Czy to w ogóle możliwe aby stworzyć zdrowy lunch z supermarketu? Obecnie supermarkety proponują całą gamę produktów. Od świeżych warzyw, przez półprodukty, aż po gotowe rozwiązania, które wystarczy odgrzać w mikrofalówce. Czasem zdarza się tak, że nie masz czasu na gotowanie w domu, a ulubiona restauracja jest 20 minut od pracy. Jedyne na co wtedy możesz sobie pozwolić, to szybkie zakupy w pobliskim sklepie. Mamy więc dla Ciebie kilka rad dotyczących udanych zakupów. Sprawdź i przekonaj się sama.

 

Popołudniowa uczta

Pierwsza rada jest prosta i warto o niej pamiętać gdziekolwiek wybierasz się na obiad – miej na uwadze, aby ten posiłek składał się z białka (mięso, ryby, jajka), ale także ze zbóż oraz surowych lub gotowanych warzyw. Na bilans składników odżywczych składa się wszystko to, co zjemy w ciągu dnia, co oznacza, że nie wszystko musi być zdrowe. Jednak obiad ma największy udział w końcowym zestawieniu. Dlaczego? To on pomaga nam funkcjonować przez większość dnia. Białka i węglowodany dają energię, a niewielkie spożycie tłuszczu pomaga lepiej trawić. 

Etykieta prawdę Ci powie

Jak zadbać o zdrowy obiad w kryzysowej sytuacji? Najprościej jest wybrać rzodkiewkę, danie z szynką lub z piersi z indyka, sięgnąć po ser lub kilka owoców. Możesz także kupić surowe warzywa, takie jak marchew i pomidory cherry, a jako „danie główne” zjeść mięso lub rybę podaną z kawałkiem chleba, z kolei na deser – owoce. Okazuje się jednak, że to wcale nie takie proste. Półki w supermarketach uginają się od zbyt słodkich, zbyt słonych czy wypełnionych konserwantami produktów – to oczywiste. Przed dokonaniem zakupu ważne jest, aby sprawdzić informacje o wartościach odżywczych, które znajdują się na etykiecie.

Nie musisz tracić czasu na porównywanie składu musaki, lasagne i łososia ze szczawiem. Zasada jest prosta: skład powinien być na tyle prosty i danie powinno być tak przygotowane, abyś mogła je odtworzyć we własnej kuchni. Jeżeli chcesz kupić danie na bazie mięsa, to właśnie mięso powinno być głównym składnikiem – od razu wyrzuć z koszyka lasagne, w którym dominuje cukier. Reasumując – mało składników, zrozumiały i naturalny skład to sukces zdrowego posiłku z supermarketu. Jeśli chodzi o desery, to najlepszym wyborem będą naturalne jogurty, ale jeśli potrzebujesz trochę słodyczy, to sięgnij po owocowy jogurt o niskiej zawartości tłuszczu.

Zdrowy lunch z supermarketu – co kupić?
Zawsze sprawdzaj etykiety na produktach w sklepie.

Odpowiednie proporcje

Aby uniknąć zbyt dużej zawartości tłuszczu w posiłku, należy zawsze zapewnić odpowiedni bilans białka w stosunku do tłuszczu – tego pierwszego musi być zawsze więcej. To oznacza, że lepiej jest mieć jedną, realną porcję mięsa lub ryby, a nie trzy kawałki, utopione w sosie. Nie ma także potrzeby, abyś przeszukiwała supermarket w poszukiwaniu bio owoców. Lepiej jest kupić jakikolwiek owoc, niż nie zjeść go wcale. Tym bardziej, że w supermarketach aż roi się od pułapek i pseudo zdrowych produktów, które są przetworzone.

Złap zatem swoje nieekologiczne jabłko i delektuj się smakiem!

UDOSTĘPNIJ