Według badań statystycznych przeprowadzonych w 2021 roku średni wiek Polek, które decydują się na dziecko wynosił prawie 28 lat. Oznacza to, że podejmują one tę decyzję znacznie szybciej niż kobiety zamieszkujące pozostałe kraje europejskie. Jest to jednak i tak znaczny przełom. Jeszcze do niedawna nasze matki, babki czy prababki zachodziły w ciążę kończąc zaledwie 20 lat. Dlaczego kobiety decydują się na późne macierzyństwo i co sprawia, że odwlekają w czasie decyzję o posiadaniu dziecka?
Spis treści:
- Inne czasy, inne pragnienia
- Kobieta pracująca
- Długo wyczekiwana stabilizacja
- Przemyślana decyzja
- Kwestie zdrowotne
- Odpowiednie przygotowanie
- Plusy późnego macierzyństwa
- Słynne mamy po czterdziestce
- Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko
Inne czasy, inne pragnienia
Zaledwie 20 czy 30 lat temu kobiety stawiały głównie na posiadanie rodziny. Chciały mieć kochającego męża i gromadkę zdrowych, szczęśliwych dzieci. Tak funkcjonowały nasze prababki, babki oraz matki. Wówczas funkcjonowało przeświadczenie, że należy młodo wyjść za mąż, a następnie jak najszybciej po ślubie zajść w ciążę. Kobiety, które tego nie zrobiły były często narażone nie tylko na kpiny ze strony sąsiadów, ale i najbliższej rodziny.
To były również czasy, gdy niewiele kobiet decydowało się na jakąkolwiek karierę zawodową. To mężczyzna pracował i to on miał zapewnić rodzinie godny byt. Kobieta w tym czasie zajmowała się domem: prała, sprzątała, gotowała i wychowywała dzieci. Rola kury domowej była dla niej zaspokojeniem wszelkich potrzeb, a nierzadko również, spełnieniem marzeń.
Kobieta pracująca
Wiele zmieniło się w latach 80. XX wieku, kiedy coraz popularniejszy stał się ruch zwany feminizmem. To wówczas stał się także popularny plakat „We can do it” przedstawiający Geraldine Doyle. Plakat był uosobieniem kobiecej siły i walki o swoje prawa. Kobiety wyszły z domów i w końcu postanowiły zająć się własną karierą. Do dziś wiele kobiet stawia pracę ponad życie rodzinne i to jest jeden z najważniejszych argumentów, dlaczego nie decydują się na posiadanie potomstwa. Wiele z nich, dopiero po osiągnięciu upragnionego stanowiska i uzyskaniu zabezpieczenia materialnego decyduje się zostać matkami. Często moment ten przychodzi nawet po 40 roku życia. Kobiety mają wówczas wymarzone mieszkanie, pewną pozycję zawodową, a także upragnioną stabilizację.
Długo wyczekiwana stabilizacja
Stabilizacja zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym sprawia, że wiele kobiet podejmuje decyzję o posiadaniu potomstwa. Stają się spokojniejsze o przyszłość swoją oraz dziecka. Czują, że osiągnęły już wszystko to, czego pragnęły, a dziecko jest już tylko wisienką na torcie.
To jest także moment, kiedy nie mają już ochoty na imprezowanie do rana, szalone eskapady za granicę, a praca przestała przynosić im satysfakcję, bo dotarły na sam szczyt. Wtedy po wielu rozmowach z partnerem, decydują się na dziecko.
Przemyślana decyzja
Wiele kobiet, zanim zdecyduje się na dziecko postanawia dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Chcą być pewne, że to będzie dobra decyzja. Są przyzwyczajone do pewnych działań, mają swoją rutynę i schematy. Zdają sobie sprawę z tego, że dziecko może wywrócić ich świat do góry nogami i nic już nie będzie takie samo.
Na co zwracają uwagę? Na to, czy mieszkanie jest wystarczające dla kolejnego członka rodziny, na to czy będzie je stać na zapewnienie odpowiedniego bytu i edukacji, a co najważniejsze, czy będą potrafiły zrezygnować z dotychczasowego życia. Dziecko wymaga dwudziestoczterogodzinnej opieki i rezygnacji z wielu rzeczy.
Kwestie zdrowotne
Po 35 roku życia znacznie trudniej jest zajść w ciążę. Po czterdziestce szanse maleją jeszcze bardziej. Według badań, tylko 10% kobiet ma szanse na naturalne zapłodnienie. Aby mogło do tego dojść, kobieta powinna być zdrowa, a także prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia, mieć uregulowaną gospodarkę hormonalną oraz unikać stresu. Chociaż w dzisiejszych czasach wiele kobiet ma tego świadomość i robi wszystko, aby cieszyć się zdrowiem jak najdłużej, to nie wszystkie mają tyle szczęścia, aby zostać mamą.
Nawet jeśli kobieta jest ogólnie zdrowa i nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, musi mieć świadomość, że ciąża w tym wieku będzie wysokiego ryzyka. Po czterdziestce znacznie zwiększają się szanse na to, że u dziecka wystąpią wady genetyczne i choroby, takie jak zespół Downa czy zespół Edwardsa. Według statystyk w tym wieku ryzyko urodzenia dziecko z tymi wadami wynosi nawet 1 do 82. Ale to nie tylko zagrożenie dla dziecka, ale również dla matki. U kobiet w tym wieku znacznie częściej zdarzają się poronienia. Występują one nawet u co drugiej kobiety decydującej się na dziecko. Mogą one powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz problemy natury psychicznej, takie jak depresja. Kobiety, którym uda się zajść w ciążę po czterdziestce są narażone także na cukrzycę ciążową, nadciśnienie, choroby układu krążenia, otyłość, a nawet nietolerancje pokarmowe.
Odpowiednie przygotowanie
Świadome macierzyństwo wiąże się także z odpowiednim przygotowaniem do zajścia w ciążę. Przed rozpoczęciem starań o dziecko w tym wieku kobieta powinna w pierwszej kolejności udać się do swojego ginekologa na wizytę kontrolną. Nawet 3 miesiące przed warto jest rozpocząć suplementację kwasu foliowego i zrezygnować z używek. Należy także wykonać szereg badań takich, jak badanie krwi, moczu, pomiar hormonów, stężenia glukozy i ciśnienia. Bardzo ważny jest również wynik badania cytologicznego.
Często lekarz kieruje kobietę także na badanie pomiaru rezerwy jajnikowej. W tym wieku może mieć ono ogromne znaczenie, ponieważ pozwala ustalić, czy szanse na posiadanie potomstwa w ogóle istnieją.
Plusy późnego macierzyństwa
Mówi się, że największym plusem późnego macierzyństwa jest niewątpliwie fakt, że kobieta jest dużo bardziej spokojna i świadoma tego kroku. Ma większe pokłady cierpliwości i staje się znacznie bardziej zaangażowana. Ponieważ zrobiła już w życiu wszystko to, na co miała ochotę, może poświęcić się macierzyństwu w stu procentach.
Późne macierzyństwo to także stabilizacja finansowa. Mama po czterdziestce nierzadko ma odpowiednią poduszkę finansową, którą będzie mogła wykorzystać w razie jakiegokolwiek kryzysu lub przeznaczyć na edukację dziecka.
Słynne mamy po czterdziestce
Późne macierzyństwo cieszy się coraz większą popularnością także wśród gwiazd znanych z pierwszych stron gazet. W ostatnim czasie było głośno o Katarzynie Sokołowskiej, która urodziła swoje dziecko w wieku 49 lat. Słynna reżyserka pokazów mody ukrywała swój błogosławiony stan przez wiele miesięcy, a pierwsze zdjęcia z brzuszkiem pojawiły się zaledwie kilka tygodni przed porodem. Sytuacja Katarzyny Sokołowskiej wywołała niemałe poruszenie w mediach i zachęciła do ogólnopolskiej dyskusji na temat późnego macierzyństwa. Ona sama nie ukrywała, że pojawienie się na świecie jej syna sprawiło, że poczuła się w końcu szczęśliwa, a samą ciążę nazwała cudem.
Inną znaną mamą jest Małgorzata Kożuchowska. Wiele lat po porodzie w wywiadzie udzielonym dla „Baby by Ann” wspomniała, że jej szanse na to, aby zajść w ciążę wynosiły zaledwie 2%. Miała wówczas 43 lata: „Czekałam na taki moment w swoim życiu, kiedy będę mogła sama przed sobą uczciwie stwierdzić: Chcę mieć dziecko, chcę być mamą” – stwierdziła. Dziś jest szczęśliwa i spełniona, jednak zarówno starania się o dziecko, jak i późniejsza ciąża nie były dla niej łatwe. Aktualnie jej syn Jan Franciszek ma 7 lat i jest jej oczkiem w głowie. Aktorka strzeże prywatności i wizerunku swojej rodziny, w związku z tym jakiekolwiek zdjęcia przedstawiające ją z synem są naprawdę rzadkością.
Na późne macierzyństwo zdecydowała się także znana amerykańska aktorka – Camerom Diaz. Długo wahała się z tą decyzją. Nie chciała rezygnować z kariery, a także ciężko jej było znaleźć odpowiedniego partnera, z którym mogłaby stworzyć rodzinę. Ostatecznie urodziła zdrową córeczkę w wieku 47 lat. Rok po porodzie w jednym z wywiadów stwierdziła, że macierzyństwo w tym wieku jest trudne, a ona sama czuje presję, że musi żyć 107 lat. Jednocześnie czuje, że jest to najszczęśliwszy okres w jej życiu, na który czekała od wielu lat.
Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko
Późne macierzyństwo niesie za sobą wiele zalet, ale również zagrożeń i niepewność. Kobiety decydujące się na ten krok w tym wieku są dużo bardziej świadome. Ich decyzja jest przemyślana. Doceniają także ten dar, jakim jest dziecko. Dzięki niemu stają się spełnione i szczęśliwe. A szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.