“Z uśmiechem na twarzy człowiek podwaja swoje możliwości” – staro-japońskie przysłowie”
Uśmiech- pojawia się na naszych twarzach, gdy towarzyszą nam pozytywne emocje. Wyraża sympatię. Gdy plany nie idą po naszej myśli, mamy wrażenie, że nie zdarzy się już nic optymistycznego, nagle nieznajoma nam osoba obdarza nas uśmiechem- odwzajemniamy go. Zaczyna wypełniać nas miłe, ciepłe uczucie, które łagodzi gniew bądź smutek związany z niepowodzeniami. Czy istnieją korzyści płynące z uśmiechu? Czy jest on cechą wrodzoną? Jakie jest jego miejsce w kulturze różnych krajów- dzieli nas tak wiele, jednak uśmiech zawsze pozostaje taki sam- szczery i serdeczny.
Spis treści:
- 10 różnic w kulturze uśmiechu
- Badania Darwina
- Uśmiech w Japonii
- Zauroczenie uśmiechem
- Glimpses of unfamiliar Japan
- Polskie społeczeństwo post-komunistyczne
- Tajemnica uśmiechu Mona Lisy
- Nagrodzeni za dobre serce
- Uśmiech to zdrowie
- Siła uśmiechu- najpiękniejszy czar
10 różnic w kulturze uśmiechu
Uśmiech z jednej strony należy do sfery komunikacyjnej niewerbalnej, a z drugiej do sfery ekspresji- jako iż ma być on wyrazem radości oraz ewentualnie innych emocji. Na całym świecie istnieją różne kultury uśmiechu- gdy porównujemy te, o zupełnie odmiennych tradycjach możemy natrafić na mniej lub bardziej subtelne różnice, dotyczące na przykład:
- sytuacji w których uśmiech uznaje się za wskazany bądź niewskazany
- częstości uśmiechu w sytuacjach publicznych i prywatnych
- formę uśmiechu na przykład uśmiech szeroki lub pół uśmiech
- preferowanych typów uśmiechu na przykład ironiczny współczujący
- powiązania uśmiechu z rolami społecznymi takimi jak płeć status lub wiek
- stopnia z postrzeganego związku uśmiechu z emocjami
- wykorzystania uśmiechu do maskowania negatywnych emocji
- pozytywnej oceny osoby uśmiechniętej
- powiązania uśmiechu z harmonią społeczną
- powiązania uśmiechu z lokalnymi teoriami i wyobrażeniami na temat zdrowia
Badania Darwina
Wiele osób zastanawia się czy uśmiech jest cechą wrodzoną czy wyuczoną. Jedną z osób, które podjęły badania na ten temat był Karol Darwin. Postanowił, że rozpocznie swoje rozważania od obserwacji swoich dzieci. Uczony uznał, że uśmiech jest cechą wrodzoną- jako poparcie swojego stanowiska przedstawił fakt, iż jego dwoje dzieci, zaczęły uśmiechać się w mniej więcej tym samym wieku, jako noworodki nieświadome otaczającej ich rzeczywistości.
“Radość i uśmiech są jak okno i drzwi, którymi może się przedostać w życie człowieka nieskończone dobro” – Christian Morgenstern
Uśmiech w Japonii
Lafcadio Hearn to dziennikarz oraz twórca dwóch powieści. On jako pierwszy był autorem analizy japońskiego uśmiechu. Przyjechał do Japonii w 1889 roku. Kraj kwitnącej wiśni oczarował go i zafascynował. Jego obserwacje oraz analizy kulturowe pozbawione były etnocentryzmu typowego dla innych podróżników. Hearn niedługo później poślubił córkę samuraja- od tej pory zaczął podpisywać się Yakumo Koizumi.
Zauroczenie uśmiechem
Dziennikarz twierdził, że u cudzoziemców początkowe zauroczenie japońskim uśmiechem dość szybko ustępuje podejrzliwości, kiedy widzą uśmiech w sytuacjach zupełnie nietypowych. Na przykład, gdy Japończyk odczuwa ból, wstyd lub rozczarowanie. Czasem uśmiech wywołuje u cudzoziemców furię- odczytują go bowiem jako zuchwałość czy brak szacunku.
Więcej o kulturze Azji przeczytasz w artykule: Zmiana jest kobietą- Portret Chizuko Ueno
Glimpses of unfamiliar Japan
Glimpses of unfamiliar Japan to książka autorstwa L. Hearna, w której opowiada on historię zachodniego kupca, który prowadził interesy w Japonii. Zatrudnił on starego Samuraja, aby nauczyć się języka. Pewnego dnia Samuraj wyprowadził go z równowagi- Japończyk zamiast przyjąć to z kamienną twarzą czy pokorą i odejść, zaczął uśmiechać się i kłaniać. Uśmiech zniknął z jego twarzy dopiero, gdy kupiec zdecydował się go uderzyć. Tego samego wieczoru Samuraj popełnił seppuku.
