Midsommar, stare pogańskie święto letniego przesilenia, jest ruchome. Skąd wzięła się gorączka szwedzkiej nocy świętojańskiej? W latach 50. minionego stulecia władze zdecydowały wprawdzie w oficjalnym dekrecie, że będzie obchodzone w weekend najbliższy dniu 24 czerwca, ale mieszkańcy wielu regionów w dalszym ciągu świętują je 23 czerwca. Choć „midsommar” oznacza środek lata, to w rzeczywistości tego dnia świętuje się jego początek. W Szwecji jest to czas białych nocy.  Midsommar ma szczególne znaczenie w kraju, gdzie słońce tak często kaprysi, a zimy są długie i mroczne.

W przededniu swojej nocy świętojańskiej Szwedzi dekorują domy, samochody, kościoły girlandami ze świeżych kwiatów i zielonymi gałązkami, by potem, przez całą noc tańczyć wokół tradycyjnie umajonych słupów. Ludzie gromadzą się wokół słupa przybranego zielonymi gałązkami, kwiatami i żółto-niebieskimi wstążkami, tańcząc i śpiewając piosenki. Świąteczny pal ma na ogół kształt krzyża, na którego bocznych ramionach wiszą dwa okrągłe wieńce. Jego symbolika jest nadal przedmiotem dyskusji. Jedna z teorii głosi, że jest to symbol płodności – fallus zapładniający ziemię.

Magiczne moce

Jednak Midsommar jest przede wszystkim silnie związany z wiarą w przesądy. Według starych wierzeń Midsommar to szczególny czas, kiedy uaktywniają się magiczne moce, którymi przepełniona jest cała natura – rosa, kwiaty, woda źródlana, jeziora, wzgórza i lasy. Dlatego też, by jak najlepiej wykorzystać owe moce, zbierano np. do małych flakoników poranną rosę, która miała mieć właściwości uzdrawiające. Popularne były też kwiatowe wróżby. W dawnych czasach w noc świętojańską panny w milczeniu zbierały po siedem lub dziewięć rodzajów kwiatów i wkładały bukiet pod poduszkę, by we śnie ujrzeć twarz swojego przyszłego wybranka. Wierzono też, że tańce wokół świątecznego drzewka dają energię na długie, jesienne i zimowe wieczory.

W Midsommar spokojni i powściągliwi z natury Szwedzi zmieniają się nie do poznania. Tańczą i śpiewają w tą noc do białego rana.  Gorączka szwedzkiej nocy świętojańskiej trwa w najlepsze. Sympatia do tego święta i huczne obchody można też wytłumaczyć tym, że Midsommar zaczyna okres urlopowy. Szwedzi masowo wyjeżdżają na wieś lub nad morze. W tym kraju lato jest krótkie zazwyczaj kończy się  około 15 sierpnia. Szwedzi zaczynają lato z przytupem i kończą je też dobrą zabawą. Koniec lata otwiera sezon na raki.

 

UDOSTĘPNIJ
Skip to content