Dlaczego kobiety w marketingu wciąż boją się wyjść z cienia? W XIX wieku powstał w Polsce ruch emancypacyjny. Kobiety nie tylko domagały się swoich praw i traktowania na równi z mężczyznami. Chciały przede wszystkim, aby je zauważono i wysłuchano. Udało się i w 1922 roku do parlamentu dostało się osiem Polek, które mogły mówić głosem wszystkich kobiet. Dziś według przeprowadzonych badań aż w 53% polskich firm z listy 200 największych reklamodawców ten głos mają również kobiety. To właśnie one zarządzają w nich działem marketingu, a tym samym dzięki ich działaniom docierają do potencjalnych klientów. Jest jednak jedno „ale”. Większość z nich chociaż stoi na czele potężnych zespołów, boi się wystąpień publicznych. Dlatego redakcja GentleWoman POLSKA postanowiła zapytać właścicielkę jednej z pierwszych agencji content marketingowych w Polsce z czego to wynika. Barbara Stawarz-Garcia opowiada nam, jak funkcjonują kobiety w marketingu.
Kobieta w marketingu
Według badań przeprowadzonych przez GroupM, platformę agencji mediowych WPP (MediaCom, Wavemaker, Mindshare) to głównie kobiety stoją na czele działań marketingowych w dużych spółkach zajmujących się różnymi obszarami: kosmetykami, żywnością, technologią czy finansami.
To jednak nie wszystko. Jak pokazują statystyki to kobiety w znaczącej większości zajmują stanowiska zajmujące się content marketingiem, PR-em czy copywritingiem. Oznacza to, że to właśnie one odpowiedzialne w głównej mierze za pomysł, jak i wykonanie reklamy.
Wielkie reklamy, za którymi stoją kobiety
To właśnie one zajmują się tworzeniem kampanii reklamowych, które codziennie można zobaczyć w telewizji lub w internecie. Wśród nich jest między innymi słynna świąteczna kampania biżuterii marki YES, gdzie Aleksandra Żebrowska karmi piersią syna w muzeum. Stoi za nią Justyna Lach, która posadę dyrektora marketingu objęła zaledwie kilka miesięcy wcześniej.
W lutym tego roku posadę menadżerki marketingu objęła również kobieta, Marta Górecka, która zastąpiła na tym stanowisku Damiana Zalewskiego. Jednak kobiety w marketingu zajmują się nie tylko produktami skierowanymi stricte do kobiet. W zeszłym roku stanowisko wiceprezesa ds. marketingu firmy Carlsberg objęła Izabela Głodek. Tym samym zarząd firmy obejmują głównie kobiety.
Dlaczego kobiety wciąż są dyskryminowane?
Chociaż to kobiety odpowiedzialne są za stworzenie większości reklam, które widzimy, wciąż są dyskryminowane. Większość odpowiedzialnych zadań powierza się mężczyznom i to im przypisuje się zasługi. Tylko 20% kobiet pracujących w branży marketingowej uważa, że nie jest dyskryminowanych ze względu na płeć.
Na początku tego roku powstał specjalny raport #PoStronieKobiet dotyczący równości w reklamie i marketingu. Jego wyniki nie pozostawiają złudzeń. 73% badanych kobiet uważa, że mężczyźni zajmujący te same stanowiska co one zarabiają więcej. Zarobki to jednak nie wszystko. Wiele z nich zgłasza, że w pracy dopuszczono się naruszenia ich granic fizycznych, a także wielokrotnie były uciszane lub zawstydzane.
Konferencja I love marketing
Z raportu możemy dowiedzieć się także tego, że tylko 43% kobiet bierze udział w znaczących dla firmy spotkaniach lub wygłasza prezentacje. Także dwa razy więcej mężczyzn występuje publiczne. Dane zawarte w raporcie #PoStronieKobiet zdaje się potwierdzać nasza rozmówczyni, Barbara Stawarz-Garcia, właścicielka i założycielka jednej z pierwszych agencji content marketingu w Polsce.
Sama wielokrotnie występowała na licznych konferencjach, w tym na TEDx Lublin, Internet Beta, Mail My Day czy Kongresie Marketing Online. Należy również do grona 20 najwyżej ocenianych prelegentów ze wszystkich edycji Konferencji I love marketing. Jednak sama wspomina, że to rzadkość. Większość kobiet występujących w trakcie jej trwania nie otrzymuje ponownego zaproszenia.
Głos kobiet w XXI wieku
Nasza historia pokazuje, że kobiety od zawsze musiały walczyć o prawo do głosu. W tym roku mija dokładnie 200 lat od kiedy się to udało. Być może jest to właśnie moment, aby pokazać, że nie zapomniałyśmy o tym. Badania pokazują, że w Polsce mamy jedynie 10% spełnionych Profesjonalistek. Redakcja GentleWoman POLSKA ma nadzieję, że z każdym rokiem będzie ich więcej.