Zostawił list z wyjaśnieniem. Fakt, że zastawił kiedyś swój miecz u kupca, uniemożliwił mu jego użycie- jedynym honorowym rozwiązaniem było więc samobójstwo. Jest to przykład ogromnego nieporozumienia kulturowego. Uśmiech Samuraja nie był oznaką lekceważenia, lecz szacunku. Oznaczał przyznanie się do błędu i prośbę o przebaczenie, a jednocześnie był deklaracją, że nie czuje on żalu do swojego pracodawcy.
Polskie społeczeństwo post-komunistyczne
Wśród wielu osób panuje przekonanie, że Polacy się nie uśmiechają. Czy jest to prawda? Gdy wyjeżdżamy z kraju, bardzo często mamy wrażenie, że za granicą ludzie traktują się w bardziej serdeczny oraz sympatyczny sposób. Z czego to wynika? Otóż według badaczy, którzy zajmują się emocjami i zjawiskami społecznymi jest to wynik wielu czynników. Przede wszystkim, pod uwagę brane są dane zgromadzone współcześnie- według nich, jako społeczeństwo post-komunistyczne, mamy zakorzenioną w sobie melancholię, zmiany nastroju oraz brak otwartości na drugiego człowieka. Warto jednak pamiętać, że dla nas, uśmiech nic nie kosztuje, a dla osoby, która przeżywa trudny czas może okazać się nadzieją, na poprawę sytuacji- warto więc mieć pozytywne nastawienie wobec innych.
Tajemnica uśmiechu Mona Lisy
Uśmiech kobiety z obrazu Leonarda da Vinci do dziś stanowi zagadkę. Badacze wciąż zastanawiają się, co kryje się za pięknym, delikatnym uśmiechem Mona Lisy. Istnieje naprawdę wiele teorii- jedna z nich zakłada, że kobieta jest zakochana, kolejna, że spodziewa się dziecka, a jeszcze inna, że flirtowała z malarzem. Bez względu na to, co było powodem uśmiechu, to niezwykle uchwycona kobieca subtelność sprawia, że portret jest tak fascynujący oraz hipnotyzujący. Być może, to właśnie w zagadce tkwi jego piękno?
Nagrodzeni za dobre serce
Order uśmiechu, to wspaniała inicjatywa międzynarodowa. Odznaczeni nią ludzie zostają nagrodzeni za zasługi w działalności na rzecz dzieci. Pośród nich, jest wiele Polaków- daje to nam nadzieję na lepszą przyszłość, a ciepło, które dają maluje uśmiech na twarzach najmłodszych. Uroczystość przyznania orderu odbywa się w szkołach, centrach młodzieżowych, bibliotekach bądź innych ośrodkach kultury- osoba nominowana ma jedno zadanie. Jest nim wypicie soku z cytryny bez okazania skwaszenia. Następnie osoba nominowana do otrzymania nagrody powinna się uśmiechnąć- wówczas zostaje przyjęta do grona laureatów.
Uśmiech to zdrowie
Drugiego października obchodzony jest dzień uśmiechu.
Jakie korzyści wypływają od uśmiechania się? Otóż okazuje się, że uśmiech może zmniejszyć poziom hormonów stresu, a badania sugerują, że dzięki niemu poprawia się nasz stan zdrowia oraz serca. Lekarze twierdzą, że to wspaniałe zjawisko posiadające wiele pozytywów. Uśmiech angażuje aż 18 mięśni twarzy- śmiejąc się w głos, oprócz twarzy, ćwiczymy również mięśnie brzucha, pleców oraz klatki piersiowej- dzięki temu, możemy się poczuć jak po treningu- śmiech to zdrowie!
“Uśmiech jest pięknem duszy” – Lailah Gifty Akita
Siła uśmiechu- najpiękniejszy czar
W każdym miejscu na świecie, uśmiech zawsze jest wyjątkowym sposobem na okazanie emocji, czy też miły ludzki gest, który może stanowić pretekst do rozpoczęcia rozmowy, a co za tym idzie poznania nowej osoby lub nawet nawiązania relacji, która wpłynie na nasze dotychczasowe życie. Lubimy osoby, które obdarzają nas uśmiechem. Produkcja endorfin sprawia, że jesteśmy bardziej szczęśliwi- a właśnie to, dla wielu z nas jest priorytetem. Uśmiech to najpiękniejszy czar, jaki posiadamy- ma korzyści zdrowotne i sprawia, że promieniejmy- warto się uśmiechać i dzielić ze światem pozytywną energią!
Redakcja GentleWoman poleca również: Śmiech to poważna sprawa – joga śmiechu
Wspaniały artykuł.
Zgadza się, uśmiech jest najlepszym lekarstwem.