zakupowy szlak - paryż
Zapraszamy na kolejny “Zakupowy szlak – Paryż”.
Paryż przyciąga kobiety niczym magnes. Czy to sprawka obiecujących romantycznych uniesień, pięknych widoków, a może wyjątkowych miejsc, gdzie można oddać się zakupowym szaleństwom? Jedno jest pewne. Chociaż raz w życiu trzeba tam zawitać. Gdzie najlepiej udać się wtedy na zakupy? To wszystko znajdziesz w naszym poradniku.
jak na bazarze
Wszystko zaczęło się w XV wieku w Istambule. Turecki Grand Bazar dał początek centrom handlowym i wciąż nazywany jest ich kolebką. Na przestrzeni wieków galerie stawały się coraz ważniejszymi punktami kultury masowej, zachwycając nie tylko szerokim dostępem do towarów, ale także architekturą i historią. Domy handlowe w Paryżu i w Londynie, co roku przyciągają miliony turystów witrynową wirtuozerią oraz mnogością dóbr. Niektóre jednak oferują coś więcej – zachwycają architekturą i historią, charyzmą założycieli oraz innowacyjnym pomysłem na sprzedaż. W pierwszym zestawieniu „Zakupowego szlaku” pod lupą znajdą się dwie stolice mody, a w nich miejsca, w których oprócz modnych ubrań można znaleźć jeszcze ślady rewolucji handlowej.
Esencja stylu pod kopułą
Rok 1893. Niewielka pasmanteria na rogu ulic La Fayette oraz de la Chaussée-d’Antin w Paryżu. Z każdym kolejnym rokiem powiększa się, by w końcu zająć całą kamienicę, a finalnie stać się dziesięciopiętrową galerią handlową. Lafayette było pierwszym miejscem, w którym klienci mogli odbierać towar w pełni zmysłowo. Dotykanie produktów i przymierzanie ich, co w XXI wieku jest normą, było wtedy niemałą rewolucją w świecie mody. Kuzyni Theophile Bader i Alphonse Kahn jako pierwsi wprowadzili także stałe ceny, wysyłkę katalogów i znane nam już dobrze wyprzedaże. W tamtym czasie podobne działanie podejmowała tylko angielska firma Morris & Co., która zajmowała się sprzedażą tapet.
Francuzki, zgodnie z panującymi obyczajami, stanowiły najliczniejszą grupę klienteli, lecz w galerii było miejsce także dla towarzyszących im mężczyzn, którzy w poczekalni znaleźli cichy kąt, gdzie mogli zatopić się w aktualnej prasie.
Lafayette od dekad przyciąga nie tylko bogactwem produktów, ale także niebanalną architekturą w stylu art deco i pochodzącą z przełomu XIX i XX wieku kopułą. Eleganckie balkony w stylu barokowym wychodzą na panoramę Paryża, a słońce wpadające przez szklany dach, tworzy niepowtarzalną atmosferę galerii. Nic dziwnego, że to miejsce inspirowało artystów. Impresjonista Caillebotte uwiecznił galerię na obrazie „Mężczyzna na balkonie, Bulwar Haussmanna”, a projektanci mody cyklicznie organizują swoje pokazy w pasmanterii, która stała się jednym z najpopularniejszych domów towarowych.
paryż - miasto turystów
Miasto miłości przyciąga co roku miliony turystów – 28,9 milionów rocznie (Światowa Organizacja Turystyki, 2016). Od lat Paryż uznawany jest za turystyczną stolicy Europy, zachwycając zupełnie innym stylem życia, kulturą i historią.
Joie de vivre, aromatyczna kawa gdzieś w Le Marais, niespieszne spacery wzdłuż Sekwany oraz niewymuszona elegancja – to wszystko można znaleźć w Paryżu.