Magdalena Nowak-Trzęsiok to dyrektor kreatywna Novelle Home Couture. Firma tworzy meble z klasą, które nie tylko kradną serce, ale i duszę. Wchodząc do salonu firmowego ciężko czegoś nie kupić. To miłość od pierwszego wejrzenia. Nam opowiada, jak powinien wyglądać proces aranżacji wnętrza… i tworzenia mebli. Dowiesz się, jak wygląda magia wnętrz – wywiad z Magdaleną Trzęsiok.

 

Pytanie o ponadczasowość

Istnieją elementy wystroju, które zawsze będą wyglądały dobrze i sprawiały, że wnętrze będzie piękne, przyjazne i praktyczne. Klucz zazwyczaj tkwi w prostocie, która niemalże nigdy nie wychodzi z mody, a jeśli tak, to miejsce szalonym i ekscentrycznym przestrzeniom ustępuje jedynie na chwilę. Istnieje kilka wytycznych, które sprawią, że miejsce, w którym żyjemy przez długie lata, będzie nas cieszyło i wywoływało pozytywną energię.
Czy da się jednak jednoznacznie stwierdzić, jak wygląda klasyczne, ponadczasowe wnętrze? Jego głównym wyznacznikiem na pewno jest to, że bez względu na to, czy zostało zaprojektowane dziesięć, dwadzieścia czy pięćdziesiąt lat temu, wciąż mamy ochotę w nim mieszkać. Jednak na próżno szukać sklepów, których szyld będzie brzmiał „Tu kupisz klasyczne meble, które się nie starzeją” – zamiast tego z każdej strony atakują nas przestrzenie rodem z popularnej, szwedzkiej sieciówki. A w nas, istnieje jednak potrzeba wyjątkowości i personalizacji, szczególnie gdy stoimy przed wyzwaniem urządzenia wnętrza – wtedy chcemy, aby było jak najbardziej oryginalne.

Wnętrza, które inspirują

Inspiracji możemy szukać tak naprawdę wszędzie, choćby w kulturze japońskiej. Feng shui to tradycyjna metoda planowania przestrzeni, w której najważniejszą kwestią jest osiągnięcie zgodności pomiędzy naturą a tym, co stworzone ręką człowieka. To zasada, którą warto kierować się podczas urządzania mieszkania – równowaga wnętrza ma ogromny wpływ na równowagę w naszej duszy!
Pomysłów można także szukać w aktualnych trendach. Jednym z najpopularniejszych ostatnio kierunków jest ten wyznaczany przez północną prostotę. Norweskie wnętrza stają się wzorem tego, jak powinno wyglądać idealnie zbilansowane i minimalistyczne wnętrze. Mieszkańcy chłodnych krajów doskonale wiedzą, jak wprowadzić ciepło do domu. Robią to działając kolorami – szarością, ciepłymi beżami i bielą, to charakterystyczna paleta barw tego stylu.
Wiele pomysłów, jak urządzić klasyczne wnętrze, podsuwają także filmy – wystarczy obejrzeć kilka obrazów Woody’ego Allena. W jego dziełach znajdziemy mnóstwo inspiracji, które z powodzeniem możemy wdrażać w życie i nasze cztery ściany. Idealnym przykładem jest film „Samotny Mężczyzna” – skórzane sofy, dębowe stoły i ciepło, które bije od pokazanych w nim wnętrz jest idealnym odzwierciedleniem klasycznego wystroju.

Magia wnętrz – wywiad z Magdaleną Trzęsiok

moda na klasykę

Ponadczasowość to przede wszystkim, jak podkreślono wcześniej – prostota, a także solidne materiały, bez których nie ma mowy o długim życiu naszego wnętrza. Drewno i wszystkie inne naturalne tworzywa zawsze wyglądają dobrze, ale przede wszystkim będą nam służyć latami, dlatego warto w nie więcej zainwestować.
Nie warto także ulegać każdej modzie, która swoim szaleństwem ogarnia kolorowe katalogi. Z trendami bywa tak, że znikają szybciej niż się pojawiają, a wzorek na ścianie zrobiony ozdobnym wałkiem będzie cieszył oko przez rok, żeby w kolejnym wywoływać myśl o szybkim remoncie.

psychologia czterech ścian

Mało kto, planując wystrój swojego wnętrza, zastanawia się nad tym, w jaki sposób będzie ono oddziaływało na naszą psychikę. To jednak nie tylko kolor ścian, który wybieramy, ale także sposób, w jaki rozmieszczamy przedmioty w swoim otoczeniu. Dwa czerwone świeczniki, w kącie partnerstwa to nie przypadek. Psychologia wnętrz nawiązuje do feng shui i jest to temat o wiele głębszy, niż mogłoby się wydawać. Jednym z głównych założeń jest przeprowadzenie dialogu z samym sobą, co warto zrobić bez względu na to, czy planujemy akurat zmienić swoją przestrzeń, czy nie. Mamy szansę dowiedzieć się naprawdę dużo o nas samych patrząc na to, co nas otacza. Zrozumienie i wdrożenie psychologii projektowania wnętrz wpływa na poprawę wydajności, efektywności i dobrobytu danego mieszkańca.
Pułapka, w którą również często wpadamy to projektowanie wnętrza, które jest nazbyt funkcjonalne. Jest to oczywiście bardzo ważne, ale na pewno nie powinno determinować wszystkich kroków – estetyka i wygląd, który cieszy oko to klucz do dobrego samopoczucia.

