Drobna kobieta ubrana w eleganckie, ale skromne pastelowe sukienki, do których niekiedy dobiera torebki od Diora czy Chanel. Była cheerlederka i piosenkarka, dobrze czuje się w świetle reflektorów, ale nieczęsto występuje publicznie. Porównywana bywa do Kate Middleton – młoda i ładna, odświeżyła wizerunek rodziny rządzącej i pokazuje, że pomimo otaczającego ją splendoru, nie straciła więzi z ludem. Co właściwie wiadomo o Ri Sŏl Ju, żonie Kim Dzong Una?

Co właściwie wiadomo o Ri Sŏl Ju, tajemniczej żonie Kim Dzong Una?

Społeczeństwo północnokoreańskie należy do najbardziej „zamkniętych” na świecie. Władza w kraju dąży do całkowitej kontroli zarówno nad wiadomościami przychodzącymi, jak i wychodzącymi. Nie ma wolnej prasy, nawet urzędnicy państwowi pełniący służbę za granicą mają surowe ograniczenia dotyczące komunikowania się z obcokrajowcami.

Z tego powodu większość tego, co wiemy o pierwszej damie – Ri Sŏl Ju, to informacje pochodzące z południowokoreańskich źródeł wywiadowczych, które nie zostały oficjalnie potwierdzone. Prawdopodobnie urodziła się w 1989 roku w miejscowości Su’nam. Choć rodzina Ri Sŏl Ju nie należy do bardzo zamożnych (jej ojciec jest wykładowcą akademickim, a matka ginekologiem lub położną), żona Kim Dzong Una ma wysoko postawionych krewnych na ważnych stanowiskach w administracji państwowej.

Ukończyła Uniwersytet im. Kim Ir Sena w Pjongjangu. Studiowała śpiew w Chinach i, jak donoszą media, odwiedziła Koreę Południową w 2005 roku jako członkini zespołu cheerlederek podczas Igrzysk Lekkoatletycznych Azji. W przeszłości była piosenkarką w północnokoreańskim chórze Unhasu – jak ustalił „The Sun” Kim Dzong Un miał nakazać zniszczenie wszystkich dokumentów związanych z estradową karierą żony, obsesyjnie broniąc prywatności.

Ri Sol Ju at the 2005 Asian Athletics Championshipsgentlewoman -
Ri Sŏl Ju podczas Igrzysk Lekkoatletycznych Azji 2005 Lee Jul So, CC BY-SA 4.0

Pierwsza dama Korei Północnej – żona dyktatora

Ri Sŏl Ju została oficjalnie przedstawiona jako żona Kim Jong Una w 2012 roku – nic podobnego nie miało miejsca w przypadku poprzednich żon i partnerek liderów Korei Północnej – ojca dyktatora Kim Dżong Ila i dziadka, założyciela państwa, Kim Ir Sena. Para prawdopodobnie wzięła ślub wcześniej, już w 2009 roku, nie są jednak znane szczegóły, odnośnie tego, w jaki sposób się poznała.

Ri Sŏl Ju towarzyszyła mężowi podczas niektórych ważnych wydarzeń międzynarodowych. Szeroko opisywane w mediach było na przykład spotkanie z prezydentem Korei Południowej Moon Jae-in i jego małżonką Kim Jung-sook podczas Inter-Korean Summit w 2018 roku. Ri Sŏl Ju opowiadała później mediom, że szybka złapała wspólny język z pierwszą damą Korei Południowej, ponieważ obydwie mają wykształcenie muzyczne. Ri Sŏl Ju była również bardzo zaangażowała podczas wizyty pary prezydenckiej z Seulu w Pjongjangu – oprowadzając Kim Jung-sook po mieście i pokazując jej szpital dziecięcy.

