Skutki zmian klimatu mają wpływ na wszystkie części świata. W niektórych regionach ekstremalne zjawiska pogodowe i opady deszczu stają się coraz częstsze, podczas gdy inne cierpią z powodu ciężkich fal upałów i susz. Globalne ocieplenie powoduje topnienie lodowców i polarnych czap lodowych. Intensywne opady i inne ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz powszechniejsze. Może to prowadzić do powodzi, pogorszenia jakości wody lub zmniejszenia zasobów wodnych w niektórych regionach, również w Polsce. U nas ponad 2,2 mld zł mają kosztować lokalne inwestycje mające przeciwdziałać suszy. Problem w tym, że samorządy proponują rozwiązania z przeszłości, czyli budowanie mało efektywnych, a przy tym degradujących środowisko, zbiorników retencyjnych. Alternatywą powinno być przywracanie bagien, torfowisk, odtwarzanie naturalnej retencji dolin rzecznych.
skutki zmian klimatu
Kraje basenu Morza Śródziemnego są mocno narażone na susze i pożary lasów, a w Europie Północnej klimat staje się coraz bardziej wilgotny, co niesie ryzyko wystąpienia powodzi. Skutki zmian klimatu najbardziej odczuwają ubogie kraje rozwijające się. Ich mieszkańcy są w dużym stopniu zależni od środowiska naturalnego i dysponują mniejszymi środkami finansowymi, aby radzić sobie ze zmianami klimatycznymi.
Na świecie w latach 1980-2011 powodzie dotknęły ponad 5,5 mln osób i wywołały bezpośrednie straty gospodarcze w wysokości ponad 90 mld euro. Szczególnie dotknięte są takie sektory jak: rolnictwo, leśnictwo, energetyka i turystyka, ponieważ są w dużym stopniu uzależnione od określonej temperatury i opadów atmosferycznych. Jeśli średnia temperatura na świecie w dalszym ciągu będzie rosnąć w sposób niekontrolowany, niektórym gatunkom roślin i zwierząt będzie grozić wyginięcie.
nie bądźmy obojętni
Wpływ tych zmian klimatu, które już obserwujemy jest jedynie początkiem bardziej poważnych zmian, które nadejdą. Rosnąca, ale nadal stosunkowo niewielka część opinii publicznej zaczyna to dostrzegać i wzywa rządy do podejmowania bardziej zdecydowanych działań. Z kolei szkolny strajk dla klimatu Grety Thunberg zainspirował globalne protesty młodzieży przeciwko zaniechaniom, jakich dopuściło się pokolenie ich rodziców. Inne inicjatywy, jak ruch Sunrise oraz Extinction Rebellion, też zostały wyprowadzone na ulice, aby domagać się więcej działań. Ruchy te dołączają do niezliczonej liczby naukowców, którzy od dziesięcioleci ostrzegali, że robimy za mało i za późno. Dlatego też mało kto sądził, że zdana na samą siebie dziewczynka ze Sztokholmu nagle trafi do świata międzynarodowej polityki. W dniu, w którym powinna rozpocząć rok szkolny, w sierpniu 2018 r., rozpoczęła protest pod budynkiem Riksdagu (szwedzkiego parlamentu) z transparentem Skolstrejk för klimatet (tłum. strajk szkolny dla klimatu). W każdy piątek od początku roku szkolnego opuszczała zajęcia szkolne i kontynuowała swoją jednoosobową pikietę. Stopniowo przyłączali się do niej inni młodzi ludzie by jak ona walczyć o klimat.
wiadomość od natury
Greta Thunberg to również inspiracja. Dzięki niej na całym świecie młodzież zaczęła się mobilizować i działać w obronie naszej planety. W Polsce również jej postawa przyczyniła się do powstania Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. – Naszym zdaniem Greta jest świetną i bardzo dzielną aktywistką, po której widać, że naprawdę zależy jej na przyszłości naszej planety – mówią zgodnie Mikołaj Szufa i Dominika Stypuła uczniowie Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej, którzy 29 listopada 2019 r. zorganizowali pierwszą manifestację Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Suchej Beskidzkiej. – Jednym z czynników dlaczego zorganizowaliśmy strajk klimatyczny w Suchej Beskidzkiej był strach przed katastrofą klimatyczną i chęć zmiany. Chcieliśmy również zmobilizować mieszkańców Suchej Beskidzkiej do działania razem z nami i walki o wspólne jutro. Jako Młodzieżowy Strajk Klimatyczny walczymy o wprowadzenie zmian systemowych które doprowadzą do poprawy naszego środowiska, dlatego tak ważne jest żeby w całej Polsce, nawet w małych miejscowościach obywatele wychodzili na ulice strajkować. Jeżeli chodzi o samą organizację pierwszego strajku w Suchej Beskidzkiej to nie było to takie proste. Stworzenie pierwszej manifestacji klimatycznej na tym terenie było dla nas zupełnie obce, wiązało się z dużą ilością stresu, a także stanowiło to dla nas wyzwanie. Jednak dzięki pomocy aktywistów z innych miejscowości i naszych znajomych, strajk się udał – mówią Mikołaj i Dominika.
Globalne ocieplenie – wikipedia