Przepis na eleganckie wnętrze

Nikt jednak nie zna tak dobrze kwestii urządzania wnętrz, jak osoba, która zajmuje się tym na co dzień. Postanowiliśmy poznać zdanie projektantki mebli salonu Novelle, Magdaleny Nowak-Trzęsiok, z którą o wnętrzach szytych na miarę rozmawiała Magdalena Baljon.

Idea projektantów mebli marki Novelle przyrównuje swoje dzieła do kobiety – ekstrawaganckiej, szykownej, eleganckiej i modnej. Do każdej kolekcji podchodzi się indywidualnie, dzięki czemu twórcy unikają powielania schematów, a mimo to potrafią stworzyć meble, które wpisują się w najbardziej klasyczne trendy. Novelle to przede wszystkim pracownia meblarska, ale zapewnia też szereg innych usług. Pomaga w aranżacji wnętrz, zatrudnia szereg kompetentnych doradców, oraz jak za dotknięciem magicznej różdżki – tworzy meble na miarę.

Magia wnętrz – wywiad z Magdaleną Trzęsiok

Co determinuje fakt, że przestrzeń, którą aranżujemy jest przyjazna i nastraja pozytywną energią?

Przestrzeń determinowana jest stylem. Najistotniejsza decyzja to właśnie jego wybór. Następnie skrupulatnie dobieramy szczegóły takie jak kształty, tekstury, kolory, podłogi meble i dodatki. Kiedy dopasujemy do siebie wszystkie te elementy, w efekcie wszystko tworzy spójną całość. Wnętrze nabiera pozytywnej energii, w której z przyjemnością spędza się czas.

Czy istnieje złoty środek w projektowaniu wnętrz, który zaspokaja potrzeby większości, czy to jednak zdecydowanie kwestia subiektywna i indywidualna?

Daleka jestem od szablonów i stawiam na potrzeby klienta. Zdecydowanie jest to kwestia indywidualna. Każdy człowiek ma inne potrzeby oraz prowadzi odmienny styl życia. Ważne jest, abyśmy jako projektanci czy doradcy handlowi dobrze zbadali potrzeby klienta – wówczas można zaproponować nieszablonowe rozwiązania, jakże ważne, aby stworzyć indywidualne i ponadczasowe wnętrze.

Jak wygląda proces aranżacji wnętrza? Czy dopasowujemy meble do przestrzeni mieszkalnej, czy zupełnie na odwrót?

Sytuacja zależy od tego, czy klient korzysta z usług architekta wnętrz, czy sam próbuje zmagać się z tym tematem. W przypadku pierwszej wersji to właśnie architekt tworzy kompleksową koncepcję w ustalonym wcześniej stylu. Od razu nakreśla formę mebla i kolorystykę, wówczas inwestor wie, w jakim iść kierunku, aby cała koncepcja była spójna.
W przypadku, kiedy inwestor sam urządza wnętrze i przychodzi moment na wstawienie mebli to zazwyczaj ściany i podłogi już są gotowe. W takim wypadku inwestor musi dopasować meble do przestrzeni mieszkalnej. Często w takich sytuacjach okazuje się, że standardowe meble nie dopasowują się do uwarunkowań mieszkania, nie raz spotykaliśmy się z takimi sytuacjami w naszej firmie.
Sama zaleciłabym współpracę z profesjonalnym architektem wnętrz, który może wykonać projekt wnętrza z użyciem naszych mebli. Jeśli byłoby to niemożliwe, poleciłabym personel salonów Novelle, który posiada kompetencje do wykonania projektów aranżacji mebli we wnętrzu.

Jak wygląda proces projektowania mebli? Od czego się zaczyna, a co jest ostatecznym szlifem i „kropką nad i”?

Projektowanie mebli to najpierw wizja, badanie rynku, sprawdzenie, czy konkretny produkt ma szansę na sprzedaż, czy dostosuje się do współczesnych wnętrz. Kolejne wykonuje się szkice – dobiera się szczegóły takie jak kolory, tkaniny, wybarwienia i dodatki. Powstaje wówczas makieta, która pozwala na precyzyjne połączenia mebli i dodatków oraz wyznacza priorytety i najbardziej charakterystyczne elementy dla nowo powstającej kolekcji. Nie tworzę tylko jednego produktu – jest to zazwyczaj kilka elementów, które ze sobą współgrają i tworzą nowe, modne wnętrze. Ważne jest dla mnie, aby trzymać się zasady, że projekt powinien być szykowny i ekstrawagancki. Często bywa tak, że jakiś produkt ostatecznie wypada lub dochodzi w ostatniej chwili do nowej kolekcji meblowych kostiumów. Ostateczną „kropką nad i” jest dopracowanie detali, szczegółów w formie mebla i w wybór dodatków.

Magia wnętrz – wywiad z Magdaleną Trzęsiok

Polecamy również

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content