Dużo kontrowersji w mediach wzbudziła inna, mogło by się wydawać, bardzo błaha sytuacja – gdy urzędnik wysokiego szczebla amerykańskiego wywiadu powiedział do Kim Dzong Una, że ten powinien ograniczyć palenie, bo szkodzi zdrowiu, wszyscy obecni – z siostrą dyktatora i jego najbliższym doradcą – zamarli. W totalitarnym kraju krytyka najwyższego przywódcy uważana jest za zdradę, czyn niemalże niewyobrażalny. Bacznym obserwatorom nie umknęło jednak to, że Ri Sŏl Ju pozostała zrelaksowana, z uśmiechem na ustach powiedziała, że sama ostrzegała męża przed zgubnym wpływem palenia.

Ri Sŏl Ju z mężem Kim Dzong Unem podczas Inter-Korean Summit 2018
Ri Sŏl Ju z mężem Kim Dzong Unem podczas Inter-Korean Summit 2018 Cheongwadae / Blue House, KOGL Type 1

Jaką rolę w Korei Północnej odgrywa Ri Sŏl Ju?

Analizując rolę, jaką Ri Sŏl Ju odgrywa w północnokoreańskim reżimie, trzeba brać pod uwagę ogólną sytuację kobiet w tym kraju. Chociaż przedstawiciele władz wielokrotnie deklarowali, że systemowa równość płci została osiągnięta, kobiety i dziewczynki cały czas cierpią z powodu licznych naruszeń praw człowieka, obejmujących wszechobecną dyskryminację, przemoc fizyczną i seksualną oraz surowe egzekwowanie stereotypowych ról.

Tradycyjne patriarchalne wartości konfucjańskie pozostają głęboko zakorzenione w Korei Północnej. Konfucjanizm jest systemem etycznym i filozoficznym, który jest ściśle hierarchiczny i kładzie duży nacisk raczej na utrzymanie harmonii społecznej niż indywidualne wolności. W takim społeczeństwie pozycja kobiety jest niższa niż mężczyzny, a jej reputacja w dużej mierze zależy od zachowania „czystości seksualnej” przed ślubem i posłuszeństwa wobec mężczyzn w rodzinie.

Przez dekady reprezentacja kobiet na kluczowych stanowiskach w administracji była marginalna. W ostatnich latach nieco się to zmieniło – w mediach widoczne są Kim Yo Dzong – siostra Kim Dzong Una i najmłodsza córka Kim Dzong Ila, Kim Kyong-hui – ciotka Kim Dzong Una i żona skazanego na śmierć Chang Song Thaeka (który miał zostać rzucony psom na pożarcie), czy minister spraw zagranicznych Choe Son Hui. Żadna z nich nie podnosiła jednak tematu praw kobiet i nie doszło do jakichkolwiek zmian polityki w tym obszarze.

W tym kontekście trudno się dziwić, że pierwsza dama nie odgrywa zbyt aktywnej roli w północnokoreańskiej polityce. Przyzwyczajona do publicznych występów, sprawia wrażenie czującej się pewnie przed kamerami. Jej wystąpienia u boku Kim Jong Una służą jednak wyłącznie umocnieniu i ociepleniu wizerunku troskliwej „matki narodu”.

Dzieci Kim Dzong Una i Ri Sŏl Ju – kto odziedziczy władzę w Korei Północnej?

Jak podają południowokoreańskie źródła wywiadowcze, Kim Dzon Un i Ri Sŏl Ju mają trójkę dzieci – para nigdy nie pokazuje się jednak z nimi w mediach, dlatego też zbyt wiele nie wiadomo na ich temat. Najstarszy syn miał urodzić się w 2010 roku, córka w 2013, a trzecie dziecko, którego płeć jest nieznana, w 2017 roku. Kwestia ta ma znaczenie przede wszystkim ze względu na dziedziczenie władzy. Plany sukcesji, jeżeli w ogóle istnieją, znane są jedynie najbliższym członkom rodziny i ich doradcom. Dwie poprzednie zmiany miały miejsce z ojca na syna, a wybrany potomek był wcześniej przygotowywany do objęcia roli głowy państwa po wyznaczeniu go przez urzędującego. Nic nie wiadomo o tym, by Kim Dzong Un, chociaż jest nałogowym palaczem i ma dużą nadwagę, wyznaczył już następcę.

Przeczytaj także: Elżbieta II – żona, matka, babcia i prababcia

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *