Midsommar to stare pogańskie święto letniego przesilenia, które jest ruchome. Skąd wzięła się gorączka szwedzkiej nocy świętojańskiej? W latach 50. minionego stulecia władze zdecydowały wprawdzie w oficjalnym dekrecie, że będzie obchodzone w weekend najbliższy dniu 24 czerwca, ale mieszkańcy wielu regionów w dalszym ciągu świętują je 23 czerwca. Choć „midsommar” oznacza środek lata, to w rzeczywistości tego dnia świętuje się jego początek. W Szwecji jest to czas białych nocy.  Midsommar ma szczególne znaczenie w kraju, gdzie słońce tak często kaprysi, a zimy są długie i mroczne.

 

Midsommar - szwedzkie wianki

Większość Szwedów, bez względu na płeć i wiek z utęsknieniem wyczekuje święta Midsommar. I chociaż część z nich przygotowuje się do niego przez okrągły rok, to najwięcej dzieje się kilka dni przed. W przededniu swojej nocy świętojańskiej Szwedzi dekorują domy, samochody, kościoły girlandami ze świeżych kwiatów i zielonymi gałązkami, by potem, przez całą noc tańczyć wokół tradycyjnie umajonych słupów. Ludzie gromadzą się wokół słupa przybranego zielonymi gałązkami, kwiatami i żółto-niebieskimi wstążkami, tańcząc i śpiewając piosenki. Świąteczny pal ma na ogół kształt krzyża, na którego bocznych ramionach wiszą dwa okrągłe wieńce. Jego symbolika jest nadal przedmiotem dyskusji. Jedna z teorii głosi, że jest to symbol płodności – fallus zapładniający ziemię.

Magiczne moce

Jednak Midsommar jest przede wszystkim silnie związany z wiarą w przesądy. Według starych wierzeń Midsommar to szczególny czas, kiedy uaktywniają się magiczne moce, którymi przepełniona jest cała natura – rosa, kwiaty, woda źródlana, jeziora, wzgórza i lasy. Dlatego też, by jak najlepiej wykorzystać owe moce, zbierano np. do małych flakoników poranną rosę, która miała mieć właściwości uzdrawiające. Popularne były też kwiatowe wróżby. W dawnych czasach w noc świętojańską panny w milczeniu zbierały po siedem lub dziewięć rodzajów kwiatów i wkładały bukiet pod poduszkę, by we śnie ujrzeć twarz swojego przyszłego wybranka. Wierzono też, że tańce wokół świątecznego drzewka dają energię na długie, jesienne i zimowe wieczory.

W Midsommar spokojni i powściągliwi z natury Szwedzi zmieniają się nie do poznania. Tańczą i śpiewają w tą noc do białego rana. Gorączka szwedzkiej nocy świętojańskiej trwa w najlepsze. Sympatia do tego święta i huczne obchody można też wytłumaczyć tym, że Midsommar zaczyna okres urlopowy. Szwedzi masowo wyjeżdżają na wieś lub nad morze. W tym kraju lato jest krótkie zazwyczaj kończy się około 15 sierpnia. i wtedy też rozpoczyna się szkoła. Szwedzi zaczynają lato z przytupem i kończą je też dobrą zabawą. Koniec lata otwiera sezon na raki.

Gorączka szwedzkiej nocy świętojańskiej
Młode ziemniaczki z koperkiem i świeże truskawki to nieodłączny zestaw na Midsommar.

najważniejsze święto w roku

Bez wątpienia, Midsommar jest najważniejszym szwedzkim świętem. Szwedzi, zwłaszcza Ci mieszkający na północy, którzy są przyzwyczajeni do długich, zimowych wieczorów uważają, że jest to jeden z najszczęśliwszych dni w roku. Zwiastuje zbliżające się lato. A to oznacza tylko jedno – nową energię na kolejne miesiące.

Szwedzi, którzy znani są ze swojej powściągliwości, często wyznają wtedy miłość, są radośni… i upijają się do nieprzytomności. Na tę okazję przygotują również wielką ucztę, na której nie może zabraknąć tradycyjnych szwedzkich potraw i przysmaków. 

Jeśli planujesz odwiedzić Szwecję, zrób to koniecznie w czerwcu, aby móc wspólnie ze Szwedami obchodzić tę wyjątkową noc. 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *