Na czym polegają komplementy w biznesie?Przyjmowanie komplementów jest sztuką, i to wcale nie taką łatwą. Kiedy ktoś Ci mówi, że ładnie wyglądasz, często spuszczasz wzrok w ziemię. A co zrobić, kiedy obdarowuje Cię nimi współpracownik lub szef? Są komplementy przydatne w biznesie, które musisz znać.
Komplementy w biznesie czyli Szczerość przede wszystkim
Myślisz, że komplementy to atrybut wazeliniarzy, którzy tym sposobem chcą osiągnąć cel. Są za mało subtelne i nieszczere, byś sama miała zacząć je stosować.
Wręcz przeciwnie, komplement powinien być szczery, opierać się na faktach, tylko wtedy jest cenny. Możesz co prawda powiedzieć do swojego współpracownika: „To jest świetne, kontynuuj”, ale to zbyt ogólne. Nie ryzykuj obrażenia odbiorcy, używając pustych słów. Nie używaj komplementów tylko dla zabawy. Te prawdziwe wypowiadane są rzadziej niż bezużyteczne, banalne pochwały.
Pozytywne myślenie
Myślisz, że prawienie komplementów sprawia, że ludzie spoczywają na laurach i nie doskonalą się, by być najlepszą wersją siebie. Poza tym niektórzy ludzie wynieśli z domu tradycyjne wychowanie, które było wolne od komplementów, a następnie odtwarzają ten model w pracy. Ich wykształcenie i inteligencja podpowiada im co mają robić, nie czekając na pochlebstwa.
Wręcz przeciwnie, skąpiąc na komplementach skutecznie ograniczysz dobre relacje ze współpracownikami. Po co mają działać lepiej, starać się bardziej, skoro nie dostają nic w zamian? Jeśli przyjmujesz wyłącznie podejście deficytowe, skupiając się na tym, czego brakuje, co jeszcze trzeba zrobić, a co się nie udało, to skutecznie zrazisz do siebie współpracowników. Wdzięczne podejście polega na podkreślaniu talentów Twojego zespołu i celebrowaniu sukcesów – wtedy pojawiają się kolejne.
dawka energii
Myślisz, że nie należy chwalić swoich kolegów. Po tym mogą uważać się za lepszych od Ciebie. A zwłaszcza, nigdy nie odwzajemnić komplementu…
Wręcz przeciwnie! Nie wahaj się chwalić swoich kolegów oraz jakości ich pracy. Dzięki komplementom każdy pracownik nabiera wiatru w żagle i efektywniej angażuje się w wykonanie powierzonych obowiązków.
Badania potwierdziły, że grupy, które pracują w pozytywnym otoczeniu są efektywniejsze. Jeśli osoby w Twojej firmie są promowane, komplementowane to poszerzają swoje horyzonty, są bardziej twórcze. W dłuższej perspektywie działalność grupy jest wzmocniona. Zauważ wkład innych – to poprawi wasze relacje, zaufanie… i wydajność!
Pochwała czarnej owcy
Myślisz, że człowiek, który źle pracuje nie zasługuje na żaden komplement.
Wręcz przeciwnie: żółw został nim przez zaszufladkowanie zespołu. Nie jest najlepszy, jednak jest coś wart. A co jeśli wydobędziesz jego potencjał? Zamiast być hipokrytą i prawić komplementy, na które nie zasłużył, skup się na pozytywnych cechach jego osobowości. Daj mu impuls, który kiedyś pozwoli mu odnieść sukces. Aby nadać mu pewności, podkreśl przede wszystkim jego walory marginalne.
Szef też człowiek
Myślisz, że głównym zadaniem Twojego szefa jest zlecanie zadań i motywowanie innych. Nie na odwrót.
Wręcz przeciwnie! To niewiarygodne, ale prawdziwe: Twój szef jest człowiekiem, jak inni. Co gorsza, jemu potrzeba więcej uznania niż Tobie. W chwilach wątpliwości pozostaje sam, a jego miejsce w hierarchii nieustannie stawia przed nim ogromnie wymagania. Nikt go nie żałuje, ale też nie chwali, obawiając się podejrzliwych spojrzeń współpracowników. Należy pamiętać, że uznanie powinno krążyć w obu kierunkach, tutaj nie ma hierarchii. Jeśli powiesz do swojego szefa: „Doceniam Twoją pracę i to, jak zarządzasz projektem”, z pewnością wzbudzisz w nim pozytywne uczucia. Pracownik, czy tego chce, czy nie, zarządza własnym czasem i pracą, ale także… ego swojego szefa.