiedziane przez siebie słowa – tak, by nie uraziły one drugiego człowieka. Czują silną potrzebę budowania więzi oraz pielęgnowania ich, zwłaszcza z najbliższymi. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że osoby wrażliwe mogą mieć często problemy z wielozadaniowością, radzeniem sobie ze stresem czy asertywnością.
Przeczytaj także: Sztuka Drag Queen, czyli o artystkach, aktywistkach i ikonach świata LGBT+
Wrażliwość – jakie ma zalety?
Osoby wrażliwe są niezwykle dobrymi słuchaczami. Dzięki swojej rozwiniętej empatii potrafią wczuć się emocje innych, obdarzyć ich zrozumieniem i wsparciem. Doradzanie oraz niesienie pomocy innym przychodzi im nie tylko z łatwością, ale także świetnie się w tym sprawdzają.
Osoby wrażliwe potrafią bardziej wczuć się w sztukę. Głębokie odczuwanie muzyki, obrazów, rzeźb i szeroko pojętego artyzmu sprawia, że dostrzegają piękno tam, gdzie inni go po prostu nie widzą. Dzięki temu często sami są osobami uzdolnionymi artystycznie.
Wyżej wspomniane analizowanie najdrobniejszych sytuacji potrafi być zarówno ogromną zaletą jak i wadą. Jest to związane z bardziej rozwiniętą percepcją. Jeżeli osoba wrażliwa potrafi dostrzegać więcej detali i zapamiętywać je, jest także w stanie wykorzystać swoją wiedzę, aby rozwikłać problemy i dylematy. Dzięki temu rozważniej kieruje swoimi słowami, przewidując możliwe w przyszłości sytuacje. Stawiając na komunikację unika kłótni i konfliktów międzyludzkich.
Wrażliwość – jakie ma wady?
Niestety mówiąc o wrażliwości, możemy wyszczególnić także dużo wad. Przede wszystkim odczuwając emocje tak często i intensywnie, mogą one sprawić, że osoba zostanie przytłoczona. Uczucie zmęczenia, zestresowania i przebodźcowania towarzyszy osobom wrażliwym częściej niż innym. Ciężko jest im oddzielać własne emocje i odczucia od emocji innych. Zamartwiają się cudzymi sprawami i starają się w pełni zaangażować w pomoc im.
Kolejną wadą wrażliwości są zbyt emocjonalne reakcje na nagłe, negatywne sytuacje. Osoby wrażliwe noszą w sobie dużo dobra i serdeczności. Negatywne emocje są więc dla nich przytłaczające i niezrozumiałe. Toksyczne sytuacje potrafią natomiast trwale wpłynąć na ich samoocenę i asertywność. Feedback – niezależnie od jego konstruktywności – biorą głęboko do serca, analizując go i starając się wprowadzić sugerowane zmiany.
Czy wrażliwość to miękkość?
Wrażliwość to niezwykła moc dzisiejszych czasów. Potocznie mówi się o pewnej „znieczulicy”, która dotknęła większość społeczeństwa. Coraz ciężej przychodzi nam pomoc, słuchanie i wyrozumiałość względem innych. Jednak nie dotyczy to osób wrażliwych. Prawdopodobnie to właśnie dlatego osoby wrażliwe odbierane są mylnie jako osoby słabe. Bijące od nich ciepło i chęć niesienia dobra, często są wykorzystywane. Natomiast mniejsza asertywność sprawia, że osoby wrażliwe mają kłopoty z powstrzymaniem takich zachowań. Bycie osobą wrażliwą nie jest jednak miękkością, a niezwykłym darem. Możliwość doceniania emocji, ludzi, otoczenia i sztuki wynagradza wszelkie wady. Natomiast trafiając na odpowiednie dla nich osoby, poczują się uskrzydleni.
Daria Ładocha o wrażliwości
Daria Ładocha zapytana o znaczenie słowa GentleWoman odpowiedziała: „To jest kobieta, która cieszy się z tego co ma, stara się zapełniać dobrodziejstwem każdy aspekt swojego życia. Ostatnio moja córka przyszła i zapytała się mnie co to znaczy „gentle”. Próbowałam jej to wytłumaczyć, po czym powiedziała mi, że myślała, że to jest taka miękka kobieta. Oczywiście odpowiedziałam, że w tym oprócz wrażliwości nie ma w ogóle miękkości!”
Redakcja poleca: Feminatywy, zmiany ekranu, popularność treści video – szefowa polskiego Youtube zdradza nowości Google
Bądźmy wrażliwi
Wrażliwość wymaga wielu wyrzeczeń, jest to jedna z najpiękniejszych ludzkich cech. Sprawia, że wiara w dobro i czyste serca powraca z podwójną siłą. Wrażliwość to nie miękkość czy słabość. Wrażliwość to miłość, serdeczność, niesienie pomocy, empatia, łzy i śmiech. To piękno w czystej postaci. Wrażliwość to GentleWoman.